Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se


















IEA: Jaderná energetika musí přidat 16 GW ročně

22.4.2013 Mezinárodní energetická agentura (IEA) zveřejnila 17. dubna 2013 svoji zprávu o dosavadním vývoji a dalších doporučeních pro výrobu elektrické energie z hlediska uhlíkových emisí. Tato zpráva je určena vládám všech 26 členských zemí IEA včetně Česka, jejichž spotřeba elektřiny představuje 75 % světového objemu.

Zpráva konstatuje, že emise uhlíkových plynů ze světové energetiky se za posledních dvacet let nijak výrazně nezměnily navzdory snahám vlád o větší zapojení obnovitelných zdrojů. Podle této zprávy se pokrok směřující k „čisté energii“ zastavil mimo jiné kvůli chybám tržního mechanismu. Mezi ně zpráva řadí především selhání systému obchodování s emisemi CO2 a nedostatečný růst světové jaderné energetiky.

Aby bylo dosaženo scénáře nejvyššího přípustného globálního oteplení do roku 2025 o 2°C (tzv. Scénář 2DS), je podle zprávy kromě jiného nezbytné, aby světová jaderná energetika v roce 2025 tvořila 16 % veškeré výroby elektřiny (dnes je to cca 13 %, pozn. red.). K tomu je nutné, aby se světový instalovaný výkon jaderných elektráren každoročně zvyšoval do roku 2025 o 16 MW a po tomto roce o 20 MW; s ohledem na omezenou životnost stávajících jaderných elektráren by měl být přírůstek ještě větší. Místo toho však čistý přírůstek instalovaného výkonu jaderných zdrojů za poslední tři roky činil pouhé 3,6 MW kvůli havárii v elektrárně Fukušima a následnému zavírání jaderných elektráren v Německu. Zpráva kritizuje i klesající počet nových projektů jaderných elektráren připravovaných k realizaci. Jako jeden z problémů vidí i nedostatek aktivní politické podpory jaderné energetiky.

Zpráva mimo jiné doporučuje vládám vytvořit příznivější podmínky pro investice do jaderné energetiky a prosazovat vzdělávání, směřující k veřejnému přijímání jaderné energetiky a založené na faktických, spolehlivých a vědecky podložených informacích.

redakce

Ilustrační foto: archiv redakce

Další informace zde

Přečtěte si také další související články z rubriky Výroba a přenos:

Moorside: nová jaderná elektrárna pro Velkou Británii

2.7.2014 Moorside je připravovaná nová jaderná elektrárna energetické společnosti NuGeneration Ltd. (NuGen) na severozápadním pobřeží Anglie, v regionu West Cumbria. Svým charakterem půjde o největší jednorázový projekt vybudování jaderného energetického zdroje v Evropě. Dohodou o financování mezi vlastníky NuGen, japonskou Toshibou a francouzskou společností GDF Suez, na konci června 2014 byl učiněn první krok k realizaci tohoto projektu. 



MIT představil novou koncepci plovoucí jaderné elektrárny

23.4.2014 Americký Massachusetts Institute of Technology (MIT) představil v polovině dubna 2014 odborné veřejnosti svůj inovativní koncept plovoucí jaderné elektrárny o výkonu 200 MWe a více. Plovoucí jaderná elektrárna obecně nabízí přímořským zemím řadu výhod. Lze ji například umístit v blízkosti území s velkou poptávkou po elektřině, aniž by bylo nutno zabírat půdu 



Strukturální změny energetiky v Německu zvyšují emise skleníkových plynů

26.3.2014 Strukturální změny v německé energetice, označované pojmem „Energiewende“, jejichž charakteristickým rysem je odklon od jaderné energetiky, mají prozatím nečekaný důsledek: Emise skleníkových plynů v posledních letech rostou. Podle německé Spolkové agentury pro životní prostředí (UBA) bylo v roce 2013 v Německu vyprodukováno 834 miliónů tun skleníkových plynů. 


NuScale: malá jaderná elektrárna se spirálovým parním generátorem

7.3.2014 Koncem února 2014 úspěšně proběhly testy spirálového parního generátoru, prvního takovéhoto zařízení na světě, pro malou jadernou elektrárnu NuScale v USA. Elektrárna NuScale je jedním z projektů tzv. malých reaktorů, které představují významný vývojový trend v jaderné energetice. Tato malá jaderná elektrárna o elektrickém výkonu 45 MWe obsahuje tlakovodní reaktor a parogenerátor, uzavřené v jedné kompaktní nádobě. 


