Přečtěte si:  Brožura „Příběhy chytrých pomocníků“: Jak moderní technologie řešit městům nebo obcím jejich každodenní problémy
Pozvánky na akce


Stalo seBiologicky účinné osvětlení pomáhá leteckým cestujícím

17.12.2012 Lidé cestující letadly na dlouhé vzdálenosti dobře vědí, jaké problémy s biologickými hodinami dokáže způsobit překonávání časových pásem a s ním související nepřirozené změny světla odpovídajícího různým obdobím dne. Nejde zde jen o pohodlí, ale třeba také o pracovní výkonnost lidí na služebních cestách nebo o schopnost turistů se rychle zorientovat v novém prostředí.  

Aby bylo možné cestujícím tento problém zmírnit pomocí řízeného osvětlení v kabině letadla, provedly Bergická Univerzita Wuppertal, Fraunhofer Institute for Building Physics IBP, Airbus, Diehl Aerospace a Osram společný pokus:

Třicet dva dobrovolníků absolvovalo během šesti dnů v simulátoru letecké kabiny tři realistické noční přelety na dlouhou vzdálenost. Přitom byly sledovány jejich psychologické a fyziologické reakce, jako například únava, kvalita spánku, stres, bdělost nebo pocit pohody, pomocí nejrůznějších metod – dotazníky, EKG, senzory pohybu, rozbor vzorků slin a měření hladiny spánkového hormonu melatoninu nebo stresového hormonu cortisolu.

Protože světlo je prvotním stimulem pro řízení biologických hodin, bylo během simulovaného letu přizpůsobováno příslušným fázím cesty s využitím LED svítidel a inteligentního řízení osvětlení. Kromě intenzity osvětlení se měnilo i barevné spektrum světla. Teplé bílé osvětlení zkraje nočního letu působilo uvolnění, podporovalo produkování melatoninu a zpomalovalo srdeční rytmus, čímž přispívalo ke klidnému letu s lepším spánkem. Studené bílé světlo s modrým barevným komponentem ráno po osvěžujícím spánku naproti tomu potlačovalo tvorbu melatoninu, a pomohlo tak cestujícím být bdělí při dosažení cíle cesty. Pozornost obchodních cestujících i pohoda turistů po vystoupení z letadla tím významně vzrostly. 

Jak vidět, světlo řídí základní tělesné funkce včetně srdečního rytmu, produkování hormonů a tělesné teploty. Za normálních okolností je tímto světlem přirozené denní světlo. Pokus ukázal, že v nepřirozených situacích, jako jsou lety na dlouhé vzdálenosti, může inteligentní osvětlení pomoci našim biologickým hodinám překonat vzniklý chaos a dostat se zpět do přirozeného chodu.

redakce Proelektrotechniky.cz

Více informací naleznete zde

Přečtěte si další související články z rubriky Osvětlení:

37 m2 světla: největší světelná textilie na světě představena v Drážďanech

9.7.2014 Společnost Royal Philips představila na začátku července 2014 největší světelnou textilii na světě v drážďanském nákupním středisku Centrum Galerie. Její plocha je 37 m2. O světelné textilii společnosti Philips jsme na našem portále psali již dříve. V provedení, prezentovaném na mezinárodním veletrhu Light+Building na přelomu března a dubna 2014, má textilie tloušťku 120 mm Synios E4014: nová LED zatraktivňuje design a podporuje bezpečnost

30.5.2014 Pod značkou Synios E4014 uvedla v květnu 2014 společnost Osram Opto Semiconductors na trh novou LED diodu s mimořádně malou tloušťkou 0,57 mm a výkonem 0,5 W. Spolu s robustním plastovým zapouzdřením bez použití návazné optiky a s rozměry 4,0 × 1,4 mm je předurčena především pro zvýšení atraktivity „bílého zboží“


LED reflektorová svítidla McLED

21.5.2014 Společnost Schmachtl CZ, výhradní zástupce světových výrobců v oblasti elektrotechniky, elektroniky a strojírenství, představila na letošním veletrhu AMPER profesionální reflektorová LED svítidla McLED. Tato svítidla řady LEDpot, LEDstream, LEDcannon a LEDheaven jsou vybavena chipy a drivery předních světových výrobců a patentovaným systémem chlazení, který dovoluje dosahovat velkých výkonů – až 1000 W.  


7.4.2014 Na mezinárodním veletrhu Light+Building na přelomu března a dubna 2014 představila společnost Royal Philips revoluční světelný zdroj pro velké prostory: stropní světelnou textilii, prezentovanou pod označením OneSpace. O světelných textiliích Philips kombinujících tkaninu a LED zdroje jsme na našem portále psali již dříve v článku  Světelný koberec: očekávaná letošní novinka ve světelné technice. Koncept OneSpace posunuje tuto technologii dále 


LED Superstar Classic A40: působivý a efektivní retro světelný zdroj

12.2.2014 V předvečer mezinárodního veletrhu světelné techniky Light+Building 2014 představil německý výrobce OSRAM pod typovým označením LED Superstar Classic A 40 působivou LED alternativu v duchu tradiční 40W žárovky se závitem E27. Podobně jako původní žárovky je i tato jejich LED náhrada k dispozici jak v průsvitné, tak v matné verzi 


Světelný koberec: očekávaná letošní novinka ve světelné technice

16.1.2014 Zajímavým inovativním produktem ve světelné technice, jehož uvedení na trh se letos očekává, je světelný koberec, kombinující kobercovou tkaninu s LED svítidly. Strategické partnerství pro vývoj a výrobu tohoto produktu ohlásily v listopadu 2013 světový výrobce osvětlovací techniky Royal Philips a známý výrobce podlahových krytin Desso. 


Lumination BL Series: nová LED svítidla pro komerční prostory

14.3.2013 Začátkem března 2013 představila společnost General Electric nový systém LED osvětlení pro kancelářské a jiné komerční prostory, dodávaný pod značkou Lumination™ BL Series. Tento systém nabízí architektům všestranné možnosti při integrovaném řešení stropní části integrující účinné osvětlení s ostatními sítěmi při zachování tradičního t-designu a čistého, hladkého podhledu. 


MultiLED: plně variabilní osvětlení pro interiéry automobilů

9.8.2013 V srpnu 2013 představila společnost Osram uživatelsky příjemné řešení pro osvětlení automobilových interiérů: LED svítidlo MultiLED, které umožňuje volit zabarvení světla podle požadavků a potřeb zákazníka. Základem konstrukce svítidla je červený, zelený a modrý čip, každý z nich nezávisle ovladatelný.OLED 3D: nová světelná technika pro automobily

18.7.2013 Výzkumný tým německého projektu OLED 3D prezentoval na začátku července 2013 první výsledky své práce: praktické využití tzv. třírozměrných organických LED diod (OLED) pro zadní světla automobilu. Jedná se o první využité OLED k tomuto účelu na světě a nabízí zcela nové možnosti pro automobilové designéry. 


Průsvitné umělecké osvětlení z OLED

23.12.2012 Jako první na světě představila společnost OSRAM umělecké osvětlení Rollercoaster, využívající průsvitné organické LED (OLED). „Svítící skleněné panely“ se připravují k sériové výrobě od roku 2014 a OLED mají před sebou budoucnost světelného zdroje, který se jako první nabízí pro průsvitná svítidla.  


Naše tipyCopyright © 2012 – 2019 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services