Přečtěte si:  Pozvánka na AMPER 2024






Pozvánky na akce


Stalo se
























Nahlédněte pod pokličku výroby datových kabelů

15.6.2017 V říjnu 2016 převzala skupina Lapp společnost CEAM Cavi Speciali, předního výrobce datových kabelů pro průmyslový Ethernet a provozní sběrnice. Firma nyní nabízí jedinečný pohled do náročné výroby těchto kabelů.

Akvizice technologického lídra v oblasti datových kabelů posílila pozici skupiny Lapp na rostoucím trhu průmyslových datových kabelů. Ve výrobním závodě CEAM v Monselice nedaleko italské Padovy vyvíjí a vyrábí 110 zaměstnanců datové kabely UNITRONIC® a kabely ETHERLINE® pro průmyslový Ethernet a provozní sběrnice – vše podle nejvyšších standardů kvality. Kabely CEAM jsou na trhu považovány za obzvláště spolehlivé, pokud jde o rychlost přenosu dat a dlouhou životnost – a to hlavně díky sofistikovaným, vysoce automatizovaným výrobním procesům a dlouholetým zkušenostem. Nová společnost skupiny Lapp se nyní otevírá veřejnosti a umožňuje nahlédnutí do výroby průmyslových datových kabelů.

Krok 1 – Splétání

Jednotlivé vodiče jsou vyrobeny z tenkých měděných drátů, které jsou stočeny do lanka (viz obr. vpravo). Existuje několik způsobů uspořádání těchto drátů a také počet drátů se liší v závislosti na flexibilitě a požadovaném průřezu. Řada výrobců nakupuje hotová lanka od dodavatelů. CEAM si je vyrábí vlastními silami, protože jim dodavatel nedokáže zajistit požadovanou konstantní vysokou kvalitu. Dokonce i nejmenší odchylky v kruhovitosti mohou totiž vést ke ztrátě kvality přenosu dat, zejména na delší vzdálenosti.

Krok 2 - Izolace

Plast – obvykle polyolefin – se vytlačuje kolem lanka a zajišťuje vzájemnou izolaci žil. Pro zvláště vysoce výkonné kabely existuje také postup, při kterém se 3 vrstvy aplikují současně pomocí 3 extruderů. Extrudery 1 a 3 vytvářejí uvnitř kolem lanka a vně na izolantu hladkou „kůži“, zatímco vrstva mezi nimi je v okamžiku vytlačování napěňována dusíkem. To má dva efekty. Za prvé vysokou přenosovou rychlost i na delší vzdálenosti a za druhé vynikající účinnost izolace. To znamená, že izolace může být tenčí, čímž se zmenšuje průměr kabelu.

Krok 3 – Stáčení

V tomto kroku jsou izolované žíly navzájem stáčeny. Přitom je potřeba zajistit, aby délka zkrutu byla stále stejná. Obvykle se žíly stáčejí do párů, které se pak stočí s jedním nebo třemi dalšími páry (viz krok 4). Pro zvlášť kompaktní kabely s přenosovou rychlostí až 100 Mbit/s je vhodná hvězdicová struktura. Zde je průměr kabelu pouze 2,4násobkem průměru jednotlivých žil uvnitř, čímž je kabel o 30 % tenčí než standardní kabely se dvěma samostatnými páry vodičů. To zní jednoduše, ale vyžaduje to speciální stroje a sofistikované zařízení, jakož i software, inženýrství a speciální složení materiálů.

Žíly kabelů jsou stáčeny do párů, které jsou následně stáčené do kompletního kabelu.

Krok 4 – Stáčení párů

Není-li rychlost 100 Mbit/s dostatečná – například pro kabely Cat.6A nebo Cat.7 s kapacitou 10 Gbit/s – dva páry vodičů již nestačí a zapotřebí jsou čtyři. Čtyři oddělené páry žil jsou pak stočeny navzájem, čímž vzniká kompaktní a flexibilní svazek.

