Přečtěte si:  Volné vstupenky na veletrh CZECHBUS ZDE






Pozvánky na akce


Stalo se


















Barevné osvětlení rekonstruovaného mostu v holandském Zutphenu svěřili Tecomatu Foxtrot

5.4.2018 Původní most přes řeku IJssel se stal součástí široce pojaté přestavby nábřeží v holandském Zutphenu, které dostalo podobu parku s řadou nových míst k posezení s výhledem na vodu i na historické věže hansovního města Zutphen na jihu. Město pověřilo projektem kancelář Moederscheim Moonen Architects z Rotterdamu. Realizovaný projekt byl městu předán v závěru roku 2017.

Most přes řeku IJssel v holandském Zutphenu s řízeným efektovým osvětlením

Klenutý most má základní osvětlení tvořeno 24 LED projektory 49M firmy SILL. Mostovka vyhrazená chodcům a cyklistům je dále osazena 131 barevnými svítidly LED LUMENPULSE RGB-W. Schodiště z mostu na břeh je osvětleno 26 reflektory BEGA RGB-W. Diody RGB-W, které jsou řízené předřadníky s protokolem DMX a DALI, jsou základním světelným zdrojem, kterým lze programově vytvořit jakoukoliv barvu i dynamickou scénu. Záměrem architektů bylo celé osvětlení ovládat interaktivně. Například barvou signalizovat venkovní teplotu. Samozřejmostí byl i požadavek na ruční provoz pro ad hoc nastavení osvětlení v určitých výjimečných dnech.

Most v Zutphenu navazuje na osvětlené nábřeží historické části města. Photo: Hettema

Pro dodavatele osvětlení, společnost Spie, bylo nalezení partnera pro správné ovládání osvětlení a realizaci interaktivních funkcí opravdovou výzvou. Ve výběrovém řízení, které šlo do posledního detailu, bylo vybráno řešení firmy B & R design BV s použitím systému Tecomat Foxtrot CP-1015. Tento PLC je vybaven submodulem MR-0105, takže přímo v základním modulu disponuje dvěma linkami DMX. Potřebných 128 kanálů sběrnice Dali poskytují dva moduly C-DL-0064M připojené sběrnici CIB. Základní uživatelské rozhraní tvoří dotyková obrazovka ID-36, přes kterou probíhají všechna nastavení lokálního ovládání z „velitelského můstku”.


Barva mostu přes řeku IJssel napovídá kolemjdoucím o venkovní teplotě. Photo: Hettema

Pro řízení barvy osvětlení podle venkovní teploty byly pod mostem umístěny dva snímače teploty PT1000. V programu je teplota v rozmezí –5 °C a +25 °C přiřazena škále od modré po červenou. V mrazivé noci pod –5 °C svítí most modře. Naopak v letním horkém večeru při +25° C bude svítit červeně. PLC Tecomat Foxtrot se také stará o zapnutí osvětlení mostu při západu slunce a vypnutí při východu slunce v průběhu roku podle vestavěných astronomických hodin. V pozdních nočních hodinách je osvětlení automaticky ztlumeno na 60 %. Jak pro servis, tak pro normální funkční provoz je Tecomat Foxtrot připojen do internetu přes router 4G / LTE. Přístup přes vnitřní webovou aplikaci Foxtrotu umožňuje jak technickým službám města Zutphen, tak servisnímu technikovi vzdáleně ovládat a programovat barvy nebo získat informace o aktuálním stavu systému. Pro vylepšení komfortu umístila firma B & R Design na most IP kameru, s níž je možné sledovat dění na mostě včetně stavu osvětlení opravdu „live“.

Ovládací panel řízeného osvětlení mostu. Zobrazena je aktuální teplota, odpovídající barva mezi modrou a červenou. Zároveň je tu živý obrázek z mostu z instalované IP kamery. Na další stránce jsou přednastavené barvy pro ruční ovládání.

Na technickém návrhu a dodávce řešení se podílely společnosti Damsteegt/De Boer ve spolupráci s firmou Spie a B & R design.

Arjan Van Der Vinne

převzato z TecoInfo, březen 2018

Foto © TECO

Další informace na www.tecomat.cz


Součástí řízené soustavy je i osvětlení schodiště z mostu na břeh řeky.

Přečtěte si také:

Aplikace Tuner4TRONIC Field pomáhá lokálnímu nastavení inteligentního veřejného osvětlení

15.3.2018 Inteligentní veřejné osvětlení je zpravidla ovládáno centrálně s využitím datových úložišť na cloudu. Mohou však nastat situace, kdy je třeba svítidla nastavit individuálně v terénu a kdy cloudová správa může věc spíše komplikovat. Na pomoc v těchto situacích přichází v březnu 2018 dodavatel osvětlovacích technologií Osram se smartphonovou aplikací Tuner4TRONIC Field. 


