Přečtěte si: Pozvánka na AMPER 2024






Pozvánky na akce


Stalo se

















  

  

Inzerce v technických médiích: tradice, realita a řešení

8.10.2018 „Připrav se, začínáme sledování…teď!“ „Tenhle pán si bere časopis, aktuální číslo, poznamenej.“ „Co tenhle pán? Ten si bere několik čísel.“ „Podívej, jak je ten pán starý. To bude aktivní důchodce. Ti si berou i starší čísla a pak si v nich doma listují. Osobně jim moc fandím, ale o volbě inzerentovy nabízené technologie nerozhodují.“ „Podívej, skupina studentů…vezme si někdo z nich odborný časopis?“ „Ani jeden…pro ně už je to asi pravěk.“ „Tahle paní si odnáší časopisy v tašce.“ „Tu jí vnutila hosteska. Jenže ta paní o ně evidentně nemá zájem, ještě tak o tu igelitku. Znamenám jako vynucený odběr.“ Takové a podobné tiché hovory zaznívaly na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu mezi pozorovateli z naší konzultační firmy 


Studie Nizozemského institutu pro dopravní politiku: MaaS je užitečný pomocník, ale nečekejme zázraky  

5.10.2018 Koncept mobilita jako služba (Mobility as a Service – MaaS) je stále preferovanější cestou, jak změnit systém mobility v městech tak, aby byla užitečná lidem a zároveň šetrná k životnímu prostředí. Podle studie Nizozemského institutu pro dopravní politiku (KiM), s jejímiž závěry byla odborná veřejnost seznámena na začátku října 2018, nicméně nelze očekávat, že by tento koncept dramaticky změnil návyky lidí v oblasti mobility. 


Jak letní počasí ovlivňuje výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů – poznatky provozovatele

4.10.2018 Jak známo, obnovitelné zdroje energie jsou náchylné na výkyvy počasí. Tyto výkyvy však nemusí být vždy pouze nepříznivé. Ukázalo to i letošní léto, pro nějž bylo charakteristické suché počasí a minimum srážek. Jedním z provozovatelů malých vodních elektráren a fotovoltaických zdrojů v ČR je investiční a inženýrská skupina GEEN Holding, která se svými zajímavými poznatky seznámila odbornou veřejnost v září 2018. Souhrnné výsledky v porovnání s uplynulými léty ukazuje graf. 


Operační program Životní prostředí podpoří ochranu obcí před povodněmi a nebezpečnými sesuvy 

3.10.2018 Obce, kraje a další subjekty mohou od října 2018 čerpat z Operačního programu Životní prostředí (OP ŽP) celkem 350 milionů korun na dokonalejší varovné systémy před povodněmi a na zabezpečení nestabilních svahů. Mohou tak zlepšit ochranu obyvatel i jejich majetku. Státní podniky a příspěvkové organizace pak mohou čerpat z 50 milionové alokace na zpracování podkladů pro stanovení záplavových území nebo na vybudování či modernizaci systémů předpovědní povodňové služby. 


Stacionární palivočlánkové jednotky od FuelCell Energy vyrobily 8 miliónů MWh elektrické energie

2.10.2018 Stacionární palivočlánkové jednotky řady SureSource od amerického výrobce FuelCell Energy sledujeme průběžně na našem portále. Uplatňují se u rozmanitých energetických projektů ve světě – v USA (například ve městě Tulare nebo u farmaceutické společnosti Pfizer), v Jižní Koreji (např. palivočlánková kogenerace ve městě Inčchonu) nebo třeba v areálu jednoho z německých ministerstev. V září 2018 dosáhly tyto palivočlánkové zdroje důležitý milník: v součtu vyrobily celkem 8 miliónů MWh elektrické energie. 


