Přečtěte si: Pozvánka na konferenci „Elektrické autobusy pro město“ na veletrhu Czechbus 2018
Pozvánky na akce


Stalo se


Malý reaktor PRISM má předpoklady ke komercializaci

25.8.2016 Malé reaktory jsou, vedle reaktorů IV. generace, jedním z důležitých vývojových směrů ve vývoji jaderné energetiky. V souvislosti s výzvou prezidenta GE Hitachi Nuclear Energy americké vládě a podnikatelské sféře k podpoře komercializace moderních jaderných technologií byl v srpnu 2016 na Aspen Institute prezentován odborné veřejnosti jeden z konceptů těchto reaktorů, malý reaktor PRISM.

Pro malé reaktory jsou charakteristické elektrické výkony zpravidla v rozmezí 10–200 MWe (oproti výkonům kolem 1000 MWe u „velkých“ reaktorů), minimální nároky na obsluhu, minimální nároky na údržbu, dlouhý interval pro výměnu paliva a minimální zóna havarijní připravenosti (vyloučení úniku do okolí). Při jejich vývoji jsou využívány zkušenosti z vojenských i civilních projektů. Další důležitou vlastností, k níž jejich vývoj směřuje, je provoz bez obsluhy a bez výměny paliva po velmi dlouhou dobu, cca 10–25 let.

GE Hitachi Nuclear Energy je globální aliance společností General Electric a Hitachi se sídlem v USA. Je zaměřena na rozvoj moderní jaderné energetiky a na služby v této oblasti.

Její reaktor PRISM (Power Reactor Innovative Small Module, viz průřez na obrázku) patří mezi tzv. reaktory s rychlými neutrony. Tyto reaktory používají k udržení řetězové reakce nezpomalené neutrony, reaktor tedy nemá moderátor. Pro svůj provoz může PRISM využívat rovněž vyhořelé palivo z „klasických“ jaderných elektráren, ve kterém po jeho použití stále zbývá cca 95 % energie.

Jde o reaktor bazénového typu (podobně jako např. čínský experimentální reaktor CEFR). Všechny komponenty včetně čerpadel jsou zde ponořeny do nádrže naplněné tekutým kovem – sodíkem o teplotě 500 °C při atmosférickém tlaku – který slouží jako chladivo.

Palivem je kovová slitina zirkonu, uranu a plutonia v podobě palivových tyčí. (Pro srovnání: U „klasické“ tlakovodní jaderné elektrárny tvoří palivovou tyč hermeticky uzavřená trubka ze zirkonu naplněná tabletami ze slisovaného prášku oxidu uraničitého s obohaceným uranem, přičemž mezi tabletami a stěnou trubky je vrstva helia.) Bezprostřední přenos tepla mezi kovovým palivem a kovovým chladivem při atmosférickém tlaku je energeticky mimořádně efektivní, a minimalizuje tak ztráty běžné u jiných typů reaktorů. Teplotu v reaktoru udržuje na potřebné úrovni pomocné chladicí zařízení, které využívá přirozenou cirkulaci vzduchu.

Velká tepelná vodivost kovového paliva a kovového chladiva je zároveň podstatou vysoké úrovně pasivní bezpečnosti reaktoru. V případě, že by došlo k vážné nehodě a teplota uvnitř reaktoru by začala nekontrolovatelně růst, bude se kov prudce roztahovat, čímž klesne jeho hustota a zpomalí se jaderná reakce. Reaktor se v takovém případě vlastně „vypne sám“. Vzniklé teplo se rozptýlí do okolního prostředí, aniž by napáchalo významné škody.

Reaktor PRISM má tepelný výkon 840 MWt a elektrický výkon 311 MWe. Dva reaktory PRISM lze spojit do jednoho energetického bloku s celkovým výkonem 622 MWe.

Plánovaná životnost reaktoru je 60 let. Za tuto dobu může reaktor plnit nejen funkci efektivního zdroje elektřiny, ale také „úklidové čety“ při zpracování použitého paliva z klasických jaderných elektráren.

Zájem o tento reaktor projevil kromě domovských USA také britský trh. K jeho komercializaci jsou nyní nezbytné některé vývojové projekty, které se neobejdou bez spolufinancování z veřejných zdrojů.

redakce Proelektrotechniky.cz

Obrázek © GE Hitachi Nuclear Energy

Další informace zde a také zde

Přečtěte si také:

Elektrárna Heysham II: světový rekord v délce nepřetržitého provozu komerčního jaderného reaktoru

17.8.2016 Britská jaderná energetika zaznamenala na začátku srpna 2016 významnou událost: Reaktor typu AGR ve druhém bloku elektrárny Heysham II, provozované společností EDF Energy, je od poloviny února 2014 v nepřetržitém provozu. První srpnový den 2016 trval tento nepřetržitý provoz 895 dnů, čímž překonal dosavadní světový rekord v této oblasti. 


