Přečtěte si:  Na co dát pozor při výběru dodavatele fotovoltaiky?


Pozvánky na akce


Stalo se


Unica urychlí a zjednoduší práci elektrikáře

23.10.2014 Produktová řada vypínačů a zásuvek Unica je na našem trhu známa již mnoho let. Koncoví uživatelé si ji oblíbili díky největší nabídce barevných rámečků, z nichž si vybere opravdu každý. V nabídce jsou navíc ryze přírodní materiály, jako sklo, dřevo, různé druhy kovů, kámen nebo dokonce pravá kůže. Možností kombinací barev rámečků a přístrojů je opravdu nepřeberně.

Modulární koncepce – unikátní řešení

Pro profesionály přináší řada Unica jiné výhody, které urychlí a zjednoduší práci. Přístroje řady Unica mají modulární koncepci, která umožňuje kombinovat různé druhy přístrojů s různými rámečky. Do jednoho klasického montážního rámečku, který je určen pro umístění jednoho dvojmodulového přístroje, lze také umístit vedle sebe dva jednomodulové přístroje (obr. 1). Tato unikátní modulární koncepce umožňuje uspořit prostor, peníze i dobu instalace.

Obr. 1 Jednomodulové přístroje vedle sebe

Unica je jediná produktová řada na trhu, ve které je možné v jednom rámečku např. umístit dva křížové přepínače řazení 7 vedle sebe. Pomocí jednomodulů lze však kombinovat i tlačítka s přepínači nebo stmívači. Možností je opravdu hodně a záleží jen na fantazii a návrhu elektroinstalace. 

Další možností, jak uspořit místo na zdi a snížit počet instalačních krabic, je použít čtyř- nebo šestimodulové krycí rámečky (obr. 2).


Obr. 2 Trojmodulový rámeček Unica Allegro

Jako příklad můžeme uvést obývací pokoj v rodinném domě, kde lze umístit přepínače, tlačítka nebo žaluziové ovládače vedle sebe do jednoho „hnízda“. Pro tyto vícemodulové přístroje je nutné použít speciální instalační krabice pro zapuštěnou montáž. Pokud by vám nestačil ani šestimodulový rámeček a potřebujete vedle sebe umístit opravdu hodně přístrojů, můžete použít řešení Unica System (obr. 3). Ten umožňuje sdružit do jednoho místa ovládací prvky až pro 18 modulů. Unica System nalézá své uplatnění v hotelech, kongresových sálech, restauracích, kancelářích apod. Lze jej také použít jako centrální ovládací bod v domácnosti.

                                                Obr. 3 UNICA System

Robustní provedení

Všechny přístroje v řadě Unica jsou vybaveny kovovými montážními rámečky, které jsou odlity ze speciální pružné, ale pevné litiny (obr. 4). Montážní rámečky jsou po stranách opatřeny kovovými zámky, které do sebe přesně zapadají při vícenásobné montáži. S přístroji řady Unica se již nestane, že ve vícenásobných rámečcích nebudou přístroje přesně sedět, budou se kroutit či vyčnívat.

Všechny přístroje Unica jsou v základním provedení v krytí IP20. Obrovskou výhodou je, že při montáži je nemusíte doplnit krycím rámečkem hned, ale nacvaknete jej až úplně na závěr. Výhoda pro uživatele spočívá v tom, že stěnu můžete vymalovat ještě před nasazením rámečku. Rámeček pak nemusíte omývat a čistit, jednoduše ho nacvaknete po vymalování.

Jednoduchost montáže

Jedním z hlavních cílů při vývoji přístrojů Unica bylo co nejvíce zjednodušit práci elektroinstalatéra. Jak přepínače, tak i zásuvky jsou vybaveny bezšroubovými svorkami s barevně rozlišenými uvolňovacími páčkami (obr. 5).

                      

        Obr. 4 Montážní rámeček Zamak                             Obr. 5 Bezšroubové svorky

Schéma zapojení je nakresleno na zadní straně přístroje a pouze svorky pro připojení vodičů jsou otevřené. U 16A strojků jsou použity šroubové svorky, ale i zásuvky lze objednat se šroubovými svorkami. Značky kvality, měrka pro odizolování vodičů a další detaily jsou na boční straně přístroje. Zásuvky jsou navíc vybaveny plastovými dětskými clonkami, které zabrání vložení cizích předmětů do zdířek.

Moderní elektroinstalace

V řadě Unica naleznete širokou nabídku elektronických prvků, jako jsou stmívače, termostaty, meteostanice, pohybová čidla atd. V nabídce je i bezdrátové řešení elektroinstalace Unica AirLink. Díky rádiové technologii komunikace, můžete přidat další vypínače, stmívače či ovládače žaluzií všude tam, kde je zákazník požaduje, aniž byste museli tahat nové kabely ve zdech. Pomocí systému Unica AirLink můžete například centrálně řídit žaluzie nebo vytvořit scénáře osvětlení. Unica AirLink je prvním krokem k inteligentní elektroinstalaci.

     

Pokud si Váš klient přeje plně inteligentní domácnost, může pro její ovládání použít přístroje Unica s komunikací KNX. Systém KNX, který společnost Schneider Electric nabízí nejen pro domácnosti, ale i pro profesionální segment, umožňuje automatické řízení osvětlení, teploty, klimatizace, žaluzií a mnoho dalších funkcí. Vše závisí jen na přání klienta a šikovnosti instalatéra.

Ing. Robert Šimčík, Produktový manager Schneider Electric

Foto © Schneider Electric

Více informací nejen o přístrojích Unica naleznete na www.vypinac.cz

Přečtěte si také:

Asfora: Spínače a zásuvky ve špičkové technologii i designu

30.6.2014 Společnost Schneider Electric uvádí na český trh novinku – řadu interiérových spínačů a zásuvek Asfora. Tato nová řada na první pohled upoutá svým elegantním designem a celkovým provedením. Perfektně ladí s každým interiérem. Produkty jsou vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů, provedení působí robustně, povrch je velmi příjemný na dotyk. Materiál nepodléhá během času změnám, ani při dlouhodobém vystavení slunečnímu záření. Přístroje mají tuhý pozinkovaný kovový rámeček, který nepodléhá korozi. Spínače a zásuvky Asfora jsou dodávány ve dvou barvách – bílé a krémové. 


Schneider Electric: Acti 9 – rEvoluce v jištění

15.11.2013 Společnost Schneider Electric uvedla na trh modulární systém Acti 9. Pět generací zkušeností s nízkonapěťovými systémy umožnilo navrhnout a vyrobit systém, který splňuje i ty nejvyšší požadavky. Při jeho vývoji bylo přihlášeno 22 nových patentů. Přizpůsobuje se náročnému prostředí všech aplikací a poskytuje uživatelům nákladově efektivní elektrické instalace s nulovými požadavky na údržbu. Jednoduchý a výkonný komunikační systém Smartlink umožňuje monitorovat a řídit spotřebu energie na úrovni velkých celků i  individuálních zátěží. 


 

Naše tipy


Copyright © 2012 – 2023 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services