Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se


















SCARA TS2: čtyřosé roboty od Stäubli v nové podobě se představují na Automatice

15.5.2018 Robotizace dnes zasahuje do všech průmyslových odvětví. Platí to i o oblasti farmacie, medicíny a příbuzných odvětví, kde mezi lídry mezi dodavateli robotů patří společnost Stäubli. Udržení vedoucích pozic na takto konkurenčním trhu není jednoduché. Stäubli proto přichází na trh s novou řadou SCARA robotů TS2, které mají světovou premiéru na mnichovském veletrhu Automatica v červnu 2018.

Čtyřosé roboty v nové podobě pro rozmanité využití

Tyto čtyřosé roboty jsou naprosto přepracované a využívají nyní nesporných výhod převodovek JCS, díky kterým dosahují extrémně rychlých časů cyklů. Zároveň díky svému jedinečnému hygienickému designu otevírají dveře k novým možnostem využití v prostředích náročných na čistotu.

Nyní je jejich design velmi modulární a zároveň jsou tyto roboty poprvé vybaveny vlastními převodovkami JCS od Stäubli, které jsou dobře známé už z šestiosých robotů od tohoto výrobce. Právě tyto nové technologie jsou klíčové pro významný nárůst výkonnosti i u čtyřosých TS2. Zároveň je nyní veškerá kabeláž vedená vnitřkem ramene, což umožňuje využití těchto strojů i v čistých prostředích, kde by externí kabeláž byla překážkou.

Rozdíly mezi těmito roboty a jejich předchůdci jsou velice dobře viditelné hned na první pohled. Charakterizuje je zejména jejich kompaktní design, uzavřená struktura a oblé linky. Pravidelné tvary neruší žádné venkovní kabely, a tudíž zároveň odpadá riziko mechanického poškození nebo znečištění pracovního prostředí. Kompletně utěsněné rameno, šroubovice volitelně chráněná krytem a uchycená pomocí speciálních šroubů, veškerá napojení chráněná pod patou robotu mimo pracovní prostředí (pokud to aplikace vyžaduje) a systematicky minimalizované retenční plochy: to vše jsou základní pravidla moderního hygienického designu.

Krátce po uvedení standardních modelů na trh budou k dispozici i speciálně upravené verze pro tyto oblasti průmyslové výroby, stejně jako roboty splňující požadavky UL a ESD.

Standardní verzi lze využít zejména na klasickou manipulaci a montáž, ale ty lze díky několika snadným úpravám vyladit pro náročná pracovní prostředí, kde tím pádem otevírají dveře k novým aplikacím. Jde zejména o aplikace s těmi nejpřísnějšími požadavky na hygienu a čistotu, ať už se jedná o potravinářství, farmacii nebo fotovoltaiku. Všechny modely TS2 mohou zároveň využívat potravinářských maziv třídy H1 bez jakéhokoliv vlivu na výkonnost.

Aby bylo možné vybrat to ideální řešení pro všechny případy, skládá se nová rodina robotů ze čtyř modelů: TS2-40, TS2-60 (viz obr. nahoře a vpravo), TS2-80 and TS2-100. Díky čtyřosé TS2-100 rozšířilo Stäubli pracovní rozsah oproti předchozí generaci (400 až 800 mm) až na působivých 1000 mm. Celkově jsou nové SCARA roboty výrazně kompaktnější než jejich předchůdci, a zaberou tak podstatně méně místa na lince. A navíc jeden bonus – nově lze tyto čtyřosé stroje objednat přímo s integrovaným systémem pro automatickou výměnu nástrojů. Díky tomu si mohou roboty TS2 samostatně měnit různé uchopovače a nástroje včetně automatického napojení přívodů i signálů, čímž se významně zkracují prostoje a zvyšuje produktivita. Ve stejnou chvíli má stále operátor možnost vyměnit nástroj i manuálně pomocí jednoduchého bajonetového uzamykacího systému.

Modulární design s řadou výhod

Při bližším pohledu na všechny čtyři modely jsou zřetelně vidět jejich společné vlastnosti. To je důsledek nového modulárního designu. Všechny roboty mají stejný podstavec, který sdílí i s šestiosými roboty TX2. Stejně tak některé pohony, převodovky a další komponenty jsou stejné u více modelů.

