Přečtěte si: Fotovoltaické elektrárny, bateriové zásobníky a tepelná čerpadla bezpečně: doporučení od profesionálů, která mohou zachránit majetek i zdraví a životy






Pozvánky na akce


Stalo se










  

  

Vzdělávání

Smart city – inteligentní město, město budoucnosti

17.2.2015 Na redakci našeho portálu se obrátili kolegové s prosbou, abychom koncept smart city vysvětlili mladým čtenářům ve věku -nácti nebo čerstvých -ceti. Takové prosbě nejde odolat, zvlášť když ve zmíněném věku je právě teď generace našich dětí. Vymyslel jsem si tedy návštěvu ve fiktivním smart city a duchem jsem se přitom vrátil o nějakých třicet let zpátky. Redakční počítač byl najednou pryč a já posedával v moderním vlaku, s cizími nápisy za okny…


Projekt MefCO2: obnovitelné zdroje a spaliny z elektrárny vyrábějí metanol

4.2.2015 Nepravidelné zásobování energetické sítě elektřinou z obnovitelných zdrojů v rámci restrukturalizace německé energetiky známé jako „Energiewende“ představuje problém, pro jehož řešení vzniká v Německu (a nejen zde) řada zajímavých technologických projektů. Jedním z nich je projekt MefCO2 (methanol fuel from CO2), který současně využívá elektrolýzu z obnovitelných zdrojů a odpadní oxid uhličitý z uhelných elektráren pro výrobu metanolu jakožto univerzálně využitelné chemikálie. 


Nápověda k článkům 12

Co to je a jak funguje inteligentní město – smart city

27.1.2015 Na našich stránkách Proelektrotechniky.cz někdy píšeme o projektech „inteligentních měst“ neboli „smart city“ ve světě, například v souvislosti se španělskou Barcelonou, japonskou Jokohamou i „chytrým městečkem“ Fujisawa na předměstí Tokia. Z porovnání informací z těchto projektů je zřejmé, že koncept smart city se aplikuje po celém světě, ovšem je vykládán velmi rozmanitě. 


Vodík pro palivočlánková vozidla: úskalí statistik a srovnávání

26.1.2015 V rámci připravované aktualizace studie „E-mobilita v MHD“ se její zpracovatelé zabývají mj. jednoduchým srovnáním elektrických pohonů pro autobusy, mj. i z hlediska dopadu na životní prostředí. Jedním z podkladů pro toto srovnání byla i publikovaná metodická pomůcka „CIVITAS policy note: Smart choices for cities – Clean buses for your city“, publikovaná v roce 2013 v rámci evropské iniciativy CIVITAS. Zpracovatelé zde narazili na problém srovnatelnosti a interpretace dat v souvislosti s palivočlánkovým pohonem. 


Fujisawa Sustainable Smart Town: „inteligentní městečko“ zahajuje činnost

12.12.2014 O konceptu „smart city“, neboli „inteligentních měst“, se píše především v souvislosti s většími městy či regiony, například s japonskou Jokohamou. Na předměstí Tokia nyní vzniká unikátní experiment: zcela nové „inteligentní městečko“ Fujisawa – Fujisawa Sustainable Smart Town (SST), pro pouhých 3 000 obyvatel v cca tisíci domácnostech, které by se mělo zalidnit do roku 2018. 


Konference „Elektrické autobusy pro město III“ přinesla zajímavé informace a podněty

Prezentace z konference jsou ke stažení na konci článku.

24.11.2014 Jako doprovodný program veletrhu Czechbus 2014 proběhla 21. 11. 2014 v Praze odborná konference „Elektrické autobusy pro město III“, zaměřená na problematiku autobusů s elektrickým pohonem a nezávislým provozem, tj. především elektrobusů a parciálních trolejbusů, a jejich infrastruktury. Pod záštitou Sdružení dopravních podniků ČR a v úzké spolupráci s ním v rámci Pracovní komise pro e-mobilitu ji opět pořádala konzultační firma Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services. 


Iniciativa OSN SE4ALL získala nového člena

10.10.2014 Společnost ABB na nedávném Summitu OSN o změně klimatu oznámila, že se připojuje k iniciativě OSN nazvané „Udržitelná energie pro každého“ (Sustainable Energy for ALL – SE4ALL). Společnost poskytne své odborné znalosti a zkušenosti týkající se energeticky efektivních motorů a transformátorů. Vládám států tím pomůže při zavádění strategií pro zvýšení úspor energie. 


Výroba rozváděčů z pohledu „Industry 4.0“

1.10.2014 Které části výroby jsou vhodné pro implementaci myšlenek a koncepce Industry 4.0? A jaká odvětví mají již dnes v této oblasti výsledky? Tyto otázky budou v příštích letech stále více diskutovány. Výroba řídicích a distribučních rozváděčů, kde je dnes stále ještě velký podíl výroby unikátních kusů a ruční práce, se nemusí jevit jako ideální příklad pro Industry 4.0. Avšak standardizace, jednotná správa dat v rámci celého end-to-end procesu od návrhu až po realizaci a nově také zavedení automatizace do této výroby budou mít značný vliv i na toto odvětví. 