Smart Fusion Pole: 200 chytrých sloupů od American Tower a Philips Lighting do ulic města Huntington Beach

5.3.2018 O konceptu chytrého sloupu veřejného osvětlení sloužícího také jako infrastruktura pro informační technologie jsme čtenáře našich portálů informovali v září 2017. Od února 2018 začal mít tento sloup s obchodním označením Smart Fusion Pole, tedy „Sloup s chytrým propojením“, své první praktické využití: Na základě smlouvy uzavřené mezi municipalitou a dodavatelským konsorciem společností Philips Lighting (osvětlovací technologie) a American Tower Corporation (infrastruktura bezdrátových komunikací) bude dvě stě takovýchto sloupů instalováno v kalifornském městě Huntington Beach. 


Chytrá aplikace pomáhá zjistit ohlas veřejnosti na nové osvětlení památek

21.12.2017 Investovali jsme nemalé prostředky na moderní a estetické nasvícení pamětihodností v našem městě. Jak je však skutečně vnímá veřejnost – občané a návštěvníci? Mělo skutečně ten zamýšlený efekt? A vyplatila se ta investice? Na podobné otázky a dohady nyní může dát odpověď speciální počítačová aplikace vytvořená ve spolupráci dodavatele veřejného osvětlení Philips Lighting a softwarové firmy SAP SE, představená v listopadu 2018 na světovém kongresu Smart City Expo v Barceloně. 


Strategie „jednoplanetového“ města: veřejné osvětlení v Cardiffu pamatuje na ekonomiku, ekologii i na zrakově postižené občany

11.12.2017 Historický Cardiff je hlavní město Walesu ve Velké Británii. Má 320 tisíc stálých obyvatel a ročně jej navštíví kolem 20 miliónů turistů. Těm všem začíná od listopadu 2017 sloužit nové veřejné osvětlení, integrující v sobě moderní světelné zdroje a technologie pro jejich řízení. V neposlední řadě vychází toto osvětlení vstříc také potřebám občanů se zrakovým postižením, pro něž je orientace v nočním prostředí obzvlášť náročná. Tento projekt je součástí strategie Cardiffu pro dosažení podmínek „jednoplanetového města“. 


Nové veřejné osvětlení v Balgheimu: teplá bílá pro město a parky, studená bílá na silnice

13.10.2017 Balgheim je obec o cca 1100 obyvatelích uprostřed horské přírody v německém Baden-Württembersku, představující se světu jako „klein aber fein“ – tedy „malá ale hezká“. Nezůstává jen u slov. Při rekonstrukci svého veřejného osvětlení pomocí LED zdrojů dbá jak na energetickou efektivnost řešení, tak na jeho přátelskost vůči lidem a přírodě. Tomu odpovídají mj. odstíny použité bílé a zařízení pro regulaci intenzity osvětlení. 


Jednoduchá osvětlovací příručka pro obce: užitečný pomocník při zavádění efektivního a šetrného veřejného osvětlení

11.10.2017 Veřejné osvětlení má sice nepatrný podíl na celkové spotřebě energie ve státě a na souvisejících emisích, nicméně jeho podíl na obecních výdajích není zanedbatelný. Ve snaze o zefektivnění se pak mnohé obce stávají snadným objektem rozmanitých prodejců svítidel o rozmanité kvalitě, zpravidla na bázi LED zdrojů. Kromě toho nevhodné použití klasických i moderních svítidel poškozuje přírodu i lidské zdraví (viz rozhovor s Dr. Janem Hollanem). V této situaci přichází na pomoc municipalitám Ministerstvo životního prostředí se Svazem měst a obcí České republiky, které vydaly dokument zvaný „Jednoduchá osvětlovací příručka pro obce“. Zveřejněn byl mj. v září 2017 v newsletteru Priorita na stránkách Státního fondu životního prostředí.


„Smart pole“: Philips Lighting a American Tower Corporation vyvinou „chytrý sloup“ pro veřejné osvětlení a komunikace

18.9.2017 Vypadá to jako docela obyčejný sloup veřejného osvětlení se svítidlem na vrcholu. Ve skutečnosti jde o důmyslný vysílač, vybavený uvnitř anténami a další radiokomunikační a telekomunikační technikou, řídicí jednotkou pro inteligentní veřejné osvětlení, případně rozmanitými senzory. Takový je koncept chytrého sloupu („smart pole“), na jehož společném vývoji se v září 2017 dohodli globální dodavatel osvětlovací techniky Philips Lighting a American Tower Corporation 


Projekt „Light up the dark“: inteligentní veřejné osvětlení zlepšuje život švédských dětí

5.5.2015 Jak známo, denní biorytmy lidí (i ostatních živočichů) řídí světlo. Bílé světlo s modrým barevným komponentem potlačuje tvorbu spánkového hormonu melatoninu, a pomáhá tak být bdělý a soustředěný. V zimním období je ho však nedostatek, což se projevuje i na lidské psychice a návycích. Vážným problémem je to v severských zemích, kde v tuto dobu zapadá slunce již velmi časně odpoledne. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services