Přečtěte si:  Pozvánka na AMPER 2024






Pozvánky na akce


Stalo se
























60. výročí založení společnosti Rittal

Od výrobce oceli po mezinárodní digitální společnost – za 60 let

3.5.2021 Píše se rok 1961, konkrétně 1. dubna, kdy v malé tkalcovně ve středním Hesensku začíná příběh úspěšné mezinárodní společnosti – díky standardizaci rozváděčů. Rudolf Loh zakládá společnost Rittal a mění odvětví s jedinou myšlenkou. To, nad čím jsme se původně pousmáli, se stává nyní fenoménem: standardní rozváděčová skříň se používá v milionech produktových řešení ve více než 90 procentech všech průmyslových odvětví po celém světě. Rittal je lídrem v oblasti inovací a světového trhu v technologiích rozváděčů a IT infrastruktury. 10 000 zaměstnanců po celém světě pracuje na nových inovacích, průmyslových řešení a obchodních modelech. Z malé společnosti na zpracování ocelového plechu se stal globální digitální podnik. Co se nezměnilo: Rittal je rodinným podnikem – odpovědnost, solidarita a sociální angažovanost byly vždy nejvyšší prioritou.

Od zpracovatele ocelového plechu po mezinárodní digitální společnost – Rittal slaví 60. výročí.

Rittershausen v Dietzhölztalu – v roce 1961 nikdo netušil, že se po malém městečku ve střední Hesensku jednoho dne pojmenuje globální společnost. Rudolf Loh koupil starou tkalcovnu a založil společnost Rittal. Jeho vize byla vyrábět standardní rozváděče ve standardní výrobě, okamžitě dostupné ze skladu, rychlejší a lepší, než individuálně vyráběné rozváděče pro řídicí komponenty strojů v té době. Dlouhé dodací lhůty a vady na výrobcích byly nyní minulostí. Rozmach poválečných let změnil průmyslovou výrobu. Stroje byly vzájemně propojeny a vyráběly produkty ve velkých sériích v důsledku rostoucí spotřeby. Nápad Rudolfa Loh tedy přišel ve správný čas.

Od té doby se událo mnoho změn. Včera, stejně jako dnes, inovace společnosti se sídlem v Herbornu formují průmyslová odvětví po celém světě. Řešení od společnosti Rittal se používají v řídicích a distribučních rozváděčích, v IT a na energetickém trhu, při stavbě lodí, v nemocnicích a fotbalových stadionech. 58 poboček zajišťuje prodej a servis produktů Rittal po celém světě. V regionu je Rittal největším zaměstnavatelem a nedávno investoval přes 250 milionů eur do výstavby kompletně digitálně integrovaného závodu v Haigeru.

Mezinárodní vedoucí postavení v technologických změnách a potřeba odpovědnosti za svůj domov ve středním Hesensku: V Haigeru postavila společnost Rittal nejmodernější závod na světě na výrobu kompaktních skříní a malých skříněk, plně digitálně integrovaný.

Ze systému do cloudu

Jak k tomu došlo? V průběhu průmyslové automatizace společnost Rittal vyvinula skříň, která odpovídala celému systému rozváděče. Produkty byly určeny k řešení několika problémů zákazníků najednou, například s řešením klimatizace a rozvodem proudu. Společnost a firemní kultura jsou dodnes charakterizovány propracovaným systémem a požadavkem řídit změny místo toho, abychom na ně jen reagovali. Systém fungoval nejen v průmyslu, ale také v IT, kde se společnost Rittal stala nováčkem. Energetická účinnost, změna klimatu nebo bezpečná distribuce energie jsou dodnes velmi důležitá témata. Zákazníci společnosti Rittal se stávají úspěšnými díky inovativním řešením pro průmyslovou a IT infrastrukturu všech velikostí.

Souběžně s tím Rittal v polovině 80. let investoval do malé společnosti se dvěma zaměstnanci a vybudoval Eplan – v době, kdy sotva někdo přemýšlel o softwarových řešeních pro technologii skříní. V následujících letech a desetiletích byla vyvinuta široká škála softwaru a služeb souvisejících s inženýrstvím. Dnes je Eplan, sesterská společnost Rittalu, jedním z předních světových poskytovatelů softwaru pro elektrotechniku. Eplan a Rittal nyní společně optimalizují a industrializují celý hodnotový řetězec pro zákazníky v oblasti řídicích a distribučních rozváděčů. V současné době jsou automatizační řešení, jako je Perforex, Secarex a další zařízení, stejně tak součástí sofistikované technologie systémů rozváděčů.

Od digitálního dvojčete po edge computing

Pomáhat utvářet technologické změny v průmyslu na celém světě a převzít odpovědnost za svůj domov ve středním Hesensku – to byl cíl společnosti Rittal, když před pěti lety investovala v Haigeru do výstavby nejmodernějšího výrobního závodu na světě na kompaktní skříně a malé skříňky podle standardů Průmyslu 4.0. V roce 2020 byl závod uveden do provozu. Stovky zařízení a pracovních stanic byly propojeny do sítě, aby digitálně zvládly velmi složité procesy od objednávání, po výrobu a logistiku. Společnost Rittal také vytvořila inteligentní edge a cloudové řešení společně se sesterským startupem German Edge Cloud, přizpůsobeným potřebám odvětví, který má ve své firmě vlastní datové centrum. Rittal je tedy opět na cestě ke standardizaci, a to i v oblasti digitalizace: German Edge Cloud je zakládajícím členem GAIA-X, evropského konsorcia datové infrastruktury, a členem CATENA-X, automobilové sítě pro zabezpečená data.

