Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy


Pozvánky na akce


Stalo se
LAPP FUTURELAB na veletrhu v Hannoveru 2019: Budoucnost spojovacích technologií

7.5.2019 LAPP odhalil návštěvníkům Hannover Messe 2019 zajímavé a překvapivé novinky z oblasti spojovacích technologií. Světový lídr v integrovaných spojovacích systémech se v rámci své letošní prezentace zaměřil na práci vývojářů v LAPP laboratoři, která byla součástí veletržního stánku. Zde se návštěvníci seznámili se čtyřmi hlavními novinkami, které jsou v různých fázích zralosti trhu. Některé z nich jsou již nyní dostupné a připravené pro trh, zatímco jiné jsou ve funkční fázi prototypu, jak vysvětlil Guido Ege, vedoucí oddělení technologií a rozvoje společnosti LAPP. A o jaké 4 novinky se tedy jedná?

Prediktivní údržba kabelů

Ve chvíli, kdy systém nefunguje správně, zvyšují se náklady na jeho provoz nebo může dokonce dojít k jeho zastavení. Drahým výpadkům lze zabránit pomocí prediktivní údržby – jednoho z klíčových slibů Industry 4.0. Vývojáři v LAPPu dlouho přemýšleli o tom, jak monitorovat stav datového kabelu. Finální řešení LAPP nevyžaduje žádné změny v kabelu, například žádná další jádra nebo vodiče, které by měly být pracně začleněny do kabelu a individuálně připojeny. Elektronické komponenty mohou být například zabudovány do přepínačů nebo jiných zařízení; dodatečné náklady pro uživatele by pak byly minimální. Pokud kvalita signálu klesne pod kritickou hodnotu, přístroj spustí alarm. Kabely pak mohou být vyměněny během plánované údržby. Toto řešení prediktivní údržby datových kabelů je v současné době ve vývoji. LAPP očekává, že bude v blízké budoucnosti připraveno pro trh a společnost proto nyní jedná s potenciálními partnery, aby mohla tuto technologii testovat.

Chytré kabelové bubny

Kolik metrů kabelu zbývá na bubnu? LAPP představil inteligentní řešení této otázky v budoucnu: chytrý kabelový buben. Senzor vypočítá zbývající délku při odvíjení kabelu a odešle tyto informace do systému ERP. Inteligentní kabelový buben byl navržen ve spolupráci se společností Schildknecht AG, specialisty na bezdrátové sítě pro průmyslové aplikace. Je k dispozici jako prototyp a bude nyní testován s partnery.

Chytrý buben = několik výhod pro zákazníka: V první řadě pomáhá automatizovat správu zásob ve skladu a jejich úroveň lze prostřednictvím cloudu kdykoli omezit přístupem k informacím o zásobě kabelů a aktuálním umístění kabelového bubnu. Další výhodou pro uživatele je vestavěný mechanismus ochrany proti krádeži, který funguje na základě volitelného integrovaného modulu GPS, který poskytuje informace o aktuálním umístění bubnu.

LAPP chytrý kabelový buben

Kabely pro stejnosměrný proud

LAPP je první společností v oblasti spojovacích systémů, která se zabývá vývojem a prodejem kabelů určených pro průmyslové stejnosměrné aplikace. Společnost už představila ovládací kabel ÖLFLEX® DC 100, který je už v současné době skladem. Kromě toho chystá představit další kabely s různými izolačními materiály optimalizovanými pro stejnosměrné aplikace.

Jednopárový ethernetový kabel & novinky mezi switchi

Dosavadním pravidlem pro datové kabely v továrnách bylo „rychlejší = lepší“.  Kabely Cat.6 i Cat.7 jsou však příliš velké pro připojení jednotlivých senzorů, lepší alternativou jsou jednopárové ethernetové kabely. Místo čtyř párů vodičů mají jen jeden, což ušetří až 75 % času při připojování jader – a kabel se dvěma jádry stojí méně než s osmi. Tyto kabely jsou navíc tenké, takže jsou skvělým řešením při nedostatku prostoru. LAPP na letošním veletrhu v Hannoveru představil první jednopárový ethernetový kabel ETHERLINE® T1 FLEX. Dalším krokem k jeho rozsáhlému průmyslovému využití je vývoj vhodných konektorů. LAPP v současné době pracuje na standardu pro konektory s jinými výrobci a normalizačními orgány.Jednopárový ethernetový kabel

Nové switche mají 4, 8 nebo 16 portů, kterým odpovídají zkrácené názvy: PNF04T, PNF08T a PNF16T. Splňují požadavky pro PROFINET typ B: Switch může zjistit, zda jde o data z webu, např. přenos souborů FTP, nebo jde o telegram pro PROFINET. Když je přenosová zátěž vysoká, switch může upřednostnit důležité telegramy PROFINETu a zabránit jeho zpoždění. Síťové komponenty řídí datové toky mezi jednotkami na základě těchto priorit. Díky tomu uživatelé získají kompaktní a vysoce spolehlivé řešení pro širokou škálu průmyslových použití.

