Přečtěte si:  Volné vstupenky na veletrh CZECHBUS ZDE






Pozvánky na akce


Stalo se


















Rozvodna v Obermooweileru: ekologické plynem izolované rozváděče zaznamenaly další důležitý milník

29.11.2018 Plynem izolované rozváděče (gas insulated switchgear – GIS) se používají jako zařízení pro spínání, ochranu a regulaci toku elektrické energie v přenosových a rozvodných sítích. Díky svým kompaktním rozměrům, extrémní spolehlivosti a odolnosti představují ideální řešení pro jakoukoliv aplikaci, zvláště však pro omezené prostory, například v městské zástavbě nebo v agresivním okolním prostředí. Problémem této koncepce je však izolační plyn hexafluorid síry, známý spíše pod svým chemickým vzorcem SF6, s výrazně negativním vlivem na životní prostředí. Proto je snaha o ekologickou náhradu tohoto plynu.

Jako první na světě uvedla do provozu ekologické plynem izolované rozváděče společnost ABB, a to v srpnu 2015 na nově zprovozněné rozvodně švýcarské energetické společnosti ewz v Curychu. V listopadu 2018 zaznamenala společnost ABB další prvenství v této oblasti: Jako první na světě instaluje plynem izolovaný rozváděč pro napětí 380 kilovoltů (kV), a to v obci Obermooweiler ve spolkové zemi Bádensko-Würtembersko. Smlouva na jeho dodávku byla podepsána s provozovatelem elektrické rozvodné soustavy TransnetBW.  

Plynem izolované rozváděče AirPlus™, použité poprvé pro 170kV zmíněnou rozvodnu Oerlikon  v Curychu, využívají směs plynů na bázi fluorketonů – chemické složení C5F10O.  (Poznámka: ketony jsou organické sloučeniny, které obsahují karbonylovou skupinu C=O uprostřed uhlovodíkového řetězce). Směs plynů nahrazujících SF6 obsahuje

•    fluoroketon (C5-PFK), oxid uhličitý (CO2) a kyslík (O2) pro vysokonapěťové GIS

•    fluoroketon (C5-PFK), dusík (N2) a kyslík (O2) pro středonapěťové GIS.

Nová rozvodna pro napětí 380 kV v Obermooweileru německého provozovatele elektrické rozvodné soustavy TransnetBW (viz foto výše) je tedy dalším milníkem, který posouvá ABB na špičku ekologicky efektivních inovací. Hodnota celé zakázky činí v přepočtu téměř 920 mil. Kč.

Toto ekologické řešení pro plynem izolované rozváděče sníží dopad na životní prostředí oproti tradičnímu řešení s SF6 (hovoří se o poloviční škodlivosti, vyjádřené CO2 ekvivalentem) a zároveň posílí přenosovou síť. Uvedený projekt tak podporuje cíl Německa do roku 2020 snížit emise skleníkových plynů o 40 % a do roku 2050 o 95 %.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © ABB

Další informace zde a také zde

Přečtěte si také:

Globální ABB a česká Solek Group podporují chilskou solární energetiku

12.11.2018 ABB a Solek Group, český dodavatel fotovoltaických elektráren, dokončili dva projekty v Chile. Jeden z nich je již prodán investičnímu fondu ze Severní Ameriky. O těchto zajímavých projektech byla česká odborná veřejnost informována v listopadu 2018. 


WindFloat Atlantic: portugalská plovoucí větrná farma zaznamenala důležitý milník

15.10.2018 Jak známo, stabilní větry vanoucí v oceánu několik desítek kilometrů od pobřeží jsou významným a účinným obnovitelným zdrojem elektřiny. Zatímco klasické mořské větrné turbíny jsou pevně ukotveny na mořském dnu, plovoucí větrné turbíny jsou upevněny na plovoucí konstrukci, připevněné ke dnu pouze řetězy. Jedním z projektů plovoucí větrné farmy je i portugalský WindFloat Atlantic, který s přispěním globální skupiny ABB zaznamenal v září 2018 důležitý milník ke svému spuštění, předpokládanému v roce 2019. 


