Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















Chytrý rozvaděč: inteligentní řešení pro každou domácnost

19.8.2014 Zajímavým produktem z oblasti inteligentních elektroinstalací dostupným na českém trhu je Chytrý rozvaděč – intelioBOX od společnosti SUP-TECHNIK. Jde o standardizované předprogramované řešení domácí automatizace postavené na systému Tecomat Foxtrot. Jelikož se rozvaděč dodává plně osazený a kompletně naprogramovaný, tedy připravený k použití, může elektroinstalaci domu s inteligentním řízením realizovat běžná elektroinstalační firma; není třeba speciálních znalostí nad rámec základních předpisů ani IT specialista. Součástí dodávky je také uživatelsky příjemné grafické rozhraní. Protože není nutno systém programovat dle individuálních požadavků – funkce se jednotlivým nástěnným tlačítkům a dalším vstupům přiřadí jednoduše přes bezšroubové svorky rozvaděče, lze toto řešení inteligentní domácnosti pořídit za velmi příznivou cenu.

Chytrý rozvaděč lze sestavit na míru objektu nebo vybrat ze zvýhodněných balíčků intelioBOX S, intelioBOX M a intelioBOX L, které lze pomocí rozšiřujících modulů doplnit o zabezpečovací systém Paradox, meteorologickou stanici, kamerový systém Pinetron nebo multimediální server Synology pro IP kamery, sdílení a distribuci filmů, hudby a fotografií přes domácí síť nebo internet. Připojená zařízení – osvětlení, stínicí technika, kamery, topení, multimédia apod., je možné ovládat jak nástěnnými tlačítky, tak z tabletu nebo telefonu. Jako ovládací tlačítka lze použít libovolná tlačítka jakéhokoliv výrobce, např. Schneider, ABB, Legrand apod. Mnohé funkce si uživatel může sám nastavovat, jako např. pojmenovat jednotlivá ovládaná zařízení, sestavit vlastní scénáře nebo upravit teplotní křivky pro jednotlivé zóny.

Pro zákazníky, kteří potřebují pouze regulovat topení, je určen chytrý rozvaděč intelioBOX Thermo. Tento rozvaděč umožňuje regulovat topení jak interiérovými termostaty, tak vzdáleně přes internet.

Dalším produktem, vhodným pro stávající elektroinstalace, je bezdrátové řešení intelioBOX RF (viz obrázek vpravo).

Tato koncepce domácí automatizace představuje příležitost pro elektroinstalační firmy, které tak mohou nyní svým zákazníkům nabídnout také realizaci inteligentní elektroinstalace. Navíc výrobce pořádá jednodenní školení realizačních partnerů, určené realizačním firmám a živnostníkům aktivním v oboru silnoproudých nebo slaboproudých elektroinstalací.

redakce Proelektrotechniky.cz, s využitím materiálu SUP-TECHNIK  

Foto: SUP-TECHNIK

Více informací naleznete zde

Přečtěte si také:

Projekt Yokohama Smart City zkoumá optimální řízení poptávky po elektřině

15.7.2014 V období od července do září 2014 probíhá v rámci projektu Yokohama Smart City v japonské metropoli Jokohamě s 3,7 mil. obyvatel důležitý experiment, zaměřený na testování možného snižování poptávky po elektrické energii v letním období. Projekt Yokohama Smart City zahrnuje několik dílčích subsystémů 


Horrem: první evropská uhlíkově neutrální železniční stanice v provozu

14.7.2014 Nové nádraží ve čtvrti Horrem města Kerpen v německém Porýní-Vestfálsku se na konci června 2014 stalo první uhlíkově neutrální železniční stanicí v Evropě. Jeho energetické hospodářství bylo vybudováno v rámci programu DB – Německých drah s názvem Grüner Bahnhof (Zelené nádraží). 


Lyon Confluence Smart Community: francouzský demonstrační projekt inteligentního bydlení

25.6.2014 Lyon Confluence je obytná čtvrť ve francouzském Lyonu, vzniklá rekultivací bývalé průmyslové a dopravní zóny v centrální části města na soutoku Rhóny a Saony. V této čtvrti probíhá od konce roku 2011 Demonstrační projekt inteligentní obce Lyon Confluence, realizovaný japonskou Organizací pro rozvoj nových energetických a průmyslových technologií (NEDO) s podporou Ministerstva hospodářství, obchodu a průmyslu. V červnu 2014 zaznamenal tento projekt důležitý milník: 


Nová budova Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT

16.5.2014 Nová budova Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB) byla v polovině května 2014 slavnostně otevřena v Buštěhradě u Kladna. UCEEB je interdisciplinární vysokoškolský ústav Českého vysokého učení technického v Praze. Sdružuje odborníky čtyř fakult – stavební, strojní, elektrotechnické a biomedicínského inženýrství 


Administrativní budova v Pardubicích: úspěšný příklad inteligentní budovy

19.3.2014 Společnost TECO, významný český výrobce průmyslových řídicích systémů. představila v březnu 2014 odborné veřejnosti zajímavý konkrétní příklad inteligentní budovy, na jehož realizaci se významnou měrou podílela.  


Technologická řešení pro inteligentní budovy na příkladu projektu Adjutantti

7.2.214 Společnost ABB oznámila začátkem února 2014 české odborné veřejnosti, že podepsala memorandum o porozumění s partnery Bosch, Cisco a LG s cílem vypracovat jednotnou softwarovou platformu pro systémy inteligentních budov, která by umožnila společné fungování výrobkům různých značek v oblasti automatizace, zabezpečení a zábavy. Tyto společnosti plánují vypracovat otevřený software a dát ho k dispozici všem výrobcům, softwarovým vývojářům a poskytovatelům služeb. 


Dragon Dome: infračervená LED pro bezpečnost na dálku

7.10.2013 Koncem září 2013 byla veřejnosti představena nová infračervená LED pro zabezpečení budov od společnosti Osram Opto Semiconductors, prezentovaná pod obchodním názvem Dragon Dome (přibližně „dračí zámek“). Zaměřený paprsek této vysoce výkonné infračervené LED se světlem o vlnové délce 850 nm dosáhne do vzdálenosti přes 100 m, přitom má kompaktní design a nepotřebuje vnější čočku. Díky těmto parametrům je ideální pro použití v bezpečnostních technologiích, například CCTV. 


Průlom v bezpečnostní technice: kamera citlivá na 6 tisícin luxu

26.4.2013 Průlomová řešení v bezpečnostní technice představují kamery DINION starlight HD 720p a FLEXIDOME starlight HD 720p RD, které v dubnu 2013 představil jejich výrobce, společnost Bosch Security Systems. Tyto kamery jsou konstruovány pro fungování při extrémně nízké intenzitě osvětlení. Zobrazují ostrý obraz v barvách při intenzitě osvětlení 0,017 lx a černobílý obraz při intenzitě osvětlení 0,0057 lx. Jednoduše řečeno, tyto kamery ukazují barevný obraz tam, kde jiné jsou schopny zobrazit pouze černobílý, a černobílý obraz, kde jiné nezobrazí vůbec nic. 


Vodíková kogenerace: energie z palivových článků pro nemocnici v Connecticutu

23.4.2013 Americká společnost FuelCell Energy informovala v polovině dubna 2013, že dodá 1,4MW kogenerační jednotku s palivovými články DFC1500® do nemocnice Hartford Hospital v Connecticutu, USA. Kogenerační jednotku bude vlastnit a provozovat společnost Hartford Steam Company. 


 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services