Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















GrowWise City Farming: nové výzkumné centrum pro pěstování rostlin při umělém světle

17.7.2015 O možnostech, které nabízí LED světelná technika pro pěstování rostlin, zejména zeleniny, v uzavřených prostorách uvnitř měst, jsme na našem portále poprvé psali v souvislosti s americkou pěstitelskou firmou Green Sense Farms a jejími úspěšnými aktivitami.  Pro systematický výzkum v této oblasti otevřela společnost Royal Philips v červenci 2015 v technologickém parku High Tech Campus v nizozemském Eindhovenu výzkumné centrum zvané GrowWise City Farming. Cílem jeho činnosti je nalézat ideální osvětlení, které by u jednotlivých druhů pěstovaných rostlin maximalizovalo výnosy.

Citlivost rostlin na světlo se značně liší od citlivosti lidského oka. Rostliny tudíž využívají světlo o určité vlnové délce mnohem efektivněji a různým způsobem reagují na různé kombinace vlnových délek. Společnost Philips se těmito otázkami zabývá již od roku 1936. Až nástup LED technologií však umožnil jemně ladit „světelné recepty“ na míru potřebám konkrétních rostlin.

Výzkumné středisko GrowWise City Farming (viz fotodokumentace) obsahuje čtyři vrstvy polic pro pěstování rostlin o celkové ploše 234 m², čímž se řadí mezi největší svého druhu na světě. Jeho činnost se soustředí na optimální osvětlení pro pěstování listové zeleniny, jahod a bylinek. Jiné směry výzkumu budou pro změnu hledat vhodné způsoby pěstování pšenice a brambor v uzavřených prostorách.

Prostory výzkumného centra jsou sterilní a dokonale oddělené od okolního ovzduší a denního světla. Jsou zde instalovány plně adaptovatelné světelné systémy, obsahující LED světelné zdroje v barvě modré, červené a dalece červené (anglicky: „far red“), tj. světlo o vlnové délce 710 – 850 nm na hranici červené a infračervené. Tyto světelné zdroje byly vyvinuty speciálně pro potřebu pěstování rostlin a umožňují vytvářet individuální „recepty na růst“ pro každý konkrétní druh plodin nebo požadavky konkrétního pěstitele. Protože tyto LED zdroje produkují málo tepla, mohou být umístěny blíže k rostlinám v optimální poloze, která zajistí celkové a rovnoměrné osvětlení každé z nich.

Výsledkem budou rostlinné produkty s lepší chutí a efektivnějším způsobem pěstování bez potřeby pesticidů.

Potřeba sledovat možnosti efektivního pěstování rostlin v uzavřených prostorách v městech je vyvolána současnou situací, kdy podle odhadů OSN vzroste světová populace do roku 2050 ze současných cca 7,1 mld. lidí o další 2,5 mld. lidí, přičemž 80 % obyvatel naší planety bude žít ve městech. Zemědělská půda, která je k dispozici, je přitom již z 80 % obdělávána. Úrodu navíc stále více ohrožují zhoršující se výkyvy počasí na Zemi.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © Philips

Další informace zde

Přečtěte si také:

Projekt „Light up the dark“: inteligentní veřejné osvětlení zlepšuje život švédských dětí

5.5.2015 Jak známo, denní biorytmy lidí (i ostatních živočichů) řídí světlo. Bílé světlo s modrým barevným komponentem potlačuje tvorbu spánkového hormonu melatoninu, a pomáhá tak být bdělý a soustředěný. V zimním období je ho však nedostatek, což se projevuje i na lidské psychice a návycích. Vážným problémem je to v severských zemích, kde v tuto dobu zapadá slunce již velmi časně odpoledne. 


Philips Hue Phoenix: osvětlení pro domácnost s nastavitelným odstínem bílé

13.3.2015 O vlivu světla a jeho barvy na lidské biorytmy jsme se zmiňovali již koncem roku 2012 v souvislosti s experimenty v letecké dopravě. Teplé bílé osvětlení působí uvolnění, podporuje produkování spánkového hormonu melatoninu a zpomaluje srdeční rytmus, čímž přispívá k celkovému klidu a lepšímu spánku. Studené bílé světlo s modrým barevným komponentem naproti tomu potlačuje tvorbu melatoninu 


Co to je a jak funguje inteligentní město – smart city

27.1.2015 Na našich stránkách Proelektrotechniky.cz někdy píšeme o projektech „inteligentních měst“ neboli „smart city“ ve světě, například v souvislosti se španělskou Barcelonou, japonskou Jokohamou i „chytrým městečkem“ Fujisawa na předměstí Tokia. Z porovnání informací z těchto projektů je zřejmé, že koncept smart city se aplikuje po celém světě, ovšem je vykládán velmi rozmanitě. 


