Přečtěte si: 10 let v internetovém prostoru: kulaté výročí portálu Proelektrotechniky.cz
Pozvánky na akce


Stalo se

  

  

Vzdělávání

Nápověda k článkům 11

Víte, jak fungují projekty PPP a EPC?

3.5.2013 V naší rubrice Zajímavé projekty se občas setkáme se zkratkami PPP (public-private partnership) a EPC (energy performance contracting). V obou případech jde o způsob financování, dodání a provozování velkého investičního celku – například automatického metra, elektrárny nebo veřejného osvětlení. Svojí podstatou se však liší. Podívejme se proto na ně blíže. 

 


FD ČVUT: řízení dopravního provozu v reálných podmínkách

24.4.2013 Včera byl na Fakultě dopravní ČVUT oficiálně otevřen nový dopravní sál fakulty, kde mají studenti možnost zkusit si řízení železničního provozu v reálných podmínkách. Při této příležitosti byl hostům slavnostního otevření představen také nový letový simulátor sloužící výuce profesionálních pilotů. 
Nápověda k článkům 10

Víte, jak funguje veřejné osvětlení?

19.4.2013 Další nápověda k článkům pojednává o veřejném osvětlení, tedy osvětlení ulic, silnic nebo jiných veřejných prostranství. Osvětlovací soustava veřejného osvětlení zahrnuje svítidla, podpěrné a nosné prvky, elektrický rozvod a ovládací systém. 

 

 


Nápověda k článkům 9

Víte, jak fungují elektromobily a elektrobusy?

12.4.2013 V předchozích částech našeho seriálu Nápověda k článkům jsme si ukázali, jak fungují baterie a vodíkové palivové články. V dnešní Nápovědě se podíváme, jakým způsobem se baterie a palivové články, případně další zdroje pro alternativní elektrické pohony, používají u automobilů a autobusů i u dalších silničních dopravních prostředků. 

 


Jaderná energetika zachraňuje milióny lidských životů

8.4.2013 Začátkem dubna 2013 byla odborné veřejnosti představena studie zpracovaná americkými vědci Jamesem Hansenem a Pushkerem Kharechou, která ukazuje, že jaderná energetika v letech 1971–2009 zachránila před smrtí cca 1,8–7,5 miliónů lidí (konzervativní versus maximalistický odhad). 


 

 

Nápověda k článkům 8

Víte, co to je a jak funguje inteligentní dům?

5.4.2013 Náš seriál Nápověda k článkům pokračuje článkem o automatizaci budov. Pojmem "inteligentní dům“ (též „chytrý dům“, „inteligentní budova“ apod.) se během posledních let začaly označovat stavby, jejichž konstrukce a vybavení jsou od samého začátku zaměřeny na pohodlí a bezpečnost jejich obyvatel a na hospodárný i ekologicky šetrný provoz. 

 Manuál k nařízení vlády o nebezpečných látkách v elektrických zařízeních

31.3.2013 Elektrotechnický zkušební ústav ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu připravil manuál k nařízení vlády číslo 481/2012 Sb., o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních – krátce „Manuál k NV – RoHS“. 

 

 Nápověda k článkům 7

Víte, co to je a jak funguje smart grid?

29.3.2013 Výrazem „smart grid“, nebo také česky „inteligentní síť“, bývají označovány komunikační sítě, které umožňují regulovat výrobu a spotřebu elektrické energie v reálném čase. Základním principem smart grid je vzájemná obousměrná komunikace mezi výrobními zdroji elektrické energie a spotřebiči nebo spotřebiteli o okamžitých možnostech výroby a spotřeby energie. 

 


Návrh vyhlášky o energetických specialistech předložen vládě

26.3.2013 Návrh vyhlášky o energetických specialistech a osobách oprávněných provádět instalaci vybraných zařízení využívajících energii z obnovitelných zdrojů byl projednán v mezirezortním připomínkovém řízení a v polovině března 2013 předložen k projednání do legislativní rady Vlády ČR. 


 


Nápověda k článkům 6

Víte, co to je a jak funguje ostrovní systém?

22.3.2013 Některé články v naší rubrice Výroba a přenos se zmiňují o tzv. ostrovních systémech. I když se v některém případě může skutečně jednat o energetiku na ostrově v moři (viz článek „Ecoisland: Projekt ostrovního systému na ostrově Wight“), ostrovní systémy často najdeme i ve vnitrozemí, Česko nevyjímaje. O jaké systémy tedy jde? 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17

Naše tipy
Copyright © 2012 – 2022 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting ServicesElektroinstalační technika Výroba a přenos Průmyslová automatizace Automatizace dopravy Kabelová technika Elektronika Inteligentní budovy Osvětlení Měřicí technika Smart Metering Elektromobilita Obnovitelné zdroje Zajímavé projekty Vzdělávání Knihy našich autorů Rozhovory, komentáře

Proelektrotechniky.cz - elektrotechnika pro odborníky O nás Náš; tým - Odborní spolupracovníci Partneři Kontakty Info servis