Přečtěte si:  10 let v internetovém prostoru: kulaté výročí portálu Proelektrotechniky.cz
Pozvánky na akce


Stalo se

Jaké jsou aktuální trendy v automatizaci budov?

10.5.2017 Společnost HDL Automation s.r.o. prezentovala na veletrhu AMPER 2017 své produkty z oblasti automatizace budov a navazovala nové kontakty s potenciálními partnery a klienty. Také se samozřejmě zajímala o názory, postřehy a přání návštěvníků stánku. Z porovnání s rokem 2016 lze zjistit některé zajímavé trendy.

Roste zájem koncových uživatelů

Profil profesního zařazení návštěvníků znázorňují grafy níže. Oproti loňskému roku se na expozici HDL Automation zastavilo kromě elektroinstalačních firem a projektantů více koncových uživatelů, tzn. stávajících, nebo budoucích majitelů nemovitostí.


Vyšší požadavky na komfort bydlení

Větší profesní rozmanitost byla zaznamenána také ohledně typů budov, které dotazovaní již automatizovali nebo se k tomu chystají. Oproti roku 2016 klesl v našem vzorku podíl průmyslových objektů. Naopak se projevila rostoucí popularita pasivních domů určených k bydlení. Chytré domácnosti se stávají nedílnou součástí luxusních objektů a nových bytových domů. Majitelé si uvědomují, že kromě komfortu, pohodlí a vyjádření své identity navíc zvyšují hodnotu nemovitosti.

Typy realizovaných staveb 2017

                                     

Typy realizovaných staveb 2016

Zvyšující se zájem o chytré budovy HDL plně reflektuje, neboť se specializuje na rezidenční a na komerční objekty typu rodinné a bytové domy, obchodní centra, administrativní budovy, školy, nemocnice, letiště, nádraží, kongresová centra, divadla, restaurace atd. Pro hotely a penziony jsou vyvinuta speciální řešení, která integrují potřebné funkce a usnadňují instalaci. Oblíbenost nabízeného řešení potvrzují četné reference po celém světě.

Reference HDL: InterContinental Hotel O2, Londýn, Velká Británie

Reference HDL: Rodinný dům, Petrohrad, Rusko

V centru pozornosti je energetika budov

Jaké funkce uživatelé preferují? Posun ve vnímání požadavků na rozsah automatizace objektů nastal u vytápění. Uživatelé nyní řeší více komplexně aktivní energetiku budov, zajímají se především o měření energií s cílem snižování spotřeby a dále možnost využití vlastních zdrojů energie.

Preferované funkce automatizace 2017

                                         

Preferované funkce automatizace 2016

Požadovaný rozsah funkcí chytré budovy zajišťuje většina dodavatelů. Zákazníky však zajímal také způsob instalace a rozsah zásahu do nemovitosti. HDL mj. dodává bezdrátová řešení, která se při instalaci obejdou bez větších zásahů do interiéru. Uspokojeny tak mohou být i potřeby majitelů již postavených domů. Kombinace sběrnicového a bezdrátového systému tak pomůže vyřešit dodatečná přání zákazníka. Elektroinstalační firmy ocenily navíc integraci s ostatními systémy a standardy.

Kritéria rozhodování: více se dbá na bezpečnost

V kritériích pro rozhodování je patrný posun uvědomění si důležitosti zajištění bezpečnosti. Ukazuje se, že IoT bez náležitého zabezpečení se může stát útokem hackerů, kteří se mohou dostat nejen do domu, ale i k osobním datům uloženým v počítači. Kladen je rovněž důraz na design ovladačů; ostatní charakteristiky automatizace budov, jako je spolehlivost, jednoduchost a velký rozsah funkcí považují za standard, který nabízí každý výrobce.

Kritéria rozhodování 2017

                       

Kritéria rozhodování 2016

HDL oslovuje zájemce s širokou nabídkou ovladačů od dálkových, nástěnných až po možnost ovládání chytrým zařízením pomocí aplikace Myjordomus. Tato aplikace využívá šifrovanou komunikaci, pomocí níž se bezpečnostní riziko značně eliminuje.

     
           

                     

Ovladače HDL Automation

HDL Automation

Foto © HDL Automation

Více informací naleznete na www.hdl-automation.cz

Reference HDL:
Old Public Trust Building – sídlo Ministerstva kultury, Wellinghton, Nový Zéland

Přečtěte si také:

HDL Automation představuje zajímavá řešení pro inteligentní budovy

15.5.2017 Dceřinou firmou jednoho z partnerů knihy našeho autora Smart city v praxi, společnosti Gordic, působící v oblasti informačních technologií, je firma HDL Automation. Tato česká firma je zaměřená na dodávky moderních technologií pro inteligentní budovy. U příležitosti zmíněného partnerství předvedla firma v květnu 2017 redaktorům našeho portálu svá zajímavá řešení, na něž lze narazit doslova po celém světě. 


Naše tipy
Copyright © 2012 – 2023 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services