Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR


Pozvánky na akce


Stalo se
Edge datová centra

1.4.2021 Vzpomenete si na dobu, kdy nás dobou internetu provázel typický zvuk modemu pro telefonické vytáčení, kdy jsme střídali poskytovatele připojení, protože tenhle přeci „jede“ o 3kb/s rychleji a kdy jsme čekali celou věčnost na zobrazení obrázku nebo, nedej bože, videa? Já musím uznat, že jsem na tuhle dobu vlastně zapomněl, i když jsem byl její součástí. A proč se vlastně ptám? K pohledu do minulosti mě vedla jediná věc, a tou je obrovská rychlost vývoje v IT sektoru. Při pohledu zpět si uvědomím, jak obrovský kus cesty IT technologie musela ujít, aby se dostala do dnešní podoby. Jaké požadavky musí dnešní zařízení splňovat, aby byly schopny využít tyto výdobytky moderní doby. A stejné je to i v oblasti datových center. Celosvětový objem dnes generovaných dat se odhaduje na 33 zettabytů (33 miliard terabytů) a do roku 2025 se odhaduje nárůst na 175 zettabytů. Drtivou většinu tohoto nárůstu bude mít na svědomí IoT (Internet věcí). A s tím vyvstává mnoho dalších otázek. Kam se budou tato data ukládat? Kdo je bude zpracovávat? Jaké budou náklady spojené s uložením těchto dat? Jsou všechna tato data opravdu relevantní? Jak rychle se tato data budou přenášet a jak budou dostupná?

Jedinou odpovědí na všechny tyto otázky může být jedno slovo: EDGE.

Edge datové centrum řeší jednoznačně rychlost a dostupnost. Vzhledem k tomu, že je umístěno přímo v místě provozu, jsou data dostupná okamžitě. Což je důležitým faktorem pro stroje, které jsou řízeny právě díky IT technologii. Zároveň odpadá riziko, že na trase výroba – centrální datové centrum dojde k přerušení datového spojení a v tu chvíli je celá výroba zastavena. Edge datové centrum je samozřejmě samostatně fungující část IT infrastruktury, která je schopna data nejen shromažďovat, ale zároveň zpracovávat. Tím pádem jsou data, která jsou odesílána do centrálního datového centra, opravdu relevantní, jejich objem je významně redukován, a tím jsou sníženy náklady spojené s ukládáním dat.

Jak vlastně správné Edge datové centrum vypadá, jakou má velikost? Na to není správná odpověď, protože každé Edge datové centrum bude jiné. Nicméně oprostěme se na chvíli od spojení „datové centrum“ a berme Edge jen jako součást IT infrastruktury. Potom si položme otázku, jak by měla tato část IT infrastruktury vypadat, aby splnila naše očekávání:

• Bude se jednat o samostatně stojící IT skřín?

Potom bychom měli zaměřit pozornost na nové IT skříně VX IT s inovativními chladicími jednotkami Blue e+ IT, které spolu tvoří ideální a úsporné řešení pro takto malé aplikace. Napájení může být zajištěno novými napájecími jednotkami PDU a monitorování zajišťuje systém CMC III, který podporuje velkou řadu komunikačních protokolů, a je tak vhodnou volbou pro napojení do průmyslových nebo nadřazených systémů.

• Bude se jednat o více IT skříní?

Opět bychom se měli věnovat skříním VX IT, které jsou ideální i pro řadové spojení s chladicími jednotkami LCP na bázi přímého odparu nebo na bázi vody, některé modely s funkcí volného chlazení (tzv. free coolingu). Toto řešení je vhodné pro menší až střední aplikace. Pro napájení opět poslouží napájecí jednotky PDU, monitoring zajišťuje systém CMC III.

• Potřebujeme opravdu výkonné a komplexní řešení?

V neposlední řadě můžeme uvažovat o komplexním řešení v podobě kontejnerového datového centra. Jedná se o certifikované ucelené řešení, které je ideální, pokud nemáte prostor ve stávající zástavbě. Kontejnerové datové centrum lze umístit kdekoliv i ve venkovním prostředí. Volit můžete z různých variant kontejnerů, například All-in-one kontejnerové datové centrum, kde je řešeno opravdu kompletní zázemí IT infrastruktury (IT skříně, napájení vč. UPS, chlazení, monitoring, bezpečnost). Tato řešení jsou vhodná pro střední až větší aplikace a jejich nespornou výhodou je jejich škálovatelnost a možnost rozšíření do budoucna.

Jak jsem zde již uvedl, na to, jak vypadá správné Edge datové centrum, není univerzální odpověď. Ale pokud se budete ptát, kdo je schopen pomoci s návrhem a výběrem správného datového centra, odpověď je RITTAL. Díky široké a komplexní nabídce produktů a hlubokým znalostem jsme tím pravým partnerem pro budování nejen Edge datového centra. A až se za dalších 20 až 30 let opět otočíme zpět, můžeme zase vzpomínat, jaké to tenkrát bylo.