Krok 5 – Oplétání

Zde se rozhoduje o tom, jak je kabel vybaven proti elektromagnetickému rušení. Tenké dráty z mědi nebo z pocínované mědi jsou opletené kolem svazku žil způsobem, který připomíná pletací cívku. Pro obzvláště kritické aplikace z hlediska EMC nebo pro vysoké rychlosti přenosu dat se pod oplet umísťuje ještě hliníková fólie. Oplétání je v CEAM vysoce automatizovaný proces, kde jedna osoba dohlíží na 10 pletacích strojů.

Tenké dráty z mědi nebo z pocínované mědi jsou opletené kolem svazku žil způsobem, který připomíná pletací cívku.

Krok 6 – Oplášťování

Různé typy plášťů chrání proti mechanickému a chemickému namáhání, jako jsou různé oleje, počasí, UV záření a mnoho dalších. V tomto kroku vstřikuje vytlačovací stroj zahřátý a promíchaný granulát plastu do vstřikovací hlavy, kde se plast nanáší těsně kolem stínicího opletu. Po ochlazení je plášť hladký a rovnoměrný a má zejména požadovanou tloušťku. Celý proces sledují snímače, které zajišťují, aby množství dodávaného plastu a rychlost vždy vzájemně odpovídaly. Sledují také, zda kabel běží přesně ve středu vstřikovací hlavy a vychází středem náustku. Okamžitě po vytlačování je kabel, který má teplotu kolem 200 ºC, veden do vodní lázně. Po vychlazení odsává ventilátor vlhkost, aby byl kabel ve chvíli, kdy je navinut na buben, úplně suchý. U vysoce výkonných kabelů pro dynamické aplikace nebo u kabelů pro vysoké mechanické namáhání používá společnost CEAM polyuretanové pláště. Další možností pro obzvláště drsné podmínky je patentovaný materiál ROBUST od skupiny Lapp. Je zvláště odolný vůči velmi vysokým i nízkým teplotám, mechanickému namáhání, olejům a agresivním čisticím roztokům.

Krok 7 – Značení

Ochlazený kabel prochází pod tiskovou hlavou, která nanáší označení kabelu, podobně jako inkoustová tiskárna v kanceláři, jen mnohem rychleji. Označení zadává operátor stroje na terminálu.

Krok 8 – Balení

Po označení jsou kabely navinuty na cívky, které jsou pak obaleny fólií, která chrání a označuje konečný výrobek.

Lapp

Foto © Lapp

Další informace na www.lappgroup.cz

Přečtěte si také:

Kabely Lapp pro vlaky KoreaTrain eXpress

9.6.2017 Podle odborníků činí roční potenciál pro kabelová řešení v odvětví železniční dopravy přibližně 500 milionů EUR. Do tohoto oboru se rozhodla zapojit i skupina Lapp a v loňském roce představila portfolio kabelů a kabelového příslušenství. Skupina Lapp musela překonat řadu překážek, aby získala přístup na tento trh – největší výzvou byly přísné bezpečnostní normy. 


Lapp Kabel otevřel novou halu na výrobu kabelové konfekce a plněných energetických řetězů

26.5.2017 Společnost LAPP KABEL s.r.o., která je součástí skupiny Lapp (mezinárodního výrobce kabelů, kabelových systémů a příslušenství), 25. května 2017 v Otrokovicích slavnostně otevřela novou výrobní halu pro výrobu kabelové konfekce. Tato výrobní hala se stala součástí nového evropského kompetenčního centra ÖLFLEX® CONNECT HUB, které se zabývá přípravou kabelového řešení na míru. 


