Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR






Pozvánky na akce


Stalo se

















Inteligentní energetický management vodárenské společnosti snižuje provozní náklady

25.5.2017 Vodní hospodářství a energetika jsou nezřídka spojovány v tom směru, že čističky odpadních vod mohou produkovat bioplyn využívaný dále jako obnovitelný zdroj energie. Pravda je nicméně taková, že zařízení pro úpravu a čištění vody jsou především sama spotřebitelem elektrické energie, která tvoří významnou část jejich provozních nákladů. Na pomoc jejich snižování přichází společnost ABB s inteligentním energetickým managementem založeným na platformě Ability™. V květnu 2017 k tomu úspěšně realizovala pilotní projekt v italské vodárenské společnosti Consorzio di Bonifica Veronese (CBV).

Základem dodaného řešení je řídicí systém pro distribuci elektrické energie, který propojuje jednotlivá zařízení do cloudové správy. To umožňuje dát jejich provozovatelům k dispozici jednak informace v reálném čase, a jednak historická data a trendy. Obojí lze účinně využít pro efektivní fungování celého systému vodního hospodářství a souvisejících zařízení.

Systém ABB Ability k tomuto účelu využívá cloudovou platformu Microsoft Azure. Azure dnes představuje největší cloudový systém na světě, využívaný i dalšími světovými výrobci, například General Electric. Napojení na Azure dává uživatelům nové možnosti, jako jsou například technologie využívající přirozený jazyk, umělá inteligence, moderní vizualizace dat a integrace různých aplikací v podniku.

Díky tomuto řešení dostávají, obrazně řečeno, spínače oči a uši a v propojení na cloudovou platformu s využitím vestavěných algoritmů umožňují snadno monitorovat a řídit provoz a provádět související rozhodování. Kromě provozních ukazatelů je možné v reálném čase sledovat i jejich promítnutí do nákladů.

Součástí provozu CBV je i malá vodní elektrárna CBV, jíž cloudové napojení v systému ABB Ability umožní v rámci efektivního provozního řízení také přesně měřit množství dodané elektřiny a zajistit její kvalitu. V neposlední řadě pomůže udržovat v suchých obdobích vláhu v zemědělské půdě zavlažované z vodních rezervoárů pomocí čerpadel.

Na základě úspěšného pilotního projektu CBV předpokládá, že dodané řešení umožní po plné implementaci na všechna pracoviště snížit provozní náklady o 30 % a zkrátit dobu údržby o 40 %.

redakce Proelektrotechniky.cz

Ilustrační foto © archiv redakce Proelektrotechniky.cz

Další informace zde

 Přečtěte si také:

ABB a IBM: společně pro průmyslová řešení s umělou inteligencí

5.5.2017 Ekonomický tlak na zefektivňování výrobních a logistických procesů podporovaný vývojem inovativních technologií vytváří příležitost pro úzkou spolupráci světových hráčů v oblasti elektrotechniky a informatiky. Důležitým příkladem toho je navázání strategické spolupráce mezi globálními společnostmi ABB a IBM v květnu 2017. V jejím rámci se propojí ABB Ability, špičková digitální nabídka ABB, s kognitivními zkušenostmi internetu věcí IBM Watson. 


HVDC přenosová technologie se rozvíjí, vede ji ABB

17.5.2017 Ač to může znít neuvěřitelně, technologie vysokonapěťového stejnosměrného přenosového spojení (HVDC) se rozvíjí již zhruba 60 let. Významný pokrok přitom učinila za posledních dvacet let, kdy se přenášený výkon zvýšil téměř třicetkrát z 50 na 1400 MW, což odpovídá spotřebě několika miliónů domácností. Používané napětí vzrostlo z 80 na 525 kV, tedy 6,5krát, a vzdálenost, na niž je elektřina přenášena, se prodloužila ze 70 km na více než tisíc kilometrů. Ztráty v přenášeném výkonu přitom klesly na méně než 1 %(!). 


IFA2: Francie a Velká Británie budou mít další HVDC propojení

20.4.2017 Přenosové sítě Velké Británie a Francie jsou od roku 1986 propojeny vysokonapěťovým stejnosměrným spojením zvaným IFA. V blízké době k nim přibude nové HVDC spojení pod názvem IFA2. Svému zprovoznění v roce 2020 se tento projekt významně přiblížil v dubnu 2017, kdy společnost ABB získala od provozovatelů obou přenosových sítí, National Grid a Réseau de Transport d'Electricité (RTE), smlouvu na dodávku dvou HVDC konvertorů.


