Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















FlexROOM®: řešení pro flexibilní automatizaci administrativních budov

11.3.2013 Měnit dispozici vnitřních prostor v budově postavené se stávajícím přístupem k řízení technologií je poměrně komplikovaná a nákladná záležitost. Je tomu tak nejen kvůli stavebním úpravám, ale stále více i s ohledem na technologii budovy, tedy zařízení elektroinstalací vedených v příčkách, řízení tepelného komfortu, světel a zastínění. Pro usnadnění takovýchto změn přichází společnost WAGO na český trh s technologií WAGO flexROOM® pro automatizaci administrativních budov, která celý proces významně usnadňuje, snižuje tak související náklady na nezbytné minimum, čímž v neposlední řadě významně zhodnocuje danou nemovitost.

         Obr. 1 Systém WAGO flexROOM®

Ve flexROOM® boxu je kompletně instalovaný hardware se všemi elektrotechnickými komponentami (řídicí systém, zdroje, relé, svorky, konektory, propojení). Součástí je nainstalovaný a odzkoušený software pro řízení zastínění, osvětlení (DALI), tepelného komfortu (vytápění a chlazení).

Rychlou a bezchybnou montáž v podhledu či vyvýšené podlaze zajistí osvědčený konektorový systém WINSTA®, rovněž od firmy WAGO.

FlexROOM® nabízí kompletně otevřené rozhraní pro snadnou integraci s ostatními systémy BMS (Building Management System). Systémové boxy flexROOM® jsou v nabídce ve variantách pro různé počty os místností (8, 16, 24 os). Osou místnosti se zde rozumí základní stavební modul jakožto součást místnosti, která je přiřazena k oknu. Pod každou osou se skrývá ovládání ochrany před sluncem, osvětlení i regulace teploty. Díky tomuto rozčlenění lze koncept flexROOM® flexibilně používat téměř ve všech administrativních budovách.


     Obr. 2 Koncept WAGO flexROOM® pracuje na základě os místností.

Součástí produktu flexROOM® je integrovaná webová aplikace. Ta nabízí jednoduché nastavení jednotlivých os místností včetně následné rekonfigurace při změnách dispozic během provozu budovy, snadné přiřazení bezdrátových modulů k jednotlivým řízeným prvkům (světla, žaluzie, vytápění/chlazení), možnost nastavení regulačních konstant vytápění a chlazení, časů pohybu žaluzií a žádaných hodnot osvětlení, snadnou správu po Ethernetu/Internetu a přiřazení pohybových čidel, okenních kontaktů, senzorů intenzity osvětlení k daným prostorům.

Veškerá používaná tlačítka, ovladače a okenní kontakty s technologií EnOcean jsou bezdrátová a zároveň bezbateriová. U ovladačů místností a okenních kontaktů je použit solární článek, u tlačítek se využívá elektromechanického převodu energie.

FlexROOM® zohledňuje požadavky normy ČSN EN 15232 Energetická náročnost budov  vliv automatizace, řízení a správy budov. Díky tomu lze při jeho použití dosáhnout třídy A dle klasifikace této normy.

Obrázky: WAGO

Více informací zde

Přečtěte si také:

Dvojité detektory pohybu Siemens snižují riziko falešných poplachů

7.7.2014 V červnu 2014 představila společnost Siemens odborné veřejnosti detektory pohybu řady Magic PDM-IXx12/T a PDM-IXx18/T. Zvláštností těchto detektorů je, že kombinují pasivní infračervené a mikrovlnné signály, čímž dosahují značné přesnosti detekce pohybu v kontrolované zóně a snižují riziko falešných poplachů. S pomocí zdokonaleného algoritmu Siemens Matchtec jsou přijímané infračervené a mikrovlnné signály od pohybujících se objektů vyhodnocovány multikriteriální analýzou 


Rodiny produktů AMAX a RADION od Bosche střeží objekty různých velikostí

28.4.2014 Rodina bezpečnostních zařízení kontrolujících neoprávněný vstup do objektů Bosch AMAX se koncem dubna 2014 rozšířila na tři produkty, představující vzájemně navazující řešení: AMAX 2100 je vhodný pro malé aplikace o maximálním počtu 8 zón. AMAX 3000 je určen pro objekty vyžadující 32 zón a AMAX 4000, který je na trhu již od roku 2013, ochrání velké areály vyžadující 64 zón, jako je například klinika s několika ordinacemi. 


Desigo CC: nová platforma pro řízení inteligentních budov

9.4.2014 Na konci března 2014 představila společnost Siemens novou platformu pro řízení inteligentních budov s obchodním označením Desigo CC. Jako první svého druhu umožňuje tato platforma uživatelům integrovat všechny systémy budovy: od topení, větrání a klimatizace (HVAC) přes požární bezpečnost a zabezpečení proti vniknutí (video a detekce), energetické hospodářství včetně automatických funkcí místností až po osvětlení a stínění. 