Japonská jaderná energetika se vrací zpět k normálu

24.6.2016 Definitivní návrat k normálu v japonské jaderné energetice – tak by se dala charakterizovat licence na prodloužení provozu, kterou ve druhé polovině července 2016 získaly bloky 1 a 2 japonské jaderné elektrárny Takahama. Tyto licence umožní provoz uvedených bloků až po dobu 60 let. Je to první japonská jaderná elektrárna po havárii jaderné elektrárny Fukushima Daiichi v březnu 2011, jíž byla podle nových podmínek udělena licence na více než 40 let. 


EPR v Olkiluoto 3: reaktor generace III+ požádal o licenci

22.4.2016 Reaktor typu EPR, který patří k tzv. reaktorům generace III+ a je umístěn ve třetím bloku elektrárny Olkiluoto finské energetické společnosti Teollisuuden Voima Oyj (TVO), učinil v dubnu 2016 další důležitý krok: Jeho provozovatel oficiálně zažádal o udělení dvacetileté licence na jeho provoz. Pokud vše půjde podle plánu, bude tento reaktor uveden do rutinního provozu koncem roku 2018. 


Jádro v roce 2015: výrobní kapacita jaderných elektráren opět vzrostla

11.1.2016 Během roku 2015 se mírně zvýšila globální kapacita výroby jaderné energie. Lví podíl na tom měla Čína, která od ledna uvedla do provozu 8 nových reaktorů. Celkově je tak v současnosti ve světě 440 provozuschopných reaktorů o celkovém výkonu 382,7 GW, což oproti začátku roku znamená nárůst o dva bloky a více než 5 GW. 


Malý reaktor NuScale dostane palivo od Arevy

21.12.2015 Elektrárna NuScale, jejíž přípravu na komerční provoz na našich stránkách průběžně sledujeme, je jedním z projektů tzv. malých reaktorů, které představují významný vývojový trend v jaderné energetice. Významným krokem k jejímu uvedení do provozu se stala začátkem prosince 2015 dohoda mezi jejím dodavatelem NuScale Power LLC a společností Areva Inc na výrobu palivových souborů pro tento projekt. 


Zpráva EEA: emise zabijí ročně půl miliónu Evropanů, nejvíce škodí ve městech

10.12.2015 Evropská environmentální organizace (European Environment Agency, EEA) zveřejnila v prosinci svoji zprávu o kvalitě ovzduší v Evropě č. 5/2015. Tato zpráva analyzuje stav kvality ovzduší v roce 2013 a jeho vývoj od roku 2004. Zpráva vychází z oficiálních dat o monitorování kvality ovzduší v různých místech Evropy. 


Mikrosíť s palivočlánkovým zdrojem energie zajišťuje kritické funkce města Woodbridge

27.11.2015 Město Woodbridge v americkém státě Connecticut bude mít od konce příštího roku v provozu unikátní energetický systém: energetickou mikrosíť s palivočlánkovým zdrojem energie. V listopadu 2015 k tomu byla podepsána smlouva mezi energetickou distribuční společností United Illuminating Company a městem Woodbridge. 


Nová zobrazovací technologie umožňuje nahlédnout do nitra jaderného reaktoru

23.11.2015 Vědci z univerzity v Lancasteru ve Velké Británii vyvinuli novou technologii, díky které mohou přímo detekovat záření vznikající za provozu v jaderném reaktoru. Navržený detektor funguje podobně jako zorničky kočičích očí. S jeho podstatou seznámila v listopadu 2015 českou odbornou veřejnost Česká nukleární společnost, nezisková odborná organizace pro osvětu a vzdělávání veřejnosti v oboru jaderné energetiky. 


Velká Británie má zájem o malé reaktory

3.11.2015 Malé reaktory jsou, vedle reaktorů IV. generace, jedním z důležitých vývojových směrů ve vývoji jaderné energetiky. Jako perspektivní směr je vnímá rovněž Velká Británie, která je zároveň evropským leadrem v oblasti využívání větrné energie jakožto důležitého obnovitelného zdroje. O spolupráci na rozvíjení této strategie projevila zájem americká elektrotechnická firma Westinghouse, která tento svůj záměr prezentovala v říjnu 2015. 


SMR-160: Malý reaktor má ambice na komerční trhy

17.8.2015 Malé reaktory jsou jedním z významných vývojových trendů v jaderné energetice. Jedním z příkladů je malý reaktor, resp. jaderná energetická jednotka, typu SMR-160 amerického výrobce Holtec International. 


Robot zkoumá vnitřek poškozeného kontainmentu v elektrárně Fukushima

15.4.2015 Pro průzkum areálu havarované japonské jaderné elektrárny Fukushima Daiichi, patřící společnosti Tokyo Electric Power Company (Tepco), jsou ve velké míře využívány specializované průmyslové roboty, o nichž jsme se na našem portále zmiňovali například v souvislosti s robotem MEISTeR. V první polovině dubna 2015 začal jiný takovýto robot zkoumat vnitřek kontainmentové nádoby v bloku 1 této elektrárny. 


Naše tipy
Copyright © 2012 – 2018 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services