Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR


Pozvánky na akce


Stalo se
Kabely LAPP pro přenos dat v autobusech IVECO

31.3.2021 Koncem března 2021 byla informována odborná veřejnost, že společnost Iveco Czech Republic, a.s., si jako dodavatele kabelů včetně příslušenství vybrala společnost LAPP. Díky vysoké kvalitě použitých datových patch kabelů Lapp splňují městské a meziměstské autobusy IVECO nejnáročnější požadavky veřejných i soukromých dopravců. Společnost LAPP zajišťuje spolehlivou technickou podporu a servis.

Ethernet kabely v rámci systému ITPT

Použité komponenty komunikačního systému autobusů musí splňovat požadavky na kompatibilitu a interoperabilitu v rámci systému ITPT. Specifikace ITPT neomezují strukturu systému, poskytují pouze rámec pro navrhování hardwaru a softwaru, aby mohly být moduly snadno integrovány do architektury sítě. To zjednodušuje přístup dodavatelů IT techniky a dává uživatelům flexibilitu při výběru služeb a komponent. V rámci architektury komunikačního systému autobusu mohou být její součástí:

•    TFT monitory,

•    záznamový systém,

•    informační panely,

•    systém preference VHD,

•    pokladní systém,

•    systém počítače cestujících,

•    případně další moduly.

Komunikace probíhá na bázi ethernetu, kde vzájemné propojení zajišťují ethernetové switche. Na propojení jednotlivých částí jsou použity většinou 2párové ethernetové kabely zakončené konektory RJ45  nebo M12 D. Jedním z příkladů často používaného patch kabelu je typ pod označením IE-5-M12D-S-12-P-2-26-7-M12D-S. Patch kabel s délkou 12 m má odolný PUR plášť, dvě stínění a na obou koncích je osazen zastříknutými konektory M12 D (viz obrázek níže).

Obrázek 1 ETHERLINE® P FLEX Cat.5e M12

Společnost Iveco používá více než 20 různých typů standardních katalogových patch kabelů v délkách 0,5 – 20 m, které jsou zakončeny konektory M12 s krytím IP67 nebo patch kabely M12 – RJ45 v délkách 5 – 10 m v závislosti na použitém systému, resp. jeho vstupech a výstupech.

Mimo hotových patch kabelů jsou na větší vzdálenosti využívány ethernetové kabely  ETHERLINE® LAN FLEX 600 S/FTP CAT.7 Y. Tyto kabely jsou testovány na frekvence do 600 MHz a umožňují komunikační rychlost až 10 GBit/s. Díky lankovému jádru dokážou dlouhodobě odolávat vibracím vozidla. Instalované kabely LAPP splňují všechny náročné požadavky předpisů a norem na komponenty používané v autobusech.

ETHERLINE® LAN FLEX 600 S/FTP Cat.7 Y

IBIS (Integrated Bus Information System)

Dalším komunikačním systémem, který nejen společnost Iveco využívá v rámci veřejné dopravy, je sběrnice IBIS. Tato komunikuje s rychlostí 1200 bit/s a probíhá podobně jako RS485 nebo CAN na stíněných kabelech se stáčenými páry, které propojují jednotlivá periferní zařízení s palubním počítačem. V praxi jsou pro tuto aplikaci používány kabely UNITRONIC® LiYCY (TP) 2x2x0,5.

UNITRONIC® LiYCY (TP) 2x2x0,5

Příbuzný typ kabelů UNITRONIC® LiYCY bez stočených párů s počty žil 2x0,5/4x0,5/8x0,5 je využíván v rámci jednotlivých informačních systémů a jejich propojení na palubní desku. Ochranu všech kabelů a svazků vodičů před mechanickým poškozením v rámci vozidla zajišťují plastové spirální hadice z materiálu PA6/PA12, které lze velmi snadno aplikovat na svazek. Mezi základní vlastnosti těchto bezhalogenových spirál patří velmi dobrá odolnost v případě požáru a teplotní odolnost až do 125 °C (viz obrázek níže).

Plastová spirála KW

Všechny komponenty použité v autobusech musí splňovat požadavky předpisu č. 118 Evropské hospodářské komise OSN (Regulation No. 118 UN/ECE, dále jen R 118). Předpis R 118 se vztahuje na vlastnosti při hoření (zápalnost, rychlost hoření a tavné vlastnosti) vnitřních materiálů používaných ve vozidlech. Kabelů se týká zkouška požární odolnosti podle čl. 6.2.6 R118, které musí všechny použité kabely vyhovět.

