Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















Výsledky průzkumu v síťových odvětvích: Internet věcí je klíčem ke správě majetku

4.4.2016 Internet věcí, tedy identifikace věcí a jejich sledování po internetu, nachází velké uplatnění i v síťových odvětvích, tedy „utilities“, jako je elektroenergetika, plynárenství a vodní hospodářství. Pomocí internetu věcí zde dochází k integraci informačních technologií (IT) a provozních technologií (OT), tedy řídicích systémů, komunikačních systémů, senzorů a software tak, aby podporoval firemní procesy při správě majetku (asset management zahrnující zejména údržbu). Při zapojení lidského činitele tak vzniká nový koncept: internet věcí, služeb a lidí, anglicky: Internet of Things, Services and People (IoTSP) – viz schéma na obrázku níže. Aby měly představu o zájmu trhu pro tato řešení, provedly spřízněné společnosti ABB, Microsoft a Zpryme (firma specializovaná na průzkumy trhu) u 221 řídících pracovníků v elektroenergetických, plynárenských a vodohospodářských společnostech po celém světě průzkum, s jehož výsledky seznámily v březnu 2016 odbornou veřejnost.

Výsledky průzkumu ukázaly zajímavé poznatky:

•    Téměř každý z respondentů uvedl, že správa majetku je pro něj prioritou, a 55 % respondentů konstatovalo, že důležitost správy majetku během uplynulého roku vzrostla.

•    Přibližně 35 % respondentů uvedlo, že integrace informačních systémů a provozní technologie (IT-OT) je přínosná, z čehož pro 45 % respondentů „extrémně přínosná“.

•    Více než čtvrtina respondentů uvedla, že integrace IT-OT vůbec neprobíhá dobře a 41 % respondentů konstatovala, že probíhá jen „poměrně dobře“.

•    Největší skupina respondentů (ale stále ne většina – pouhých 38 %) měla pocit, že jejich technologické a obchodní organizační složky spolupracují „celkem dobře“.

•    Internet věcí, služeb a lidí (IoTSP) má potenciál k tomu, aby významně ovlivnil organizace v síťových odvětvích a jejich správu majetku. Většina respondentů hodnotila tento vliv lehce nad střední hodnotou, ovšem pouze 22 % respondentů má k tomuto účelu vypracovanou strategii.

Oslovení řídící pracovníci zdůrazňují, že integrace znamená především sdílení dat a jejich využívání. Například integrace mezi systémem SCADA (systém dohledu a sběru dat) a systémem správy majetku znamená získání dat v reálném čase pro kritická zařízení. K efektivní správě majetku přispívá i integrace zdánlivě nesouvisejících systémů, jako je zákaznický informační systém. Pro efektivní správu majetku má stejně tak význam propojení provozního řízení, finančního řízení a údržby. Definitivně tím padá představa o technicích, kteří se nemusí zajímat o firemní peníze.

Aby bylo možno koncept IoTSP realizovat v praxi, doporučuje zpráva z průzkumu začít takto:

1. Vytvořte si vizi na míru své společnosti, svému majetku a řízení jeho životního cyklu.

2. Berte v úvahu nejen „co“, ale také „kdo“ – zahrňte do svých úvah své podnikání a svůj personál.

3. Začněte integraci IT-OT od toho, co vám přinese nejsnazší užitek – například lepší dostupnost a srozumitelnost dat, které již máte k dispozici. Tím si připravíte půdu pro rozsáhlejší kroky v oblasti správy majetku.

redakce Proelektrotechniky.cz

Ilustrační foto a obrázek © ABB

Další informace včetně plného znění zprávy z průzkumu ke stažení zde

 Přečtěte si také:

Zpráva z konference „Smart city v praxi“ na veletrhu AMPER 2016

21.3.2016 Dne 15. března 2016 proběhla na veletrhu AMPER 2016 v Brně konference „Smart city v praxi“, pořádaná naší provozovatelskou firmou Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services. Dnes zveřejňujeme plné znění zprávy z této konference včetně závěrečného shrnutí a doporučení. Na konci zprávy jsou volně k dispozici prezentace z konference ke stažení. 


Vychází druhé vydání bulletinu Smart city v praxi

4.3.2016 U příležitosti konání prvního běhu naší konference Smart city v praxi vychází druhé vydání našeho stejnojmenného bulletinu. Stejně jako jeho první vydání je i toto určeno všem zájemcům o problematiku inteligentního města – smart city – a jeho uplatnění v praktickém životě. Tentokrát se věnuje především souvislostem mezi strategií smart city a konkrétními rozvojovými projekty, jimiž je tento koncept realizován. Ani zde nechybí příklady z domova a ze zahraničí, včetně rozhovoru se starostou jednoho z českých měst, který má s podobným konceptem zkušenosti. 

Druhé vydání bulletinu Smart city v praxi je volně ke stažení zde 


SIGFOX: Česká republika bude mít komunikační síť pro internet věcí

2.3.2016 Internetem věcí (IoT) rozumíme identifikaci věcí a sledování jejich pohybu po internetu. O tomto fenoménu se hovoří především v souvislosti s automatizací v průmyslu a logistice v rámci konceptu Industry 4.0 a stále více také u inteligentního řízení mobility, jako jsou například parkovací systémy. Česká republika se brzy připojí k zemím, které budou součástí globální sítě internetu věcí SIGFOX. 