Cíle EU ke klimatu a energii do roku 2030: 40% snížení skleníkových plynů, 27 % obnovitelných zdrojů

24.1.2014 Dosavadní cíle EU ke snižování skleníkových plynů do roku 2020 zahrnují známé 20% snížení emisí, 20% podíl obnovitelných zdrojů na energetickém mixu a 20% nárůst v energetické efektivnosti. Takto stanovené cíle, které nadále zůstávají v platnosti, jsou označovány za přístup „top-down“, tedy odshora dolů. Rámcové cíle EU na další období do roku 2030, oznámené Evropskou komisí 22. ledna 2014, naproti tomu představují přístup „bottom-up“, tedy odzdola nahoru. 


Nucené uzavření německé jaderné elektrárny bylo protiprávní

20.1.2014 Na havárii v japonské jaderné elektrárně Fukushima v roce 2011, při níž nakonec zdravotní dopady vyvolaného stresu u obyvatelstva převážily faktická rizika zvýšené radiace, reagovalo Německo dvěma zásadními opatřeními, která lze v daném kontextu považovat za extrémní: Prvním bylo nařízené tříměsíční moratorium na provoz jaderných elektráren, uvedených do provozu v roce 1980 nebo dříve. Druhým byl následný zákaz jejich opětovného zprovoznění. Německý nejvyšší správní soud v polovině ledna 2014 oficiálně rozhodl, že uzavření jaderné elektrárny Biblis, patřící RWE, na základě těchto opatření bylo protiprávní. Jejímu provozovateli se tak otevírá možnost vymáhat po státu právní cestou značné odškodnění. 


Světová jaderná energetika v roce 2013: stabilní stav a perspektivy růstu

10.1.2014 Renomovaný britský odborný portál World Nuclear News zaměřený na jaderné technologie, s nímž naše redakce spolupracuje, zveřejnil začátkem roku 2014 souhrnnou analýzu událostí ve světové jaderné energetice za uplynulý rok. Jejím hlavním závěrem je, že celkový počet jaderných reaktorů dodávajících elektrickou energii do rozvodných sítí zůstává po roce nezměněný, zatímco jejich celkový instalovaný výkon zaznamenal nepatrný nárůst. Letošní rok, stejně jako rok 2013, začíná ve světě se 435 reaktory o celkovém instalovaném elektrickém výkonu 375,3 GWe, čili o cca půl procenta vyšším. 


Očekávaný vývoj světové energetiky

25.10.2013 Na konferenci Trendy evropské energetiky, která proběhla 20. až 21. října 2013, představil zástupce Mezinárodní energetické agentury (IEA) obsah připravovaného přehledu „World Energy Outlook 2012“. Tento přehled shrnuje dosavadní vývoj a naznačuje další možné trendy v objemu a struktuře získávání energie ve světě. K nejzajímavějším v oblasti elektroenergetiky patří následující fakta a prognózy: 



Fukushima: Strach škodí víc než radiace

6.9.2013 Na internetových stránkách japonského ministerského předsedy a jeho kabinetu byly zveřejněn dopisy mezinárodních zdravotnických odborníků obyvatelům Japonska. Sděluje se v nich zcela otevřeně, že možné zdravotní dopady úniku radiace při havárii jaderné elektrárny Fukushima jsou zanedbatelné oproti prokazatelným zdravotním následkům stresu a stigmatizace tamních obyvatel. Největším efektem havárie totiž byla evakuace velké oblasti kolem epicentra a zákaz rybolovu a některých druhů zemědělství, což mělo vážné dopady na život tamních obyvatel. 


Největší kompaktní elektrický generátor na světě pro Taishan 1

30.8.2013 Největší kompaktní elektrický generátor na světě, tedy generátor vyrobený jako jediný komponent (viz foto), byl koncem srpna 2013 dodán pro právě budovanou čínskou jadernou elektrárnu Taishan 1. Generátor vyrobený společností Dongfang Electric má celkový elektrický výkon 1750 MWe. V elektrárně Taishen 1 bude tento generátor připojen k reaktoru typu EPR, což je tlakovodní reaktor generace III+ vyvinutý ve spolupráci Areva NP, EDF a Siemens AG. 


Malé reaktory: „Násobitel energie“ od General Atomics

8.8.2013 Americký výrobce General Atomics ohlásil začátkem srpna 2013, že se hodlá ucházet o spolufinancování vývoje svého modelu malého reaktoru z fondů Department of Energy (ministerstva energetiky) USA, které od loňského roku přispívá na projekty tohoto typu. O technologii tzv. malých reaktorů jsme již psali v naší rubrice Výroba a přenos v článku Malé reaktory: významný trend v jaderné energetice. Pro tyto reaktory jsou charakteristické relativně malé rozměry 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services