Lapp

Foto © LAPP 

Další informace a prodej produktů LAPP na www.lapp.cz

Přečtěte si také:

Kabel s digitální pamětí

24.7.2020 Trochu mědi a plastu, někdy také skleněná vlákna – kabely jsou v podstatě „analogovým“ produktem. Zároveň však výrobce, jako je LAPP, shromažďuje spoustu informací o svých produktech v digitální podobě. Kromě toho existují data, která generuje zákazník během provozu. Jak spojit analogový a digitální svět co nejplynuleji ve spojovacích systémech? LAPP přináší dvě působivá řešení, která se zabývají různými aspekty problému: Digital Cable Code a Cloud Marking. 


Kabelová systémová řešení made by LAPP

20.3.2020 Výrobní závod LAPP v Otrokovicích poskytuje od roku 2017 návrh řešení a kompletaci kabelových svazků na míru. Sortiment ÖLFLEX® CONNECT (interní název pro kabelovou konfekci) vytváří z jednotlivých komponent funkční celek, který je připraven k finální montáži bez nutnosti dalších úprav. Nejedná se o žádnou velkosériovou výrobu, ale vysoce specializovanou výrobu přizpůsobující se individuálním potřebám každého zákazníka. Výrobní kapacita umožňuje snadnou montáž kabelových svazků, servokonfekce i energetických řetězů. Každoroční výrazný růst obratu a rozšiřování výrobních kompetencí jsou důkazem toho, že kabelové řešení na míru zákazníky skutečně zajímá. 


LAPP zajišťuje rychlou komunikaci mezi roboty v Kovárně VIVA

31.1.2020 Kovárna VIVA zaujímá přední pozici na poli českého průmyslového kovárenství. Vyvíjí a vyrábí díly pro významné firmy, které patří ke špičkám ve svých oborech. Finální výrobky Kovárny VIVA musí odpovídat těm nejpřísnějším parametrům, a proto výběr a volba dodavatelů pro výrobní provozy podléhá velmi náročným kritériím. Z tohoto důvodu pro dodávky kabelů a kabelových systémů padla volba právě na společnost LAPP , která je předním dodavatelem značkových produktů v oblasti kabelové techniky. 


Kabelová konfekce LAPP propojuje vlakový zabezpečovač MIREL VZ1 od společnosti HMH

28.1.2020 Modulární systém MIREL, který vyvinula slovenská společnost HMH, s.r.o. se sídlem v Bratislavě, se stal základem většiny aplikací v kolejové dopravě. Vlakový zabezpečovač MIREL VZ1 je v současné době v provozu na tratích Slovenska, Česka, Maďarska a Polska. Rozšiřujícím modulem vlakového zabezpečovače MIREL VZ1 je funkční brána MIREL STB, jejíž součástí je kabelová konfekce ÖLFLEX® CONNECT od společnosti LAPP. 


Novinka LAPP: robotický řetěz MULTIFLEX 

15.1.2020 Jednou z novinek LAPP v portfoliu ÖLFLEX®CONNECT je robotický řetěz Multiflex. MULTIFLEX je navržen pro vícerozměrné pohyby, zvláště pro aplikace robotů a obráběcí centra nové generace. Tento řetěz doplňuje sortiment produktů energetických řetězů SILVYN CHAIN pro spolehlivé vedení a ochranu kabelů při dynamických pohybech.  Robotická hadice je kompatibilní s příslušenstvím REIKU. 


LAPP Canada poskytla kompletní řešení kabeláže pro kanadský pivovar

8.1.2020 Velká severoamerická pivovarnická společnost nedávno otevřela koncem minulého roku největší pivovare v západní Kanadě o rozloze více než 37 000 m2. Výběr kabelů a instalaci ideálního kabelového řešení do náročného průmyslového prostředí měl na starosti tým odborníků ze společnosti LAPP Canada ve spolupráci se společností Texcan, jedním z největších kanadských distributorů kabelů, a s inženýry zákazníka. Vybrat a nainstalovat ty nejlepší produkty a řešení zabralo více než rok. 


