Přečtěte si:  Volné vstupenky na veletrh CZECHBUS ZDE






Pozvánky na akce


Stalo se


















Building X: cloudová sada softwaru pro chytré budovy od Siemens se představuje

5.8.2022 Společnost Siemens Smart Infrastructure představila na konci června 2022 novou, otevřenou a interoperabilní cloudovou sadu softwaru s názvem Building X. Je určena pro chytré budovy a jedná se o první nabídku příští generace založenou na platformě Siemens Xcelerator.

Xcelerator a Building X – co, proč a pro koho

Siemens Xcelerator je otevřená digitální platforma pro podniky, která zastřešuje nabídku hardwaru a softwaru pro internet věcí, rozvíjející se ekosystém partnerů a tržiště řešení pro rychlejší digitální transformaci. Jejím cílem je urychlit digitální transformaci v nejrůznějších průmyslových odvětvích, v dopravě, energetických sítích a v oblasti budov.

Softwarová sada Building X, založená na této platformě, nabízí řešení nejrůznějších výzev, kterým dnes čelí uživatelé budov, investoři, realitní společnosti nebo správci budov. Jde o tzv. jediný zdroj pravdy (SSOT), tj. objektivní řešení, které má zjednodušit komplexnost digitalizace a podpořit dosažení cílů v rámci uhlíkové či emisní neutrality. Data generovaná v budovách z různých zdrojů, oborů a systémů lze tak nově digitalizovat a využít v rámci jednotné platformy Building X.

To vše přináší uživatelům nemalé výhody a umožňuje začlenit jejich stávající software a ekosystém, včetně aplikací třetích stran, prostřednictvím na dodavateli nezávislé konektivity a otevřených aplikačních programovacích rozhraní (API). Sada obsahuje modulární aplikace využívající umělou inteligenci a zabudované funkce pro kybernetickou bezpečnost. Zároveň usnadňuje spolupráci se zákazníky a partnery pro rychlejší řešení jejich požadavků, a to především díky otevřené a cloudové technologii. To znamená, že pomáhá usnadnit a urychlit digitální transformaci a umožnit její zavádění ve větším měřítku.

Součástí sady Building X je aktuálně řada aplikací a digitálních služeb přizpůsobených různým skupinám uživatelů a napojených na platformu využívající umělou inteligenci. Tato sada otevírá nové možnosti v oblasti digitalizace, správy a optimalizace provozu budov a je přínosná jak pro stávající, tak pro nové objekty. S využitím výkonných analytických nástrojů pokrývají jednotlivé aplikace všechny hlavní segmenty správy budov, od řízení spotřeby energie přes zabezpečení až po jejich provoz. Nabízejí tak konzistentní uživatelskou zkušenost díky inteligentnímu propojení příslušných dat zaměřenému na zajištění výsledků pro zákazníka.

Digitální dvojče provozu budovy

Building X spojuje reálný a digitální svět budov tím, že konsoliduje data z různých zdrojů do digitálního dvojčete provozu budovy. Provozovatelé budov mohou díky virtuálnímu zobrazení budovy řešit případné problémy mnohem rychleji. Uživatelům nabízí transparentnost při dosahování cílů v oblasti udržitelnosti, lepší výkonnosti budovy a optimální spokojenosti, což vše vede k lepším obchodním výsledkům.

Rostoucí sada aplikací

Aplikace obsažené v sadě Building X by měly být modulární a uživatelsky individuální, tj. poskytovat ta správná data těm správným lidem. Kromě možností spolupráce a podílení se na tvorbě řešení zahrnuje i řadu aplikací, které jsou připraveny k okamžitému použití. To znamená, že nabízí nejen jednotný koncept pro určené uživatele a pracovní postupy, ale zároveň i customizaci dashboardů a náhledů na data podle potřeb každého uživatele.

Nabídka aktuálně zahrnuje čtyři aplikace s tím, že časem by měly být přidány další:

•    Aplikace Energy Manager sleduje spotřebu energie, náklady a uhlíkovou stopu budovy nebo komplexu budov a umožňuje včasný zásah v případě potřeby. Předpovídá spotřebu energie podle historických dat a pomáhá uživatelům sledovat cíle v oblasti udržitelnosti a uhlíkové neutrality budov.

•    Aplikace Operations Manager se zaměřuje na provoz a monitoring vybavení budov a aplikací v reálném čase. Z jednoho místa dokáže monitorovat komplex budov a zajistit rychlou reakci na problémy, a tím zkrátit odstávky. Uživatelům nabízí výhody v podobě zaručené kontinuity podnikání a lepší doby reakce.

•    Aplikace Security Manager zajišťuje provoz a údržbu bezpečnostních systémů díky jednotným a automatizovaným pracovním postupům. Centrálně řídí každodenní bezpečnostní operace a incidenty ve všech systémech.

•    Aplikace 360° Viewer App zobrazí danou lokalitu ve virtuálním 3D prostředí, což umožňuje náhled do interiéru pro zajištění topologie a instalace zařízení.

SaaS a lepší výsledky díky službám pro budovy

Nabídka Building X je založena na modelu SaaS („software jako služby“), tj. na bázi předplatného. Díky tomu získají jednotliví stakeholdeři běžný přístup k softwaru, nejnovějším funkcím a aktualizacím během celé doby životnosti budovy a podle svých aktuálních potřeb.

