Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se


















ČEZ testuje první plovoucí fotovoltaickou elektrárnu v ČR

24.1.2022 Se zajímavým projektem skupiny ČEZ byla odborná veřejnost seznámena v lednu 2022. Jde o testovací plovoucí solární elektrárnu na Homoli, horní nádrži přečerpávací vodní elektrárny Štěchovice. Jde o unikátní kombinaci dvou obnovitelných zdrojů energie, vody a slunce, v jednom systému.

Na pilotní plovoucí fotovoltaice o výkonu 22 kWp umístěné na horní nádrži přečerpávací elektrárny ve středočeských Štěchovicích (viz fotogalerie k článku) zkouší ČEZ reálné vlastnosti konstrukce plovoucích solárních panelů pro případné nasazení v budoucích velkých parcích.

Modulární konstrukce čtyř řad monokrystalických fotovoltaických panelů vznikla díky spolupráci firem ČEZ Obnovitelné zdroje, energetické projektové společnosti PRODECO a vodních elektráren ČEZ. Takzvané stříšky s orientací východ-západ drží nad hladinou horní nádrže více než třicet vzduchem plněných plováků o nosnosti přes 6 tun. Proti výkyvům počasí a neustálému pohybu hladiny nádrže, kterou určuje provoz přečerpávací elektrárny, je celá konstrukce fixována pojezdovými ližinami připevněnými na stěny nádrže.

Po nočním načerpání vody z Vltavy plave tato zkušební elektrárna na nejvyšší kótě hladiny. Naopak když energetická soustava vyčerpá kapacitu štěchovického zásobníku, ocitá se o téměř 9 metrů níže.

V létě 2022 se tato pilotní instalace rozšíří do podoby regulérní elektrárny využívající energii ze slunečního záření o výkonu 100 kWp. Celkově by tak horní nádrž mohla pojmout solární panely o výkonu až 2,5 MW.

Na doplnění: Sama Štěchovická přečerpávací elektrárna byla spuštěna už v roce 1947 a komplexně zmodernizovaná v roce 1996. Tato elektrárna umí najet na stoprocentní výkon za pouhé tři minuty od povelu dispečera. Od prvního pohybu hřídele do okamžiku maximálního výkonu ale uplyne jen 100 vteřin. Díky vodě puštěné na údolní turbínu z rezervoáru na kopci Homole dokáže během čtyř hodin dodat celkově 200 MWh elektřiny, a pomoci tak stabilizovat českou energetickou soustavu. S instalací fotovoltaiky nyní tento cenný pohotovostní zdroj, získává na dalším významu.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © ČEZ

Další informace zde

Přečtěte si také:

Roste zájem o fotovoltaické zdroje na střechách, nejčastější je 5kW zdroj

10.1.2022 V ČR byl za rok 2021 zaznamenán zvýšený zájem o instalaci fotovoltaických zdrojů na střechách budov. Svědčí o tom např. projekty E.ON pro nákupní střediska i roční statistika ČEZ, publikovaná na počátku roku 2022. ČEZ instaloval v roce 2021 celkem 1514 střešních fotovoltaických elektráren o úhrnném výkonu 7,4 MW. Typickým projektem je fotovoltaický zdroj o výkonu 5 kW.


Prvními projekty financovanými z Modernizačního fondu jsou fotovoltaické zdroje

13.10.2021 Prvními schválenými dotacemi z Modernizačního fondu je dvanáct projektů fotovoltaických elektráren. Na začátku října 2021 o tom byla informována veřejnost prostřednictvím Státního fondu životního prostředí, který je příjemcem a zároveň poskytovatelem prostředků z tohoto fondu.


ČEZ a Komerční banka zahájily spolupráci, prvním krokem je inovativní způsob provozování a financování fotovoltaických zdrojů u domácností i organizací

11.10.2021 Skupina ČEZ a Komerční banka, člen skupiny Société Générale, uzavřely na začátku října 2021 strategické partnerství pro udržitelnost. Největší česká energetika a jedna z největších českých bank budou spolupracovat na snižování své vlastní klimatické stopy i snižování emisí svých zákazníků. Prvním krokem spolupráce těchto společností je inovativní model instalace střešních fotovoltaických elektráren u zákazníků.