Systém řízení distribuce elektrické energie ABB Ability™ nyní k dispozici jako služba

30.8.2018 Portfolio řešení ABB Ability™ využívané v nejrůznějších oblastech průmyslu, energetiky a dopravy, umožňuje cloudovou správu zařízení s využitím synergií v nejrůznějších odvětvích a mezi nejrůznějšími uživateli. Tato jeho jedinečná vlastnost vedla k tomu, že je toto řešení nyní nabízeno jako cloudová služba pod názvem ABB Ability MarketplaceTM, využívající koncept „software jako služba“ (software-as-a-service). První aplikace tohoto systému, a to pro řízení elektrických distribučních sítí, je nabízena od srpna 2018. 


Hornsea Project Two: ABB pomáhá při realizaci největší mořské větrné farmy na světě

23.7.2018 Největší mořskou větrnou farmou na světě se po svém zprovoznění, počínaje rokem 2020, stane bezesporu britský projekt Hornsea, zahrnující tři dílčí projekty Hornsea Project One, Hornsea Project Two a Hornsea Project Three. Druhý z nich učinil v červenci 2018 významný krok ke svému zprovoznění podpisem smlouvy dánské společnosti Ørsted (dříve Dong Energy), jíž projekt patří, na dodávku technologií pro připojení větrné farmy k britské přenosové síti od společnosti ABB. Následuje tak úspěšnou dodávku technologií ABB pro první dílčí projekt Hornsea Project One


Projekt Maritime Link hotov: HVDC spojení umožňuje lepší využití obnovitelných zdrojů v Severní Americe

14.6.2018 Kanadský poloostrov Labrador a ostrov Newfoundland má od června 2018 plně funkční energetické propojení systémem HVDC (vysokonapěťový stejnosměrný přenos) s kanadskou pevninou v provincii Nové Skotsko (Nova Scotia). Zakázku pro tento energetický systém známý jako projekt Maritime Link získala začátkem července 2014 společnost ABB od NSP Maritime Link Inc., dceřiné společnosti kanadského dodavatele elektřiny z obnovitelných zdrojů Emera Inc. Do provozu byl Maritime Link uveden v lednu 2018 a v červnu 2018 byl projekt formálně předán energetické společnosti Emera. 


Chytrá mikrosíť „plug-and-play“ od ABB má další praktickou implementaci pro průmysl

30.4.2018 Mikrosítí (anglicky microgrid) rozumíme nízko- nebo středněnapěťovou rozvodnou elektroenergetickou síť, zpravidla řešenou jako smart grid, omezenou na určitý počet zdrojů energie a míst její spotřeby. Mikrosíť tak vlastně představuje jakousi zmenšenou verzi veřejné energetické soustavy. Modulárně řešená mikrosíť „plug-and-play“ od ABB byla odborné veřejnosti představena v říjnu 2016. Jedno z dalších možných uplatnění předvedla společnost ABB v dubnu 2018, kdy dodala tento systém australské elektrárně Newman Power Station 


ABB Ability Elipse pomáhá zefektivnit provoz elektroenergetických společností

1.2.2018 Konkurenční prostředí stále více doléhá i na elektroenergetické společnosti a konkurenční tlak vede ke snahám o snižování nákladů při současné vysoké spolehlivosti dodávek elektrické energie. Energetické sítě jsou kromě toho rozšiřovány o další zařízení, jako například prostředky smart metering nebo decentralizované zdroje energie. Jednou z cest k zefektivnění je implementace systémů pro sledování, řízení a optimalizaci stavu a výkonu jednotlivých zařízení, tzv. „asset performance management“ – APM. S novým softwarovým systémem APM pro elektroenergetické společnosti přichází pod obchodním názvem ABB Ability™ Ellipse v lednu 2018 společnost ABB. 


Mikrosíť ABB zásobuje energií z fotovoltaiky ostrovní systém na ostrově

18.12.2017 Mikrosítí (anglicky microgrid) rozumíme rozvodnou elektroenergetickou síť omezenou na určitý počet zdrojů energie a míst její spotřeby. Mikrosíť tak vlastně představuje jakousi zmenšenou verzi veřejné energetické soustavy, zpravidla využívající obnovitelné zdroje energie nebo kogeneraci a vytvářenou na principu smart grid. Tak je tomu i v případě unikátního projektu na jihoafrickém ostrově Robben Island, o němž byla česká odborná veřejnost informována v listopadu 2017. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services