Přečtěte si:  Pozvánka s třídenní vstupenkou na veletrh URBIS


Pozvánky na akce


Stalo se
Příběh z West Endu: Komponenty společnosti Murrelektronik v divadelní automatizaci

26.4.2019 Automatizační systémy jsou v divadelních představeních důležitými prvky. Režiséři a kreativní tvůrci chtějí svým divákům poskytnout dokonalý zážitek. Aby mohli své nápady zrealizovat, potřebují často podporu vysoce kvalifikovaných inženýrů. Nikdo to nezná lépe než Rob Raskovsky se svým týmem z Absolute Motion Control. Jeho společnost má své sídlo v Londýně a jsou specialisty v oblasti na míru šitých automatizačních řešení pro ty nejlepší show ve West Endu a na různých turné. Za jevištěm zdokonalují inženýři a automatizační experti techniku, aby se podívaná vydařila. Na rozdíl od televize nebo kina musí speciální efekty v divadle fungovat dokonale na první pokus, v pravý okamžik, každý večer – a často po celé roky. K tomu významně dopomohly i rozmanité automatizační prvky od společnosti Murrelektronik.

Automatizace v divadle

Základem automatizace v divadle jsou servomotory, rozváděče, z nichž jsou pohyby servomotorů ovládány, a další související technické prvky.

Rozvaděč s regulátorem pohybu pro servomotory se využívá mnoha různými způsoby. Motory jsou například spojeny s navijáky pro polohování prvků scény. Posouvají například kulisy na scénu nebo je spouštějí a zvedají, pohybují s nimi před oponu a zpět. V některých případech jsou rekvizity pomocí motorů probouzeny k životu. Lze například posunout na scénu rakev a otevřít její víko, je možné pohybovat různými deskami a žaluzie se mohou automaticky zavírat a otevírat.

Řešení společnosti Absolut Motion Control umožňují realizačnímu týmu divadla pomocí této techniky provádět speciálních efekty, které diváky upoutají.

Obchodní modely společnosti Absolute Motion Control

Společnost Absolute Motion Control sleduje dva obchodní modely.

Na jedné straně vyvíjí standardní zařízení, která si pronajímá zábavní průmysl. Z rozvaděčů jsou ovládány pohyby servomotorů s jednou nebo čtyřmi osami. Je důležité, aby byla tato standardní zařízení robustní a trvanlivá, aby přispívala k ekonomickému úspěchu, musí být použitelná pro širokou škálu divadelních efektů a musí být dobře ovladatelná.

Na druhé straně vyrábí společnost Absolute Motion Control systémy, které jsou zaměřeny speciálně na potřeby zákazníků. Taková zařízení musí být často vyrobena v krátkém časovém horizontu a splňovat přísné technické požadavky, a navíc nesmí zruinovat rozpočet. Předností Absolut Motion Control je schopnost tyto přísady přesně namíchat.

Na scénu přichází Murrelektronik

Rob Raskovsky narazil na internetový obchod a produkty společnosti Murrelektronik. Okamžitě ho tak zaujaly, že se informoval o cenách a stáhl si rozsáhlou dokumentaci. S pomocí chytré funkce vyhledávání a přesných filtrů pro zúžení výsledků hledání našel velmi rychle potřebné komponenty. Také první telefonní rozhovory s týmem Murrelektronik ve Velké Británii dopadly skvěle.

Přestože divadelní automatizace není zrovna typické použití komponent společnosti Murrelektronik, vnímal Rob Raskovsky hned, že jsou technici na druhé straně linky touto aplikací fascinováni a pustili se s obrovským nadšením do hledání nejlepšího automatizačního řešení pro aktuální zakázku.

Správný mix od Murrelektronik: spínané napájecí zdroje…

Pravidelně pronajímané automatizační systémy vyžadují komponenty, které mají dlouhou životnost, jsou flexibilní, snadno se integrují a fungují mimořádně účinně. Společnost Absolute Motion Control se proto rozhodla použít spínané napájecí zdroje Emparro. S účinností 95 % patří mezi nejúčinnější komponenty tohoto druhu na trhu. Malé zahřívání chrání sousední komponenty v rozvaděči před negativními tepelnými vlivy, které jinak ovlivňují jejich životnost. Delší životnost je pak přínosem pro celou aplikaci.

 

Emparro

…systém sledování proudu…

Kromě toho se Absolute Motion Control spoléhá na inovační systém sledování proudu Mico Pro společnosti Murrelektronik. Vyžaduje pouze minimum prostoru v rozvaděči a společnost tak může zachovat kompaktní formu jak u standardních, tak i u specifických zákaznických rozvaděčů. Jednotlivé moduly Mico Pro může Rob Raskovsky se svými spolupracovníky jednoduše nasadit na sebe a vzájemně propojit. Modul se dokonale hodí pro sledování proudu nízkonapěťových komponent. Protože je Mico Pro řízeno z řídicí jednotky, může Absolute Motion Control své rozvaděče navrhnout tak, aby i pracovníci s nepříliš rozsáhlými znalostmi v oblasti automatizačních procesů mohli přistupovat k potřebným informacím. Mico Pro sleduje každý jednotlivý kanál a poskytuje přesné diagnostiky jednotlivých kanálů. To je důležité, protože na kanály se připojují pokaždé jiné mechanické prvky. Pokud nastane problém, je možné jej rychle rozpoznat a stejně rychle vyřešit.

