Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















Průzkum KPMG: český průmysl dokáže uspořit 14 % energie

17.3.2017 Úspory energie v průmyslových firmách jsou důležitým tématem, spojujícím efektivitu výroby, a tím konkurenceschopnost firem, s ekologickou náročností výrobního procesu. Tuto oblast důkladně zmapoval průzkum „Potenciál energetických úspor v českém průmyslu“ jehož výsledky byly veřejně prezentovány v březnu 2017. Průzkum provedla konzultační společnost KPMG Česká republika pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu a Státní energetické inspekce.

K provedení průzkumu vedly dvě důležité skutečnosti:

Pro tisíce firem z celé ČR platí od prosince 2015 povinnost provést energetický audit nebo zavést a certifikovat systém energetického managementu, případně environmentálního managementu se zahrnutím energetického auditu. Ohledně naplňování této povinnosti panovala od začátku řada dohadů. Cílem tohoto průzkumu proto bylo zmapování formy, kterou firmy pro splnění povinnosti zvolily, a jejich zkušenosti s úrovní auditu.

Dalším cílem pak bylo zjištění potenciálu energetických úspor, kterou firmy pro splnění povinnosti zvolily, a také celkového postoje k dané problematice.

Průzkum oslovil přes dva tisíce firem z České republiky. Více než 10 % z nich se do průzkumu zapojilo, přičemž čtvrtina z nich uvedla své odpovědi a údaje neanonymně. Kvantitativní část průzkumu probíhala v roce 2016 on-line na adrese www.usporyprumysl.cz  a kvalitativní část pak formou osobních a telefonických rozhovorů.

Z průzkumu vyplynulo, že 70 % respondentů se rozhodlo splnit minimální požadavek novelizace zákona, tedy provedení energetického auditu. Zbylých 30 % se pak regulaci rozhodlo dostát zavedením a certifikací environmentálního (19 %), nebo energetického managementu (11 %).       

Pohled oslovených firem na potenciál úspor energie podle jednotlivých oblastí ukazuje graf níže. Nejvyšší potenciál pro úspory vidí společnosti ve spotřebě elektrické energie, a to až 14 %. U spotřeby zemního plynu pak odhadují potenciál úspor na 10 %. Z pohledu „spotřebiče energie“ mají nejvyšší potenciál úspor budovy, přibližně 16 %, provozní technologie pak 12 %. Na spotřebě ostatních technologií dokáží společnosti ušetřit až 6 % energie.

Nejvíce firem podle zjištění průzkumu plánuje v následujících letech rekonstrukci osvětlení (22 %), dalších 18 % chystá investice do efektivnějších výrobních technologií, 17 % chce lépe využívat odpadní teplo a 14 % plánuje zateplovat objekty. 12 % firem také chystá zavést automatickou regulaci energetických zařízení a pouze 5,5 % firem plánuje investovat do vlastních obnovitelných zdrojů energie.

Z kvalitativní části průzkumu mimo jiné vyplývá, že za největší problém regulace v oblasti energetických úspor firmy pokládají nedostatek informací ze strany státu. Firmy také uvedly, že mají většinou negativní zkušenosti s čerpáním dotací na úspory energií. Ministerstvo průmyslu a obchodu spolu se Státní energetickou inspekcí, které se kromě udělené záštity také na průzkumu samy aktivně podílely, hodlají na tento poznatek reagovat soustavným a kvalifikovaným poskytováním potřebných informací spolu s intenzivní osvětou v oblasti úspor energií v průmyslu.

redakce Proelektrotechniky.cz, s využitím podkladů KPMG Česká republika

Graf © KPMG Česká republika

Ilustrační foto © archiv redakce Proelektrotechniky.cz

Další informace včetně zprávy ke stažení zde

Přečtěte si také:

Inteligentní budova v Lyngby využívá internet věcí, služeb a lidí

25.5.2016 Koncept internetu věcí, služeb a lidí (IoTSP), jehož propagátorem je globální elektrotechnická skupina ABB, nachází stále větší uplatnění v nejrůznějších oblastech. Kromě energetiky a dopravy je využíván také u inteligentních budov v souvislosti s řídicím systémem typu KNX. Příkladem je nová budova společnosti Microsoft v dánském městě Lyngby, s jejímž inteligentním řízením od ABB byla v květnu 2016 seznámena také česká odborná veřejnost. 


Firmy Fitcraft Energy a Teco představily řešení pro efektivní využití obnovitelných zdrojů

18.4.2016 Firmy Fitcraft Energy a Teco se dohodly na spolupráci při vzájemné integraci svých produktů. Akumulační jednotka Savebox firmy Fitcraft Energy a systém Tecomat Foxtrot jsou komunikačně svázány, a díky tomu lze Savebox operativně začlenit do různých sestav domácích fotovoltaických elektráren, a tím maximalizovat jejich výtěžnost, nebo s většími variantami vybudovat základní záložní zdroj pro malé i velké budovy. 


