Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se


















Ohlédnutí za veletrhem AMPER 2017

30.3.2017 Ve dnech 21. – 24. 3. 2017 se na jubilejním 25. ročníku mezinárodního veletrhu AMPER 2017 – veletrhu energetiky, elektrotechniky, elektroniky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení – na brněnském výstavišti představilo 600 firem z 22 zemí světa. Pojďme se podívat na novinky některých z nich.

Společnost ABB představila v rámci své expozice na veletrhu Amper 2017 řadu řešení a výrobků, které usnadňují a podporují přechod směrem ke čtvrté průmyslové revoluci. Jedním z nových produktů v portfoliu ABB je i ABB Ability Smart Sensor, který získal ocenění Zlatý Amper 2017. ABB Ability Smart Sensor, digitální řešení umožňující začlenění nízkonapěťových motorů do čtvrté průmyslové revoluce, zajišťuje monitorování stavu těchto motorů a poskytuje nejdůležitější informace o jejich chodu (vibrace, teplota apod.). Sofistikované analytické postupy mění nashromážděná data v poznatky, které mohou pomoci snížit prostoje motorů až o 70 %, prodloužit jejich životnost až o 30 % a snížit odběr elektrické energie až o 10 % (foto níže © ABB).


ABB Ability Smart Sensor

Hlavním tématem expozice ABB bylo představení celého konceptu digitálních řešení ABB Ability, které bylo uvedeno na trh na ABB Customer World v Houstonu. Pomocí ABB Ability společnost ABB propojuje celé své portfolio digitálních řešení a služeb spojením odborných znalostí ABB, pokročilého síťového připojení a nejnovějších digitálních technologií s cílem vytvořit přidanou hodnotu pro zákazníky zejména z odvětví energetiky, průmyslu, dopravy a infrastruktury. Umožňuje jim nejen vytvářet nové, ale i zdokonalovat stávající procesy zpřístupněním potřebných dat a optimalizací plánování a řízení provozu v reálném čase, stejně jako zvyšuje jejich možnosti inovovat a zvyšovat konkurenceschopnost na rozvíjejícím se trhu průmyslové digitalizace.

Ocenění Zlatý Amper získal také Mico Pro od společnosti Murrelektronik CZ. Mico Pro je nový inovativní systém od společnosti Murrelektronik zajišťující sledování proudu. Modulární konstrukce umožňuje přizpůsobit systémy přesně konkrétní aplikaci, což poskytuje příznivý poměr nákladů a užitku při minimální úspoře prostoru. Patentované vypínací chování zajišťuje maximální disponibilitu stroje, integrovaná koncepce pro distribuci potenciálu výrazně redukuje elektroinstalaci v rozvaděči. Mezi další přednosti patří signalizace mezní zátěže, díky níž Mico Pro cíleně vypíná chybové kanály, aby se zabránilo úplnému výpadku a zajistila se vysoká disponibilita stroje. Jeho vypínací chování je patentované a řídí se zásadou: „Co nejpozději, kdy je to možné a zároveň co nejdříve, kdy je to zapotřebí.“

Svou premiéru mělo na veletrhu AMPER 2017 revoluční řešení pro automatizaci EPLAN Cogineer, které bylo v Brně poprvé představeno coby doplněk systému EPLAN Electric P8. Jedná se o inovativní, kompletně nově vyvinutý software, s jehož pomocí mohou uživatelé konfigurovat schémata elektrického a fluidního zapojení pouhým jedním stisknutím tlačítka. Dodavatel řešení EPLAN tedy vyvinul automatizační software na bázi konfigurace, který může ihned začít používat každý uživatel platformy EPLAN. Bez jakýchkoliv překážek, bez časově náročného zaškolování – zato s velmi rychlými výsledky.

Na společném stánku společností Eplan a Rittal byla na veletrhu představena možnost vývoje rozváděčů od návrhu až po výrobu dle konceptu Průmysl 4.0. Návštěvníci stánku si mohli vyzkoušet možnosti, které jako přidanou hodnotu nabízejí digitální technologie během fáze návrhu rozváděčů. Na veletržní expozici se mohli návštěvníci seznámit rovněž s řadou produktů a softwarových nástrojů, jako je např. chladicí jednotka Blue e+, nabídka Rittal Automation Systems, EPLAN Smart Wiring, EPLAN Data Portal či a nové řešení chlazení pro malé a střední průmyslové IT aplikace.

Společnost TECO prezentovala na veletrhu Tecomat Foxtrot - systém pro integraci technologií pro smart city, smart grid a smart house. Tecomat Foxtrot je volně programovatelnou řídicí a datovou základnou využitelnou pro lokální řízení a sběr dat z vlastních senzorů a akčních členů připojitelných přes moduly sběrnicové nebo rádiové. Je využitelný pro implementaci v projektech veřejného osvětlení, parkování, nabíjecí infrastruktury pro elektromobily nebo pro elektrokola, pro bike sharing nebo elektronicky otevírané stojany na kola. Nachází uplatnění pro řízení tramvajových zastávek, monitoring vodárenských a plynárenských sítí nebo ve smart meteringu.