V rodinném podnikání na lidech záleží

V průběhu desetiletí zaměstnanci společnosti formovali změny – od nejmladšího učně po nejzkušenějšího odborníka, od vývoje inovací po integraci uprchlíků. Rittal je největším zaměstnavatelem v regionu Střední Hesensko a srdcem rodinným podnikem: Každý rok zaměstnanci skupiny Friedhelm Loh Group - Rittal a její sesterské společnosti Eplan, Cideon, Stahlo, LKH, German Edge Cloud a Loh Services věnují obrovské částky na sociální projekty, jejichž celková výše již přesahuje 5 milionů eur. U příležitosti 50. výročí společnosti založil majitel prof. Friedhelm Loh nadaci Rittal Foundation, která od té doby podporuje projekty a instituce v oblasti sociální péče, vzdělávání a kultury.

„Jsem velmi hrdý na 60 let úspěšného příběhu, který jsme napsali společně se všemi našimi zaměstnanci,“ říká profesor Friedhelm Loh, majitel a generální ředitel skupiny Friedhelm Loh Group: „To, co nás nutí jít stále dopředu, je zvědavost, orientace na zákazníka, odvaha riskovat a radost ze společného úspěchu. Protože máme rádi budoucnost a její nové výzvy.“

Skupina Friedhelm Loh Group je se svými 18 výrobními závody a 80 dceřinými společnostmi mezinárodně úspěšná. Podniková skupina zaměstnává 12 000 zaměstnanců a v roce 2018 dosáhla obratu 2,6 miliardy eur. Již potřinácté za sebou byl rodinný podnik v roce 2021 vyznamenán jako nejlepší zaměstnavatel v Německu.

Dceřinou společností firmy Rittal je Rittal Czech, s.r.o., jejíž obchodní aktivity v České republice byly zahájeny 1. dubna 2002 dosavadním jednatelem společnosti Ing. Jaromírem Zeleným. Tým Rittal Czech tvoří v současné době více než 70 zaměstnanců, kteří sídlí v administrativním a skladovém areálu o celkové rozloze 10 500 m2 na okraji obce Zdiby u Prahy. Součástí sídla je i moderní sklad o velikosti 3 982 m2, showroom se stálou výstavou aktuálních produktů a moderní modifikační centrum.

Rittal Czech

Foto © Rittal Czech

Více na www.rittal.cz

„Jsem velmi hrdý na 60 let úspěšného příběhu, který jsme napsali společně se všemi našimi zaměstnanci,“ říká profesor Friedhelm Loh, majitel a generální ředitel skupiny Friedhelm Loh Group.

 Přečtěte si také:

Edge datová centra

1.4.2021 Celosvětový objem dnes generovaných dat se odhaduje na 33 zettabytů (33 miliard terabytů) a do roku 2025 se odhaduje nárůst na 175 zettabytů. Drtivou většinu tohoto nárůstu bude mít na svědomí IoT (Internet věcí). A s tím vyvstávají důležité otázky. Kam se budou tato data ukládat? Kdo je bude zpracovávat? Jaké budou náklady spojené s uložením těchto dat? Jsou všechna tato data opravdu relevantní? Jak rychle se tato data budou přenášet a jak budou dostupná? 


Uvedení nového partnerského programu EPLAN Partner Network

Zaměřeno na integraci ERP/PLM a vývoj nových rozhraní

24.3.2021 Nový partnerský program, který společnost EPLAN připravila na konci roku 2020, spojuje celosvětové odborné znalosti spolupracujících partnerských firem, a zvyšuje tak přínosy pro zákazníky. Program EPLAN Partner Network (EPN) definuje společné závazné cíle pro podporu integrace systémů v celém hodnotovém řetězci. Uživatelům to přináší zlepšení kontinuity dat a integrace systémů, zejména v oblastech PLM, ERP a PLC, jakož i simulací. 


Nové samostatně stojící skříně VX SE nabízejí větší jednoduchost

1.3.2021 Firma Rittal nabízí velice propracovaný systém řadových skříní VX25. Skříně z této nabídky se velice často používají také jako samostatně stojící, ale to nemusí být nejvýhodnější řešení. Požadavky na samostatně stojící skříně jsou odlišné od požadavků na systém řadových skříní, a právě proto přichází zcela jedinečné řešení v podobě skříní VX SE. Tento typ skříně kombinuje výhody kompaktních skříní AX s technikou řadových skříní VX25. Při vývoji těchto produktů byl také kladen velký důraz na efektivnější, bezpečnější a rychlejší montáž. Kompatibilita s VX25 je samozřejmostí. 


Nové plastové rozváděčové skříně AX od firmy Rittal

3.2.2021 S vývojem nových plastových skříní AX společnost Rittal dokončila kompletní obnovu celé produktové řady kompaktních skříní. I v těchto skříních lze standardně využít osvědčenou technologii sofistikovaného systémového příslušenství, které je instalováno do velmi odolného robustního pláště z plastu. Plastové rozváděčové skříně AX ochrání instalovanou elektrotechnickou výbavu i v nejnáročnějších prostředích, jako je např. venkovní instalace. 


 

Naše tipy






























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services