Přečtěte si:  Pozvánka na AMPER 2024






Pozvánky na akce


Stalo se
























Mikrosíť v Jižní Africe: ABB jde příkladem

17.6.2016 Jihoafrická republika má největší spotřebu elektrické energie v celém subsaharském regionu a poptávka po elektřině zde převyšuje nabídku. V důsledku této situace spolu s proměnlivými cenami fosilních paliv a snahami o větší zapojení obnovitelných zdrojů energie zde vzniká potřeba inteligentních řešení v energetických instalacích. Globální elektrotechnická skupina ABB jde v tomto směru příkladem: Na začátku června 2016 měla světovou premiéru mikrosíť v jejím závodě v  Longmeadow u Johannesburgu, využívající jako zdroj elektrické energie fotovoltaické a dieselové zdroje a schopná fungovat přifázovaná k národní přenosové síti i v ostrovním režimu.

Schéma mikrosítě ukazuje obrázek:

ZVĚTŠIT OBRÁZEK

Mikrosíť zásobuje energií závod ABB, rozkládající se na ploše 96 000 metrů čtverečních a zaměstnávající kolem tisíce lidí. Jejím základem je 1 MVA/380 kWh bateriový zásobník energie PowerStoreTM pro stabilizaci sítě a vyrovnávání výkyvů v napětí a frekvenci. Mikrosíť dále zahrnuje distribuovaný řídicí systém Microgrid Plus sloužící pro řízení výroby energie a koordinované vyvažování solárních a fosilních zdrojů v souladu s aktuální zátěží.

Celá technologie pro mikrosíť je konstruována jako modulární a kontejnerizovaná.

Tato technologie pro mikrosíť byla, spolu se 750kW fotovoltaickými panely na střeše továrny, přidána k existujícím záložním dieselovým zdrojům energie. Výsledkem je větší zapojení obnovitelných zdrojů při nepřerušené dodávce energie během plánovaných či neplánovaných výpadků ve veřejné síti.

Servis celého zařízení probíhá dálkově pomocí cloudového řešení, umožňujícího využít koncept internetu věcí, služeb a lidí (IoTSP) při jeho provozu a údržbě.

Kromě zvýšení spolehlivosti dodávky elektřiny dochází díky instalaci mikrosítě k úsporám více než tisíce tun oxidu uhličitého ročně. Celý systém je rovněž ekonomický: Uspoří tomuto závodu až polovinu dosavadních nákladů na elektřinu.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto a obrázek © ABB

Další informace zde

Přečtěte si také:

V164-8.0 MW: Nejvýkonnější větrné turbíny na světě budou instalovány v Irském moři

12.5.2016 Mořská větrná farma Valney Extension, budovaná v Irském moří asi 19 km západně od severní Anglie, se začátkem května 2016 dále přiblížila svému zprovoznění. Důležitým milníkem k tomu se stalo podepsání smlouvy mezi elektrotechnickou společností ABB a dánským výrobcem větrných turbín MHI Vestas Offshore Wind na dodávku transformátoru do čtyřiceti nejvyšších a nejvýkonnějších větrných turbín na světě, které zde budou nasazeny. 


Internet věcí, služeb a lidí ochrání Benátky před vlnobitím

11.4.2016 Koncept internetu věcí, služeb a lidí (Internet of Things, Services and People – IoTSP), který nedávno představila odborné veřejnosti globální elektrotechnická společnost ABB, bude mít zajímavou a nanejvýš užitečnou aplikaci: integrovaný elektroenergetický a automatizační systém pro protizáplavové bariéry chránící lagunu, v níž se rozkládají jedinečné italské Benátky, před vysokým přílivem a vlnami z mořských bouří. 


Hornsea Project One: Největší mořská větrná farma na světě učinila důležitý krok ke zprovoznění

7.4.2016 Další připravovanou posilou v pozici Velké Británie jakožto evropského leadera ve větrné energii je budovaná větrná farma Hornsea Project One o předpokládaném výkonu 1,2 GW.  V březnu 2016 byl učiněn důležitý krok k jejímu uvedení do provozu: Dánská společnost DONG Energy, jíž projekt patří, podepsala smlouvu se společností ABB na dodávku 220kV AC vysokonapěťového kabelového systému, který propojí tuto větrnou farmu s britskou přenosovou soustavou, provozovanou společností National Grid.


