Přečtěte si:  Druhá polovina léta je ve znamení Murrelektronik: Napájení instalací nebylo nikdy jednodušší
Pozvánky na akce


Stalo seABB představuje výrobky Thomas & Betts

30.6.2015 ABB Thomas & Betts je globálním dodavatelem v oblasti produktů nízkého napětí, zejména se sofistikovanými instalačními výrobky. Původně americká společnost se etabluje na evropském trhu především kabelovými stahovacími pásky, teplem smrštitelnými bužírkami, koncovkami vodičů a lisovacími konektory.

Vázací pásky Ty-Rap® s jedinečnými vlastnostmi

K vytvoření kabelových svazků jsou určeny samozajišťovací vázací pásky Ty-Rap® s aretačním zubem, vyrobeným z nemagnetické nerezové oceli uvnitř plastového očka. Tento zajišťovací zub se po provlečení pásky zařízne, čímž zaručí pevné a trvanlivé zajištění. Hrany očka jsou zaoblené, aby nepoškozovaly kabely, a díky nízkému profilu očka pásky lze svazovat kabely nebo vodiče i v těsných prostorech. Hladká páska bez vrubů snižuje mechanické napětí, žebrovaný a tečkovaný povrch zamezuje sklouznutí kolem a podél svazku vodičů v prostředí s vibracemi a extrémními rázy.

Tyto pásky, patentované již v roce 1958, pojmou až stovky vodičů. Původně byl tento typ vázací pásky vyvinut jako řešení pro svazkování stovek metrů vodičů v civilních dopravních letounech. Nyní ho lze najít prakticky kdekoliv: Široký sortiment vázacích pásek pro snadné a rychlé upevnění, svazkování, sevření a uspořádání vodičů v průmyslových aplikacích, budovách, komunikacích či automobilových aplikacích je využíván profesionály v energetických firmách, výrobci elektrotechnických zařízení, v domovních aplikacích a také domácími kutily.

V současnosti je v nabídce ABB deset standardních barev, šest typických šířek a několik délek vázacích pásek Ty-Rap®, a to až do 1143 mm s pevností v tahu až 780 N pro uchycení kabelových svazků do průměru 330 mm. Balení v podobě plastových nádob, krabic nebo sáčků obsahuje 50, 100 nebo 1000 kusů. Vázací pásky Ty-Rap® získaly řadu certifikátů, mezi nimi například UL či Germanischer Lloyd.

Další ze sortimentu vázacích pásek

Dalším typem vázacích pásek jsou celoplastové vázací pásky z polyamidu 6.6 Ty-Fast®, které neobsahují halogeny ani silikon. Díky aretačnímu jazýčku, který je součástí pásky, stačí k dosažení velmi pevného spojení vyvinout při zasunutí velmi malou sílu. Specialitou jsou pak pásky Twist Tail®, kde není nutné konec pásky odstřihávat kleštěmi, jelikož jej lze jednoduše ukroutit rukou. Do sortimentu rovněž patří celokovové pásky z nerezové oceli Ty-Met™ vhodné pro nejnáročnější provozy, dále vázací pásky vyrobené ze suchého zipu, rozebíratelné vázací pásky, pásky určené pro montáž do panelu a v neposlední řadě také pásky s dvojitým očkem.

Nástroje pro vázací pásky

V nabídce ABB jsou také utahovací „pistole“, ruční i pneumatické, které se vyznačují mimořádnou spolehlivostí a výkonností, vylepšenou ergonomií a pohodlným ovládáním. Díky nastavitelné síle utažení a automatickému odřezávání pásky se jsou vhodné pro instalaci všech druhů plastových vázacích pásek v průmyslových a konstrukčních provozech. Utahovací „pistole“ ERG50 za své vlastnosti získala ocenění Produkt roku 2014 na veletrhu AMPER.

Ostatní výrobky Thomas & Betts

Do skupiny výrobků ABB Thomas & Betts patří také systémy umožňující ochranu a spojování vodičů. Jsou to pletené rukávy z nehořlavého polyesteru, kabelové žlaby, kontakty v podobě kabelových ok, dutinek a pinů s izolací i bez izolace a teplem smrštitelné trubice Shrink-Kon®, které jsou schopny po smrštění odolávat teplotám až +220 °C. Tyto bužírky slouží především k izolaci a ochraně kabelů, například v místech odstranění izolace po zakrimpování kabelové koncovky nebo tam, kde jsou kabely více mechanicky namáhány. K dostání jsou tlustostěnné, středně silné a tenkostěnné trubice. Ke spojování lakovaných vodičů jsou určeny kontakty Dragon Tooth®, které při instalaci proniknou lakem. Tím šetří montážní čas, a tedy i náklady, protože není třeba odstraňovat izolaci vodiče.

Thomas & Betts, výrobce konektorů, komponentů pro svazkování, zajištění a uchycení kabelů, je členem ABB Group již od roku 2012. Společnost byla založena v roce 1898 dvěma inženýry, Robertem M. Thomasem a Hobartem D. Bettsem, spolužáky z Princetonské univerzity v USA.