Madrid: největší projekt veřejného osvětlení na světě

5.1.2015 Jak byla v prosinci 2014 informována široká odborná veřejnost, největším projektem veřejného osvětlení na světě se stane probíhající kompletní obnova veřejného osvětlení ve španělském hlavním městě Madridu. Dodavatelem tohoto projektu je společnost Royal Philips. 


37 m2 světla: největší světelná textilie na světě představena v Drážďanech

9.7.2014 Společnost Royal Philips představila na začátku července 2014 největší světelnou textilii na světě v drážďanském nákupním středisku Centrum Galerie. Její plocha je 37 m2. O světelné textilii společnosti Philips jsme na našem portále psali již dříve. V provedení, prezentovaném na mezinárodním veletrhu Light+Building na přelomu března a dubna 2014, má textilie tloušťku 120 mm 



Project iCity: smart city Barcelona dostane LED veřejné osvětlení

10.6.2014 V květnu 2014 byl učiněn další krok v realizaci evropského projektu iCity, zaměřeného na praktické uplatnění konceptu „smart city“. Ve spolupráci mezi společností Philips a městem Barcelona dojde k náhradě klasického osvětlení LED svítidly u 300 světelných míst. Veřejné osvětlení kromě toho dostane nové řídicí technologie, vycházející z osvědčených produktů Philips LumiMotion a Philips CityTouch. Předpokládaným výsledkem této kombinace LED svítidel a inteligentního řízení by měla být 60% úspora elektrické energie spotřebované na veřejné osvětlení. 


LED technologie pomáhají rostlinné výrobě

27.5.2014 Společnost Royal Philips a americká komerční pěstitelská firma Green Sense Farms (GSF), sídlící v oblasti Chicaga, zahájily v květnu 2014 společný vývojový projekt, směřující k optimálnímu využití LED technologií pro rostlinnou výrobu uvnitř budov. Cílem projektu je vyvinout programy LED osvětlení „na míru“ každé z pěstovaných rostlin, tak aby se co nejvíce zvýšil pěstitelský výnos. 


LED osvětlení v pařížském chrámu Notre Dame

14.3.2014 Po ukázce využití LED svítidel pro osvětlení vatikánské Sixtinské kaple se přednosti této světelné techniky předvedly v březnu 2014 v další světové památce, pařížském chrámu Notre Dame. 400 LED svítidel od výrobce Royal Philips zde umělecky zvýrazňuje neopakovatelné rysy gotické architektury a zároveň snížilo elektrický výkon osvětlení z původních 140 kW na pouhých 30 kW – tedy spotřeba elektrické energie na osvětlení chrámu klesla o téměř 80 %. 


Světelný koberec: očekávaná letošní novinka ve světelné technice

16.1.2014 Zajímavým inovativním produktem ve světelné technice, jehož uvedení na trh se letos očekává, je světelný koberec, kombinující kobercovou tkaninu s LED svítidly. Strategické partnerství pro vývoj a výrobu tohoto produktu ohlásily v listopadu 2013 světový výrobce osvětlovací techniky Royal Philips a známý výrobce podlahových krytin Desso. 


Inteligentní veřejné osvětlení v Číně

28.8.2013 Společnost Royal Philips a China Electronics Corporation (CEC) podepsaly v červenci 2013 dohodu o společném podniku, který by měl hrát vedoucí úlohu na čínském trhu s inteligentním osvětlením. Odpovídají tak na snahu čínské vlády o snížení energetické náročnosti v této oblasti. Systém inteligentního osvětlení bude kombinovat systém ovládání osvětlení, řídicí software a LED svítidla. Předpokládá se, že tento systém ušetří až 70 % veškeré elektrické energie spotřebované na osvětlení


Pařížské metro a vlaky: první dopravní síť pouze s LED

5.4.2013 Celkem 250 tisíc světelných míst (lamp a pásových svítidel) v 302 stanicích pařížského metra a 66 stanicích pařížské městské železnice RER bude vybaveno LED světelnými zdroji. Jejich provozovatel, společnost RATP, předpokládá, že se tak ušetří 50 % spotřeby elektrické energie na osvětlení a zároveň zvýší jeho kvalita. 


 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services