Eco Power Meter KW9M

30.1.2014 Společnost Panasonic Electric Works Europe AG představila koncem ledna 2014 české odborné veřejnosti inteligentní elektroměr KW9M, který měří s odchylkou pouhých 0,5 %. Tím se řadí k nejpřesnějším přístrojům v oblasti podružného měření (tedy dílčího měření spotřeby sloužícího zpravidla k rozúčtování). Tento elektroměr se používá pro měření střídavého nebo stejnosměrného napětí do 500 V. 


BME280: první integrovaný senzor teploty, tlaku a vlhkosti

9.1.2014 Společnost Bosch Sensortec představila na začátku roku 2014 unikátní produkt: BME280 Integrated Environmental Unit (integrovaná jednotka pro prostředí), který jako první na světě sdružuje do jednoho senzoru měření teploty, tlaku a vlhkosti. Tento senzor je nyní k dispozici omezenému  okruhu zákazníků. 



Schneider Electric: Acti 9 – rEvoluce v jištění

15.11.2013 Společnost Schneider Electric uvedla na trh modulární systém Acti 9. Pět generací zkušeností s nízkonapěťovými systémy umožnilo navrhnout a vyrobit systém, který splňuje i ty nejvyšší požadavky. Při jeho vývoji bylo přihlášeno 22 nových patentů. Přizpůsobuje se náročnému prostředí všech aplikací a poskytuje uživatelům nákladově efektivní elektrické instalace s nulovými požadavky na údržbu. Jednoduchý a výkonný komunikační systém Smartlink umožňuje monitorovat a řídit spotřebu energie na úrovni velkých celků i  individuálních zátěží. 


Smart Cosmo: projekt řídicího panelu pro inteligentní budovy v systémech smart grid

13.11.2013 Společnost Panasonic Corporation oznámila veřejnosti začátkem listopadu 2013 vývoj nového řídicího panelu pro ovládání a vizualizaci energetického managementu v budovách, určeného zejména jako koncový řídicí bod při vytváření systémů smart grid. Pod značkou Smart Cosmo™ by se měl objevit na trhu nejpozději v březnu 2015. 


Dragon Dome: infračervená LED pro bezpečnost na dálku

7.10.2013 Koncem září 2013 byla veřejnosti představena nová infračervená LED pro zabezpečení budov od společnosti Osram Opto Semiconductors, prezentovaná pod obchodním názvem Dragon Dome (přibližně „dračí zámek“). Zaměřený paprsek této vysoce výkonné infračervené LED se světlem o vlnové délce 850 nm dosáhne do vzdálenosti přes 100 m, přitom má kompaktní design a nepotřebuje vnější čočku. Díky těmto parametrům je ideální pro použití v bezpečnostních technologiích, například CCTV. 


Ocenění GRAND PRIX: systém Tecomat Foxtrot

26.9.2013 Jedno z ocenění GRAND PRIX veletrhu FOR ARCH 2013 získal řídicí systém Tecomat Foxtrot od společnosti Teco. Tento otevřený a volně programovatelný PLC (Programmable Logic Controler) systém je možné díky pokročilým komunikačním funkcím a řadě volitelných rozhraní propojit s dalšími systémy, jako jsou např. multimedia, zabezpečovací ústředny, elektrické zámky, klimatizace, osvětlení a žaluzie či tepelné čerpadlo nebo fotovoltaika. 


Magic Mirror: kouzelné zrcadlo chrání budovy

19.7.2013 Siemens Building Technologies, divize společnosti Siemens, představila v červenci 2013 nový pasivní infračervený detektor pohybu v budovách na ochranu proti neoprávněnému vniknutí. Tento detektor (viz foto) má obchodní název Magic Mirror, tedy Kouzelné zrcadlo, a představuje další krok ve zdokonalování technologie pro ochranu budov.


Nasávací hlásiče kouře s dokonalejší metodou detekce

12.6.2013 Společnost Siemens uvedla na trh dva nové nasávací hlásiče kouře (Aspirating smoke detectors – ASD), které umějí bezpečně rozlišovat mezi kouřem, párou a prachem. Pomocí vzorkovacího potrubí průběžně odebírají ze sledovaného prostoru vzorky vzduchu a zjišťují, zda v nich nejsou obsaženy kouřové částice. Oba modely využívají optickou metodu detekce při použití světla o dvou vlnových délkách (modrého a infračerveného), a proto jsou schopny s vysokou přesností určit rozměry částic i jejich koncentraci ve vzduchu. 



Kamery „All-in-One“ pro vnitřní a venkovní použití

3.6.2013 Nejnovější kamery řady „All-in-One“ od společnosti Siemens pro systémy průmyslové televize (Closed Circuit Television – CCTV) uživatelům nabízejí vysoké rozlišení a díky své všestrannosti a pokročilým funkcím pokrývají většinu bezpečnostních požadavků. V nabídce je model pro vnitřní použití, dva univerzální modely pro vnitřní i venkovní použití  




 

Naše tipy