Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















Azipod XL: Společnost ABB představila nejúčinnější Azipod

29.9.2016 Lodní elektrická pohonná jednotka Azipod od ABB slouží již 25 let. Na začátku září 2016 představila společnost ABB nový „přírůstek do rodiny“ v podobě typu Azipod XL (viz foto). Jeho konstrukce umožňuje zvýšit hospodaření s palivem až o 20 % oproti konvenčním pohonům s motorem uvnitř lodě.

Azipod představuje elektromotor s lodním šroubem zapouzdřený v gondole, umístěné pod trupem lodi. Lodní šroub má pevné nastavení lopatek a rychlost lodi je regulována pomocí otáček elektromotoru. Gondola pohonu se kromě toho může otáčet kolem svislé osy o 360°, a loď tak pro své manévrování nepotřebuje kormidla s náročnými převody, zabírajícími místo uvnitř plavidla.

Zdrojem elektřiny pro pohon je generátor, který může využívat různé nízkoemisní technologie, například zkapalněný zemní plyn (LNG).

Za pětadvacet let své existence zaznamenaly všechny instalované Azipody v součtu celkem 12 miliónů provozních hodin v nejrůznější námořní službě při 99,8% disponibilitě. Díky svým vlastnostem přitom uspořily v porovnání s tradičními pohony celkem 700 tisíc tun paliva.

Azipod XL je konstruován tak, aby maximalizoval tah motoru při přistávacích manévrech a zároveň vykazoval příznivé charakteristiky při větších rychlostech. Hodí se tak zejména pro remorkéry, plavidla pro stavby na moři, trajekty nebo tankery se zkapalněným plynem.

Mimořádná energetická účinnost tohoto typu Azipodu je dosažena díky unikátní konstrukci gondoly pohonu, která urychluje proud vody k lodnímu šroubu, a zvyšuje tak tah motoru, a jednak díky tvarování samotného lodního šroubu, které snižuje odpor vody.

Azipod XL může využívat koncept internetu věcí, služeb a lidí (IoTSP) pro dálkové monitorování stavu z integrovaného lodního provozního dispečinku, který rovněž představuje řešení ABB. Propojení do sítě IoTSP tak umožní sledovat současně více než 600 plavidel.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © ABB

Další informace zde

Přečtěte si také:

Čisté autobusy do chytrého města

20.9.2016 Časopis Technický týdeník uveřejnil ve svém letošním zářijovém čísle 16 článek Jakuba Slavíka, provozovatele našeho portálu, s názvem „Čisté autobusy do chytrého města“. Autor se zde souhrnně zamýšlí nad přednostmi a úskalími autobusů na CNG, trolejbusů, bateriových i palivočlánkových elektrobusů a diesel-hybridních autobusů z pohledu provozních vlastností i ekonomických a ekologických aspektů. Protože byl článek nepříliš šetrným způsobem redakčně upraven, zveřejňujeme zde pro naše čtenáře jeho plné znění včetně původního grafického doprovodu. 


Pekingské metro instalovalo superkapacitorové zásobníky energie

4.8.2016 Superkapacitorové zásobníky energie mohou významně napomoci rekuperaci brzdné energie tam, kde není v daném okamžiku v příslušném napájeném úseku vozidlo, které by ji odebralo. Výsledkem jsou významné energetické úspory. Takovéto zásobníky instalovalo v červenci 2016 pekingské metro na své lince 8. 


Evropská komise prezentovala strategii nízkoemisní dopravy: důraz na elektromobilitu v kontextu inteligentních dopravních systémů

29.7.2016 V červenci 2016 prezentovala Evropská komise svoji strategii nízkoemisní dopravy. Nízkoemisní mobilita je zde pojímána nejen jako preference jedněch či druhých pohonů vozidel, ale v komplexu řešení zahrnující individuální a hromadnou dopravu jako celek včetně jejího řízení a užívání s pomocí inteligentních dopravních a odbavovacích systémů. 