V rámci SDP ČR vznikla Pracovní komise pro elektromobilitu

25.9.2014 SDP ČR dlouhodobě sleduje rozvoj elektrické trakce v městské hromadné dopravě. Kromě metra, tramvají, klasických trolejbusů je tento zájem nově zaměřen na elektrobusy a trolejbusy s prodlouženým dojezdem jakožto perspektivní druh dopravy, jehož technologie se průběžně zdokonaluje. Pro podporu tohoto rozvoje vznikla Pracovní komise pro elektromobilitu jako partnerství mezi SDP ČR a konzultační firmou Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services. 


Jinping-I: plynem izolované vedení (GIL) pro čínskou elektrárnu

24.9.2014 Během roku 2015 je na řece Ja-lung-ťiang v Číně plánováno zprovoznění hydroelektrárny Jinping-I s obloukovou hrází vysokou 305 metrů a turbínami umístěnými v rekordní hloubce 230 metrů. Jak byla informována česká odborná veřejnost v září 2014, tato elektrárna bude vybavena plynem izolovaným vedením (Gas-insulated Line - GIL) společnosti Siemens. 


První součásti pro fúzní reaktor ITER dodány

16.9.2014 Jak jsme na našem portále informovali koncem roku 2013, je v Caradache v jižní Francii budován tokamakový komplex pro experimentální fúzní reaktor ITER. Tento komplex získal na začátku září 2014 první z mnoha tisíc součástek v podobě dvanácti vysokonapěťových bleskojistek z USA. Tokamak je zařízení, vytvářející toroidální (rotační prstencové) magnetické pole, používané jako magnetická nádoba pro uchovávání vysokoteplotního plazmatu (teploty v řádech stamiliónů K)  při jaderné fúzi


Transuranové palivo pro větší efektivnost jaderných elektráren

8.9.2014 Jedním z problémů jaderných elektráren je nutnost dlouhodobého skladování použitého paliva po velmi dlouhou dobu, až několik tisíc let. Příčinou jsou umělé produkty štěpení na uranovém palivu – plutonium, curium, neptunium a americium – souhrnně označované jako transurany (v Mendělejevově periodické soustavě prvků následují za uranem) s mimořádně dlouhým poločasem rozpadu.  


Komplexní technologické řešení pro 1 100kV UHVDC přenos od ABB

3.9.2014 Ultra vysokým napětím se rozumí elektrické napětí o hodnotě více než 800 kV. Toto napětí se používá především v přenosu elektrické energie na velmi dlouhé vzdálenosti, využívající stejnosměrný proud (HVDC) – viz například článek o projektu Maritime link. Společnost ABB nyní přichází s komplexní nabídkou pro ultra vysoké stejnosměrné (UHVDC) přenosové spojení, využívající napětí 1 100 kV DC, se všemi jeho komponenty. 


EUCLID: evropská síť pro detekci blesků

14.8.2014 V průběhu silné bouřky se na obloze mohou objevit až desítky tisíc blesků. Jejich detekce získává stále více na praktickém významu. Tyto informace využívají letečtí dispečeři pro plánování letových tras, meteorologické ústavy pro různé předpovědi, nebo pojišťovny, výrobní podniky. Kromě toho mohou data z informační služby volně využít například provozovatelé půjčoven horkovzdušných balónů. Společnost Siemens, která je do zpracování dat z detekce blesků aktivně zapojena, v této souvislosti v létě 2014 informovala širokou odbornou veřejnost o způsobu a organizaci této detekce. 


Nové přístupy k recyklaci uhlíku

11.8.2014 Uhlík, relativně malý a lehký prvek, je základem prakticky všeho, co nás obklopuje, počínaje veškerými organickými sloučeninami (a tím pádem i všemi živými organismy), přes celou řadu anorganických látek, až po různé modifikace samotného přírodního uhlíku. Uhlík obsahuje cca 10 miliónů nejrůznějších látek. Příčinou této obrovské variability je schopnost uhlíku ochotně na sebe vázat další lehké atomy, včetně sebe sama. A stejně jako příroda začali těchto unikátních vazebných schopností využívat i vědci 


Inteligentní koncepty klimatizace pro datová centra

1.8.2014 Nezávisle na své velikosti stojí každé datové centrum před stejnou výzvou. Energie, kterou servery, paměťové systémy a síťové komponenty potřebují k provozu, se přeměňuje na teplo, které se musí odvádět. Klimatizace se tak stává jednou z klíčových technologií pro účinný provoz datových center. Pro odhalení potenciálů efektivity v datovém centru je vhodný optimalizovaný koncept klimatizace. 


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17

 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2023 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services



Elektroinstalační technika Výroba a přenos Průmyslová automatizace Automatizace dopravy Kabelová technika Elektronika Inteligentní budovy Osvětlení Měřicí technika Smart Metering Elektromobilita Obnovitelné zdroje Zajímavé projekty Vzdělávání Knihy našich autorů Rozhovory, komentáře

Proelektrotechniky.cz - elektrotechnika pro odborníky O nás Náš; tým - Odborní spolupracovníci Partneři Kontakty Info servis