Energie pro obytný komplex Phi Suea House v Thajsku: jen slunce a voda

15.3.2016 Projekty využívající ukládání energie z obnovitelných zdrojů do vodíku s následnou výrobou elektřiny v palivových článcích zaznamenaly důležitý milník v podobě nového obytného komplexu Phi Suea House v thajském městě Chiang Mai, jehož energetické hospodářství pracuje plně v ostrovním režimu a kombinuje fotovoltaické zdroje, elektrolyzér, zásobník energie a palivové články. Jde o největší projekt tohoto druhu na světě. Světová odborná veřejnost byla s tímto projektem seznámena v únoru 2016. 


Nový frekvenční měnič ACH580 od ABB pro aplikace v oblasti HVAC

1.3.2016 Jednotka ABB Pohony nově představila frekvenční měnič ACH580, určený speciálně pro široké použití v oblasti vytápění, větrání a klimatizace (HVAC). ACH580 má prověřené potlačení harmonických, intuitivní ovládací panel a vestavěný komunikační protokol BACnet. je vhodný pro nepřetržitý provoz v kriticky důležitých aplikacích, například v nemocnicích a datových centrech, a umožňuje udržovat komfortní prostředí, které je nutné pro maximální produktivitu v komerčních budovách, například v kancelářích či školách. 


Inteligentní vnitřní osvětlení využívá Power over Ethernet k úsporám energie

2.2.2016 Power over Ethernet, zkráceně PoE, je napájení po datovém síťovém kabelu, bez nutnosti přivést napájecí napětí k přístroji dalším samostatným kabelem. Tento způsob napájení se dnes používá především ve spotřební elektronice u přístrojů (kamer či telefonů) napojených na internet. V lednu 2016 představila společnost Royal Philips poprvé na světě využití této technologie pro inteligentní vnitřní osvětlení v nově otevřeném inovačním centru Watt Family Innovation Center na Clemsonově univerzitě v americké Jižní Karolíně. 


Nízkoenergetické gymnázium: speciální žaluzie maximalizují využití denního světla a minimalizují spotřebu energie

25.1.2016 Články v naší rubrice Osvětlení se ponejvíce zaměřují na elektrické zdroje světla a jejich využití. Nejpřirozenějším a nejzdravějším světelným zdrojem nicméně stále zůstává přirozené denní sluneční světlo, zejména jeho bílá složka s modrým barevným komponentem. Jak známo, tato složka potlačuje tvorbu spánkového hormonu melatoninu, a pomáhá tak být bdělý a soustředěný. Proto zejména školní a jiné budovy, kde se bdělost a soustředěnost vyžaduje a podporuje, by měly mít tohoto světla co možná nejvíce. Za jasných a teplých slunečných dnů se však lidé zároveň potřebují chránit před tepelnou složkou slunečního záření. Jak ale zvládnout tento protiklad? 


Brněnské Divadlo na Orlí používá technologie ABB

22.12.2015 Novou divadelní scénou Janáčkovy akademie múzických umění v Brně je budova Hudebně-dramatické laboratoře JAMU, která vyrostla v místě proluky v samém centru Brna na ulici Orlí. KNX instalaci s přístroji KNX od ABB realizovala v této budově firma BOSSYS. Investor (Janáčkova akademie múzických umění) požadoval jeden systém, který by zastřešil ovládání osvětlení, žaluzií, elektricky otevíraných oken, ventilace a vytápění či chlazení, a navíc do tohoto systému včlenil i samostatné zabezpečovací a protipožární podsystémy. 


free@home: hlasový systém pro inteligentní domácnost zvládá 60 funkcí i logiku „jestliže-pak“

16.9.2015 Koncept inteligentní domácnosti či inteligentního domova je dalším technologickým a uživatelským pokračováním konceptu inteligentního domu, který je rovněž nedílnou součástí konceptu smart city. Prozatím nejpokrokovější ovládací systém pro automatizaci domácností, nabízený pod obchodním názvem free@home, prezentovala společnost ABB začátkem září 2015 


Inteligentní domy: řešení pro běžné uživatele

20.7.2015 Inteligentní domy, rozumějme tedy inteligentní obytné budovy, již zdaleka nejsou vymožeností pro bohaté technické a ekologické nadšence. Dodavatelé elektrotechnických a energetických technologií dnes nabízejí komplexní řešení pro takovéto „chytré“ domy, zahrnující dílčí technická zařízení a systémy takříkajíc pro každého. 


Vitovalor 300-P: palivočlánková mikrokogenerační jednotka pro obytné domy na evropském trhu

15.5.2014 Jak jsme psali v našem článku První palivočlánková mikrokogenerace pro domácnosti v Evropě, byla v dubnu 2014 německým výrobcem tepelné techniky Viessmann uvedena na německý trh první palivočlánková mikrokogenerační jednotka, určená pro běžné spotřebitele. Tento produkt s obchodním jménem Vitovalor 300-P používá palivové články japonského výrobce Panasonic. 


 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services