Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy


Pozvánky na akce


Stalo se
Oděv, který svítí – bezpečná pomůcka pro dělníky i sportovce

27.10.2017 Světelná textilie integrující LED světelné zdroje do textilního materiálu není v zásadě novým pojmem. Veřejnosti již byla prezentována jako architektonický prvek pro nákupní střediska a kancelářské prostory nebo pro orientaci cestujících na letištích. V říjnu 2017 byla kombinace textilu a světelných zdrojů poprvé představena jako využití pro ochranné a sportovní oděvy ve spolupráci výrobce osvětlovací techniky Osram s německou firmou uvex, která sportovní a ochranné oděvy a pomůcky dodává.

LED světelné moduly jsou při tomto řešení integrovány přímo do oděvu (viz foto). Napájeny jsou z baterií prostřednictvím USB portu. Oděv jako celek včetně osvětlení lze přitom vyprat v pračce.

Hlavní výhoda takovýchto svítících oděvů je nasnadě: Zatímco bezpečnostní odrazové prvky pouze odrážejí dopadající světlo, světelné moduly zajistí osvětlení svého nositele neustále. Mohou se tak stát životně důležitou pomůckou například při práci či sportu za špatné viditelnosti nebo v naprosté tmě.

Veřejnost si mohla takovéto světelné oděvy poprvé prohlédnout na veletrhu bezpečnosti práce A+A v Düsseldorfu. Svoji skutečnou premiéru si nicméně LED světelné zdroje integrované do sportovních oděvů odbyly již v roce 2016. Bylo to na demonstračním hokejovém zápase odehrávajícím se na vrcholu Zugspitze ve výšce 2962 m nad mořem, kde byly dresy hráčů vybaveny svítícími pásy z této textilie.

V dalších krocích je plánováno doplnění světelné techniky o senzory v kombinaci se smartphonovými aplikacemi. Takovýto oděv, který je nejen svítící, ale také „inteligentní“, pak může například varovat svého nositele před příliš velkou námahou při nadměrné tepové frekvenci nebo třeba aktivovat „brzdová světla“ na těle cyklisty ve tmě.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © Osram

Další informace zde

Přečtěte si také:

37 m2 světla: největší světelná textilie na světě představena v Drážďanech

9.7.2014 Společnost Royal Philips představila na začátku července 2014 největší světelnou textilii na světě v drážďanském nákupním středisku Centrum Galerie. Její plocha je 37 m2. O světelné textilii společnosti Philips jsme na našem portále psali již dříve. V provedení, prezentovaném na mezinárodním veletrhu Light+Building na přelomu března a dubna 2014, má textilie tloušťku 120 mm 


Philips OneSpace: stropní světelná textilie vytváří dojem denního světla

7.4.2014 Na mezinárodním veletrhu Light+Building na přelomu března a dubna 2014 představila společnost Royal Philips revoluční světelný zdroj pro velké prostory: stropní světelnou textilii, prezentovanou pod označením OneSpace. O světelných textiliích Philips kombinujících tkaninu a LED zdroje jsme na našem portále psali již dříve v článku  Světelný koberec: očekávaná letošní novinka ve světelné technice. Koncept OneSpace posunuje tuto technologii dále 


Světelný koberec: očekávaná letošní novinka ve světelné technice

16.1.2014 Zajímavým inovativním produktem ve světelné technice, jehož uvedení na trh se letos očekává, je světelný koberec, kombinující kobercovou tkaninu s LED svítidly. Strategické partnerství pro vývoj a výrobu tohoto produktu ohlásily v listopadu 2013 světový výrobce osvětlovací techniky Royal Philips a známý výrobce podlahových krytin Desso. 


OLYMP: OLED stejně účinné jako LED

8.7.2013 OLYMP jako akronym pro „Organic Light emitting sYstems based on energy and cost-efficient Materials and Processes“, tedy „organické světloemitující systémy založené na energeticky a nákladově efektivních materiálech a procesech“, je název projektu, který začátkem července 2013 představila odborné veřejnosti společnost OSRAM GmbH.


Průsvitné umělecké osvětlení z OLED

23.12.2012 Jako první na světě představila společnost OSRAM umělecké osvětlení Rollercoaster, využívající průsvitné organické LED (OLED). „Svítící skleněné panely“ se připravují k sériové výrobě od roku 2014 a OLED mají před sebou budoucnost světelného zdroje, který se jako první nabízí pro průsvitná svítidla.  


Biologicky účinné osvětlení pomáhá leteckým cestujícím

17.12.2012 Lidé cestující letadly na dlouhé vzdálenosti dobře vědí, jaké problémy s biologickými hodinami dokáže způsobit překonávání časových pásem a s ním související nepřirozené změny světla odpovídajícího různým obdobím dne. 


 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services