Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se


















Platforma International Phasor Data Exchange (IPDE): Česko a Slovensko spolupracují na spolehlivosti přenosových sítí

11.6.2019 Robustní přenosová síť je základem spolehlivé energetické soustavy v zemi. Dobře si to uvědomují i společnosti ČEPS a SEPS, provozovatelé přenosových soustav v České republice a na Slovensku, když na začátku června 2019 podepsaly dohodu o účasti v platformě International Phasor Data Exchange (IPDE). Jedná se o mezinárodní projekt určený k zjednodušení a zefektivnění výměny provozních dat v rámci propojených evropských přenosových soustav.                          

Platforma IPDE má za cíl zjednodušení a zefektivnění mezinárodní výměny časově synchronních měření fázorů napětí, proudů a měření frekvence, které se sbírají a využívají v systémech WAMS (Wide Area Monitoring System). Systém WAMS využívá moderní velmi přesná měření získaná z rozsáhlého území propojených přenosových soustav. (Poznámka: Fázor je, jednoduše řečeno, rotující orientovaná šipka umístěná v počátku soustavy souřadnic, jejíž velikost udává amplitudu dané veličiny a průmět jejího konce do svislého směru udává hodnotu této veličiny v příslušném okamžiku.)

Díky rychlému vzorkování měřených fázorů (až 50 snímků za sekundu) a jejich časové synchronnosti dokáže systém odhalit nebezpečné provozní stavy soustavy, jako jsou například netlumené oscilace, narušení stability provozu a vznik ostrovních provozů soustavy. Systém WAMS slouží k doplnění informací, které z obvyklých SCADA a RTU (Supervisory Control And Data Acquisition, Remote Terminal Unit) systémů nelze získat. Systémová architektura je navržena tak, aby zajistila vysokou dostupnost fázorových měření členům platformy IPDE bez potřeby bilaterálních smluv.

Dnes se fázorová data mezi jednotlivými provozovateli přenosových soustav vyměňují pouze částečně a na bilaterálním principu, což s sebou přináší řadu problémů, které musí každý provozovatel řešit. Tento projekt zabezpečuje zjednodušení způsobu a jednotnost výměny fázorových dat mezi jednotlivými provozovateli přenosových soustav. Důležité bude prezentovat zkušenosti na mezinárodní úrovni s cílem rozšířit počet partnerů v projektu.

Podepsáním dohody o účasti oba správci přenosových soustav potvrzují svou vizi digitální společnosti. Účast v platformě je dalším z kontinuálních kroků při zavádění technologických inovací a posun směrem k digitálně řízené a ovládané síti.

ČEPS, redakčně upraveno

Foto © archiv redakce Proelektrotechniky.cz

Další informace zde

Přečtěte si také:

Na mimořádné situace je česká přenosová soustava připravena

18.4.2019 Rozvodny i vedení velmi vysokého napětí společně s dalšími objekty ve správě společnosti ČEPS patří k prvkům kritické infrastruktury státu. Narušení jejich bezpečného provozu by mělo přímý dopad na zajištění spolehlivých dodávek elektrické energie nejen v ČR, ale v rámci propojených soustav také v širším evropském kontextu. Společnost ČEPS proto aktivně prověřuje svou připravenost mimořádné či krizové situace řešit. Pravidelně se účastní součinnostních cvičení ve spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému, Armádou ČR a krajskými samosprávami. O nedávných takovýchto cvičeních byla široká veřejnost informována začátkem dubna 2019. 


Energy Outlook: během 20 let stoupne spotřeba elektřiny o třetinu, jaderné zdroje budou stále potřeba

11.3.2019 Tradiční Energy Outlook, výhled budoucího vývoje energetiky do roku 2040, publikovaný společností BP a v únoru 2019 prezentovaný Českou nukleární společností, opět rozčeřil debatu o možnosti lidstva uspokojit stoupající poptávku po energiích a přitom si nezničit planetu. Podle BP i v budoucnu zůstane role jaderné energie významná. Pokud by byla snaha skutečně protlačit ambiciózní cíle na snižování emisí, pak bude jeho přínos o to důležitější. 


Rozvodna Chodov s technologií GIS byla modernizována

1.2.2019 Transformovna přenosové soustavy na pražském Chodově je důležitým prvkem české elektrizační soustavy. V uplynulých letech 2017 – 2018 prošla modernizací a její technologie byla rozšířena tak, aby pokryla očekáváný nárůst spotřeby elektřiny. V lednu 2019 o tom informoval provozovatel české přenosové soustavy, společnost ČEPS. 


