Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy


Pozvánky na akce


Stalo se
Nové nabíjecí kabely Lapp pro elektromobily

22.5.2017 Jednou z mrzutostí, která provází uživatele elektromobilů, je vedle omezeného dojezdu také nutnost vozit s sebou rozmanité nabíjecí kabely. Zatímco rychlé nabíjení stejnosměrným proudem s velkými nabíjecími výkony má (z praktických i bezpečnostních důvodů) nabíjecí kabel pevně připojený k nabíjecí stanici, pro nabíjení střídavým proudem musí automobilista mít příslušné kabely v úložném prostoru vozidla. Nejčastěji je to kabel pro běžnou domácnostní zásuvku nebo kabel se zásuvkou typu 2 (Mennekes). Tyto kabely pochopitelně zabírají v úložném prostoru vozidlo místo, které pak nelze využít pro zavazadla. Se zajímavým řešením tohoto problému v podobě nabíjecích kabelů ÖLFLEX® CHARGE typu Lapp HELIX přišla v dubnu 2017 společnost Lapp. 

Nabíjecí kabely ÖLFLEX® CHARGE typu Lapp HELIX

ÖLFLEX® CHARGE typu Lapp HELIX se vyznačuje inovativním tvarem. Ten přináší řadu výhod, které ocení jak výrobci elektromobilů, tak uživatelé.

Výhody Lapp HELIX oproti tradičnímu spirálnímu kabelu:

✔ 60% úspora místa

✔ 40% úspora hmotnosti

✔ 25% úspora ceny

Kromě toho vynikají kabely Lapp HELIX vysokou odolností proti mikrobům i olejům, prachu a vodě. Odolávají velkému mechanickému namáhání, zejména oděru a vlečení a jejich speciální konstrukce kabelu je zárukou dlouhé životnosti.

Kabely Lapp HELIX je možné koupit na e-shopu Lapp zde

Kabel podle požadavků BMW

Hlavním motivem k vývoji tohoto kabelu byl požadavek německé automobilky BMW, která má v portfoliu svých vozidel také malý městský elektromobil BMW i3.

BMW i3 nabízí dva nabíjecí systémy – jak pro běžné zásuvky v domácnostech, tak pro rychlé nabíjení například ve veřejných nabíjecích stanicích. Další možnost rychlého a komfortního nabíjení představuje tzv. BMW iWallbox Pure, který lze umístit na stěnu domu nebo garáže.

Automobilka BMW si pro inovativní řešení nabíjecích kabelů pro svůj elektromobil přizvala na pomoc specialisty z Lapp Systems (jeden z výrobních závodů skupiny Lapp), aby spolu vytvořili co nejvíce uživatelsky příjemnou, spolehlivou a bezpečnou nabíjecí infrastrukturu. S ohledem na koncept vozidla bylo při vývoji nutno optimálně koordinovat jak technologické, tak i designové a ergonomické aspekty. Výsledkem byl zmíněný kabel ÖLFLEX® CHARGE, díky kterému byly požadavky na hmotnost a prostor sníženy na minimum.

Nabíjecí kabel Lapp HELIX je pro BMW dodávaný jako hotový konfekcionovaný nabíjecí systém včetně konektorů a prvků pro zásuvky. Všechny komponenty byly navrženy s ohledem na design automobilů BMW i3.

Nabíjecí kabel je bezhalogenový, samozhášivý, odolný proti olejům a určený pro teplotní rozmezí –40 až +90 °C. Je k dispozici jako třífázový kabel pro 20 A nebo jako jednofázový kabel pro 32 A. Nabíjecí kabel M3 (MODE 3) v provedení Lapp HELIX je vybaven zástrčkou typu 2 dle evropského standardu VDE, stejně jako zásuvkou. Robustní konektory nejsou sešroubovány, nýbrž vyráběny dvojstupňovým vstřikováním. Díky své tvarové paměti se kabel snadno sroluje a jeho uklizení po nabíjení je tak otázkou pár sekund.

Pro výrobu kabelu Lapp HELIX je spotřebována jen polovina materiálu v porovnání se standardním spiralizovaným kabelem. Díky tomu váží tento kabel o 40 % méně. Pro BMW i3 znamená menší spotřeba materiálu 25% úsporu nákladů na nabíjecích kabelech. Uživatelé ocení jednodušší manipulaci a uspoří 60 % místa.

redakce Proelektrotechniky.cz, s využitím podkladů Lapp

Foto © Lapp

Další informace zde a také zde

Přečtěte si také:

Novinka Lapp: Vývodka SKINTOP® MULTI  uspořádá až 30 kabelů

17.5.2017 Skupina Lapp představuje multifunkční průchodkový systém SKINTOP® MULTI, pomocí kterého efektivně využijete prostor pro zavedení kabelů do rozváděče a docílíte přehledného uspořádání kabelů a hadic s potřebným vysokým krytím. 


Řešení Lapp pro gumárenské technologie

6.4.2017 Slovenská firma KONŠTRUKTA-TireTech a.s. dodává vytlačovací linky na běhouny pneumatik značek Michellin, Bridgestone, Continental, Apollo, Matador. Tyto technologické linky fungují spolehlivě po celém světě, a to i díky kabelům Lapp. Kabely Lapp totiž spolehlivě fungují za každých okolností. Nezradí při výkyvech teplot, mechanickém namáhání ani rušivých elektromagnetických signálech. 