To má řadu přínosů pro zákazníka i výrobce: Je to způsob, jak zkrátit dodací lhůty nových SCARA robotů. Dále se tím šetří náklady a lze optimalizovat toky dílů a skladových zásob. Stäubli využívá nyní vlastních převodovek JCS, a není tudíž tolik závislý na dodavatelích určitých komponent. Jeho zákazníci tak budou spokojeni nejen s vysokou výkonností těchto strojů, které jsou nyní rychlejší, tišší a přesnější, ale zároveň jim lze nabídnout také kratší dodací lhůty.

Stäubli, redakčně upraveno

Foto © Stäubli

Další informace: www.staubli.com

Přečtěte si také:

Co kdyby robot s člověkem opravdu spolupracoval?

22.9.2016 Po červnovém představení nové řady TX2 na mnichovské Automatice si tyto průmyslové roboty odbydou svou středoevropskou premiéru na letošním strojírenském veletrhu v Brně. K standardně vysoké výkonnosti robotů Stäubli nabídne nová řada několik výrazných vylepšení v duchu aktuálních trendů Industry 4.0 a spolupráce robotů s člověkem ve všech možných výrobních prostředích. 


Multi-Contact přichází na trh s novými moduly konektorového systému CombiTac

13.6.2016 Společnost Multi-Contact rozšířila svůj modulární konektorový systém CombiTac o 10Gb modul pro ethernetovou komunikaci a o modul pro monitorování spojení.  


Stäubli představuje Stäubli Robotics Suite 2016: software pro vývoj robotových aplikací a údržbu

11.2.2016 Stäubli uvádí na trh novou verzi svého robotového studia Stäubli Robotics Suite 2016, která přináší řadu důležitých vylepšení, jako jsou manipulace s díly, automatický výpočet parametrů zatížení, možnost umístění dodatečné zátěže na rameno robota, propojení vstupů a výstupů mezi robotem a virtuální buňkou, natáčení videozáznamů a mnoho dalších. 


Robot zkoumá vnitřek poškozeného kontainmentu v elektrárně Fukushima

15.4.2015 Pro průzkum areálu havarované japonské jaderné elektrárny Fukushima Daiichi, patřící společnosti Tokyo Electric Power Company (Tepco), jsou ve velké míře využívány specializované průmyslové roboty, o nichž jsme se na našem portále zmiňovali například v souvislosti s robotem MEISTeR. V první polovině dubna 2015 začal jiný takovýto robot zkoumat vnitřek kontainmentové nádoby v bloku 1 této elektrárny. 


Robot Surveyor prohlíží podzemní potrubí jaderných elektráren

19.12.2014 Podzemní potrubí jsou důležitou součástí jaderných elektráren, jejich pravidelná kontrola je však velmi obtížná. Zpravidla se při ní využívají nepřímé metody, například vyhledávání zkorodovaných částí pomocí bludných proudů nebo vyhledávání prasklin pomocí ultrazvuku, protože přímá vizuální kontrola by znamenala náročné výkopové práce. Společnost GE Hitachi proto vyvinula ultrazvukového článkového robota s vlastním pohonem, schopného provádět přímou kontrolu těchto potrubí. 


CombiTac se stupněm krytí až IP68: nové video

30.10.2014 O modulárním systému CombiTac s novým robustním krytem, který poskytne ochranu až po stupeň IP68 pro všechna napojení, jsme již letos na našem portále psali – článek si můžete přečíst zde. Multi-Contact, přední dodavatel elektrických a elektronických konektorů, nyní připravil nové video o této novince. 


Pohon dělá rozdíly

20.6.2014 Technologie pohonu je klíčovým prvkem pro výkon průmyslového robotu. I přesto se mnoho výrobců spoléhá v tomto ohledu na standardní řešení dodávaná jinými firmami. Jedna výjimka tu však je: Stäubli dlouhodobě vyvíjí a samostatně vyrábí vlastní systém pohonu pro své šestiosé roboty, a těží tak z jedinečné přesnosti, dynamiky a dlouhodobé životnosti, které tento systém nabízí. Přinášíme další poznatky z tiskové konference Stäubli, která se konala 3. června 2014 v Mnichově v rámci veletrhu Automatica 2014 a kde společnost Stäubli představila také novou řadu robotů Stäubli TX2 a novou generaci kontroléru CS9


Ruku v ruce s robotem

18.6.2014 S novou řadou robotů TX2 a novou generací kontroléru CS9 otevírá Stäubli Robotics novou kapitolu ve spolupráci člověka se strojem. Inovace v podobě funkcí Safe Speed, Safe Stop nebo Safe Zone posunují dosavadní hranice. Nyní již nic nestojí v cestě bezpečnému a plnohodnotnému partnerství mezi člověkem a robotem. 


