Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR






Pozvánky na akce


Stalo se

















Češi podporují jadernou energetiku, nefandí uhlí ani plynu pro výrobu elektřiny: World Nuclear News uveřejnily výsledky průzkumu

5.1.2022 Těsně před Vánoci 2021 byly zveřejněny výsledky průzkumu mezi českými obyvateli ohledně vztahu k zdrojům energie pro výrobu elektřiny. Průzkum provedla česká marketingová agentura IBRS a výsledky sdílela s internetovým portálem World Nuclear News podporovaným Světovou jadernou asociací (WNA), s nímž redakce našich portálů spolupracuje.

Průzkum byl proveden na vzorku 500 respondentů v období 28. 10. 2021 – 26. 11. 2021.

Jadernou energetiku podpořilo 65 % respondentů. Za půl roku od předchozího průzkumu na stejné téma přitom zaznamenala podpora jádra poměrně významný, 6% nárůst. Je to přičítáno evropské energetické krizi a jejím dopadům včetně kolapsu alternativního dodavatele Bohemian Energy.

Podpora obnovitelných zdrojů se oproti předchozímu průzkumu nepatrně snížila z 66 % na 64 %. 39 % respondentů přitom uvádí, že podporují oba tyto způsoby nízkouhlíkové výroby elektřiny.

Na otázku, kterou technologii by upřednostňovali pro největší podíl na výrobě elektřiny, preferovala jadernou energetiku téměř polovina, tedy 48 % respondentů a obnovitelné zdroje 42 % respondentů. Oproti roku 2016 to představuje proměnu v názorech – tehdy preferovalo obnovitelné zdroje 46 % respondentů a jadernou energetiku 40 % respondentů.

Tak či tak mají oba tyto zdroje významnou převahu nad fosilními palivy obecně, nejen tedy pouze uhlím. Uhlí jako rozhodující zdroj podporují pouhá 4 % respondentů a plyn jen o málo více, 6 % respondentů.      

Nikoli překvapivě byla velkým tématem energetická bezpečnost. 93 % respondentů má za to, že Česká republika by měla zůstat soběstačná ve výrobě elektřiny. Pokud by měla spoléhat na import, obávali se respondenti nejvíce nárůstu cen (76 %), nestabilních dodávek (55 %) a rizik spojených s národní bezpečností (34 %).

redakce Proelektrotechniky.cz

Ilustrační foto © archiv redakce Proelektrotechniky.cz

Další informace zde

Přečtěte si také:

Malý modulární reaktor NuScale dostal obchodní jméno VOYGR

7.12.2021 NuScale, jeden z úspěšně se rozvíjejících typů malých reaktorů, jehož vývoj na našich stránkách průběžně sledujeme již od roku 2014 dostal na začátku prosince 2021 své obchodní jméno. Dále bude prezentován pod názvem VOYGR, přičemž NuScale zůstává jako název výrobce. 


Jaderné elektrárny ČEZ jako jedny z prvních na světě prošly auditem informační a kybernetické bezpečnosti

4.11.2021 Stav a nastavení ochrany informačních systémů jaderných elektráren, ale také povědomí zaměstnanců o významu informační a kybernetické bezpečnosti a její dodržování, nebo soulad mezi zákonnými požadavky a stávajícími podmínkami ve společnosti ČEZ. To je jen příklad oblastí, na které se soustředil audit systému pro řízení informační bezpečnosti (ISMS). Dukovany a Temelín patří mezi první jaderná zařízení na světě, která tímto procesem úspěšně prošla v říjnu 2021. 


Malý modulární reaktor BWRX-300 na postupu ke komercializaci: dohoda projektové společnosti s výrobcem jaderných technologií

25.10.2021 Malé modulární reaktory jsou důležitým rozvojovým směrem v jaderné energetice. Jeden z konceptů tohoto energetického zařízení, malý modulární reaktor BWRX-300 od GE Hitachi Nuclear Energy (GEH), učinil v říjnu 2021 důležitý krok na cestě ke komercializaci: GEH a inženýrská společnost BWXT Canada Ltd. (BWXT) podepsaly dohodu o spolupráci při inženýringu a obstarávání s cílem podpořit konstrukci, výrobu a komercializaci tohoto reaktoru. 


Kybernetická bezpečnost v energetice: skupina ČEZ otevřela nové integrované bezpečnostní dohledové centrum – iSOC

29.9.2021 V roce 2017 činily globální ztráty z kybernetické kriminality 1,5 mld. USD (přes 32 mld. Kč), v roce 2020 už 4,2 mld. USD (přes 90 mld. Kč). V ČR bylo v roce 2020 spácháno 8417 trestných činů v této kategorii. Bylo to o 3073, tedy o 58 %, více než v roce 2017. Přibylo útoků na nemocnice, sítě orgánů státní správy a samosprávy i větší průmyslové podniky. Tolik strohá fakta, která ilustrují celkovou nebezpečnost kybernetických útoků. 


Všech šest bloků českých jaderných elektráren běží naplno, více než 45 % výroby elektřiny v ČR je plně bezemisní

1.9.2021 Na konci srpna 2021, necelé čtyři dny po svém připojení k přenosové soustavě, pracuje druhý temelínský blok opět na plný výkon. Spolu s elektrárnou Dukovany je tak aktuálně v provozu všech šest jaderných bloků, které bezemisní elektřinou kryjí více než 37 % české spotřeby (netto výroba elektřina za rok 2020). 


HeFASTo: druhý malý reaktor českého původu a první svého druhu v Evropě

9.7.2021 V současnosti ve světě existuje více než sedm desítek konceptů malých reaktorů v různém stádiu rozpracovanosti. Výjimkou není ani ČR. Jako první uvedlo v roce 2018 Centrum výzkumu Řež svůj koncept s názvem Energy Well, který představuje návrh malého modulárního vysokoteplotního reaktoru s nízkým výkonem kolem 20 MWt, chlazeného tekutými solemi. Na konci května 2021 přišel s druhým projektem malého reaktoru pod názvem HeFASTo. 


Jaderná energie a obnovitelné zdroje: srovnání různých bezemisních zdrojů elektrické energie z pohledu plochy na dosažení výkonu

19.2.2021 V debatách o vhodných zdrojích elektřiny obvykle schází jejich územní nároky: větrné elektrárny zaberou 530krát více místa než jaderné elektrárny, u pozemní fotovoltaiky je to 107krát. O porovnání různých bezemisních zdrojů elektrické energie z pohledu plochy na dosažení výkonu se lze dočíst v analytickém článku České nukleární společnosti z února 2021, založeném na výsledcích evropské studie beroucí jako příklad mimo jiné Českou republiku. 


 

Naše tipy


























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services