Fotovoltaika pro gymnázium v Bílovci financovaná z reinvestic úspor energie: inspirace pro kraje i municipality

15.9.2021 Na střeše gymnázia v Bílovci spadajícího pod Moravskoslezský kraj byl na začátku září 2021 instalován nový fotovoltaický zdroj. Gymnázium bude díky této vlastní bezemisní elektrárně šetřit na energii desítky tisíc korun ročně. Investice je hrazena z prostředků získaných z krajského projektu energetických úspor, jednoho z největších v Česku. Dodavatelem obou projektů je společnost ENESA spadající pod holding ČEZ ESCO.


Prodejny Penny Market dostávají na střechy fotovoltaické zdroje

9.9.2021 Zvolna končící léto roku 2021 využívá společnost E.ON Energie k budování fotovoltaických zdrojů na střechy prodejen po celém Česku. Pro společnost Penny Market postupně dodává fotovoltaické zdroje na 35 jejich prodejen. U dalších padesáti vybuduje dobíjecí stanice pro elektromobily a jednu dobíjecí stanici s fotovoltaickými panely s bateriovým úložištěm.


Vodní elektrárna Orlík je opět plně v provozu, světovým unikátem jsou čtyři plně automatizovaná soustrojí s Kaplanovými turbínami

15.7.2021 Na začátku července 2021 se vrací do plného provozu všechny čtyři bloky vodní elektrárny Orlík, provozované skupinou ČEZ. Největší elektrárna na Vltavě, kterou energetičtí dispečeři využívají hlavně v časech odběrových špiček, má za sebou pravidelné několikatýdenní revize po hlavní části sezóny. Ta přinesla podzimní i jarní příznivé podmínky pro výrobu bezemisní elektřiny z vody.  


Největší fotovoltaická elektrárna na střeše parkoviště je v elektrárně Dukovany

28.6.2021 Ve vnějším areálu jaderné elektrárny Dukovany vzniklo koncem června 2021 celkem 322 nových parkovacích stání, které zakrývá 2 600 fotovoltaických panelů, každý o výkonu 320 Wp (viz foto). Jde o první z řady velkých projektů bezemisních zdrojů Skupiny ČEZ, kterými společnost přispívá k plnění klimatických cílů a závazků České republiky. 


Tepelná elektrárna Ledvice zkouší fotovoltaiku i bezlopatkové vodní turbíny

13.5.2021 Na nové fotovoltaické elektrárně v Ledvicích zkouší ČEZ vlastnosti a vhodnost různých typů panelů, které chce po vyhodnocení nasazovat v připravovaných velkých solárních parcích. Odborná veřejnost o tom byla informována v dubnu 2021. Už od června 2020 jsou tu zároveň využívány čtyři inovativní bezlopatkové odvalovací turbíny PROTUR. 


Solární energie z 18 fotbalových hřišť

6.4.2021 Již přes čtyři měsíce vyrábí elektřinu solární elektrárna postavená v rakouském městečku Schönkirchen-Reyersdorf v okrese Gänsendorf, která je největší v zemi. Celý systém je navržen tak, aby dodával solární energii nejméně po dobu 40 let, a proto bylo nutné k realizaci použít vysoce odolné komponenty. O dodávku elektrických spojovacích systému se postarala společnost LAPP. 


Fotovoltaika na střechách vede: předregistrační výzvy Modernizačního fondu ukazují strukturu zájmu o inovace v energetice

15.3.2021  Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP) zjišťoval zájem u tří z devíti programů Modernizačního fondu – konkrétně v programech Modernizace soustav zásobování tepelnou energií (HEAT), Nové obnovitelné zdroje v energetice (RES+) a Zlepšení energetické účinnosti a snižování emisí skleníkových plynů v průmyslu v EU (ENERG ETS). Začátkem března 2021 zveřejnil celkovou bilanci projektových záměrů reagujících na tyto předregistrační výzvy z hlediska jejich obsahu a zaměření.


Jaderná energie a obnovitelné zdroje: srovnání různých bezemisních zdrojů elektrické energie z pohledu plochy na dosažení výkonu

19.2.2021 V debatách o vhodných zdrojích elektřiny obvykle schází jejich územní nároky: větrné elektrárny zaberou 530krát více místa než jaderné elektrárny, u pozemní fotovoltaiky je to 107krát. O porovnání různých bezemisních zdrojů elektrické energie z pohledu plochy na dosažení výkonu se lze dočíst v analytickém článku České nukleární společnosti z února 2021, založeném na výsledcích evropské studie beroucí jako příklad mimo jiné Českou republiku. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services