Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















Ruku v ruce s robotem

18.6.2014 S novou řadou robotů TX2 a novou generací kontroléru CS9 otevírá Stäubli Robotics novou kapitolu ve spolupráci člověka se strojem. Inovace v podobě funkcí Safe Speed, Safe Stop nebo Safe Zone posunují dosavadní hranice. Nyní již nic nestojí v cestě bezpečnému a plnohodnotnému partnerství mezi člověkem a robotem.

Nejnovější technologický vývoj – zejména v oblasti senzorů a mechatroniky – nyní konečně umožňuje používat roboty ve výrobě i bez ochranné bariéry, a otevírá tak cestu pro efektivní přímou spolupráci mezi strojem a člověkem. Na mnichovském veletrhu Automatica představilo Stäubli funkční řešení pro tuto spolupráci v podobě nové řady robotů TX2 a nové generace kontroléru CS9. Celá řada integrovaných bezpečnostních systémů nabízí velmi vysokou úroveň bezpečnosti, a poskytuje tak spolehlivou ochranu pro pracovníky i vybavení.

Kontrolér CS9 pro novou řadu robotů TX2

Safe Speed a Safe Stop pro bezproblémovou spolupráci

Nové funkce Safe Speed a Safe Stop umožňují dříve nemyslitelnou spolupráci mezi člověkem a robotem bez nutnosti fyzického oddělení pracovišť. A jak Safe Speed funguje? Robot získává data ze senzorů integrovaných na rameni, kontrolér je následně analyzuje a v okamžiku, kdy se člověk přiblíží do pracovního prostoru robotu, sníží pracovní rychlost robotu na bezpečnou úroveň. Obrovskou výhodou je zde pouhé zpomalení – robot pokračuje v práci, nedojde ihned k nouzovému zastavení, a odpadá tak nutnost následného časově náročného restartu celého systému.

Pokud se i poté bude operátor dále přibližovat, aktivuje se funkce Safe Stop. Robot nadále zpomaluje svůj pohyb nebo přejde rovnou do bezpečného režimu. V tomto případě je i nadále zachováno napájení ramene, a proto může pokračovat v práci hned, jakmile operátor opustí jeho pracovní prostor. Opět není zapotřebí restartovat celou aplikaci a i díky těmto funkcím mohou robot s člověkem skutečně pracovat společně.

Bezpečná výroba díky Safe Zone

Nová řada šestiosých robotů Stäubli TX2 společně s novým kontrolérem CS9 je certifikována německou asociací pro technickou inspekci (TÜV) a splňuje nejpřísnější kritéria bezpečnostní kategorie SIL3-Ple. Pro zajištění maximální bezpečnosti je každý pohyb robotu monitorován senzory. To zahrnuje zaznamenávání souřadnic, rychlosti a zrychlení robotu v reálném čase. U řady TX2 se firma Stäubli rozhodla pro konfigurovatelné bezpečné I/O moduly a přístup ke sběrnicovým systémům Ethernet v reálném čase pro garanci maximální bezpečnosti a kompatibility. Šestiosé modely řady TX2 nabízí šest digitálních bezpečnostních enkodérů a integrovanou bezpečnostní desku, obojí je opět certifikováno TÜV. Toto ucelené řešení otázky bezpečnosti provozu zaručuje maximální ochranu jak pro operátory, tak i pro technologické vybavení výrobní linky.

Nová generace kontroléru CS9 poskytuje větší bezpečnost a zjednodušenou manipulaci díky nové konstrukci.

Vyšší produktivita na menším prostoru

Kombinované nástroje jsou často klíčem k úspěšné práci robotových buněk a nezřídka tvoří i podstatnou část celé investice. Nové funkce Safe Tool a Safe Zone dávají možnost specifikovat a nepřetržitě sledovat určitý prostor kolem nástroje, a zabránit tak včasným zastavením kolizi nástroje, když se v pracovním prostoru vyskytne překážka. Nebezpečí poškození těchto drahých nástrojů je tak zcela eliminováno.

Tento kompletní balíček bezpečnostních funkcí společně s absencí fyzických bariér kolem pracoviště poskytují další zásadní výhodu: robotové buňky mohou být navrhovány na menším půdorysu. Díky tomu lze velmi výrazně zvýšit produkci linky v přepočtu na metr čtvereční zastavěné plochy. A to je v konečném důsledku cílem každého procesu automatizace a robotizace – menší náklady a větší efektivita.