 

Mico Pro

…a kabeláž

Při kabelovém propojení systémů použije tým Absolute Motion Control přednostně kabely M12 společnosti Murrelektronik. Tyto kabely jsou předmontované a dříve, než opustily výrobní závod, byly společností Murrelektronik 100% kontrolovány, což zajišťuje vysokou bezpečnost a zabraňuje výpadkům způsobeným špatnou kvalitou vedení. Pro společnost Absolute Motion Control je obrovskou výhodou, že kabely z kabelového programu Murrelektronik, i když zrovna nejsou na skladě, mohou být zhotoveny a vyexpedovány do 48 hodin po obdržení objednávky. Dorazí proto na místo v okamžiku, kdy jsou zapotřebí – Absolute Motion Control tak může svým zákazníkům nabídnout krátké dodací lhůty a vysokou spolehlivost realizace zakázky.

Pohled do rozvaděče v testovací fázi

Kvalitní technické prvky – podmínka atraktivních divadelních řešení

Rob Raskovsky a jeho kolegové mluví o celkově pozitivní zkušenosti se společností Murrelektronik: „Všechny komponenty, které používáme, převyšují standard a poskytují rozsáhlé funkce - od spínaných napájecích zdrojů s nízkým zahříváním přes efektivní moduly Mico Pro až po kabely a konektory, kterým prostě můžeme věřit. Tyto komponenty nám pomáhají přizpůsobit naše řešení potřebám zákazníků. A přispívají tak k zajištění budoucnosti našich systémů.“

Absolute Motion Control má ve svém odvětví prvotřídní pověst, protože tým intenzivně a konstruktivně spolupracuje s dalšími dodavateli. Společnost se tak stará o to, aby zákazníci získali kompletní řešení, při němž je automatizační, osvětlovací a zvuková technika ve vzájemné harmonii. S tímto systematickým přístupem nalezli Rob Raskovsky a jeho kolegové zajímavé řešení. Flexibilita komponent společnosti Murrelektronik jim pomůže, aby mohli i v budoucnu přicházet na trh s atraktivními nápady.

Pokud se Roba zeptáte na oblíbenou stránku jeho práce, je pro něj odpověď snadná: „Kouzlo této práce je v její rozmanitosti a v individualitě zákaznických řešení. Je nesmírně zajímavé nalézt pro nějaký problém řešení, které je dokonalé jak z technického, tak finančního a časového hlediska. S nadšením hledáme ten správný mix pro dokonalé řešení.“

Jsme rádi, že naše společnost Murrelektronik mohla být u toho!

Murrelektronik

Foto © Murrelektronik, není-li uvedeno jinak

Pro více informací o produktech Murrelektronik navštivte www.murrelektronik.cz.

Tým společnosti Absolute Motion Control s Robem Raskovskym (vlevo) Foto © James Delaney
Scéna z „Waitress“ Foto © Johan Persson
Mico Pro

Přečtěte si také:

Cube67 Hygienic Design: Vhodný do potravinářských zón

28.1.2019 Cube67 je modulární sběrnicový systém společnosti Murrelektronik pro dokonalé decentralizované instalační koncepce. Jeho flexibilita umožňuje realizovat pro každou aplikaci nejvhodnější řešení - kompletně v krytí od IP20 až do IP69K. S moduly Hygienic Design pro Cube67 může systém Cube plně využít své silné stránky také ve strojích a zařízeních v potravinářském průmyslu.


MIRO SAFE+: Mnohostranně využitelná bezpečnostní relé

14.1.2019 Optimální ochrana pro člověka a stroj je důležitá. Proto je bezpečnostní technika ve výrobě strojů a zařízení v kurzu. Bezpečnostní relé MIRO SAFE+ společnosti Murrelektronik jsou tím pravým řešením pro dosažení vysokých bezpečnostních standardů až po Performance Level e (úroveň vlastností PLe) podle EN 13849-1. 


Cube67: Decentralizace v nejvyšší míře

11.1.2019 Cube67 společnosti Murrelektronik je modulární sběrnicový systém pro dokonalé decentralizované instalační koncepce. Jeho flexibilita umožňuje realizovat pro každou aplikaci to nejvhodnější řešení - kompletně v krytí od IP20 až do IP69K. 


