Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se


















Jinping-I: plynem izolované vedení (GIL) pro čínskou elektrárnu

24.9.2014 Během roku 2015 je na řece Ja-lung-ťiang v Číně plánováno zprovoznění hydroelektrárny Jinping-I s obloukovou hrází vysokou 305 metrů a turbínami umístěnými v rekordní hloubce 230 metrů. Jak byla informována česká odborná veřejnost v září 2014, tato elektrárna bude vybavena plynem izolovaným vedením (Gas-insulated Line - GIL) společnosti Siemens.

Šest turbín elektrárny dává celkový výkon 3 600 MW. To klade vysoké nároky na přenosovou kapacitu vedení, které je zároveň omezováno velmi stísněným prostorem v nitru přehrady. Toto vedení je proto řešeno technologií GIL, obdobné plynem izolovaným rozvodnám (GIS).

Oproti klasickým vodičům vysokého napětí se GIL výrazně liší. Skládá se ze dvou soustředných hliníkových trubic, jejichž meziprostor je vyplněn izolačním plynem. Samotný vodič se nachází ve vnitřní trubici a díky tomu, že má větší průřez, než klasické elektrické vedení, může elektřinu vést s podstatně menšími ztrátami. Vedení instalované v Jinping-I tak dokáže přenášet výkon 2200 MW při napětí 550 kV, přičemž proud může dosahovat až hodnoty 5000 A.

S ohledem na svoji konstrukci je vedení GIL navíc ohnivzdorné a díky vrstvě izolačního plynu a vnějšího hliníkového pláště vytváří ve svém okolí jen minimální elektromagnetické pole. Nevyžaduje tak žádné další stínění a může být používáno i v místech s vysokými nároky na elektromagnetickou kompatibilitu, jako jsou počítačová centra, bezpečnostní systémy apod. Díky svým izolačním vlastnostem je zároveň velmi spolehlivé – první vedení založené na principu plynové izolace instalovala společnost Siemens ve vodní elektrárně Wehr v Německu již v roce 1975, kde slouží dodnes.

Siemens, redakčně upraveno

Foto © Siemens

Další informace zde

Přečtěte si také:

DRILL 2014: první česko-německé cvičení krizové situace s výpadkem přenosové sítě

17.9.2014 Unikátní společné mezinárodní bezpečnostní cvičení DRILL 2014, které proběhlo 16. 9. 2014 v blízkosti státních hranic nedaleko Hory sv. Šebestiána, vyzkoušelo spolupráci více než 200 profesionálů z obou zemí. Společně se podíleli na náročné realizaci stavby náhradního přeshraničního elektrického vedení, které spojuje přenosové sítě společností ČEPS a 50Hertz. Jako zástupci odborného tisku se tohoto cvičení zúčastnili i redaktoři našeho portálu. 


Nejdelší HVDC spojení na světě úspěšně v provozu

10.9.2014 O přípravě projektu Rio Madeira HVDC Link, nejdelšího vysokonapěťového stejnosměrného přenosového spojení (HVDC) na světě, jsme informovali naše čtenáře již v dubnu loňského roku. Tento projekt byl na konci srpna 2014 úspěšně uveden do provozu. 2 375 km dlouhé přenosové spojení Rio Madeira HVDC Link, pracující s přenosovým napětím ±600 kV, vede elektrickou energii ze dvou nově vybudovaných vodních elektráren 


Ekologický izolant pro plynem izolované rozvodny

22.8.2014 O plynem izolovaných rozvodnách (GIS – Gas Insulated Switchgear) od ABB, jejichž komponenty jsou vyráběny v brněnském závodě této společnosti, jsme na našem portále psali letos v červnu. Společnost ABB nyní přichází s průlomovým řešením, kdy izolační plyn SF6 nahradí mnohem ekologičtější směsí plynů se stejnými izolačními vlastnostmi. 


Maritime Link: HVDC spojení pro „zelenou“ energii z New Foundlandu

23.7.2014 Kanadský poloostrov Labrador a ostrov Newfoundland s vodními a větrnými elektrárnami získají zcela nové energetické propojení systémem HVDC (vysokonapěťový stejnosměrný přenos) s kanadskou pevninou v provincii Nové Skotsko (Nova Scotia). Zakázku na tento energetický systém získala začátkem července 2014 společnost ABB, zkušený dodavatel HVDC technologií 


Projekt Yokohama Smart City zkoumá optimální řízení poptávky po elektřině

15.7.2014 V období od července do září 2014 probíhá v rámci projektu Yokohama Smart City v japonské metropoli Jokohamě s 3,7 mil. obyvatel důležitý experiment, zaměřený na testování možného snižování poptávky po elektrické energii v letním období. Projekt Yokohama Smart City zahrnuje několik dílčích subsystémů 


Skagerrak HVDC: stejnosměrné propojení norské a dánské přenosové sítě modernizováno a posilováno

10.7.2014 Norskou a dánskou přenosovou síť propojuje již od sedmdesátých let vysokonapěťový stejnosměrný systém sestávající z několika dílčích spojení, nazývaných Skagerrak podle úžiny, kterou překonávají (viz mapka). Vlastníkem tohoto systému je v Norsku energetická společnost Statnett a v Dánsku jeho partner Energinet.dk. Na zatím nejnovějším z nich nyní proběhla zásadní modernizace a v přípravě je jeho další posílení. Dodavatelem je ve všech případech společnost ABB. 


Decentralizovaná síťová inteligence: řešení pro systémy smart grid

26.5.2014 Společnost Siemens a provozovatel distribuční sítě v německém Baden-Württembersku Netze BW zahájili v květnu 2014 společný projekt s názvem Dezentrale Netzintelligenz (Decentralizovaná síťová inteligence). Projekt bude realizován v Baden-Württemberském regionu Niederstetten. Cílem projektu, reagujícího na německou strategii celkové změny národního energetického mixu, známé pod názvem Energiewende, je umožnit současné distribuční síti provoz s maximální autonomií 


Výstavbě polského Amazonu pomáhá náhradní přenosová trasa GA

20.5.2014 Plzeňská společnost GA Energo technik realizovala výstavbu náhradní přenosové trasy (NPT) pro polskou společnost Panattoni Europe v Bielanach Wroclawskich. Důvodem výstavby byla přeložka současného vedení 220 kV zasahujícího na pozemek pro stavbu logistického centra Amazon u Wroclawi. 


TenneT získá nové řešení pro řízení trhu s elektřinou

25.4.2014 TenneT je prvním přeshraničním provozovatelem přenosové sítě v EU. Tento národní provozovatel nizozemské přenosové sítě je totiž zároveň jedním ze čtyř provozovatelů přenosových sítí v Německu. Od poloviny dubna 2014, kdy podepsal pětiletou smlouvu se společnostmi Alstom a Unicorn Systems, začne TenneT s výměnou svého dosavadního systému pro řízení operací na trhu s elektřinou za zcela nové řešení


Zdvojení linky VVN Výškov – Čechy Střed: příspěvek ke zvýšení spolehlivosti české přenosové sítě

20.3.2014 V polovině března 2014 rozhodla společnost ČEPS o výběru dodavatele pro zdvojení linky zvláště vysokého napětí V410 Výškov – Čechy Střed. Posílení tohoto 400 kV vedení je součástí rozvoje národní přenosové soustavy, již ČEPS provozuje. Tímto projektem se zvýší a zaručí spolehlivost a efektivnost provozu přenosové soustavy. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services