Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR


Pozvánky na akce


Stalo se
Vodicí řetězy MURRPLASTIK

26.6.2013 Společnost Schmachtl představuje vodicí řetězy od renomovaného německého výrobce Murrplastik Systemtechnik. Tato zařízení umožňují pohyblivé uložení kabelů nebo hadic i o velkém průměru, a zajišťují tak jejich nucené vedení s definovaným poloměrem ohybu a současně také mechanickou ochranu před vlivy okolního prostředí.


Obr. 1 Ukázka upevnění odsávací hadice na vnějším ohybu řetězu

Některé aplikace (zejména dřevoobráběcí stroje) vyžadují vedení odsávací hadice o velkém průměru, která se nemůže umístit dovnitř řetězu. Potom nastává problém – kam s ní. Možností je umístění hadice na vnější nebo vnitřní ohyb řetězu a její upevnění speciálními třmeny (obr. 1). Fixace třmenů na otevřená provedení vodicích řetězů je velice jednoduchá a spočívá v pouhém nacvaknutí, u řetězů uzavřených je nutné použít šroubky. Pomocí třmenů lze takto upnout hadici o maximálním průměru 182 mm.

Novinkou je možnost umístění a upevnění hadice na bok vodicího řetězu. V tomto případě již nejde o hadici pro odsávaní, ale spíše o hadice pro ochranu dodatečně montovaných kabelů. Tento hadicový paket lze jednoduše nasadit do držáků bez nutnosti otevírání vodicího řetězu. Také lze zmiňované řešení uplatnit v případě nutnosti časté výměny nějakého kabelu a snížení tak doby prostojů. Součástí balení příchytek je samozřejmě i montážní příslušenství.

Výše popsaná řešení jsou určena pro řetězy typu HeavyLine pro těžší a náročnější aplikace.

V loňském roce bylo rozšířeno portfolio příslušenství o úložné vany z plastu, oceli nebo v nerezovém provedení (obr. 2), přičemž standardní hliníkové provedení je stále v nabídce.


Obr. 2 Příklady vodicích van VAW

Plastové vany VAW-K-120 (obr. 3) a jejich držáky jsou určeny pro lehčí aplikace, kde nedochází k mechanickému namáhání a používají se výhradně s menšími typy vodicích řetězů. Kovové vany VAW-Z 120 (ocel) a VAW-E 120 (nerez) mají velkou mechanickou odolnost. Dle požadavků zákazníka lze dodat také provedení z nerezu V4A s odolností vůči mořské vodě a chemickým látkám.


Obr. 3 Plastová vana VAW-K-120 

Do ocelových van lze instalovat vodicí rolny o průměru 50 mm (obr. 4) namísto standardních kluzných lišt používaných u van hliníkových. Díky rolnám lze potom realizovat délky pojezdu řetězu až ve stovkách metrů.


Obr. 4 Vodicí rolny v bočnici úložné vany

Dalším příslušenstvím jsou tlumicí samolepicí gumové pásy VAW-2K sloužící k eliminaci hluku a vibrací vznikajících pojezdem vodicího řetězu v úložné vaně. Lze volit z výšky pásu 4 nebo 9 mm, který odpovídá hmotnosti řetězu s náplní. Používaný materiál odolává teplotám v rozsahu –40 až +100 °C, UV záření a vlivům vlhkosti.

Jiří Jakl, Schmachtl CZ s.r.o., redakčně upraveno

Fota: Schmachtl

Více informací naleznete zde

Přečtěte si také:

Individuální zkouška kabelů eliminuje problémy

22.10.2014 Kabely v průmyslovém prostředí musí fungovat bez poruch po dlouhá léta. Platné normy sice popisují obecné požadavky na konstrukci a materiál, v některých případech kabelů pro speciální aplikace však nejsou dostatečné. Řešením zde může být individuální dohoda výrobce kabelů se zákazníkem a vlastní vyvinuté zkušební postupy. Stuttgartská skupina Lapp disponuje rozsáhlým testovacím střediskem, kde jsou kabely a vodiče testovány pro různé typické průmyslové aplikace a také pro větrné elektrárny. 


Nový silový konektor 21BV od Multi-Contactu

29.9.2014 Multi-Contact představuje nový konektor z řady 3 Powerline. Tento jednopólový izolovaný konektor o průměru 21 mm doplňuje již zavedené modely 10BV a 16BV, a společně tak tvoří kompletní nabídku obzvláště výkonných řešení s vysokou přenosovou kapacitou až do 800 A. Nová řada 21BV je určena zejména pro použití v mobilních generátorech, mobilních záložních zdrojích, pro napojení kabeláže u jednorázových akcí  


Nejvýkonnější kabelová technologie pro podzemní a podmořský přenos energie na světě

27.8.2014 Společnost ABB, vedoucí světová skupina v oboru silnoproudé elektrotechniky a energetiky, představila v srpnu 2014 průlomovou technologii pro podzemní a podmořský přenos energie. Je jí 525kilovoltový kabel pro stejnosměrné přenosové spojení, používané zejména u obnovitelných zdrojů energie (viz například článek o projektu Maritime Link). 


Horns Rev 3: další dánská mořská větrná farma v přípravě

10.4.2014 Dánská větrná farma Horns Rev 3 se na začátku dubna 2014 přiblížila o další krok realizaci podepsáním smlouvy provozovatele dánské přenosové sítě Energinet.dk se společností ABB na dodávku podmořského přenosového spojení. Tato větrná farma se bude nacházet v Severním moři, cca 30 km od nejzápadnějšího výběžku Jutského poloostrova 

Větrnou farmu Dudgeon Offshore Wind Farm připojí 132kV AC podmořský kabel

21.2.2014 Od roku 2016 začne dodávka podmořského kabelu pro připojení britské mořské větrné farmy Dudgeon Offshore Wind Farm k britské národní přenosové síti. Dodavatelem, který v únoru 2014 získal tuto zajímavou zakázku, je společnost ABB. Kabel bude 42 km dlouhý a obsahuje tři vodiče o střídavém napětí 132 kV AC. Celkový přenášený výkon činí 400 MW. Plánovaná životnost kabelu je 25 let. 


 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services