ABB, redakčně upraveno

Foto © ABB

Více informací zde:

Kabelové koncovky

Teplem smršťovací hadice

Flexibilní ochranné systémy

Přečtěte si také:

Levit® vyhlášen Výrobkem roku 2015 za design

12.6.2015 Levit®, tak se jmenuje designová řada vypínačů a zásuvek od ABB, za jejichž návrhem stojí nositel ceny Czech Grand Design 2013 Jan Čapek. Základním rysem designu Levit® je složení rámečků a krytů přístrojů ze dvou barevných vrstev, které vytvářejí efekt, jako by se vznášely na stěnách, tedy levitovaly. 


Průmyslové vidlice a zásuvky z ABB s. r. o., Elektro-Praga

22.4.2015 Průmyslové vidlice a zásuvky jsou v současné době plně součástí výroby komplexního programu kvalitních nízkonapěťových přístrojů určených pro průmysl, stavebnictví i obnovu a modernizaci instalací v těchto odvětvích. Vedle základních, nejjednodušších přístrojů Easy&Safe, prezentovala společnost ABB na veletrhu AMPER 2015 také vyšší kategorie, jako je Tough&Safe (náročně a bezpečně) nebo nejvýše postavené kategorie Critical&Safe (bezpečný v mezních situacích). 


Inteligentní elektroinstalace od ABB: letošní novinky

6.3.2015 Divize Výrobky nízkého napětí  ABB představuje v oblasti domovního elektroinstalačního materiálu novinku, modul logických funkcí, která letos rozšiřuje řadu přístrojů inteligentní elektroinstalace Ego-n®. Dále přichází s doplněním přístrojové vybavenosti designové řady Levit® a se zásuvkami s integrovanou USB nabíječkou. 


Elektrický zemnicí pant pro rozvodné skříně

14.11.2014 Nový elektrický zemnící pant (EGH – Electrical Grounding Hinge) od Multi-Contactu nahrazuje tradiční panty a zemnicí pás, a umožňuje tak rychlé, snadné a bezpečné otevírání a zavírání dveří. Uzemnění je provedeno automaticky při zavření dveří. 


Schmachtl představuje novinky v konektorové instalaci gesis

11.11.2014 Konektorové propojení svítidel pomocí systému gesis nabízí firma Wieland již více než 30 let a elektroinstalace s použitím tohoto systému je nejrozšířenější na světě. Sortiment produktů společnosti Wieland zahrnuje více než 20 tisíc druhů komponent využívaných v oborech automatizace, řízení a elektrotechniky. S využitím konektorů, které nahrazují standardní svorkovnici svítidla, lze ušetřit až 70 % nákladů na zapojení a oživení zařízení. 


Unica urychlí a zjednoduší práci elektrikáře

23.10.2014 Produktová řada vypínačů a zásuvek Unica je na našem trhu známa již mnoho let. Koncoví uživatelé si ji oblíbili díky největší nabídce barevných rámečků, z nichž si vybere opravdu každý. V nabídce jsou navíc ryze přírodní materiály, jako sklo, dřevo, různé druhy kovů, kámen nebo dokonce pravá kůže. Pro profesionály přináší řada Unica jiné výhody, které urychlí a zjednoduší práci. Přístroje řady Unica mají modulární koncepci, která umožňuje kombinovat různé druhy přístrojů s různými rámečky. 


Výroba rozváděčů z pohledu „Industry 4.0“

1.10.2014 Které části výroby jsou vhodné pro implementaci myšlenek a koncepce Industry 4.0? A jaká odvětví mají již dnes v této oblasti výsledky? Tyto otázky budou v příštích letech stále více diskutovány. Výroba řídicích a distribučních rozváděčů, kde je dnes stále ještě velký podíl výroby unikátních kusů a ruční práce, se nemusí jevit jako ideální příklad pro Industry 4.0. Avšak standardizace, jednotná správa dat v rámci celého end-to-end procesu od návrhu až po realizaci a nově také zavedení automatizace do této výroby budou mít značný vliv i na toto odvětví. 


Projekt CoCoS podporuje výrobu v kyberfyzickém prostoru

16.6.2014 V současné době se v odborných kruzích často hovoří o čtvrté průmyslové revoluci. Jejím základem je využívání tzv. kyberfyzického prostoru ve výrobě – tedy stavu, kdy vestavěné počítače nejen kontrolují výrobu, ale komunikují i mezi sebou a díky identifikační technologii RFID „komunikují“ také s materiálem a výrobky. Na podporu tohoto procesu byl začátkem roku 2014 v Německu zahájen projekt CoCoS (Context-Aware Connectivity and Service Infrastructure for Cyber-Physical Production Systems, tedy kontextově uvědomělá infrastruktura pro konektivitu a služby pro výrobní systémy v kyberfyzickém prostoru).  


Konstruování nízkonapěťových rozváděčů dle normy ČSN EN 61439

2.4.2013 V červnu minulého roku byla přepracována a nově vydána prvotní verze ČSN EN 61439-1 a ČSN EN 61439-2 z roku 2010 ve vydání 2. Přechodné období ČSN EN 60439-1 však nebylo změněno. Proto mají konstruktéři nízkonapěťových rozváděčů nejvyšší čas požadavky nové normy implementovat do svých zařízení. Výraznou podporu přitom nabízí nová verze plánovacího softwaru Power Engineering od společnosti Rittal. 


Naše tipy

Copyright © 2012 – 2020 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services