Přečtěte si:  Vývoj technologií, vývoj trhů i potíže růstu: Zpráva z konference Elektrické autobusy pro město XII


Pozvánky na akce


Stalo se


ŠKODA Akademie sází na rozhraní IO-Link plug and play od Murrelektronik

5.9.2018 Firma Murrelektronik dlouhodobě spolupracuje se ŠKODA AUTO, kam dodává řadu komponentů pro elektroinstalaci výrobních technologií. Nově také vybavila kompaktními sběrnicovými moduly IO-Link s příslušenstvím, jako jsou propojovací kabely a konektory, laboratoře ŠKODA Akademie. ŠKODA Akademie, jejíž součástí je i Střední odborné učiliště strojírenské, je zodpovědná za profesní rozvoj zaměstnanců ŠKODA AUTO. K dalším stěžejním činnostem ŠKODA Akademie patří odborné vzdělávání žáků a rozvoj talentů.

IO-Link je první celosvětově standardizovaná technologie pro komunikaci se senzory, akčními členy a synchronními pohony (u sběrnicových systémů na bázi Profinet IRT). Umožňující rychle a hospodárně integrovat inteligentní přístroje zapojené standardním způsobem do elektrických rozvodů na strojích a strojních celcích. Nejedná se však o novou systémovou sběrnici jako jsou např. Profibus či Profinet, naopak IO-Link technologie uplatňuje své použití pod úrovní již existujících systémových sběrnic.

Rozhodl pro-zákaznický přístup

„S firmou Murrelektronik jsme se v rámci oddělení ŠKODA Akademie setkali poprvé na prezentační akci společnosti Profibus Profinet Česká republika, zaměřené na prezentaci komponentů a možností komunikace IO-link, konané v prosinci 2016,“ řekla paní Ing. Romana Táborská ze ŠKODA Akademie a dále dodala: „Všechny prezentující firmy předváděly inteligentní periferie, které bylo možné parametrizovat vždy v konkrétním prostředí, vyvinutém danou firmou. Výjimkou byla firma Murrelektronik, která nabídla možnost převést všechna důležitá data pro práci s inteligentními periferiemi (IODD) do prostředí TIA Portal (případně Simatic Manager) firmy Siemens, kde můžeme propojit libovolné prvky prostřednictvím hardwarové konfigurace známými nástroji s řídicím systémem, aniž bychom se museli pro každou periferii seznamovat se samostatným parametrizačním prostředím. Byl to tedy jednoznačně pro-zákaznický přístup firmy Murrelektronik, který rozhodl, že jsme pro vybavení našich laboratoří zvolili právě tyto sběrnicové moduly MVK Metall.“

Proč je IO-Link by Murrelektronik tak výjimečné?

Důvodem je progresivní technologie IODD on Board. Data senzorů a akčních členů uložená v IODD jsou vložena přímo do souborů GSDML sběrnicových modulů MVK Metall a Impact67. Soubor IODD (IO Device Description) popisuje senzory a akční členy komunikující protokolem IO-Link. Obsahuje identifikační údaje, parametry a jejich hodnoty, provozní a diagnostické údaje, komunikační vlastnosti a další detaily týkající se jednotlivého přístroje. Když se připojí nějaké zařízení, pak lze přistupovat k těmto datům přímo, bez ruční konfigurace nebo speciálních nástrojů, zcela prakticky s již beztak instalovanými softwarovými nástroji řídicí jednotky PLC. To představuje značné usnadnění práce a úsporu času, protože dosud muselo být každé nové IO-Link zařízení jednotlivě integrováno do softwaru, což trvalo dlouho. Bylo to téměř otravné, když se musely u každého nového přístroje opakovat stále stejné kroky. To teď patří minulosti. „Výrobci sériových strojů mají užitek z výhody, že mohou již jednou vytvořené konfigurace pomocí funkce Kopírovat a Vložit libovolně přenášet do řídicích systémů dalších zařízení a strojů,“ řekl Jörg Krautter, viceprezident Automatizace Murrelektronik.

Nyní, s IODD on board, se modul IO-Link Master zkonfiguruje z řídicího systému – a je nastaveno. Jde o ukázkové použití techniky plug & play v praxi.

Jinou zajímavou vlastností těchto nových modulů je možnost začlenit přístroje s rozhraním IO-Link cestou asynchronního přístupu. Touto funkcí disponuje také nový modul Cube67 IO-Link Master.