Tlačítka pro NOUZOVÉ ZASTAVENÍ a RESET

Pestrobarevné světelné efekty

7.1.2019 Tlačítka pro NOUZOVÉ ZASTAVENÍ a RESET od firmy Murrelektronik se integrují do elektronických instalací prostřednictvím předmontovaných standardních vedení M12. Jde o řešení, které šetří čas a vylučuje riziko chyb v zapojení. Díky systému „Plug & Play“ jsou ovládací přístroje okamžitě integrovány do strojů a zařízení. 


Optimální ochrana osob a strojů

17.12.2018 MVK Metal Safety společnosti Murrelektronik umožňuje sběrnicová řešení pro aplikace bezpečnostní techniky. Otázky bezpečnosti mají v automatizační technice vysokou prioritu. Se sběrnicovým modulem MVK Metal Safety nabízí Murrelektronik velmi zajímavé řešení pro bezpečnostní instalace. Lze s ním dosáhnout nejvyšších standardů: Safety Integrity Level 3 (podle IEC 61508 a IEC 62061) a Performance Level e (podle EN ISO 13849-1). Pro konkrétní využití je MVK Metal Safety k dispozici ve dvou variantách: čistě vstupní modul a smíšený modul se vstupy a výstupy. 


Murrelektronik: Efektivní síťové instalace

14.8.2018 Stroje a zařízení se stále více propojují v sítích. Automatizační řešení na bázi ethernetu získávají na významu. Hlavním tématem je přechod z Profibus na PROFINET, protože tak lze pomocí switchů realizovat flexibilní hvězdové struktury. Zcela nevyhnutelně roste počet ethernetových komponent ve strojích a zařízeních. Murrelektronik nabízí vhodné komponenty pro hospodárné a účelné vzájemné síťové propojení ethernetových modulů: Vysoce výkonné switche a široký sortiment připojovacích kabelů. 


Emparro Premium Power = perfektně sladěný napájecí systém společnosti Murrelektronik

28.6.2018 S komponenty řady Emparro nabízí společnost Murrelektronik prvotřídní řešení pro ekonomické a spolehlivé napájení strojů a zařízení energií. Ucelený napájecí systém složený z vysoce výkonných spínaných zdrojů, spolehlivých vyrovnávacích modulů a účinných filtrů je vzájemně perfektně sladěný. Zástupci rodiny Emparro skvěle spolupracují nejen v rozvaděči, ale i v prostoru průmyslového zařízení: Spínané napájecí zdroje v IP67 umožňují přesunutí napájení přímo ke spotřebičům. 


Solid67: Změna protokolu v mžiku

10.4.2018 SOLID67 jsou nové kompaktní I/O moduly společnosti Murrelektronik. Usnadňují instalace v prostoru zařízení a jsou velmi atraktivní pro aplikace se senzory a akčními členy IO-Link. Poskytují hned osm IO-Link portů v bezprostřední blízkosti procesu, dokonale však do systému začleňují také klasické IOs. 


Modlight Illumix: Dokonalé osvětlení v kvalitě denního světla

6.6.2017 Společnost Murrelektronik Vám představuje svoji novou řadu průmyslových svítidel Modlight Illumix. Díky bezúdržbové LED technologii s dlouhou životností dosáhnete optimálního osvětlení strojů a zařízení v kvalitě denního světla. „Slim Line“ světla jsou se svou kompaktní konstrukcí dokonalým řešením pro aplikace ve strojích a zařízeních se stísněnými prostory. V drsných průmyslových podmínkách jsou vhodným zdrojem světla svítidla „Classic Line“. Mají hliníkový kryt a 4 mm silné jednotabulové bezpečnostní sklo. Jejich integrace je vhodná téměř do všech klasických strojů a zařízení. 


Murrelektronik dává nahlédnout do svého výrobního procesu a prověřování kvality

2.9.2015 Společnost Murrelektronik, o niž se lze na našich stránkách vícekrát dočíst, je specialistou na konektivitu mezi stroji a zařízeními. Pro zákazníky, kteří se nespokojí s pouhým popisem nabízených produktů a ucelených řešení, nýbrž si také chtějí sami prověřit výrobní procesy a kontrolu kvality, jsou nyní nabízena informační videa – nově s českými titulky:


Zjistěte více informací o produktech Murrelektronik

13.8.2015 Společnost Murrelektronik, o niž se lze na našich stránkách vícekrát dočíst, je specialistou na konektivitu mezi stroji a zařízeními. Pro zákazníky, kteří se již ve službách a produktech Murrelektronik orientují, jsou nyní nově k dispozici videopořady o konkrétních produktech a řešeních s českými titulky.  


Jak zefektivnit výrobu: Postavte si výrobní linku na míru

4.8.2015 Průmyslové výrobní procesy čelí v posledních letech několika významným výzvám: Konkurenční síly tlačí na nákladovou efektivnost výrobního procesu a zároveň vedou k potřebě tento výrobní proces co nejvíce přizpůsobit konkrétním požadavkům zákazníků. Na pomoc dodavatelům výrobních linek v této situaci přicházejí specializované firmy, jejichž posláním je zajištění konektivity mezi stroji a zařízeními. 


 

Naše tipy

Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services