ISO/TS 19880-1:2016: důležitý krok k rozvoji palivočlánkové elektromobility

25.7.2016 Dlouho očekávaným důležitým krokem směrem ke globálnímu rozvoji palivočlánkové elektomobility se v červenci 2016 stalo zveřejnění technické specifikace  ISO/TS 19880-1:2016 mezinárodním standardizačním orgánem ISO. Tato technická specifikace představuje vodítko v oblasti výkonů a bezpečnosti pro vodíkové plnicí stanice včetně jejich rozhraní s vozidlem. Pokrývá procesy od výroby a dodávky vodíku po jeho stlačování, uchovávání a plnění vodíkových vozidel. Dosud individuálně řešené projekty v oblasti palivočlánkové mobility a její infrastruktury tak dostaly jednotný normativní základ, na nějž se lze odvolávat. 


Důležitý krok v elektro-aviatice: certifikované letadlo pohání 250kW elektromotor vážící 50 kg

22.7.2016 Letectví je jedním z vážných znečišťovatelů ovzduší včetně vypouštění skleníkových plynů do atmosféry. Nikde jinde však také není poměr výkon/hmotnost tak kritický jako právě v letectví. Důležitým milníkem v této oblasti se proto stal začátkem července 2016 oficiální start elektrického akrobatického letounu Extra 330LE na letišti Schwarze Heide Airport poblíž německého Dinslakenu 


Viking Lady: zásobovací loď pro ropné plošiny využívá palivový článek

13.7.2016 Elektrický pohon námořních lodí významně šetří palivo i životní prostředí. Primárním zdrojem elektřiny pro pohon zde nicméně stále zůstává dieselgenerátor nebo turbína na zkapalnělý zemní plyn (LNG). Protože víme o vysokoteplotních palivových článcích, používajících na vstupu nejen čistý vodík, ale také zemní plyn nebo etanol, aniž by přitom docházelo ke spalování, vznesli jsme dotaz na amerického výrobce FuelCell Energy, který nám poslal informace o velmi zajímavém projektu elektrické námořní lodi jménem Viking Lady, která je v provozu již od roku 2009. 


Nissan vyvíjí etanolový palivočlánkový automobil originální koncepce

21.6.2016 Palivočlánkové automobily používající palivové články s protonvýměnnou membránou a jako palivo čistý vodík (například Hyundai ix-35, Toyota Mirai nebo Honda Clarity FCV) jsou dnes na cestě ke komercializaci. Jejich hlavním problémem je však nedostatečně rozvinutá vodíková infrastruktura. Japonská automobilka Nissan, světový leader na trhu s bateriovými elektromobily, se proto rozhodla využít jako zdroj vodíku surovinu mnohem dostupnější: etanol, resp. bioetanol, z něhož se vodík vyrobí ve vozidle chemickou reakcí. 


Britská vláda podporuje palivočlánkové elektromobily

10.6.2016 Velká Británie je jedním z evropských států, který podporuje rozvoj palivočlánkové elektromobility. Důkazem toho je zdejší rozvoj vodíkových čerpacích stanic i provoz palivočlánoových autobusů v Londýně či Aberdeenu. Na začátku června 2016 byla odborná veřejnost informována o programu britské vlády na podporu palivočlánkové mobility, který by měl přispět k vybudování sítě vodíkových čerpacích stanic v zemi a zároveň podporovat palivočlánkovou mobilitu ve veřejných a soukromých organizacích, jakožto klíčovém segmentu trhu u elektrických automobilů. 


Azipod slaví 25 let. Ušetřil lodím 700 000 tun paliva.

2.6.2016 Elektrická pohonná jednotka Azipod od společnosti ABB, určená pro námořní lodě nejrůznějších typů, je unikátní svojí konstrukcí a provozními vlastnostmi. Je skoro s podivem, že v květnu 2016 oslavila již pětadvacet let od svého uvedení na trh. 


Reportáž Proelektrotechniky.cz: Týden s Nissanem Leafem

24.5.2016 Japonská automobilka Nissan patří k těm, které o sobě velmi dávají vědět v souvislosti s rozvojem elektromobility nejen v Japonsku, ale také v zahraničí včetně ČR. Její elektromobily byly prezentovány mj. i na naší konferenci Smart city v praxi. S potěšením jsme proto v květnu 2016 přijali nabídku českého zastoupení Nissanu na týdenní zapůjčení elektromobilu Nissan Leaf k ozkoušení a publikování našich zkušeností. Tato reportáž je popisuje den za dnem. 


 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services