Všechny nové moduly Murrelektronik s rozhraním IO-Link odpovídají specifikaci IO-Link 1.1 a jsou opatřeny porty IO-Link Class A a Class B.

Do ostrého provozu díky maturitním projektům ve ŠKODA Akademii

Prvními projekty, kde se využívá předností sběrnicových modulů MVK Metall jsou maturitní práce studentů ŠKODA Akademie SOUs. Práce jsou zaměřené na praktické propojení inteligentních senzorů a akčních členů prostřednictvím komponentů MVK-MPNIO DIO12 IRT IOL4 s s PLC Siemens. Jedná se tedy o použití různých sběrnicových systémů (Profinet a IO link) ve vzájemné kombinaci.

„Na instalaci a zprovoznění IO link komponentů, přípravě dat pro připojení senzorů a aktorů IO-link ostatních výrobců, včetně IO-link mastera, pracovali studenti s průběžnou podporou techniků Murrelektronik, aby bylo celé zařízení funkční. Taková podpora ze strany dodavatelů zařízení je vysoce nadstandardní,“ dodává Ing. Romana Táborská.

ŠKODA AUTO dlouhodobě investuje do vzdělání nejenom zaměstnanců, ale i učňů svého soukromého učiliště, aby se již v rámci svého studia mohli seznámit s moderními zařízeními aktuálně nasazovanými v provozech. Tím se výuka přibližuje praxi, a zkracuje se tak absolventům adaptační proces na pracovišti. Díky takovým praktickým úlohám s nejnovějšími technologiemi, jsou žáci perfektně připraveni na budoucí zaměstnání ve ŠKODA AUTO.  

Více informací o IO-Link plug and play od Murrelektronik naleznete na
www.murrelektronik.cz.

Přečtěte si také:

Murrelektronik: Efektivní síťové instalace

14.8.2018 Stroje a zařízení se stále více propojují v sítích. Automatizační řešení na bázi ethernetu získávají na významu. Hlavním tématem je přechod z Profibus na PROFINET, protože tak lze pomocí switchů realizovat flexibilní hvězdové struktury. Zcela nevyhnutelně roste počet ethernetových komponent ve strojích a zařízeních. Murrelektronik nabízí vhodné komponenty pro hospodárné a účelné vzájemné síťové propojení ethernetových modulů: Vysoce výkonné switche a široký sortiment připojovacích kabelů. 


Produktové novinky Murrelektronik: Vše pro automatizaci

9.8.2018 Díky chytrým produktům, nápadům a řešením společnosti Murrelektronik jsou instalační koncepce jednodušší a hospodárnější… 


Emparro Premium Power = perfektně sladěný napájecí systém společnosti Murrelektronik

28.6.2018 S komponenty řady Emparro nabízí společnost Murrelektronik prvotřídní řešení pro ekonomické a spolehlivé napájení strojů a zařízení energií. Ucelený napájecí systém složený z vysoce výkonných spínaných zdrojů, spolehlivých vyrovnávacích modulů a účinných filtrů je vzájemně perfektně sladěný. Zástupci rodiny Emparro skvěle spolupracují nejen v rozvaděči, ale i v prostoru průmyslového zařízení: Spínané napájecí zdroje v IP67 umožňují přesunutí napájení přímo ke spotřebičům. 


Emparro ACCUcontrol udržuje stroje v chodu

16.4.2018 U strojů a zařízení není mnoho problémů, které by byly nepříjemnější (a dražší) než neplánovaný výpadek. UPS modul Emparro ACCUcontrol společnosti Murrelektronik, který doplňuje výkonný napájecí systém Emparro, udržuje stroje v chodu při výpadku síťového napájení přepnutím na bateriový provoz bez přerušení. Investice do UPS modulu se často vrátí již při prvním zabránění výpadku. 


Solid67: Změna protokolu v mžiku

10.4.2018 SOLID67 jsou nové kompaktní I/O moduly společnosti Murrelektronik. Usnadňují instalace v prostoru zařízení a jsou velmi atraktivní pro aplikace se senzory a akčními členy IO-Link. Poskytují hned osm IO-Link portů v bezprostřední blízkosti procesu, dokonale však do systému začleňují také klasické IOs. 