ČEPS zahájila výstavbu zaústění doposud nejdelšího vedení zvlášť vysokého napětí

20.12.2018 Česká přenosová soustava provozovaná společností ČEPS čítá téměř 6 tisíc km vedení a ročně přenese přes 67 tisíc gigawatthodin elektrické energie. V Evropě patří mezi velmi spolehlivé, bezpečně dimenzované energetické systémy. To se neobejde bez průběžného rozvoje přenosového vedení. Důkazem je i projekt výstavby zaústění doposud nejdelšího vedení zvlášť vysokého napětí (zvn) v ČR, linky V413 (Řeporyje – Prosenice) do rozvodny Mírovka u Havlíčkova Brodu. Společnost ČEPS jej zahájila v listopadu 2018. 


Jaderná energetika je a bude důležitou součástí českého energetického mixu

27.11.2018 Jaderné elektrárny v ČR dnes vyrábějí téměř třetinu elektrické energie. Jsou tedy největšími bezemisními zdroji elektřiny v ČR a s jejich podporou a rozvojem se proto počítá i do budoucna. Vyplynulo to i z prohlášení ministryně průmyslu a obchodu ČR na semináři Občanské bezpečnostní komise Dukovany koncem listopadu 2018. 


Německé město Freiamt zkouší inteligentní řízení energetické sítě

5.2.2018 Freiamt je čtyřtisícové městečko německém v Bádensku-Württembersku poblíž francouzských hranic. Od roku 2015 se zde testuje projekt inteligentního řízení elektroenergetických sítí, jehož zkušební provoz je plánován do poloviny léta 2018. Tento článek přináší o uvedeném projektu některé zajímavé informace. 


Zpráva Energy for Humanity: Německo je v důsledku Energiewende největším evropským producentem skleníkových plynů

21.11.2017 Německý program Energiewende, jehož charakteristickým rysem je odklon od jaderné energetiky a podpora obnovitelných zdrojů, vede paradoxně k tomu, že z Německa je největší evropský producent skleníkových plynů. Na tuto skutečnost upozorňuje zpráva nevládní organizace Energy for Humanity s názvem „European Climate Leadership Report 2017, Measuring the Metrics that Matter“ (tedy „Zpráva o vedoucí roli Evropy v oblasti klimatu 2017, Měření s měřítkem, které je důležité“), publikovaná při příležitosti Konference OSN o klimatických změnách (COP23) v listopadu 2017 v německém Bonnu. 


Projekt EnergyLab Nordhavn: Kodaň zkouší bateriový zásobník připojený k veřejné energetické síti

9.3.2017 Využívání obnovitelných zdrojů elektrické energie je jednou z cest, jak zlepšit životní prostředí a omezit negativní vliv civilizace. Příroda však bohužel ne vždy ctí potřeby odběratelů energie. I v přímořských zemích, jako je Dánsko, tak zapojení větrných a slunečních zdrojů do veřejné energetické sítě naráží na jejich obtížnou řiditelnost a předvídatelnost. Řešení v podobě velkého bateriového zásobníku energie od společnosti ABB se od března 2017 zkouší na předměstí Kodaně Nordhavn v rámci projektu EnergyLab Nordhavn. 


Analýza General Electric: využívání moderních technologií významně sníží emise skleníkových plynů z uhelných a plynových elektráren

14.12.2016 Snižování emisí skleníkových plynů a dalších škodlivých polutantů v energetice se v současné době orientuje především na intenzivnější využívání obnovitelných zdrojů energie a na podporu jaderné energetiky jako významného zdroje bezemisní elektřiny. Neměly by však být opomíjeny ani možnosti snižování emisí u tepelných elektráren, které nabízejí moderní technologie.


Nastává věk diamantových baterií?

5.12.2016 Umělý diamant, používaný v rozmanitých průmyslových aplikacích, má zajímavou fyzikální vlastnost: Ocitne-li se v radioaktivním záření, vytváří elektrický proud. Ne příliš silný, ale dostatečný například k napájení elektronických zařízení. Tuto vlastnost využili fyzikové a chemici v britské University of Bristol a na vzdělávací akci „Ideas to Change the World“ předvedli diamantovou baterii, která vydrží dodávat elektřinu tisíce let a zároveň pomáhá při odbourávání jaderného odpadu. 


Největší instalace akumulačního systému pro skladování energie ve Skandinávii

26.10.2016 Společnosti Landis+Gyr a Toshiba dodali největší systém pro skladování energie svého druhu v Skandinávských zemích. Helen Ltd, přední energetická společnost ve Finsku, začala ve svém pilotním projektu využívat akumulační systém pro skladování energie (BESS Battery Energy Storage System) o výkonu 1,2 MW společnosti Toshiba, testovat jeho možnosti v prostředí smart grids a navrhovat nové obchodní modely. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services