Milan Vild, Product Manager – IT infrastruktura, Rittal Czech, s.r.o.

Více informací zde  

Rittal Czech

Foto © Rittal Czech

Více na www.rittal.cz

Přečtěte si také:

Nové plastové rozváděčové skříně AX od firmy Rittal

3.2.2021 S vývojem nových plastových skříní AX společnost Rittal dokončila kompletní obnovu celé produktové řady kompaktních skříní. I v těchto skříních lze standardně využít osvědčenou technologii sofistikovaného systémového příslušenství, které je instalováno do velmi odolného robustního pláště z plastu. Plastové rozváděčové skříně AX ochrání instalovanou elektrotechnickou výbavu i v nejnáročnějších prostředích, jako je např. venkovní instalace. 


Nové samostatně stojící skříně VX SE nabízejí větší jednoduchost

1.3.2021 Firma Rittal nabízí velice propracovaný systém řadových skříní VX25. Skříně z této nabídky se velice často používají také jako samostatně stojící, ale to nemusí být nejvýhodnější řešení. Požadavky na samostatně stojící skříně jsou odlišné od požadavků na systém řadových skříní, a právě proto přichází zcela jedinečné řešení v podobě skříní VX SE. Tento typ skříně kombinuje výhody kompaktních skříní AX s technikou řadových skříní VX25. Při vývoji těchto produktů byl také kladen velký důraz na efektivnější, bezpečnější a rychlejší montáž. Kompatibilita s VX25 je samozřejmostí. 


Profesionální ruční nářadí Rittal

2.9.2020 Rittal představuje rozsáhlou nabídku vysoce kvalitního ručního nářadí. Od jednoho dodavatele tak získáte veškeré pracovní a výrobní nástroje, které najdou uplatnění nejen při výrobě rozváděčů. 


Nové malé a kompaktní rozváděčové skříně firmy Rittal

Ještě lepší než originál

4.5.2020 Již téměř 60 let je kompaktní rozváděčová skříň řady AE nejoblíbenější rozváděčovou skříní na světě – jedná se o nesporný originál a vůbec první standardizovaný sériově vyráběný produkt svého druhu. Postupem času se skříň řady AE průběžně vylepšovala a dnes ji lze nalézt téměř ve všech průmyslových odvětvích, s instalovaným počtem v řádu milionů. Se zahájením prodeje nové generace skříní řady AX a KX, který proběhl 1. 3. 2020, Rittal přepracoval a přizpůsobil malé a kompaktní skříně aktuálním požadavkům trhu. Díky tomu zákazníci poznají nové funkce, které zefektivňují a urychlují procesy hodnotového řetězce a zvyšují všestrannost a spolehlivost.


Zvyšování efektivity při výrobě řídicích a distribučních rozváděčů

4.2.2020 Rittal začíná být vnímán jako dodavatel kompletního řešení pro firmy zabývající se výrobou řídicích a distribučních rozváděčů. Spojením produktů – automatizačních strojů/poloautomatů firmy Rittal a softwaru/aplikací firmy EPLAN, vzniká ideální prostředí pro realizaci výroby rozváděčů v duchu Průmyslu 4.0. 


Ri4Power systém založen na původním systému VX25

Vyšší výkon s použitím menšího množství mědi

29.5.2019 Na letošním veletrhu v Hannoveru (Hannover Messe) představila společnost Rittal nový systém rozvodu proudu VX25 Ri4Power. Přináší ještě vyšší efektivitu pro výrobce průmyslových rozváděčů. VX25 Ri4Power nabízí další výhody, jako je vyšší proudová zatížitelnost a snadnější monitorování a údržba. Systém je testován a certifikován dle EN 61439. 


Klimatizace pro skříňový rozváděč

Chlazení s cloudovým řešením

6.9.2018 Chladicí zařízení hrají stále důležitější úlohu v oblasti průmyslu 4.0. Lze je vybavit rozsáhlými komunikačními možnostmi. Komplexní komunikace od čidla v chladicím zařízení po cloudové systémy otevírá nové možnosti použití. Předpokladem jsou zařízení s přípravou na IoT, jako např. nové chladicí jednotky a chillery řady Rittal Blue e+. Během doby životnosti zařízení pro chlazení rozváděče jsou náklady, které připadají na údržbu a servis, spolu s náklady na energie zpravidla výrazně vyšší než původní investice do chladicího zařízení samotného. Optimalizace u servisu a údržby mohou vést ke snížení pracnosti, a tím také nákladů 


Systémová LED svítidla od Rittalu

1.2.2017 Dvěma novými provedeními systémových LED svítidel zkompletoval Rittal svůj nový program svítidel pro rozváděče. Série svítidel poprvé vyvinutá speciálně pro rozváděče je vedle verzí 1200 a 900 lumenů nyní k dostání i se světelným tokem 600 a 400 lumenů. Díky tomu nabízí Rittal vhodná řešení i pro menší systémy rozváděčů a skříní. 


 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services