Novinka Lapp: EPIC® MH Gigabit Modul po vysokorychlostní přenos dat v průmyslu

4.9.2019 Vysokorychlostní kabely Lapp ETHERLINE® najdete všude tam, kde je potřeba v průmyslovém prostředí rychle, bezpečně a beze ztrát přenášet obrovské objemy dat. Ta jsou rozdělena do různých kategorií, zvaných „Cat.“. Čím vyšší Cat., tím větší přenosová rychlost a frekvenční rozsah (jinými slovy, čím vyšší kategorie, tím lépe bude datový kabel pracovat). Kabely Cat.7 poskytují v současné době nejrychlejší a nejlepší přenosové rychlosti v průmyslu: 


Průchodkový systém s gelovou technologií: Předvrtání netřeba

2.7.2019 Vícenásobné průchodkové systémy jsou ceněné hlavně kvůli pohodlné možnosti vložení více kabelů do jednoho kompaktního pouzdra. Tím se ušetří mnoho místa, a to zejména tam, kde je omezený prostor pro instalaci. Při montáži kabelů a vodičů do více vstupů je však obvykle nutné místo pro průchod vodičů předvrtat. Což představuje nejen další montážní práce, ale také potenciální riziko pro bezpečné utěsnění kabelů. 


Kabely v metru odolají ohni i ledu

17.6.2019 Metro v Oslu je páteřní dopravní linkou norského hlavního města. Co se týče kabeláže, provozovatelé spoléhají na bezpečné řešení made by LAPP. Kabely pro podzemní dráhy musí odolávat extrémním podmínkám. LAPP Norsko dodalo napájecí kabel pro Oslo T-bane, který zůstává pružný i v norském mrazu a zároveň chrání před požárem a hlodavci. 


LAPP FUTURELAB na veletrhu v Hannoveru 2019: Budoucnost spojovacích technologií

7.5.2019 LAPP odhalil návštěvníkům Hannover Messe 2019 zajímavé a překvapivé novinky z oblasti spojovacích technologií. Světový lídr v integrovaných spojovacích systémech se v rámci své letošní prezentace zaměřil na práci vývojářů v LAPP laboratoři, která byla součástí veletržního stánku. Zde se návštěvníci seznámili se čtyřmi hlavními novinkami, které jsou v různých fázích zralosti trhu. Některé z nich jsou již nyní dostupné a připravené pro trh, zatímco jiné jsou ve funkční fázi prototypu, jak vysvětlil Guido Ege, vedoucí oddělení technologií a rozvoje společnosti LAPP. A o jaké 4 novinky se tedy jedná? 


Sinn Power: Energie z mořských vln

21.2.2019 Svět momentálně využívá sotva zlomek masivního energetického potenciálu mořských vln. Změnit to chce společnost SINN Power z Mnichova svými modulárními a úspornými konvertory energie mořských vln. Systém prošel počátečními testy s vynikajícími výsledky, zčásti také zásluhou spojovacích technologií společnosti LAPP. Philipp Sinn navrhl úsporný způsob přeměny energie, která vzniká tříštěním mořských vln na elektřinu bez nutnosti použití komplexních technologií. Nyní ve společnosti SINN Power zaměstnává deset lidí, kteří společně pracují na budoucnosti dodávky energií 


Vše, co potřebujete pro průmyslový ethernet: kvalitní konektory i patch kabel

21.2.2019 Snadné připojení konektoru hraje v oblasti průmyslového ethernetu obzvláště důležitou roli - ať se jedná o konektor RJ45, známý z používání v budovách, nebo M12, který je standardem v průmyslovém prostředí. Těmto požadavkům odpovídá řada konektorů EPIC® DATA od LAPPu, které lze snadno připojit k odpovídajícím kabelům – a to bez použití speciálních nástrojů. To šetří nejen čas při montáži, ale také náklady. 


Pohodlné cestování vlakem díky kabelům ÖLFLEX® TRAIN

16.1.2019 Ve vlacích, které jsou vybaveny moderními technologiemi od klimatizace až po wifi signál a také standardními elektrickými zásuvkami, musí být zajištěno nepřetržité napájení elektrickou energií, a to i v případě, že vůz stojí ve stanici. Tuto službu zabezpečuje multisystémový statický výkonový měnič od slovenského výrobce EVPÚ (Elektrotechnický výskumný a projektový ústav nová Dubnica). 


 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services