Nové nabíjecí kabely Lapp pro elektromobily

22.5.2017 Jednou z mrzutostí, která provází uživatele elektromobilů, je vedle omezeného dojezdu také nutnost vozit s sebou rozmanité nabíjecí kabely. Zatímco rychlé nabíjení stejnosměrným proudem s velkými nabíjecími výkony má (z praktických i bezpečnostních důvodů) nabíjecí kabel pevně připojený k nabíjecí stanici, pro nabíjení střídavým proudem musí automobilista mít příslušné kabely v úložném prostoru vozidla. Nejčastěji je to kabel pro běžnou domácnostní zásuvku nebo kabel se zásuvkou typu 2 (Mennekes). Tyto kabely pochopitelně zabírají v úložném prostoru vozidlo místo, které pak nelze využít pro zavazadla. Se zajímavým řešením tohoto problému v podobě nabíjecích kabelů ÖLFLEX® CHARGE typu Lapp HELIX přišla v dubnu 2017 společnost Lapp.


Novinka Lapp: Vývodka SKINTOP® MULTI  uspořádá až 30 kabelů

17.5.2017 Skupina Lapp představuje multifunkční průchodkový systém SKINTOP® MULTI, pomocí kterého efektivně využijete prostor pro zavedení kabelů do rozváděče a docílíte přehledného uspořádání kabelů a hadic s potřebným vysokým krytím. 


Novinka Lapp: Kabely se speciálním antistatickým pláštěm

31.3.2017 Zajímavou novinkou představenou v rámci veletrhu SPS IPC Drives 2016 v Norimberku byly antistatické kabely skupiny Lapp. Jedná se o kabely, které jsou opatřeny vnějším pláštěm ze speciální antistatické směsi, která zabraňuje nashromáždění statického náboje. Takto modifikované kabely poskytují vyšší bezpečnost v místech, kde mohou jiskry způsobené statickým nábojem vést ke katastrofám. 


Fotovoltaika: Kabely Lapp nové konstrukce

22.2.20107 V čem jsou kabely pro fotovoltaické elektrárny specifické? Především svojí životností, kdy předpoklad je minimálně 25 let. Navíc musejí odolávat vlivům venkovního prostředí, UV záření a často extrémním teplotám. Stejně jako dalším vlivům, které nejsou na první pohled vidět: působení ozonu, amoniaku a kyselin vznikajících při rozkladu bio-hmoty, které urychluje stárnutí plastů použitých na plášti kabelu. 


Lapp: Nová řada kabeláže pro snímače a akční členy

17.1.2017 Skupina Lapp představila nové kabely UNITRONIC® ROBUST S/A, které jsou určené pro přenos signálů z čidel a akčních členů. Rozšiřují tak stávající produktovou řadu ROBUST skupiny Lapp.


Bezpečná robotická logistika s kabely Lapp

6.12.2016 Bezobslužné robotické tahače CEITruck s periferními jednotkami (viz foto) zabezpečují distribuci materiálu po předdefinovaných dráhách ve výrobních halách. Samozřejmostí je monitorovací a řídicí bezdrátový systém a automatické nabíjení. Využitím automatického logistického systému od společnosti CEIT zvyšují firmy svoji produktivitu a zároveň snižují logistické náklady. 


Kabely Lapp pomáhají unikátnímu astronomickému projektu

23.11.2016 V horách Namibie je umístěný HESS teleskop snímající gama záření, které vydávají tzv. umírající nebo rotující hvězdy. Toto záření generuje obrovské množství dat a ta jsou přenášena do počítačů pomocí optických kabelů Lapp se skleněnými vlákny. 


Nová metoda pro snadné odplášťování PUR kabelů

16.8.2016 Skupina Lapp představila dva ovládací kabely – ÖLFLEX® 408 P a ÖLFLEX® 409 P – s lepší mechanickou a chemickou odolností. Tyto kabely mají integrovanou funkční vrstvu na bázi speciálního PVC zaplňující mezery mezi žílami, jejíž zásluhou se lépe a spolehlivěji odplášťují 


 

Naše tipy






























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services