Kromě modelu SaaS si zákazníci mohou rovněž zvolit ucelenou nabídku služeb Siemens Xcelerator Building Services, která bude k dispozici v rámci Building X. Při dosahování svých cílů se pak mohou spolehnout na služby Siemens. U tohoto modelu nabízí Siemens kombinaci svých technologií a odborné zkušenosti specialistů na digitalizaci budov. Tyto programy lze přizpůsobit na míru podle předem definovaných výsledků, jako jsou například nižší provozní náklady a náklady na energie, optimalizace výkonnosti aktiv pro lepší provozuschopnost a produktivitu, splnění regulačních požadavků nebo vyšší spokojenost obyvatel budovy.

Siemens, redakčně upraveno

Foto © Siemens

Přečtěte si také:

Trh veřejných služeb: jak se neztratit v novém a spletitém prostředí

1.7.2022 Jste výrobce inovativních technologií nebo dodavatelé služeb s bohatými zkušenostmi z trhu soukromého podnikání, které nyní hodláte dále zúročit na trhu veřejných služeb? Pak mám pro Vás dvě zprávy. Ta špatná je, že ve veřejných službách je, oproti trhu soukromého podnikání, všechno úplně jinak a mnohem složitější. Ta dobrá je, že vás umíme naučit, jak tomuto trhu porozumět tak, abyste i na něm uspěli. 


LED svítidla s IoT senzory vnitřního prostředí zefektivňují provoz a přispívají k plnění ekologických cílů

9.5.2022 Francouzská společnost Derichebourg Multiservices, která poskytuje služby správy budov facility managementu (správy budov, případně dalšího majetku) pro firmy a obce, vybavila své nové ústředí v Créteil u Paříže IoT senzorickým systémem od společnosti Enlighted ze skupiny Siemens. Česká odborná veřejnost byla s tímto zajímavým projektem seznámena v dubnu 2022. 


Radnice, pečovatelská centra, školy: Zahájen rozsáhlý projekt EPC u městské části Praha 7

1.4.2022 Městská část Praha 7 zahájila v polovině března 2022 modernizaci 12 objektů za 17 mil. Kč, která jí umožní snížit náklady na plyn, elektřinu a vodu o 12 %, což představuje 2,32 mil. Kč ročně. Jelikož se radnice rozhodla využít metodu energetických služeb se zárukou (EPC) má tuto částku navíc garantovánu smluvně na 12 let. Poskytovatel služby je společnost ENESA z holdingu ČEZ ESCO.


Stavovské divadlo úspěšně využívá osvědčená řešení z EPC v Národním divadle

18.2.2022  Stavovské divadlo je nejstarším divadlem v Praze. Patří i k těm nejvýznamnějším, v roce 1787 se zde konala premiéra opery Don Giovanni, kterou Mozart pro Prahu speciálně složil a také osobně dirigoval. Již dvanáct let zde úspěšně funguje projekt EPC, o jehož výsledcích byla odborná veřejnost informována v lednu 2022.


„Zelené“ Národní divadlo v Praze: projekt EPC energetického hospodářství se rozšířil o trojici nabíjecích stanic

4.2.2022  Pražské Národní divadlo pokračuje v zavádění prvků a technologií pro udržitelný provoz a dosahování energetických úspor. Nejnovějším počinem je vybavení modernizovaných podzemních garáží pod náměstím Václava Havla trojicí stojanů, které umožní návštěvníkům první české scény doplnit energii v bateriích jejich elektromobilů. Odborná veřejnost o tom byla informována koncem ledna 2022.


Chytrá regulace vytápění, nová svítidla i hospodaření s vodou:  smart city Písek osm let úspěšně využívá EPC

21.12.2021 Jihočeský Písek je prvním českým smart city. Mezi „chytrá“ řešení bezesporu patří energetické projekty financované z úspor, tedy metodou EPC, ačkoli se ne vždy takto prezentují navenek. Každopádně Písek tento způsob řešení energetických úspor využívá již osm let a velmi úspěšně. Cekem tři energeticky úsporné projekty garantují městu Písek každoroční úspory nákladů za elektřinu, plyn, teplo a vodu ve výši 4,2 mil. Kč. Projekty zde realizuje především společnost ENESA ze skupiny ČEZ.


Kogenerace propojená do virtuální elektrárny úspěšně slouží nemocnicím na Vysočině

20.12.2021 Dvěma největším spádovým nemocnicím na Vysočině v Havlíčkově Brodě a Pelhřimově, o jejichž zahájení jsme informovali naše čtenáře v lednu 2020, se díky novým moderním technologickým řešením podařilo snížit provozní náklady a stabilizovat cenu energií do budoucna. V polovině prosince 2021 o tom odbornou veřejnost informoval dodavatel projektu ČEZ Energo ze skupiny ČEZ ESCO.


Projekt Zdravá třída: pražské gymnázium dostane do tříd senzory oxidu uhličitého

27.10.2021 Pražská městská společnost Operátor ICT a technologická společnost Sigfox Česká republika (dále „Sigfox“) zahájily v říjnu 2021 projekt Zdravá třída. Jeho cílem je zlepšení kvality ovzduší ve školách. V jeho první fázi byl do každé třídy gymnázia Na Vítězné pláni instalován inteligentní senzor propojený sítí Sigfox internetu věcí (IoT), který hlídá hladinu CO2 a s předstihem rozpozná moment, kdy v učebně dochází k překročení hraničních limitů a je třeba ji vyvětrat. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services