Nestandardní požadavky zákazníka jako výzva: ABB modernizovala robotickou svářecí stanici v Bulharsku

1.10.2018 Robotika je jednou z oblastí, s níž se globální elektrotechnická skupina ABB prezentuje i na českém trhu (viz její expozice na MSV 2018). Spadá do ní i servis a modernizace automatizovaných výrobních linek. Se zajímavým projektem z této oblasti realizovaným v Bulharsku seznámila ABB českou odbornou veřejnost v září 2018. V oblasti servisu systémů jde o první přeshraniční projekt svého druhu. Know-how, zkušenosti a dokonalá spolupráce napříč ABB zde umožnily vyhovět specifickým potřebám zákazníka a realizovat jedinečnou zakázku. 


Glasgow Subway: vlaky pro nejmenší automatické metro se představily veřejnosti

27.9.2018 „Nejmenší“ metro na světě má skotské průmyslové město Glasgow. Od roku 2020 by i toto metro mělo být provozováno jako plně bezobslužné. Pomůže k tomu projekt veřejně soukromého partnerství mezi glasgowskou dopravní organizací Strathclyde Partnership for Transport (SPT) a konsorciem firem Ansaldo STS a Stadler z března 2016. Důležitým milníkem se stala dodávka prvního ze 17 vlaků pro toto metro od společnosti Stadler, který měli možnost vidět mj. návštěvníci berlínského veletrhu InnoTrans v září 2018.


Přístup pro uživatele systémů AutoCAD a ERP

26.9.2018 Firma EPLAN, dodavatel softwarových řešení, rozšiřuje okruh uživatelů aplikace EPLAN Data Portal, a tím posiluje svoji pozici mezinárodního poskytovatele digitálních dat přístrojů a součástek od předních výrobců. Uživatelům systémů EPLAN poskytuje data přibližně 700 000 produktů a více než 1,2 miliónu jejich konfiguračních variant. Navíc EPLAN umožňuje již více než dva roky přistupovat všem uživatelům k datům ve formátu DXF. EPLAN se tak stává přístupným pro významnou skupinu uživatelů systému AutoCAD. 


Pomohou malé reaktory při výrobě jaderného paliva? MAAE zkoumá netradiční metody kvůli snižování energetické náročnosti

25.9.2018 Malý reaktor poskytuje potřebnou energii pro zpracování měděné rudy. Při něm se jako vedlejší produkt oddělí uran. Ten po obohacení a zpracování do paliva putuje zpět do malého reaktoru. Kruh se uzavřel. Tak nějak vypadá budoucnost podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Reaguje tím na globální fenomén snižování energetické náročnosti. Hlavní slovo by v této vizi měly dostat vysokoteplotní reaktory. Českou odbornou veřejnost o tomto konceptu informovala v září 2018 Česká nukleární společnost (ČNS). 


Smart city Nitra má nově aktualizovanou městskou aplikaci

21.9.2018 Slibně se rozvíjející slovenské smart city Nitra, s nímž naše konzultační firma provozující tento portál průběžně spolupracuje (viz seminář k smart city nebo konference Elektrické autobusy pre mesto ) přichází v září 2018 s aktualizací své městské aplikace. Ve své tiskové zprávě k tomu píše:


Nový plán mobility pro Madrid: pravidla bezpečnosti platí i pro elektrické koloběžky

21.9.2018 Jak již vícekrát řečeno, čistou mobilitu ve městech je žádoucí podporovat, ale ne bez rozmyslu a bez pravidel. To si uvědomují mimo jiné ve španělském Madridu, kde jsou stále více v oblibě elektrické koloběžky. Dokument „Nový plán mobility pro Madrid“, který bude schvalován v říjnu 2018, proto stanoví pro tyto dopravní prostředky pravidla, která uleví ostatním účastníkům pouličního provozu. Nemusí však být zcela po chuti úplně všem.