Inteligentní rozvodny pro vysoké napětí šetří 70 % prostoru a vytvářejí předpoklady pro smart grid

16.12.2015 Vývoj technologií směřující k celkovému zefektivnění provozu energetických soustav se odráží i ve vybavení rozvoden vysokého napětí. Průlomové řešení v této oblasti představuje technologie společnosti ABB, která umožňuje sdružit tři funkce – přerušení elektrického okruhu, vypínání a měření proudu – do jediného komponentu. Touto technologií je vypínací přerušovač elektrického okruhu (DCB) s měřicím proudovým senzorem z optických vláken (FOCS). 


Řídicí systém ABB Symphony Plus prezentován české odborné veřejnosti

29.9.2015 O řídicím systému ABB Symphony Plus jsme na našem portále psali již vícekrát, například v souvislosti s energetickým využitím odpadů v Anglii a fotovoltaickou elektrárnou v Kanadě. České odborné veřejnosti byl tento systém představen letos na veletrhu AMPER 2015. V září 2015 byl blíže prezentován zákazníkům ABB a zástupcům odborného tisku, mezi nimiž nechyběla ani naše redakce. 


HVDC v Severním moři: platforma DolWin beta jako důležitý milník spojení DolWin2

20.8.2015 Krátce po zprovoznění 800MW vysokonapěťového přenosového spojení (HVDC) DolWin1, spojující větrné elektrárny v Severním moři s německou pevninou, byla odborná veřejnost informována o jeho následovníku, projektu DolWin2. V jeho rámci instalovala v srpnu 2015 společnost ABB 320kV konvertorovou stanic DolWin beta, umístěnou na platformě v Severním moři 45 km od německého pobřeží. Se svými 960 MW přenášeného výkonu jde o nejvýkonnější mořskou konvertorovou stanici svého druhu na světě.  


DolWin1: HVDC spojení z mořských větrných elektráren podporuje „Energiewende“

10.8.2015 Na konci července 2015 bylo úspěšně předáno a uvedeno do provozu 800MW vysokonapěťové přenosové spojení (HVDC) DolWin1, spojující větrné elektrárny v Severním moři s německou pevninou, jehož provozovatelem je nizozemsko-německá společnost TenneT. Dodavatelem přenosového spojení je společnost ABB. 


Společnost ABB představila kompletní řadu inteligentních rozváděčů

27.7.2015 Společnost ABB, přední světový dodavatel technologií pro energetiku a automatizaci, prezentovala v červnu 2015 na Mezinárodní konferenci a výstavě na distribuci energie (CIRED) ve francouzském Lyonu kompletní řadu vzduchem izolovaných rozváděčů vysokého napětí v provedení UniGear Digital pro vzduchem izolované primární rozvodny. 


ABB Symphony Plus pomáhá efektivně získat energii z odpadu

8.6.2015 Odvětví energetického využívání odpadů, v němž se z komunálního a komerčního odpadu získává elektrická energie a teplo, představuje rostoucí trh. Vlivem stoupajícího počtu obyvatel a urbanizace vzniká stále více odpadu, přičemž možností ukládat odpad na skládky je zároveň stále méně a méně. O řešeních pro efektivní řízení těchto procesů informovala na začátku června 2015 společnost ABB


Rampion Offshore Wind Farm: Velká Británie dále posiluje pozici evropského leadra větrných elektráren

12.6.2015 Jak jsme se na našem portále zmiňovali v březnu 2015 v souvislosti s projektem Walney Extension, představuje dnes evropského leadra v oblasti větrných elektráren Velká Británie. Tuto pozici dále posílí připravovaný projekt mořské větrné farmy Rampion Offshore Wind Farm o celkovém instalovaném výkonu 400 MW. Zahájení provozu této větrné farmy je plánováno na rok 2018. Jeho uskutečnění se v červnu 2015 přiblížilo díky významnému milníku, uzavření smlouvy na dodávku rozvoden a další energetické infrastruktury se společností ABB. 


Kriegers Flak: 100 km podmořského kabelu zvýší podíl větrné energie v Dánsku nad 40 %

4.3.2015 Dánsko je jednou ze zemí, které si za svůj strategický cíl v oblasti energetiky vytklo dosáhnout do roku 2050 naprosté nezávislosti na fosilních zdrojích. K tomu mu pomáhá dostatek větrné energie z pozemních i mořských větrných farem. Její podíl setrvale roste a v současné době dosahuje téměř 40 %. Překonat tuto hranici pomůže 100 km podmořského střídavého kabelu od společnosti ABB, jímž bude připojena připravovaná větrná farma Kriegers Flak k pozemní přenosové síti, provozované společností Energinet.dk. 


 

Naše tipy






























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services