Michal Scholze, Stäubli

Foto: Stäubli

Více informací na www.staubli.cz

Přečtěte si také další související články z rubriky Průmyslová automatizace:

Pohon dělá rozdíly

20.6.2014 Technologie pohonu je klíčovým prvkem pro výkon průmyslového robotu. I přesto se mnoho výrobců spoléhá v tomto ohledu na standardní řešení dodávaná jinými firmami. Jedna výjimka tu však je: Stäubli dlouhodobě vyvíjí a samostatně vyrábí vlastní systém pohonu pro své šestiosé roboty, a těží tak z jedinečné přesnosti, dynamiky a dlouhodobé životnosti, které tento systém nabízí. Přinášíme další poznatky z tiskové konference Stäubli, která se konala 3. června 2014 v Mnichově v rámci veletrhu Automatica 2014 a kde společnost Stäubli představila také novou řadu robotů Stäubli TX2 a novou generaci kontroléru CS9


Nová řada robotů Stäubli s vyšším výkonem

12.6.2014 Když Stäubli představilo na veletrhu Automatica 2004 novou řadu robotů TX, požadavky kladené na výkon šestiosých robotů se zcela změnily. Nyní, přesně o deset let později, se historie opakuje při představení řady Stäubli TX2, nástupnické generace robotů, která bude posouvat laťku opět o kus výše. Nová generace robotů řady TX2 jasně předčí předchozí úspěšnou sérii a nastavuje zcela nové standardy pro výkon průmyslových robotů. 


Robot MEISTeR úspěšně složil mistrovské zkoušky

28.2.2014 O záchranném robotu MEISTeR (Maintenance Equipment Integrated System of Telecontrol Robot) od Mitsubishi Heavy Industries jsme již před více než rokem psali v článku Malí roboti do nebezpečných podmínek. Tento robot byl vyvinut pro náročné odklízecí práce v havarované jaderné elektrárně Fukushima Daiichi. V druhé polovině února 2014 úspěšně skončily jeho demonstrační testy a nyní již čeká na nasazení v “ostrém provozu“ při dekontaminaci a odběru vzorků. 


CombiTac nově se stupněm krytí až IP68

19.2.2014 Multi-Contact přichází s novým robustním krytem ke svému modulárnímu systému CombiTac, který poskytne ochranu až po stupeň IP68 pro všechna napojení. Nový kryt z litého hliníku a se speciálním ochranným nástřikem je odolný i vůči agresivním látkám a nepodléhá korozi. 360° krytí chrání spoje i proti elektromagnetickým vlivům. Standardně bude tento nový kryt nabízen ve čtyřech různých velikostech a na stávající pouzdro ho lze jednoduše přišroubovat. 


Raccoon: robotický „mýval“ pomáhá ve Fukushimě

3.12.2013 Od konce listopadu 2013 odstraňuje kontaminaci v jaderné elektrárně Fukushima Daiichi 2 robotický vysavač a mycí stroj přezdívaný „Raccoon“ (mýval), patřící provozovateli elektrárny, společnosti Tokyo Electric Power Company (Tepco). V rámci zkušebního provozu se tento robot pohybuje po podlaze prvního podlaží reaktorové budovy, drhne a umývá tlakovou vodou její povrch, a snižuje tak radiaci.  


Další vývoj v konstrukci robotů: redukce kabeláže technologií PLC

1.7.2013 Jedním z problémů současných průmyslových robotů jsou silné kabely pro přenos energie a informací mezi tělem robota a pracovními prvky na konci robotických paží – nástroji, kamerami, čidly apod. Tyto silné kabely značně omezují manévrovací schopnost robota a mohou být i jeho zranitelnou součástí. Japonští výrobci Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. (MHI) a NCXX Inc. proto nyní přicházejí s technickým řešením, které poprvé v průmyslové praxi umožní značně zredukovat kabeláž robota pomocí technologie komunikace po silovém vedení 

 


LaserSnake2: projekt „hadího“ robota do stísněných a nebezpečných podmínek

16.4.2013 Projektový tým vedený britskou společností OC Robotics zahájil na konci března 2013 výzkumný a vývojový projekt LaserSnake2. Jeho cílem je vyvinout robot s dlouhými hadovitými končetinami pro práci ve stísněných prostorách, ve vzduchu a pod vodou. 


 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services