Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se


















Zvyšování efektivity při výrobě řídicích a distribučních rozváděčů

4.2.2020 Rittal začíná být vnímán jako dodavatel kompletního řešení pro firmy zabývající se výrobou řídicích a distribučních rozváděčů. Spojením produktů – automatizačních strojů/poloautomatů firmy Rittal a softwaru/aplikací firmy EPLAN, vzniká ideální prostředí pro realizaci výroby rozváděčů v duchu Průmyslu 4.0.

I v České republice se začíná v oboru výroby rozváděčů hovořit o zvyšování efektivity, rychlosti a kvality. Řada zákazníků si uvědomuje důležitost inovací a využívání moderních technologií. Jsou zároveň připraveni investovat do svých výrobních procesů, a držet tak krok s těmi největšími výrobci a dodavateli rozváděčů v Evropě.

Předpokladem pro opravdové zvyšování efektivity, rychlosti a kvality jsou v zásadě 3 skutečnosti – 3 pilíře. Prvním pilířem jsou správná výrobní data v odpovídající kvalitě. Rittal a EPLAN společně dlouhodobě nabízejí produkty a software, pomocí kterého je zákazník schopen svoje elektrické zařízení projektovat a konstruovat ve 3D. V ideálním případě si zákazník v podstatě vytvoří „virtuální dvojče“ svého zařízení (viz obrázek níže).

Druhým pilířem jsou samotné produkty, jako jsou skříňový rozváděč, vnitřní výbava rozváděče, přípojnice, klimatizace. Z těchto produktů jednoho výrobce lze skládat zařízení bez složitého mechanického přizpůsobování. Jednotlivé komponenty jsou vymyšleny v rámci „stavebnice“, viz obrázek níže. Také pozdější dokazování bezpečnosti elektrických zařízení je v takovém případě mnohem snadnější. Celou řadu tzv. ověřování již provedl původní výrobce (Rittal). Tím se opět šetří čas a zvyšuje kvalita.

Posledním důležitým pilířem je určitý stupeň automatizace výroby. Rittal a EPLAN společně již několik let představují a nabízejí celou řadu strojů, poloautomatů, nástrojů a chytrých aplikací přímo pro výrobu. Pro mechanické zpracování plechových skříní tzn. otvorů, výřezů a závitů jsou k dispozici frézovací nebo laserová centra Perforex BC, LC. Využitím dat z virtuálního 3D modelu elektrického zařízení vytvořeného v EPLAN Pro Panel odpadá programování stroje – vrtací a frézovací šablony lze načíst přímo ze softwaru, ve kterém byl vytvořen virtuální model. Také se vyhneme složitému manuálnímu rozměřování otvorů na montážní desce.

Podobným způsobem můžeme využít data také u přířezového centra SECAREX AC 18, tedy při krácení kabelových kanálů a DIN lišt.

Na veletrhu AMPER 2020 v Brně, bude poprvé v České republice, vedle přířezového centra SECAREX AC 18 představena další novinka – automat pro konfekcionování vodičů Wire Terminal WT. Tento automat umí zkracovat, ukončovat a popisovat vodiče bez manuálního zásahu. A opět se zde nabízí efektivní a chytré využití dat z virtuálního modelu elektrického zařízení. Díky němu jsou načteny do automatu všechny potřebné údaje – počty vodičů, barvy, délky, popisy a ukončení. To vše bez složitého programování stroje. Jednotlivé, nakrácené, popsané a ukončené vodiče jsou pak v přesném pořadí připraveny v lištových zásobnících, které se celé přemístí k pracovišti, kde se rozváděč zapojí. Ve spojení s chytrou zobrazovací aplikací Smart Wiring od sesterské společnosti EPLAN je zapojování rozváděče jednoduchou operací bez nutnosti složité orientace ve schématech. Je vhodné také připomenout, že právě u zapojování a přípravy vodičů lze tímto způsobem prokazatelně docílit největší úspory času.

Engineering a správná kvalita výrobních dat budou hrát rozhodující roli při zvyšování efektivity při výrobě řídících a silových rozváděčů.

Příklad zvyšování efektivity:

Řídicí rozváděč (typický představitel):

 


Rittal Czech

Foto © Rittal Czech

Více na www.rittal.cz

Přečtěte si také:

Ri4Power systém založen na původním systému VX25

Vyšší výkon s použitím menšího množství mědi

29.5.2019 Na letošním veletrhu v Hannoveru (Hannover Messe) představila společnost Rittal nový systém rozvodu proudu VX25 Ri4Power. Přináší ještě vyšší efektivitu pro výrobce průmyslových rozváděčů. VX25 Ri4Power nabízí další výhody, jako je vyšší proudová zatížitelnost a snadnější monitorování a údržba. Systém je testován a certifikován dle EN 61439. 