Novinka Lapp: Kabely se speciálním antistatickým pláštěm

31.3.2017 Zajímavou novinkou představenou v rámci veletrhu SPS IPC Drives 2016 v Norimberku byly antistatické kabely skupiny Lapp. Jedná se o kabely, které jsou opatřeny vnějším pláštěm ze speciální antistatické směsi, která zabraňuje nashromáždění statického náboje. Takto modifikované kabely poskytují vyšší bezpečnost v místech, kde mohou jiskry způsobené statickým nábojem vést ke katastrofám. 


Lapp: Ochrana zdraví na prvním místě se SKINTOP® MS-HF-M

23.2.2017 Hledáte-li vhodné vývodky pro kolejová vozidla, tunely nebo elektroinstalace ve veřejných budovách, nová řada bezhalogenových kovových vývodek SKINTOP® MS-HF-M je to správné řešení. 


Fotovoltaika: Kabely Lapp nové konstrukce

22.2.20107 V čem jsou kabely pro fotovoltaické elektrárny specifické? Především svojí životností, kdy předpoklad je minimálně 25 let. Navíc musejí odolávat vlivům venkovního prostředí, UV záření a často extrémním teplotám. Stejně jako dalším vlivům, které nejsou na první pohled vidět: působení ozonu, amoniaku a kyselin vznikajících při rozkladu bio-hmoty, které urychluje stárnutí plastů použitých na plášti kabelu. 


Kabely Lapp pro linku na zpracování trubek od společnosti Prestar

26.1.2017 Společnost Prestar, s.r.o., která přes 20 let vyrábí stroje a zařízení ke zpracování trubek a tyčí do ocelářského a zpracovatelského průmyslu. Dodávky firmy Prestar zahrnují kompletní projektové práce, vývoj, výrobu a montáž plně automatizovaných strojů a zařízení. 


Lapp: Nová řada kabeláže pro snímače a akční členy

17.1.2017 Skupina Lapp představila nové kabely UNITRONIC® ROBUST S/A, které jsou určené pro přenos signálů z čidel a akčních členů. Rozšiřují tak stávající produktovou řadu ROBUST skupiny Lapp.


Bezpečná robotická logistika s kabely Lapp

6.12.2016 Bezobslužné robotické tahače CEITruck s periferními jednotkami (viz foto) zabezpečují distribuci materiálu po předdefinovaných dráhách ve výrobních halách. Samozřejmostí je monitorovací a řídicí bezdrátový systém a automatické nabíjení. Využitím automatického logistického systému od společnosti CEIT zvyšují firmy svoji produktivitu a zároveň snižují logistické náklady. 


Kabely Lapp pomáhají unikátnímu astronomickému projektu

23.11.2016 V horách Namibie je umístěný HESS teleskop snímající gama záření, které vydávají tzv. umírající nebo rotující hvězdy. Toto záření generuje obrovské množství dat a ta jsou přenášena do počítačů pomocí optických kabelů Lapp se skleněnými vlákny. 


Nová metoda pro snadné odplášťování PUR kabelů

16.8.2016 Skupina Lapp představila dva ovládací kabely – ÖLFLEX® 408 P a ÖLFLEX® 409 P – s lepší mechanickou a chemickou odolností. Tyto kabely mají integrovanou funkční vrstvu na bázi speciálního PVC zaplňující mezery mezi žílami, jejíž zásluhou se lépe a spolehlivěji odplášťují 


Lapp představuje solární kabel podle nového standardu pro fotovoltaiku

28.7.2016 Jednožilový kabel H1Z2Z2-K splňuje požadavky nového mezinárodního standardu pro fotovoltaické kabely EN 50618 a je určen pro jmenovité napětí U0/U=1,5/1,5 kV DC, zkušební napětí 6500 V AC. 


Řešení Lapp pro výrobu strojů a zařízení

4.7.2016 Česká společnost TOSHULIN vyrábí vertikální obráběcí centra na opracování obzvláště velkých součástí. Do těchto strojů používá osazené energetické řetězy od společnosti LAPP KABEL s.r.o. Tyto takzvané svislé soustruhy nebo svislé otočné soustruhy jsou mimořádně rozměrné, avšak neuvěřitelně přesné stroje o hmotnosti několika tun. Dokážou s vysokou přesností zpracovávat obrobky o průměru několika metrů: Vrtat, soustružit, frézovat nebo obrušovat lze například rotory plynových turbín, převodovky větrných turbín nebo kola lokomotiv. 


Jasné koncepty skupiny Lapp pro Industry 4.0

4.2.2016 O Industry 4.0 se intenzivně diskutuje již déle než čtyři roky. Cílem je přitom dosažení větší efektivity ve výrobě pomocí tzv. inteligentní továrny (Smart Factory). Stuttgartská skupina Lapp, jeden z předních dodavatelů integrovaných řešení a značkových výrobků v oblasti kabelových a spojovacích technologií, přijala tuto výzvu, tak jako mnoho jiných výrobců z oboru automatizace. 


 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services