První digitální transformátor pro distribuční soustavu představila společnost ABB

29.3.2017 Elektrické distribuční sítě čelí v posledních letech nebývalým změnám, a to jak na straně nabídky, tak na straně poptávky. K těmto sítím jsou připojovány distribuované energetické zdroje a podléhají výkyvům ve výrobě z obnovitelných zdrojů, ze strany spotřeby čelí výkyvům způsobeným například nabíjením elektrických vozidel. Trh s energiemi k tomu tlačí na co nejefektivnější provoz těchto sítí. To vše se promítá do zvýšené míry automatizace v distribučních sítích a souvisejících zařízeních. Konkrétní reakcí na tuto situaci je  TXpert™, první digitální transformátor pro distribuční sítě na světě, poprvé představený společností ABB v březnu 2017 v americkém Houstonu na ABB Customer World. 


Asset Health Center 3.0 od ABB: nová generace efektivního nástroje pro asset performance management

13.2.2017 O systémy pro sledování, řízení a optimalizaci stavu a výkonu jednotlivých zařízení v průmyslu i jiných odvětvích, tzv. „asset performance management“ – APM), je na průmyslových trzích velký zájem. Tyto systémy totiž pomáhají významně zefektivnit výrobu, což může ve svém důsledku představovat právě onen pomyslný jazýček vah u konkurenční výhody. Tomuto zájmu vychází vstříc i společnost ABB, která od konce ledna 2017 nabízí novou generaci svého systému APM pod názvem Asset Health Center 3.0. 


Systém ABB REACT řídí chytré a ekologické domácnosti

30.11.2016 „Příroda je, au fond, anarchická, neuspořádaná.“ Tento povzdech slavného literárního detektiva Hercula Poirota charakterizuje i problém fotovoltaických zdrojů, jsou-li použity k zásobování chytrých domácnosti elektrickou energií: V ranních a večerních hodinách, kdy domácnost má největší spotřebu elektřiny, slunce svítí buď málo, nebo vůbec, zatímco přes den je tomu naopak. Na pomoc nyní přichází zařízení REACT od společnosti ABB 


Internet věcí, služeb a lidí + průmysloví roboti ABB = ABB Connected Services

26.9.2016 Connected Services představují ucelený soubor služeb, které zajišťují delší životnost průmyslových robotů a optimalizují výkon robotických systémů společnosti ABB.  Tyto služby jsou součástí internetu věcí, služeb a lidí (IoTSP), jehož hlavním propagátorem je právě ABB. České odborné veřejnosti představila společnost ABB Robotika služby Connected Services v polovině září 2016. 


Predix a Azure: General Electric a Microsoft spojují síly pro internet věcí v průmyslu

21.7.2016 Internet věcí, tedy identifikace věcí a sledování jejich pohybu po internetu, je v současné době fenoménem téměř ve všech rozhodujících hospodářských odvětvích, především však tam, kde má původ – tedy v průmyslu. Podle americké výzkumné a konzultační společnosti Gartner specializované na informační technologie bude v roce 2016 na celém světě propojeno internetem celkem 6,4 miliard věcí a tento počet vzroste do roku 2020 na více než 20 miliard. 


Internet věcí, služeb a lidí ochrání Benátky před vlnobitím

11.4.2016 Koncept internetu věcí, služeb a lidí (Internet of Things, Services and People – IoTSP), který nedávno představila odborné veřejnosti globální elektrotechnická společnost ABB, bude mít zajímavou a nanejvýš užitečnou aplikaci: integrovaný elektroenergetický a automatizační systém pro protizáplavové bariéry chránící lagunu, v níž se rozkládají jedinečné italské Benátky, před vysokým přílivem a vlnami z mořských bouří. 


Hornsea Project One: Největší mořská větrná farma na světě učinila důležitý krok ke zprovoznění

7.4.2016 Další připravovanou posilou v pozici Velké Británie jakožto evropského leadera ve větrné energii je budovaná větrná farma Hornsea Project One o předpokládaném výkonu 1,2 GW.  V březnu 2016 byl učiněn důležitý krok k jejímu uvedení do provozu: Dánská společnost DONG Energy, jíž projekt patří, podepsala smlouvu se společností ABB na dodávku 220kV AC vysokonapěťového kabelového systému, který propojí tuto větrnou farmu s britskou přenosovou soustavou, provozovanou společností National Grid.


Výsledky průzkumu v síťových odvětvích: Internet věcí je klíčem ke správě majetku

4.4.2016 Internet věcí, tedy identifikace věcí a jejich sledování po internetu, nachází velké uplatnění i v síťových odvětvích, tedy „utilities“, jako je elektroenergetika, plynárenství a vodní hospodářství. Pomocí internetu věcí zde dochází k integraci informačních technologií (IT) a provozních technologií (OT), tedy řídicích systémů, komunikačních systémů, senzorů a software tak, aby podporoval firemní procesy při správě majetku (asset management zahrnující zejména údržbu). Při zapojení lidského činitele tak vzniká nový koncept: internet věcí, služeb a lidí, anglicky: Internet of Things, Services and People (IoTSP) 


 

Naše tipy


























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services