Smart city Londýn: otevřená data v dopravě usnadňují každodenní život Londýňanů

5.2.2016 Jak byla koncem ledna 2016 informována široká veřejnost, v současné době již téměř pět set uživatelských aplikací, využívajících otevřená data o dopravě, pomáhá obyvatelům a návštěvníkům Londýna usnadnit jejich pohyb po městě a okolí. Londýn tak naplňuje svoji strategii jednoho z významných evropských inteligentních měst, neboli smart city


Projekt CityVerve: smart city Manchester využívá internet věcí

8.1.2016 Manchester, půlmiliónové průmyslové město v severní Anglii, je jedním z evropských smart cities. Pro praktické uplatnění tohoto konceptu chce využít především možnosti, které nabízí internet věcí a v této oblasti být ve Velké Británii na špičce. K tomuto cíli jde skutečně s vervou – napomoci mu má projekt CityVerve (doslova: městský elán či verva), který získal v prosinci 2015 spolufinancování od britské vlády ve výši 10 miliónů liber (cca 370 mil. Kč). 


Internet věcí: nejen Industry 4.0, ale také inteligentní mobilita

21.10.2015 O internetu věcí, tj. identifikaci věcí a sledování jejich pohybu po internetu, se hovoří především v souvislosti s automatizací v průmyslu a logistice v rámci konceptu Industry 4.0. Tyto technologie však stále více nacházejí uplatnění i u inteligentního řízení mobility, jako jsou například parkovací systémy


Bulletin Smart city v praxi: Co nabízí inteligentní město občanům a průmyslu

13.10.2015 Tento příležitostný bulletin je určen všem zájemcům o problematiku inteligentního města – smart city – a jeho uplatnění v praktickém životě. Ukazuje, že smart city není líbivý politický slogan, ale velmi racionální partnerství mezi municipalitami a průmyslem, kde každý z partnerů má co nabídnout. Bulletin uvádí čtenáře do obecných zákonitostí smart city a na praktických příkladech ze světa dále ukazuje, jak tyto principy mohou být naplněny pomocí konkrétních technologií od konkrétních dodavatelů.

První, říjnové vydání bulletinu je ke stažení zde


Projekt iCity: smart city Genova má osm aplikací usnadňujících život občanům

5.10.2015 Evropský projekt iCity pro rozvoj konceptu smart city, který průběžně sledujeme na našem portále, představil v létě 2015 osm fungujících informačních aplikací v italském Janově (italsky: Genova), usnadňujících každodenní život občanům a návštěvníkům tohoto inteligentního města v nejrůznějších oblastech. 


iCity Platform: systémová architektura představena veřejnosti

7.7.2015 Jedním projektů pro rozvoj konceptu smart city, který na našem portále průběžně sledujeme, je mezinárodní projekt iCity. Jeho hlavním výstupem je informační platforma iCity Platform, umožňující široký veřejný přístup k potřebným datům na bázi otevřených dat.  V červnu 2015 byla široké veřejnosti představena systémová architektura této informační platformy, jako pokračování první oficiální prezentace na březnové konferenci Net Futures v Bruselu. 


IDPass: integrovaný informační systém usnadní mobilitu ve Francii

19.5.2015 Francouzské státní železnice (SNCF) seznámily veřejnost v polovině května 2015 se záměrem investovat během příštích tří let 120 mil. € do zavedení integrovaného informačního systému pro cestující, který umožní propojit do jedné digitální sítě informace o městské mobilitě s informacemi pro cestování po národní železnici. Od letošního června by tento systém měl být k dispozici uživatelům v 15 největších městech Francie. 


Projekt iCity: datová platforma smart city pomáhá lidem s omezenou mobilitou

20.4.2015 Pro lidi s omezenou schopností pohybu jsou i nejběžnější cesty po městě plné nečekaných a nezřídka nepřekonatelných překážek. V rámci konceptu smart city jim vychází vstříc aplikace Mobility4All, která na konci března 2015 zvítězila v soutěži o nejlepší aplikaci využívající data z platformy iCity Platform. Ta je jedním z výstupů evropského projektu iCity na podporu konceptu smart city, který na našem portále průběžně sledujeme. 


Výzkumný projekt FIONA: základ pro systémy navigace v budovách

10.4.2015 Navigační systémy pro běžné využití, například v silničním provozu, spoléhají většinou na signály družicového systému GPS. Jsou tudíž dobře využitelné ve venkovním prostředí, avšak jejich použitelnost v interiérech budov je velmi problematická. Výzvou proto stále zůstávají místní navigační systémy, pro něž se vžila zkratka LBS (location-based services). Takovéto systémy by sloužily jako „elektronická bílá hůl“ zrakově postiženým v budovách, ale i zcela zdravým lidem při orientaci při práci a návštěvách ve složitých komplexech


Spaghetti Open Data: projekt iCity přibližuje datovou základnu smart city Bologna široké veřejnosti

27.3.2015 Evropský projekt iCity na podporu konceptu smart city, který na našem portále průběžně sledujeme, získal v březnu 2015 významnou občanskou podporu pro svůj rozvoj ze strany italského zájmového sdružení s netradičním názvem Spaghetti Open Data. Jak název sdružení napovídá, je toto sdružení zaměřeno na podporu konceptu otevřených dat pro užití širokou veřejností. 


Projekt iCity: rozvoji konceptu smart city pomáhá soutěž pro vývojáře IT aplikací

25.2.2015 O evropském projektu iCity jsme na našem portále psali již v červnu 2014 v souvislosti s rozvojem konceptu smart city v Barceloně. Jedním z jeho hlavních výstupů je informační platforma iCity. Ke svému rozvoji používá tato platforma i veřejné soutěže pro vývojáře aplikací.


 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services