Klimatizace pro skříňový rozváděč

Chlazení s cloudovým řešením

6.9.2018 Chladicí zařízení hrají stále důležitější úlohu v oblasti průmyslu 4.0. Lze je vybavit rozsáhlými komunikačními možnostmi. Komplexní komunikace od čidla v chladicím zařízení po cloudové systémy otevírá nové možnosti použití. Předpokladem jsou zařízení s přípravou na IoT, jako např. nové chladicí jednotky a chillery řady Rittal Blue e+. Během doby životnosti zařízení pro chlazení rozváděče jsou náklady, které připadají na údržbu a servis, spolu s náklady na energie zpravidla výrazně vyšší než původní investice do chladicího zařízení samotného. Optimalizace u servisu a údržby mohou vést ke snížení pracnosti, a tím také nákladů 


VX25 - Nový systém řadových skříní Rittal

3.9.2018 Společnost Rittal uvedla na jaře 2018 na trh nový systém řadových skříní VX25. Jedná se o první systém rozváděčových skříní, který byl plně vyvinut podle požadavků na zvýšení produktivity při výrobě rozváděčů a na hodnotový řetězec podle Průmyslu 4.0. Rittal slibuje významný inovační skok, díky intenzívní analýze a dialogu se zákazníky. Výsledkem bylo mnoho nápadů, které nastavily nová měřítka v oblasti efektivní výroby řídicích a distribučních rozváděčů. 


Společnost Rittal přichází s novým systémem řadových skříní VX25

Systematicky inovativní skříně

1.6.2018 Po pěti letech vývoje představila společnost Rittal svůj nový systém řadových skříní VX25 na veletrhu v Hannoveru. Jedná se o první skříňový systém, který byl plně vyvinut tak, aby splňoval požadavky na zvýšenou produktivitu v oblasti řízení a výroby rozváděčů v souladu s hodnotovými řetězci Průmyslu 4.0. Svým sloganem „SYSTEM PERFECTION“ slibuje společnost Rittal velký inovační skok, který umožnili letité zkušeností a intenzivní dialog se zákazníky. 


Společnost Rittal nabízí nové rozhraní IoT pro klimatizační systémy

1.3.2018 Scénáře Průmyslu 4.0, jako je prediktivní údržba, jsou založeny na poskytování dat a síťové komunikaci. Aby toto bylo možné, jsou zapotřebí zařízení IoT (Internet of Things) vybavená nezbytnými komunikačními možnostmi. Prostřednictvím nového rozhraní IoT společnost Rittal nyní pokládá základy pro optimální integraci chladicích jednotek a chillerů do aplikací Průmyslu 4.0. Tím je umožněna nepřetržitá komunikace mezi snímačem a cloudem a také připojení k nadřazeným systémům pro monitorování a hospodaření s energií. 


Rittal – tipy na chlazení: Je chlazení opravdu nutné?

4.12.2017 Elektrické komponenty v řídicích rozváděčích generují teplo. Toto teplo musí být z rozváděčů účinně odváděno tak, aby komponenty byly chráněny před vysokými teplotami. Pokaždé však není nutné použít aktivní chlazení, jako například chladicí jednotky. V závislosti na tepelných ztrátách a rozměru rozváděče může být dostatečným i použití pasivního chlazení. Elektrické a elektronické komponenty instalované v rozváděči jsou obvykle navrženy pro maximální provozní teplotu 50 °C. Doba životnosti elektrických komponentů závisí do značné míry na provozní teplotě. Snížení teploty o 10 °C jejich životnost zdvojnásobuje. 


Systémová LED svítidla od Rittalu

1.2.2017 Dvěma novými provedeními systémových LED svítidel zkompletoval Rittal svůj nový program svítidel pro rozváděče. Série svítidel poprvé vyvinutá speciálně pro rozváděče je vedle verzí 1200 a 900 lumenů nyní k dostání i se světelným tokem 600 a 400 lumenů. Díky tomu nabízí Rittal vhodná řešení i pro menší systémy rozváděčů a skříní. 


Kryty rozhraní pro proudové chrániče s nadproudovou ochranou

Zkraty a nadproudy bez rizika poruchy

1.12.2016 Zkrat, nebo nadproud, který může nastat na zařízení externě připojeném k rozváděči stroje, zapříčiní vybavení nadproudové ochrany, nejčastěji jističe, a tím může dojít k nechtěnému vypnutí celého stroje, nebo jeho části. Z tohoto důvodu, nově nařizuje norma EN 60204, pro všechny externí zásuvky s proudy ≤ 20 A, použít proudové chrániče s nadproudovou ochranou. Pro splnění požadavků normy lze použít nový kryt rozhraní od firmy Rittal 


Vylepšené výměníky tepla „LCP Industry“ Rittal

Komfortní zóna pro výměníky tepla

3.10.2016 Výměník tepla voda/vzduch „LCP Industry“ je již několik let účinným systémovým řešením pro chlazení výkonových komponent distribučních rozváděčů. Společnost Rittal nyní tento chladicí systém významně zdokonalila. Z vylepšené flexibility a energetické účinnosti nyní mohou těžit jak výrobci rozváděčů, tak rovněž uživatelé strojů a zařízení. 


Energetické úspory pod kontrolou

1.2.2016 Chlazení rozváděčů není levnou záležitostí. Navíc čím déle je chladicí jednotka v provozu, tím vyšší provozní náklady vznikají. Všichni, kdo chtějí vědět, zdali je výhodné kupovat nejnovější produkty, mohou nyní použít nový kalkulátor společnosti Rittal, který spočítá energetickou účinnost a celkové náklady na vlastnictví (TCO). Stačí čtyři kroky a on-line nástroj rychle, pohodlně a zcela zdarma vypočítá potenciální energetické úspory. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services