Projekt CoCoS podporuje výrobu v kyberfyzickém prostoru

16.6.2014 V současné době se v odborných kruzích často hovoří o čtvrté průmyslové revoluci. Jejím základem je využívání tzv. kyberfyzického prostoru ve výrobě – tedy stavu, kdy vestavěné počítače nejen kontrolují výrobu, ale komunikují i mezi sebou a díky identifikační technologii RFID „komunikují“ také s materiálem a výrobky. Na podporu tohoto procesu byl začátkem roku 2014 v Německu zahájen projekt CoCoS (Context-Aware Connectivity and Service Infrastructure for Cyber-Physical Production Systems, tedy kontextově uvědomělá infrastruktura pro konektivitu a služby pro výrobní systémy v kyberfyzickém prostoru).  


Nová řada robotů Stäubli s vyšším výkonem

12.6.2014 Když Stäubli představilo na veletrhu Automatica 2004 novou řadu robotů TX, požadavky kladené na výkon šestiosých robotů se zcela změnily. Nyní, přesně o deset let později, se historie opakuje při představení řady Stäubli TX2, nástupnické generace robotů, která bude posouvat laťku opět o kus výše. Nová generace robotů řady TX2 jasně předčí předchozí úspěšnou sérii a nastavuje zcela nové standardy pro výkon průmyslových robotů. 


Netradiční nabíjecí zařízení pro elektrická vozidla od Multi-Contact

21.3.2014 Na veletrhu AMPER 2014 se mezi zajímavými technickými řešeními, přihlášenými do soutěže Zlatý Amper, představil odborné veřejnosti systém bezobslužného dobíjení elektrických vozidel od švýcarského výrobce Multi-Contact, člena skupiny Stäubli. Toto zařízení vychází z dlouholetých zkušeností výrobce v oblasti konektorových technologií a nabízí unikátní mechanicky naváděné připojení. 


Robot MEISTeR úspěšně složil mistrovské zkoušky

28.2.2014 O záchranném robotu MEISTeR (Maintenance Equipment Integrated System of Telecontrol Robot) od Mitsubishi Heavy Industries jsme již před více než rokem psali v článku Malí roboti do nebezpečných podmínek. Tento robot byl vyvinut pro náročné odklízecí práce v havarované jaderné elektrárně Fukushima Daiichi. V druhé polovině února 2014 úspěšně skončily jeho demonstrační testy a nyní již čeká na nasazení v “ostrém provozu“ při dekontaminaci a odběru vzorků. 


CombiTac nově se stupněm krytí až IP68

19.2.2014 Multi-Contact přichází s novým robustním krytem ke svému modulárnímu systému CombiTac, který poskytne ochranu až po stupeň IP68 pro všechna napojení. Nový kryt z litého hliníku a se speciálním ochranným nástřikem je odolný i vůči agresivním látkám a nepodléhá korozi. 360° krytí chrání spoje i proti elektromagnetickým vlivům. Standardně bude tento nový kryt nabízen ve čtyřech různých velikostech a na stávající pouzdro ho lze jednoduše přišroubovat. 


Raccoon: robotický „mýval“ pomáhá ve Fukushimě

3.12.2013 Od konce listopadu 2013 odstraňuje kontaminaci v jaderné elektrárně Fukushima Daiichi 2 robotický vysavač a mycí stroj přezdívaný „Raccoon“ (mýval), patřící provozovateli elektrárny, společnosti Tokyo Electric Power Company (Tepco). V rámci zkušebního provozu se tento robot pohybuje po podlaze prvního podlaží reaktorové budovy, drhne a umývá tlakovou vodou její povrch, a snižuje tak radiaci.  


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services