Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















Rekonstrukce VVN Prachatice – Vimperk

5.6.2013 Elektrické vedení V1378/1379 o napětí 110 kV z Prachatic do Vimperku projde do poloviny léta rekonstrukcí. Zakázku na práce na vedení získala ve výběrovém řízení plzeňská společnost GA Energo technik s.r.o., která patří mezi přední společnosti v oblasti dodávek služeb pro energetiku v České republice. Investorem a vlastníkem vedení je společnost E.ON Distribuce, a.s.

V rámci rekonstrukce dojde po celé trase vedení k výměně izolátorových řetězců. Asi tisícovka starých izolátorů bude nahrazena novými tyčovými izolátory typu LG – 60/22/1200 německé výroby.

U všech podpěrných bodů se zároveň provádí nátěr původní stožárové konstrukce z oceli typu Atmofix. Stožáry byly vyrobeny z patinující oceli, která na svém povrchu vlivem cyklického vlhčení a vysychání vytváří ochrannou vrstvu patiny, tedy jakousi korozi chránící ocelovou konstrukci před dalším postupem koroze. Avšak dnes, po zhruba 40 letech od výstavby vedení, se v konstrukci především v místech styků neustále drží pouze vlhkost bez fáze vyschnutí a zároveň se zde hromadí nečistoty. Proto je tu korozivní proces naopak rychlejší než u běžných ocelí. Dochází tak k velkému nárůstu objemu korozivních produktů a časem může být ohrožena statika stožáru. Společnost E.ON Distribuce se proto rozhodla přistoupit k sanaci spojů vyčištěním od rzi a utěsněním tmelem a k následnému ošetření konstrukcí klasickým třívrstvým nátěrem (dnes jsou stožáry vyráběny ze žárově pozinkované oceli, což zaručuje delší životnost). 

Opravy vedení probíhají v rámci plánované údržby a obnovy stanovené vlastníkem. Do provozu by se linka měla vrátit koncem léta.

redakce, s využitím podkladů GA Energo technik

Foto: GA Energo technik

Přečtěte si také další související články z rubriky Výroba a přenos:

Smart Grid Vendée: francouzský projekt smart grid na postupu

24.6.2014 Jak patrno z článku o projektu Nice Grid, Francie je jednou ze zemí, které intenzivně zkoušejí projekty inteligentních energetických sítí, nazývané smart grid. Dalším z nich je demonstrační projekt Smart Grid Vendée, pokrývající síť regionu Vendée s 282 municipalitami na západním pobřeží Francie. 



Demonstrační projekt smart grid v New Yorku dostane nový systém řízení poptávky

9.6.2014 Demonstrační projekt systému smart grid v americkém státě New York, který je veřejně soukromým partnerstvím zaměřeným na zlepšení kvality dodávek elektřiny, dostane významnou posilu v podobě řídicího systému pro odpověď na poptávku (Demand Response Management Systém – DRMS) od společnosti Alstom. Jak bylo oznámeno odborné veřejnosti začátkem června 2014, půjde o technologii založenou na systému Alstom e-terraDRBizNet 3.0. Jejím provozovatelem bude energetická společnost ConEdison, zásobující elektřinou 3,3 mil. obyvatel ve městě New York a regionu Westchester. 


Decentralizovaná síťová inteligence: řešení pro systémy smart grid

26.5.2014 Společnost Siemens a provozovatel distribuční sítě v německém Baden-Württembersku Netze BW zahájili v květnu 2014 společný projekt s názvem Dezentrale Netzintelligenz (Decentralizovaná síťová inteligence). Projekt bude realizován v Baden-Württemberském regionu Niederstetten. Cílem projektu, reagujícího na německou strategii celkové změny národního energetického mixu, známé pod názvem Energiewende, je umožnit současné distribuční síti provoz s maximální autonomií 


Výstavbě polského Amazonu pomáhá náhradní přenosová trasa GA

20.5.2014 Plzeňská společnost GA Energo technik realizovala výstavbu náhradní přenosové trasy (NPT) pro polskou společnost Panattoni Europe v Bielanach Wroclawskich. Důvodem výstavby byla přeložka současného vedení 220 kV zasahujícího na pozemek pro stavbu logistického centra Amazon u Wroclawi. 