Jako doprovodný program brněnského veletrhu AMPER 2017 proběhla 21. března 2017 odborná konference Smart city v praxi II, pořádaná konzultační firmou Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, která je provozovatelem našeho portálu. Konference se konala pod záštitou ministryně pro místní rozvoj a Sdružení dopravních podniků ČR. Generálním partnerem konference byla ČD - Telematika, hlavními partnery TECO, VARS BRNO a ČSOB, partnery IoT.water, ČEZ ESCO, Nissan, Enerfis, Neogenia a GORDIC.

V rámci AMPER MOTION měli návštěvníci vedle elektromobilů možnost se projet také elektrobusem EKOVA Electron od společnosti EKOVA ELECTRIC.

redakce Proelektrotechniky.cz, s využitím podkladů ABB, Rittal, Eplan, Murrelektronik, Terinvest

Foto © archiv redakce Proelektrotechniky.cz

 Přečtěte si také:

Seminář Čistá mobilita v chytrém městě: česká města mají zájem o nová řešení

4.4.2017 V poslední březnový den 2017 se v Praze konal první ze série seminářů MMR ČR pro rok 2017 k problematice konceptu smart city a jeho implementace, tentokrát věnovaný městské mobilitě. Pod názvem „Čistá mobilita v chytrém městě“ jej jako vzdělávací projekt realizovala konzultační firma Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, která je provozovatelem našeho portálu. Mezi cca 30 registrovanými účastníky převažovali zástupci municipalit a městských služeb včetně dopravních podniků, nechyběl však ani představitel Úřadu vlády ČR nebo zástupci průmyslu. Podívejme se na některé zajímavé poznatky z této akce. 


Projekt FREVUE: březnový webinář prezentoval zajímavé provozní ukazatele elektrifikované městské logistiky

30.1.2017 Evropský projekt elektrických nákladních vozidel FREVUE, který na našich portálech průběžně sledujeme, uspořádal v březnu 2017 webinář k dílčím provozním zkušenostem z uplatnění různých elektrických nákladních a užitkových automobilů v různých evropských městech s rozmanitými geografickými a klimatickými podmínkami. Prezentované výsledky budou jistě užitečné i pro případné české následovníky. Zde vybíráme ty nejzajímavější. 


Konference Smart city v praxi II: chytré technologie se zabydlují, od „feudálních“ dotací ke spolupráci veřejného a soukromého sektoru

27.3.2017 Jako doprovodný program brněnského veletrhu AMPER 2017 proběhla 21. března 2017 odborná konference Smart city v praxi II, pořádaná konzultační firmou Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, která je provozovatelem našeho portálu. Majitel firmy a její hlavní konzultant Jakub Slavík byl zároveň odborným garantem konference. 


Mico Pro = Maximálně modulární kontrola proudu

13.3.2017 Mico Pro je nový a inovativní systém od společnosti Murrelektronik pro sledování proudu. Modulární konstrukce umožňuje přizpůsobit systémy přesně konkrétní aplikaci, což poskytuje příznivý poměr nákladů a užitku při maximální úspoře prostoru. Patentované vypínací chování zajišťuje maximální disponibilitu stroje. Další výhodou je integrovaný koncept distribuce potenciálů, která výrazně redukuje instalaci v rozvaděči. 


Smart city v praxi: vychází první kniha českého autora o konceptu smart city a jeho zavádění v každodenním životě

7.3.2017 Chytrým městem, obcí, či regionem, označovaným souhrnně pojmem „smart city“, rozumíme koncept strategického řízení, při němž jsou využívány moderní technologie z oblasti energetiky a služeb, mobility a informatiky pro ovlivňování kvality života ve městě, a následně k dosahování hospodářských a sociálních cílů. Nejde tedy o pouhé „digitální město“ nebo o nepromyšlené pořizování nákladných moderních technologií pro potřebu měst a regionů, jak je tento pojem někdy mylně interpretován. 



Automatizace: jednoduché konfigurační řešení pro každého

2.3.2017 Na veletrhu AMPER 2017 bude mít svou premiéru revoluční řešení pro automatizaci EPLAN Cogineer, které bude v Brně poprvé představeno coby doplněk systému EPLAN Electric P8. Jedná se o inovativní, kompletně nově vyvinutý software, s jehož pomocí mohou uživatelé konfigurovat schémata elektrického a fluidního zapojení pouhým jedním stisknutím tlačítka. Dodavatel řešení EPLAN tedy vyvinul automatizační software na bázi konfigurace, který může ihned začít používat každý uživatel platformy EPLAN.  


Eplan a Rittal na veletrhu AMPER 2017: Výroba rozváděčů dle konceptu Průmysl 4.0

1.3.2017 Praktické výhody a příležitosti digitalizace v rámci procesu výroby řídicích a distribučních rozváděčů, to je téma, kterému se během veletrhu AMPER 2017 budou věnovat společnosti Eplan a Rittal. Obě firmy společně představí, co projektanti a výrobci rozváděčů potřebují vědět pro co největší využití síťových inženýrských řešení a digitálních dat. Důraz bude především kladen na přímý a dlouhodobý přínos řešení – zcela v souladu s filozofií obou společností. Na společném stánku bude představena možnost vývoje rozváděčů od návrhu až po výrobu dle konceptu Průmysl 4.0. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services