Přečtěte si: 10 let v internetovém prostoru: kulaté výročí portálu Proelektrotechniky.cz
Pozvánky na akce


Stalo se

  

  

Osvětlení

Adaptivní automobilové reflektory: výzkumný a vývojový projekt integrované mikrofotoniky

7.6.2013 „Inteligentní“ reflektory pro automobilový průmysl, které neoslňují a naopak zvyšují bezpečnost řidičů i chodců, to je cílem německého výzkumného a vývojového projektu v rámci programu integrované mikrofotoniky. Projekt je koordinován společností Osram Semiconductors, která v polovině května 2013 oznámila zahájení projektových prací. 


TLED: Trubicové LED svítidlo s rekordním světelným výkonem

13.4.2013 Společnost Royal Philips Electronics představila 11. dubna 2013 prototyp inovativního trubicového LED svítidla –TLED, s rekordním světelným výkonem 200 lm/W. TLED by v budoucnu měly nahradit současná trubicová fluorescentní svítidla, která dosahují polovičního výkonu, tj. 100 lm/W. 


Pařížské metro a vlaky: první dopravní síť pouze s LED

5.4.2013 Celkem 250 tisíc světelných míst (lamp a pásových svítidel) v 302 stanicích pařížského metra a 66 stanicích pařížské městské železnice RER bude vybaveno LED světelnými zdroji. Jejich provozovatel, společnost RATP, předpokládá, že se tak ušetří 50 % spotřeby elektrické energie na osvětlení a zároveň zvýší jeho kvalita. 


Osram Topled: Účinné bílé osvětlení do dopravních prostředků

3.4.2013 Jednou z oblastí, kde nacházejí LED svítidla stále větší uplatnění, je interiérové osvětlení v dopravních prostředcích – vlacích, autobusech, tramvajích, letadlech i osobních lodích. Společnost Osram Semiconductors nabízí k tomuto účelu novou generaci svítidel Osram Topled a Osram Mini Topled  


Ad Candela 2013: Příležitosti a rizika veřejného osvětlení

29.3.2013 Přinášíme závěry z odborné konference Candela 2013 zaměřené především na problematiku veřejného osvětlení, kterou uspořádala 28. března 2013 v Praze společnost B.I.D. services. Důležitou součástí publika zde byli představitelé obcí, kteří si sem přišli pro aktuální informace, zkušenosti a odborné názory.


Onyx Copilot pomáhá při jízdě

20.3.2013 Společnost Osram představila v březnu 2013 LED verzi automobilové čtecí lampy Onyx Copilot, které byla udělena cena Red Dot 2013 za elegantní a přitom flexibilní design. Díky němu a dalším svým technickým vlastnostem je toto svítidlo jednoduchou, výkonnou a bezpečnou pomůcku pro spolujezdce i řidiče, je-li třeba se při jízdě za tmy zorientovat v mapě nebo v jiných dokumentech. 


Lumination BL Series: nová LED svítidla pro komerční prostory

14.3.2013 Začátkem března 2013 představila společnost General Electric nový systém LED osvětlení pro kancelářské a jiné komerční prostory, dodávaný pod značkou Lumination™ BL Series. Tento systém nabízí architektům všestranné možnosti při integrovaném řešení stropní části integrující účinné osvětlení s ostatními sítěmi při zachování tradičního t-designu a čistého, hladkého podhledu. 


Osvětlovací věž s palivovými články

14.2.2013 Britský výrobce Youngman představil 11. února 2013 zcela inovační přístup k pojízdné osvětlovací technice: pojízdnou osvětlovací věž Ecolite-H2, vybavenou LED svítidly, pro něž elektřinu vyrábí palivový článek. 

 

Oslon black SFH 4725S: „tajný agent“ od OSRAMu

9.2.2013 Bezpečnostní zařízení v bankách, na hraničních přechodech, ale i ve strojních zařízeních potřebují být vybaveny světelným zdrojem, který může detekovat kamera, ale lidskému oku má zůstat neviditelný. K tomuto účelu se dnes nejčastěji používají LED zdroje se světlem o vlnové délce 850 nm. To však zcela neviditelné není 


Nařízení vlády o nebezpečných látkách v elektrozařízeních

21.1.2013 Od 2. ledna 2013 začíná platit nové nařízení vlády č. 481/2012 Sb., o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních, které vychází ze směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/65/EU (označována také jako RoHS 2). Nařízení vlády bude provádět zákon č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky. 


Spolehlivé LED osvětlení písmen pomáhá podnikům

18.1.2013 Osvětlení písmen ve světelných nápisech je detail, který může mít významný vliv na tržby firem. Nerovnoměrně nasvícená nebo nečitelná písmena mohou vyvolat negativní obraz u zákazníků. Technologie osvícení písmen, v současné době založené na LED, proto kladou nároky na jednoduchost a spolehlivost řešení. Příkladem je systém osvětlení písmen Tetra 


SubstiTUBE Basic: LED svítidlo jako zářivka

3.1.2012 LED světelné zdroje jsou dnes trendem v osvětlovací technice. Co však s množstvím stávajících svítidel vybavených pro „klasické“ fluorescentní zářivky? Společnost OSRAM přináší v novém roce odpověď v podobě LED světelného zdroje ve tvaru a uspořádání zářivky T8, schopného nahradit klasickou zářivku s předřadníkem okamžitě a snadno. 


Průsvitné umělecké osvětlení z OLED

23.12.2012 Jako první na světě představila společnost OSRAM umělecké osvětlení Rollercoaster, využívající průsvitné organické LED (OLED). „Svítící skleněné panely“ se připravují k sériové výrobě od roku 2014 a OLED mají před sebou budoucnost světelného zdroje, který se jako první nabízí pro průsvitná svítidla.  


Program EFEKT – podpora veřejného osvětlení

19.12.2012 Obce, městské části a podniky v jejich stoprocentním vlastnictví mají do konce února 2013 čas na předložení žádosti o státní podporu v rámci programu EFEKT 2013, týkající se komplexních opatření ke snížení energetické náročnosti osvětlovací soustavy.  


Biologicky účinné osvětlení pomáhá leteckým cestujícím

17.12.2012 Lidé cestující letadly na dlouhé vzdálenosti dobře vědí, jaké problémy s biologickými hodinami dokáže způsobit překonávání časových pásem a s ním související nepřirozené změny světla odpovídajícího různým obdobím dne. 


Veřejné osvětlení s 50% úsporou energie

3.12.2012 Společnost iGuzzini přišla na trh s novým svítidlem Wow pro veřejné osvětlení, které je dalším důkazem rychlého vývoje LED svítidel. 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8

 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2023 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting ServicesElektroinstalační technika Výroba a přenos Průmyslová automatizace Automatizace dopravy Kabelová technika Elektronika Inteligentní budovy Osvětlení Měřicí technika Smart Metering Elektromobilita Obnovitelné zdroje Zajímavé projekty Vzdělávání Knihy našich autorů Rozhovory, komentáře

Proelektrotechniky.cz - elektrotechnika pro odborníky O nás Náš; tým - Odborní spolupracovníci Partneři Kontakty Info servis