Dopravní telematika využívající internet věcí pro České Budějovice

20.9.2018 Město České Budějovice bude již od podzimu 2018 využívat nový inteligentní systém pro řízení dopravy, který si sám zjistí všechny důležité dopravní informace na silnicích. Sesbíraná dopravní data budou sloužit jako podklad pro budoucí plánování komunikací a jejich dimenzování a také k samotnému řízení křižovatek. Dodavatelem celého projektu je společnost AŽD Praha.  Potřebná data bude sbírat 114 vzdálených křižovatkových detektorů, které jsou v současné době umisťované společností AŽD Praha do vozovky na 23 místech. Jde o osazení strategických detektorů na 36 profilech.


Inovativní nabíjecí systém LAPP pro elektromobily získal zlatou medaili v soutěži German Innovation Award

19.9.2018 V červnu 2018 proběhlo v německém Stuttgartu slavnostní předávání cen za inovace – German Innovation Award. Zlatou medaili v kategorii Doprava si hned v prvním ročníku této nové soutěže vysloužila společnost LAPP za nabíjecí systém Mode-2 pro elektromobily. 


Produkty LAPP pomáhají v ostravské středojemné válcovně

19.9.2018 Na podzim loňského roku se společnost ELMONTEX a.s. rozhodla oslovit LAPP s požadavkem na speciální kabely pro zapojení elektroinstalace pohonů linek (motorů) do středojemné válcovny v Arcelor Mittal Ostrava (AMO). Vzhledem k tomu, že společnost LAPP disponuje širokým sortimentem špičkových kabelů, vývodek, konektorů, kabelového příslušenství a také rychlým a kvalitním servisem, podařilo se splnit všechna očekávání zákazníka. 


Bateriové vlaky pro přepravu cestujících: ÖBB a Siemens vyvíjejí regionální elektrickou jednotku s přídavným akumulátorem

18.9.2018 Životnímu prostředí šetrná elektrická trakce ve spojení s nezávislým zdrojem elektrické energie je stále více výzvou nejen pro městské dráhy, ale také pro železniční přepravu cestujících na celostátních tratích. Vedle rozvíjející se palivočlánkových pohonů se v oblasti železniční osobní přepravy hlásí o slovo také čistě bateriové elektrické pohony. Důkazem je společný projekt Rakouských spolkových drah (ÖBB) a společnosti Siemens Mobility, které vyvíjejí kombinované trolejové a akumulátorové napájení pro železniční vozidla. Česká veřejnost byla o tomto projektu informována v září 2018. 


Chytrý senzor od ABB omezuje prostoje motorů v potravinářském průmyslu

17.9.2018 Přední světový agropodnik Olam International („Olam“) digitalizuje své provozy prostřednictvím řešení ABB Ability™ Smart Sensor. Tento inteligentní snímač kapesní velikosti instaluje Olam v některých svých výrobních závodech. S jeho pomocí na dálku monitoruje nízkonapěťové motory, které pohánějí pásové dopravníky a další zařízení a jichž Olam využívá tisíce. S tímto řešením byla česká odborná veřejnost seznámena v září 2018. 


Belgický autonomní minibus vozí turisty od parkoviště k jeskyním  

14.9.2018 V Belgii začal v září 2018 zajímavý testovací provoz autonomního elektrického minibusu. Dopravce Keolis vozí v Han-sur-Lesse turisty ve smíšeném provozu po půlkilometrové trase mezi parkovištěm a známými jeskyněmi Grottes de Han. Jako vozidlo slouží autonomní minibus Navya Arma od francouzského výrobce Navya. Tento minibus je 4,8 m dlouhý, 1,2 m široký a 2,7 m vysoký. Celkem uveze 15 cestujících, z toho 11 sedících.


Projekt Terrestrial Energy: budou reaktory chlazené solí vyrábět vodík?

