Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy


Pozvánky na akce


Stalo se
Signify a EDZCOM: společně pro uplatnění LiFi v neveřejných komunikačních sítích

8.9.2020 Technologie LiFi (Light Fidelity) představuje kombinaci WiFi a světelných zdrojů. V současné době se rozvíjí především v rámci zajištění dostatečného a bezpečného pokrytí datovou sítí v budovách. Důležitým milníkem v rozvoji této technologie se od srpna 2020 stává strategické partnerství mezi výrobcem světelné techniky Signify (dříve Philips Lighting) a finskou společnosti EDZCOM, která je dodavatelem neveřejných bezdrátových komunikačních sítí s názvem Edge Connectivity.

Technologie LiFi (Light Fidelity) se rozvíjí již od roku 2010. LiFi představuje obousměrnou vysokorychlostní bezdrátovou technologii podobnou WiFi, která využívá k přenosu dat světelné vlny namísto rádiových vln. LiFi využívá provozních vlastností LED svítidel, která umožňují s velmi vysokou frekvencí měnit svítivost, aniž by to lidské oko postřehlo. Tyto změny lze snadno přeložit na jedničky a nuly, tedy na jazyk počítače. Tímto způsobem lze přenášet data pomocí světla, tj. elektromagnetických vln ve viditelném spektru.

LiFi funguje v principu tak, že datový signál ze svítidla je detekován jednoduchým zařízením připojeným přes USB port k počítači a zpět ke svítidlu přenáší toto zařízení data pomocí infračerveného propojení. Signify nabízí tuto technologii pod obchodním označením Trulifi.

EDZCOM rozvíjí soukromé bezdrátové sítě propojující zařízení a lidi v náročných prostředích, jakými jsou výroba, těžební průmysl, logistická centra nebo výroba energie, kde nesmírně záleží na spolehlivosti, bezpečnosti a nepřetržitosti propojení. Řízení datové sítě přitom, na rozdíl od veřejných sítí, je zde v rukou uživatele, tedy příslušného podniku.

LiFi, resp. Trulifi jako produkt, se velmi dobře hodí právě pro tento účel. Mimo jiné je totiž imunní vůči interferencím, na rozdíl od konvenčního radiového přenosu včetně vysokorychlostních technologií 4G a 5G.

Signify tedy vnáší do strategického partnerství tento již hotový produkt, již odzkoušený z více než 150 projektů po celém světě. EDZCOM přichází s technologickou znalostí a obchodní zkušeností při vytváření a provozování soukromých bezdrátových řešení, s již 27 průmyslovými aplikacemi v provozu, zahrnující rozmanitá odvětví.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © EDZCOM

Další informace zde

Přečtěte si také:

Virtuální IoT veletrh: bezplatný pilotní běh do konce roku 2020

27.5.2020 Tiše a přitom naplno se v dubnu 2020 rozběhl zcela nový projekt provozovatelů tohoto portálu: Virtuální IoT veletrh, prozatím v bezplatném pilotním běhu. Nyní má – navzdory všeobecným starostem s ekonomickými důsledky vládních protiepidemických opatření – veletrh první účastníky a další zájemci se hlásí. Je tedy na čase dát o něm vědět široké odborné veřejnosti a pozvat všechny, kdo se internetem věcí zabývají, do naší dobré společnosti. 


LiFi také do autobusů

21.11.2019 Technologie LiFi (Light Fidelity) představuje kombinaci WiFi a světelných zdrojů. V současné době se rozvíjí především v rámci zajištění dostatečného a bezpečného pokrytí datovou sítí v budovách. Od listopadu 2019 se dává LiFi doslova do pohybu: V rámci pilotního projektu leadra v LiFi společnosti Signify, která již uplatňuje tuto technologii pod obchodní značkou Trulifi, a italského konstruktéra a výrobce interiérových svítidel pro dopravní prostředky Ellamp Spa bude instalován také do autobusů.


5G a LiFi: společně k netušeným příležitostem

17.10.2019 LiFi a internetové připojení přes mobilní sítě nové generace 5G představují perspektivní směry v technologii přenosu dat a nabízejí netušené příležitosti v mnoha oblastech průmyslu a veřejných služeb. Není proto s podivem, že se dva její lídři, společnost Signify (dříve Philips Lighting) za LiFi a Vodafone za 5G, rozhodli rozvíjet tyto technologie společně. Odborné veřejnosti to prezentovali v říjnu 2019.


Trulifi: technologie LiFi má obchodní značku a první zákazníky

10.7.2019 Internetová komunikační technologie LiFi, jejímž světovým průkopníkem je spolčenost Signify (dříve Philips Lighting) učinila po pilotních projektech v červnu 2019 rozhodující krok ke své komercializaci: Pod obchodní značkou Trulifi byla uvedena na běžný trh.


Lightelligence: OSRAM představil IoT platformu pro široké využití v oblasti osvětlení a budov

4.1.2019 Pod názvem Lightelligence představila skupina OSRAM na podzimním veletrhu Light + Building 2018 otevřenou platformu internetu věcí (IoT) pro trh osvětlení a budov. Tato platforma připomíná obchod s aplikacemi, kde uživatelé mohou individuálně a flexibilně kombinovat potřebné softwarové komponenty pro příslušné využití. Odborná veřejnost o ní byla blíže informována v prosinci 2018. Lightelligence nabízí využití zejména v následujících oblastech: 


 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services