Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















GE Predix umožní prediktivní údržbu 14 tepelných elektráren společnosti Enel v Evropě a Latinské Americe

26.1.2018 Italská energetická společnost Enel dnes patří ke světovým energetickým gigantům, provozujícím elektrárny v Evropě, Asii i obou Amerikách. Významnou cestou k zefektivnění jejich provozu je zavedení prediktivní údržby na základě moderních technologií s využitím internetu věcí. K tomuto účelu si v lednu 2018 objednala u General Electric systém prediktivní údržby Predix pro 14 svých tepelných elektráren v Evropě a v Latinské Americe.

Prediktivní údržba obecně je založena na poznatku, že příznaky budoucí větší poruchy zpravidla existují nějaký čas, než zařízení přestane fungovat a je nutné ho opravit. Jestliže je zařízení vybaveno dálkovou diagnostikou, která včas hlásí takovéto příznaky, lze nahodilé poruchy předvídat a opravit je včas, a navíc v době, kdy to má co nejmenší dopady na uživatele a provozovatele. Jestliže takovýto systém navíc data o poruchách ukládá do databáze a následně vyhodnocuje, vzniká historie, podle které lze vypočítat pravděpodobnost, s níž porucha nastane, a její možný dopad na náklady a tržby provozovatele. Podle toho lze pak stanovit harmonogram preventivních prohlídek a generálních oprav, které nebudou prováděny ani pozdě, ani zbytečně brzy.

GE Predix od General Electric je operační systém a softwarová platforma pro vytváření aplikací, které propojují průmyslová zařízení, sbírají a analyzují data a poskytují v reálném čase informace pro optimalizaci průmyslové infrastruktury a procesů. Predix představuje systém, který je orientovaný na stroje a zařízení, podporuje sběr, ukládání, řízení a integraci heterogenních dat a přístup k těmto datům a nabízí moderní prediktivní analýzu dat. Systém je bezpečně umístěn na cloudu a podporuje intuitivní uživatelský přístup.

Predix funguje na cloudové platformě Microsoft Azure, která dnes představuje největší cloudový systém na světě.

General Electric a Enel implementují a optimalizují systém řízení pro sledování, řízení a optimalizaci stavu a výkonu jednotlivých zařízení v průmyslu i jiných odvětvích, tzv. „asset performance management“ – APM, u 13 plynových a jedné uhelné elektrárny s úhrnným výkonem 7 GW. Systém Predix bude monitorovat, předvídat a zdokonalovat spolehlivost zařízení. Všechny tyto elektrárny používají technologie od společností General Electric nebo Alstom.

Předpokládá se, že s implementací software se začne v lednu 2018 a hotová by měla být na konci téhož roku.

Vedení Enel předpokládá, že digitalizace provozu jeho elektráren bude mít během následující dekády pro firmu finanční přínos v přepočtu řádově desítky miliard Kč.

redakce proelektrotechniky.cz

Foto © General Electric

Další informace zde

Přečtěte si také:

Systém OpShield: i větrné turbíny potřebují chránit před hackery

1.6.2017 Kybernetická bezpečnost a ochrana před hackery dnes představují výzvu ve všech technických oborech, využívajících všudypřítomné informační technologie. Na pomoc přicházejí rozmanitá řešení zaměřená na kybernetickou bezpečnost průmyslových zařízení. Tento problém se týká i větrných farem, využívajících informační technologie pro dálkovou správu. Zajímavou aplikací je projekt využití systému OpShield od firmy Wurldtech, člena skupiny General Electric, který zahájila od května 2017 ve svých větrných farmách nezávislá americká energetická společnost Invenergy, zaměřená na obnovitelné zdroje. 


Technologie GE Digital Power Plant pomáhá paroplynovým elektrárnám

16.2.2017 Paroplynové elektrárny neboli elektrárny s kombinovaným cyklem (anglicky CCGT – combined cycle gas-turbine) zaznamenávají od konce 80. let rozkvět, podnícený snahou o ekologizaci průmyslové energetiky a rostoucími ověřenými celosvětovými zásobami zemního plynu. Na pomoc jejich efektivnímu provozu přichází technologie „Digital Power Plant společnosti General Electric“.  


Analýza General Electric: využívání moderních technologií významně sníží emise skleníkových plynů z uhelných a plynových elektráren

14.12.2016 Snižování emisí skleníkových plynů a dalších škodlivých polutantů v energetice se v současné době orientuje především na intenzivnější využívání obnovitelných zdrojů energie a na podporu jaderné energetiky jako významného zdroje bezemisní elektřiny. Neměly by však být opomíjeny ani možnosti snižování emisí u tepelných elektráren, které nabízejí moderní technologie.


iCMS zvyšuje efektivnost provozu vodních elektráren

24.8.2016 Vodní energie je jedním z nejužívanějších obnovitelných zdrojů již od starověku. Digitální systém pro její efektivní využívání ve vodních elektrárnách prezentovala pod názvem iCMS odborné veřejnosti na konci července 2016 společnost GE Renewable Energy ze skupiny General Electric (GE). 


Predix a Azure: General Electric a Microsoft spojují síly pro internet věcí v průmyslu

21.7.2016 Internet věcí, tedy identifikace věcí a sledování jejich pohybu po internetu, je v současné době fenoménem téměř ve všech rozhodujících hospodářských odvětvích, především však tam, kde má původ – tedy v průmyslu. Podle americké výzkumné a konzultační společnosti Gartner specializované na informační technologie bude v roce 2016 na celém světě propojeno internetem celkem 6,4 miliard věcí a tento počet vzroste do roku 2020 na více než 20 miliard. 


TrainScanner „oskenuje“ vlak a určí nároky na údržbu

4.5.2016 Zefektivnění údržby, a tím snížení provozních nákladů a zvýšení disponibility zařízení, je imperativem snad ve všech odvětvích průmyslu a služeb. Zajímavé zařízení pro železniční vozidlový park pod názvem TrainScanner vyvinula společnost Alstom. Tento monitorovací portál byl úspěšně otestován na vlacích typu Pendolino britské dopravní společnosti Virgin Trains v Manchesteru a jak byla v dubnu 2016 informována odborná veřejnost, připravuje se nyní jeho následovník. 


„Obyčejné“ elektromotory hlásí, kdy je čas na údržbu

25.4.2016 Nízkonapěťové elektromotory bývají zpravidla tou nejméně „inteligentní“ součástí automatizované výrobní linky nebo jiného průmyslového zařízení. Přesto s využitím internetu věcí, služeb a lidí (IoTSP) lze i těmto zařízením dát prvky inteligence, a dosáhnout tak významného zefektivnění jejich provozu. Takovéto řešení představila odborné veřejnosti v dubnu 2016 společnost ABB 


Co to je a jak funguje inteligentní město – smart city

27.1.2015 Na našich stránkách Proelektrotechniky.cz někdy píšeme o projektech „inteligentních měst“ neboli „smart city“ ve světě, například v souvislosti se španělskou Barcelonou, japonskou Jokohamou i „chytrým městečkem“ Fujisawa na předměstí Tokia. Z porovnání informací z těchto projektů je zřejmé, že koncept smart city se aplikuje po celém světě, ovšem je vykládán velmi rozmanitě. 


 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services