13.9.2018 Jak uvádějí zahraniční zdroje i český ÚJV Řež, celosvětově se dnes většina vodíku (cca 95 %) vyrábí s fosilních paliv. Všechny tyto procesy jsou doprovázeny výraznými emisemi oxidu uhličitého, což je mj. výzvou pro palivočlánkovou elektromobilitu. S rozvojem vysokoteplotních reaktorů IV. generace se nabízí otázka, zda by jej nešlo vyrábět efektivněji a ekologičtěji právě v těchto reaktorech. Odpověď by měl přinést dvouletý projekt společnosti Terrestrial Energy ve spolupráci s americkou energetikou Southern Company a laboratořemi amerického Ministerstva energetiky (DoE), o němž byla odborná veřejnost informována na začátku září 2018. 


We Share: Volkswagen bude provozovat carsharing elektromobilů v Berlíně

12.9.2018 Od prvního čtvrtletí 2019 začne pod obchodním názvem We Share fungovat v Berlíně velkorysý projekt carsharingu, tedy sdílených automobilů, používající pouze elektromobily. Projektovou organizací je zde přímo automobilka Volkswagen, která má elektromobily jako důležitou součást svého produktového portfolia a jeden z nosných směrů své strategie do budoucna. Odbornou veřejnost seznámila se svým záměrem na konci srpna 2018.


Podpora ekologických vozidel z NP ŽP vyčerpána, další se připravuje na konec roku 2018

11.9.2018 Sto milionů korun z Národního programu Životní prostředí na nákup vozidel s ekologickým pohonem je vyčerpáno. Města a obce si dotace rozebraly zhruba o měsíc dříve, než bylo plánováno. Na začátku září 2018 proto byla příslušná výzva uzavřena. Další zájemci o elektromobily, hybridy či jiná ekologická vozidla nicméně mají šanci na konci roku 2018, kdy se připravuje vyhlášení nové dotační výzvy.


Rozšířená realita pomůže handicapovaným cestujícím

10.9.2018 Orientace ve složitých systémech některých stanic metra nebo nádraží představuje často obtížný úkol i pro normálního zdravého člověka. Pro tělesně nebo zrakově handicapované spoluobčany je to pak cesta neznámým terénem plná nečekaných nástrah, kdy se čas odjezdu spoje neúprosně blíží. Na pomoc v podobných situacích přichází americká technologická společnost Cubic Transportation Systems (CTS) se systémem využívajícím tzv. rozšířenou realitu. Informovala o tom odbornou veřejnost v září 2018.


Jak si „srovnat svoje smart noty“: nabízíme interaktivní školení smart city pro města, obce a regiony

7.9.2018 Řada českých měst a obcí má v současné době zájem o postavení „smart city“ či „chytré obce“ a k tomuto postavení již často podniká konkrétní kroky. Problém je, že pojem smart city provází v ČR (ostatně i jinde ve světě) řada nedorozumění – od pojímání smart city jako pouhého „digitálního města“ po technické výstřelky typu „chytré“ lavičky. V této situaci se provozovatelé našeho portálu, firma Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, rozhodli nabídnout městům, obcím a dalším institucím zainteresovaným na rozvoji „smart“ konceptu krátké interaktivní školení pro praktickou realizaci tohoto konceptu v jejich konkrétních podmínkách.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Archiv 2022/3 | Archiv 2022/2 |Archiv 2022/1 | Archiv 2021/3 | Archiv 2021/2 | Archiv 2021/1 | Archiv 2020/3 | Archiv 2020/2 | Archiv 2020/1 | Archiv 2019/2 | Archiv 2019/1 | Archiv 2018/3 | Archiv 2018/2 | Archiv 2018/1 | Archiv 2017/2 | Archiv 2017/1

 

Naše tipy





























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services



Elektroinstalační technika Výroba a přenos Průmyslová automatizace Automatizace dopravy Kabelová technika Elektronika Inteligentní budovy Osvětlení Měřicí technika Smart Metering Elektromobilita Obnovitelné zdroje Zajímavé projekty Vzdělávání Knihy našich autorů Rozhovory, komentáře

Proelektrotechniky.cz - elektrotechnika pro odborníky O nás Náš; tým - Odborní spolupracovníci Partneři Kontakty Info servis