Zdvojení linky VVN Výškov – Čechy Střed: příspěvek ke zvýšení spolehlivosti české přenosové sítě

20.3.2014 V polovině března 2014 rozhodla společnost ČEPS o výběru dodavatele pro zdvojení linky zvláště vysokého napětí V410 Výškov – Čechy Střed. Posílení tohoto 400 kV vedení je součástí rozvoje národní přenosové soustavy, již ČEPS provozuje. Tímto projektem se zvýší a zaručí spolehlivost a efektivnost provozu přenosové soustavy. 


Větrnou farmu Dudgeon Offshore Wind Farm připojí 132kV AC podmořský kabel

21.2.2014 Od roku 2016 začne dodávka podmořského kabelu pro připojení britské mořské větrné farmy Dudgeon Offshore Wind Farm k britské národní přenosové síti. Dodavatelem, který v únoru 2014 získal tuto zajímavou zakázku, je společnost ABB. Kabel bude 42 km dlouhý a obsahuje tři vodiče o střídavém napětí 132 kV AC. Celkový přenášený výkon činí 400 MW. Plánovaná životnost kabelu je 25 let. 


První etapa rekonstrukce VVN Třebovice dokončena

26.11.2013 V polovině listopadu 2013 skončila první etapa rekonstrukce doslouživšího vedení vysokého napětí mezi rozvodnami Třebovice a Poruba. Stavbu, jejímž investorem byla společnost ČEZ Distribuce, zajišťovala téměř ze dvou třetin společnost GA Energo technik, která patří mezi přední společnosti v oblasti dodávek služeb pro energetiku v České republice. 


Zvýšení stožárů přenosové trasy při opravách vedení VVN

4.5.2013 Vedení velmi vysokého napětí V 451, které protíná Českolipsko, prochází v těchto týdnech opravou kvůli zvýšení bezpečnosti celé elektrické přenosové soustavy, jíž je toto vedení součástí. Po úpravách bude vedení schopno odolat nárazově prudce zvýšenému objemu přenášené elektřiny, která se v posledních letech dostává do České republiky ze zahraničí z nestabilních obnovitelných zdrojů. 



Xiluodu – Zhexi Link: UHVDC přenosové spojení o rekordním výkonu v přípravě

12.4.2013 Podepsáním smlouvy na dodávku konvertorových transformátorů a dalších komponent od společnosti ABB se v těchto dnech přiblížil realizaci projekt přenosového spojení Xiluodu – Zhexi Link s největším přenášeným výkonem na světě. Jeho uvedení do provozu se očekává příští rok. Jedná se o 1670 km dlouhé propojení mezi hydroelektrárnami v Sečuánské provincii na jihozápadě Číny a provincií Zhejiang na východním pobřeží, kde bude zásobovat elektřinou více než 11 miliónů obyvatel. 


East West Interconnector: 500MW HVDC přenosové spojení v Evropě

19.8.2013 Od poloviny srpna 2013 má Evropa lehké stejnosměrné vysokonapěťové spojení (HVDC Light), nejkapacitnější svého druhu, o výkonu 500 MW. Zvláštností je, že vede pod mořským dnem a spojuje dva ostrovy: Velkou Británii a Irsko. Jde projekt East West Connector, který dodala společnost ABB irskému provozovateli přenosové sítě EirGrid. Systém zahrnující 262 km podmořského kabelu a konvertory napětí vede mezi Woodlandem v irském hrabství Meath a Deeside v Severním Walesu. 


Rio Madeira: nejdelší HVDC přenosové spojení na světě jde do finále

4.4.2013 Nejdelší HVDC (High Voltage Direct Current) přenosové spojení na světě, brazilský projekt Rio Madeira o délce 2375 km, se připravuje k uvedení do provozu v polovině letošního roku. Dalším krokem k jeho zprovoznění bylo dodání dvou ze čtyř 600kV konvertorových transformátorů od společnosti Alstom na začátku dubna 2013. 



AWC: první stejnosměrná podmořská přenosová dálnice

23.1.2013 Atlantic Wind Connection (AWC), unikátní projekt podmořské stejnosměrné přenosové soustavy z mořských větrných elektráren, odstartoval 17. ledna 2013 výběrem dodavatelů pro svoji první fázi, New Jersey Energy Link. Dodavateli budou společnosti Bechtel pro inženýrské a stavební práce a výrobu zařízení a Alstom jako technický poradce a dodavatel příslušného technologického know-how. ...->


 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services