Murrelektronik: profesionální konektivita pro mobilní pracovní stroje

4.9.2017 Mobilní pracovní stroje představují pestrou škálu výrobků, často s velmi specifickými požadavky na konkrétní provozní podmínky. Tomu odpovídají i nároky na jejich dílčí komponenty, včetně propojovacích prvků. Pro každého, kdo potřebuje komponenty přesně přizpůsobené zvláštním účelům, ale nechce sázet na řešení typu „udělej si sám“, nabízí profesionální řešení společnost Murrelektronik, specializovaná na konektivitu mezi stroji a zařízeními a stavějící své jedinečné know-how na desítkách let zkušeností v tomto oboru. 


Modlight Illumix: Dokonalé osvětlení v kvalitě denního světla

6.6.2017 Společnost Murrelektronik Vám představuje svoji novou řadu průmyslových svítidel Modlight Illumix. Díky bezúdržbové LED technologii s dlouhou životností dosáhnete optimálního osvětlení strojů a zařízení v kvalitě denního světla. „Slim Line“ světla jsou se svou kompaktní konstrukcí dokonalým řešením pro aplikace ve strojích a zařízeních se stísněnými prostory. V drsných průmyslových podmínkách jsou vhodným zdrojem světla svítidla „Classic Line“. Mají hliníkový kryt a 4 mm silné jednotabulové bezpečnostní sklo. Jejich integrace je vhodná téměř do všech klasických strojů a zařízení. 


Modlink Vario = spojení pneumatiky, hydrauliky a elektroniky v jednom

9.5.2017 Propojení strojních součástí je nyní naprosto jednoduché – s Modlink Vario, praktickou spojkou společnosti Murrelektronik v klasickém formátu obdélníkových konektorů. Jeden pohyb stačí pro zapojení a odpojení pneumatického, kapalinového a energetického systému, i pod tlakem, avšak spolehlivě a bez úniku média. 


Mico Pro = Maximálně modulární kontrola proudu

13.3.2017 Mico Pro je nový a inovativní systém od společnosti Murrelektronik pro sledování proudu. Modulární konstrukce umožňuje přizpůsobit systémy přesně konkrétní aplikaci, což poskytuje příznivý poměr nákladů a užitku při maximální úspoře prostoru. Patentované vypínací chování zajišťuje maximální disponibilitu stroje. Další výhodou je integrovaný koncept distribuce potenciálů, která výrazně redukuje instalaci v rozvaděči. 


Diagnostika hračkou

6.3.2017 Sběrnicový systém Cube společnosti Murrelektronik nabízí rozsáhlé diagnostické možnosti. Nová diagnostická brána Cube67 (gateway) přístup k těmto datům nyní ještě více usnadňuje. Toto řešení se snadno implementuje, zajišťuje jasná hlášení při poruše a díky rychlejšímu odstranění poruch umožňuje vysokou disponibilitu strojů a zařízení. 


Murrelektronik dává nahlédnout do svého výrobního procesu a prověřování kvality

2.9.2015 Společnost Murrelektronik, o niž se lze na našich stránkách vícekrát dočíst, je specialistou na konektivitu mezi stroji a zařízeními. Pro zákazníky, kteří se nespokojí s pouhým popisem nabízených produktů a ucelených řešení, nýbrž si také chtějí sami prověřit výrobní procesy a kontrolu kvality, jsou nyní nabízena informační videa – nově s českými titulky:


Zjistěte více informací o produktech Murrelektronik

13.8.2015 Společnost Murrelektronik, o niž se lze na našich stránkách vícekrát dočíst, je specialistou na konektivitu mezi stroji a zařízeními. Pro zákazníky, kteří se již ve službách a produktech Murrelektronik orientují, jsou nyní nově k dispozici videopořady o konkrétních produktech a řešeních s českými titulky.  


Jak zefektivnit výrobu: Postavte si výrobní linku na míru

4.8.2015 Průmyslové výrobní procesy čelí v posledních letech několika významným výzvám: Konkurenční síly tlačí na nákladovou efektivnost výrobního procesu a zároveň vedou k potřebě tento výrobní proces co nejvíce přizpůsobit konkrétním požadavkům zákazníků. Na pomoc dodavatelům výrobních linek v této situaci přicházejí specializované firmy, jejichž posláním je zajištění konektivity mezi stroji a zařízeními. 


 

Naše tipy


Copyright © 2012 – 2023 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services