Přečtěte si:  Pozvánka na AMPER 2024






Pozvánky na akce


Stalo se
























Embodied energy: nová technologie pro malé vodní elektrárny

7.8.2019 „Emrgy“ je anglický akronym pro „embodied energy“, tedy doslova „včleněnou energii“. Psáno s velkým písmenem na začátku, je to název inovativní firmy z americké Atlanty, která přichází s kompletním reinženýringem pohonu malých vodních elektráren ve výkonové škále do 1 MW. Komerční využití této technologie dostalo v červnu 2019 nový rozměr, když Emrgy podepsala dohodu se společností GE Renewable Energy ze skupiny General Electric na využívání technologie Emrgy v řešeních, dodávaných GE Renewable Energy na světových trzích.

Základem technologie Emrgy je dvojice speciálně tvarovaných vertikálních turbín (viz foto), uložených v betonovém boxu ve vodním korytě, který celý mechanismus ukotvuje do dna. Zatímco klasická vodní turbína využívá gravitaci vody padající na lopatky, technologie Emrgy pracuje s veškerou kinetickou energií vody protékající tímto boxem. Může tak využívat i malé vodní toky s minimálním spádem.

Podle výrobce prokázala tato technologie celkovou elektrickou účinnost („water-to-wire“, tedy „od vody po drát“) v hodnotě 70 %.

Pro srovnání, celková elektrická účinnost „klasických“ malých vodních elektráren od lopatky turbíny po výstup z generátoru se v průměru pohybuje několik procent pod touto hranicí, může však být jen o málo více než 50 %. Zároveň má instalace „tradičních“ malých vodních elektráren mnohem větší nároky na konkrétní lokalitu.

Partnerství GE Renewable Energy a Emrgy je klasickým případem synergie mezi inovativní technologickou firmou nabízející unikátní technické řešení a zavedenou průmyslovou skupinou, přítomnou na světových trzích a disponující širokou distribuční sítí. Inovativní technologie s významnými ekologickými přínosy má tak možnost být využita i tam, kam by se kvůli ekonomickým bariérám jen pomalu a stěží dostávala.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto a obrázek © Emrgy Inc

Další informace zdetaké zde

Přečtěte si také:

GE Renewable Energy zdokonaluje prediktivní údržbu ve španělských vodních elektrárnách

28.6.2019 Nedostatečná nebo zanedbávaná údržba zařízení vede k vyšším provozním nákladům a také k nepředvídatelným poruchám spojeným s významnými úniky tržeb. Nadbytečná údržba naproti tomu vede ke zbytečným odstávkám, které mají rovněž za následek úniky tržeb. Řešením je prediktivní údržba, tedy údržba podle očekávaného stavu zařízení a rizik jeho poruch. Toto obecné pravidlo platí i pro vodní elektrárny, a proto je i zde prediktivní údržba stále více na pořadu dne. Důkazem je smlouva mezi španělským provozovatelem vodních elektráren Enel Green Power (EGP) a společností GE Renewable Energy ze skupiny General Electric na tříletou dodávku odborných služeb prediktivního provozu a údržby uzavřená v červnu 2019. 


Jak letní počasí ovlivňuje výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů – poznatky provozovatele

4.10.2018 Jak známo, obnovitelné zdroje energie jsou náchylné na výkyvy počasí. Tyto výkyvy však nemusí být vždy pouze nepříznivé. Ukázalo to i letošní léto, pro nějž bylo charakteristické suché počasí a minimum srážek. Jedním z provozovatelů malých vodních elektráren a fotovoltaických zdrojů v ČR je investiční a inženýrská skupina GEEN Holding, která se svými zajímavými poznatky seznámila odbornou veřejnost v září 2018. Souhrnné výsledky v porovnání s uplynulými léty ukazuje graf. 


Inteligentní energetický management vodárenské společnosti snižuje provozní náklady

25.5.2017 Vodní hospodářství a energetika jsou nezřídka spojovány v tom směru, že čističky odpadních vod mohou produkovat bioplyn využívaný dále jako obnovitelný zdroj energie. Pravda je nicméně taková, že zařízení pro úpravu a čištění vody jsou především sama spotřebitelem elektrické energie, která tvoří významnou část jejich provozních nákladů. Na pomoc jejich snižování přichází společnost ABB s inteligentním energetickým managementem založeným na platformě Ability™. V květnu 2017 k tomu úspěšně realizovala pilotní projekt v italské vodárenské společnosti Consorzio di Bonifica Veronese (CBV). 


Projekt Crosstown LRT: bateriový zásobník energie pomůže tramvajové dráze i vodní elektrárně

12.5.2017 Kanadské město Toronto v provincii Ontario v současné buduje lehkou železnici tramvajového typu, známou jako projekt Crosstown LRT. Tato lehká železnice bude zásobována energií z vodních elektráren zdejší energetické společnosti Toronto Hydro. Jak bylo odborné veřejnosti oznámeno v dubnu 2017, důležitou součástí energetiky tohoto projektu by měl být bateriový zásobník elektrické energie 


iCMS zvyšuje efektivnost provozu vodních elektráren

24.8.2016 Vodní energie je jedním z nejužívanějších obnovitelných zdrojů již od starověku. Digitální systém pro její efektivní využívání ve vodních elektrárnách prezentovala pod názvem iCMS odborné veřejnosti na konci července 2016 společnost GE Renewable Energy ze skupiny General Electric (GE). 


Inteligentní technologie pomáhá modernizovat vodní elektrárnu

19.10.2015 Švýcarská městská a regionální energetická společnost Kraftwerke Birsfelden AG provozuje již od roku 1950 kombinovanou hydroelektrárnu a zdymadla na řece Rýnu ve švýcarském Birsfeldenu, mezi městem Basilej a Bodamským jezerem. Její provoz již bylo třeba významně zefektivnit. Jak byla v říjnu 2015 informována i česká odborná veřejnost, komplexní projekt zacílený na toto zefektivnění získala společnost Landis+Gyr. 


Víte, jak funguje malá vodní elektrárna?

18.1.2013 Malými vodními elektrárnami rozumíme vodní elektrárny o výkonu menším než 10 MW. Používají se k výrobě elektřiny pro osobní potřebu, pro průmyslové účely i k dodávkám do rozvodné sítě. Na rozdíl od velkých vodních elektráren nepředstavuje jejich vybudování a provoz výrazný zásah do okolní přírody. Celkově se ve vodních elektrárnách v ČR ročně vyrobí cca 3000 GWh (cca 3 %) elektrické energie. Z toho v malých vodních elektrárnách (MVE) cca 1000 GWh. Přesný počet malých vodních elektráren není nikde zaznamenán. Podle různých statistik lze odhadnout, že v ČR je jich v provozu kolem tisíce. 


 

Naše tipy






























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services