Nové SWITCHE splňující požadavky PROFINET

Switche pro PROFINET jsou součástí řady ETHERLINE® ACCESS společnosti LAPP, která již obsahuje řízené i neřízené switche pro průmyslový Ethernet. Vyznačují se pozoruhodně krátkou dobou rekonfigurace, tj. dobou, dokud se komunikace po přerušení neobnoví. Switche jsou také vybaveny špičkovými diagnostickými a redundantními funkcemi.

Lapp, redakčně upraveno

Foto © LAPP

Další informace a prodej produktů LAPP na www.lappgroup.cz

Přečtěte si také:

Sinn Power: Energie z mořských vln

21.2.2019 Svět momentálně využívá sotva zlomek masivního energetického potenciálu mořských vln. Změnit to chce společnost SINN Power z Mnichova svými modulárními a úspornými konvertory energie mořských vln. Systém prošel počátečními testy s vynikajícími výsledky, zčásti také zásluhou spojovacích technologií společnosti LAPP. Philipp Sinn navrhl úsporný způsob přeměny energie, která vzniká tříštěním mořských vln na elektřinu bez nutnosti použití komplexních technologií. Nyní ve společnosti SINN Power zaměstnává deset lidí, kteří společně pracují na budoucnosti dodávky energií 


Pohodlné cestování vlakem díky kabelům ÖLFLEX® TRAIN

16.1.2019 Ve vlacích, které jsou vybaveny moderními technologiemi od klimatizace až po wifi signál a také standardními elektrickými zásuvkami, musí být zajištěno nepřetržité napájení elektrickou energií, a to i v případě, že vůz stojí ve stanici. Tuto službu zabezpečuje multisystémový statický výkonový měnič od slovenského výrobce EVPÚ (Elektrotechnický výskumný a projektový ústav nová Dubnica). 


ABB Cable Protection systém: „chytré“ senzory ochrání také kabely

10.12.2018 Inteligentní senzorické sítě propojené do cloudového řízení nejsou v průmyslu již tak docela novinkou. Používají se například u elektromotorů, čerpadel a dalších namáhaných zařízení, u nichž senzorické sítě pomáhají zlepšovat celkovou efektivnost fungování. Společnost ABB, důležitý světový dodavatel takovýchto systémů, nyní vyvíjí ve své výzkumné a vývojové laboratoři ve Švýcarsku podobný senzorický systém také pro kabely – zvláště pak ty, které jsou z nějakého důvodu kritické. Odborná veřejnost byla s tímto projektem seznámena v listopadu 2018. 


Energetický řetěz rychle, snadno a online:  ÖLFLEX® CONNECT CHAIN  konfigurátor

5.12.2018 Jednoduchý, rychlý a jasný – to jsou vlastnosti nového LAPP online konfigurátoru  ÖLFLEX® CONNECT CHAIN. Tento nástroj Vám umožní navrhnout kompletní energetický řetěz jen ve třech jednoduchých krocích. Šetří tedy Váš čas a zároveň minimalizuje zdroje případných chyb, které mohou nastat při ručním návrhu energetického řetězu. 


LAPP: Kabely ke kráteru

13.11.2018 Jednou z nejaktivnějších islandských sopek je Hekla ležící na jihu ostrova. Vybuchuje přibližně každých deset let, naposledy v letech 1970, 1980, 1991 a 2000, s výtrysky popela do nebe až do výšky 30 kilometrů.  Od poslední erupce v roce 2000 se však zdá, že má sopka přestávku. Podle německého geofyzika Martina Möllhoffa však může Hekla vybuchnout každou minutu a čím delší je toto období klidu, tím silnější erupce bude. 


Lapp: Na správné cestě směrem k vysokorychlostní logistice

16.10.2018 Trh drážních technologií se v posledních letech výrazně znásobil – a pro výrobce kolejových vozidel to má své světlé i stinné stránky. Vysoká poptávka totiž tlačí dodavatele k jejich absolutním kapacitním limitům, což má za následek nedostatečné dodávky a dlouhé dodací lhůty. Ale LAPP dokazuje, že to jde i jinak. 


Produkty LAPP pomáhají v ostravské středojemné válcovně

19.9.2018 Na podzim loňského roku se společnost ELMONTEX a.s. rozhodla oslovit LAPP s požadavkem na speciální kabely pro zapojení elektroinstalace pohonů linek (motorů) do středojemné válcovny v Arcelor Mittal Ostrava (AMO). Vzhledem k tomu, že společnost LAPP disponuje širokým sortimentem špičkových kabelů, vývodek, konektorů, kabelového příslušenství a také rychlým a kvalitním servisem, podařilo se splnit všechna očekávání zákazníka. 


LAPP:  Kabelová smyčka kolesového rýpadla

13.4.2018 Tentokrát stála před specialisty LAPP nelehká výzva navrhnout a zkonstruovat kabelovou smyčku kolesového rýpadla mezi horní stavbou rýpadla a jeho podvozkem pro NOEN a.s. Pro tuto unikátní aplikaci připravili specialisté z firmy Brevetti Stendalto 3D návrh modelu plastového řetězu a otočného vodicího kanálu z nerezové oceli. 


Skladovací věž LOGIMAT® s kabelovým řešením ÖLFLEX® CONNECT přesně na míru

6.3.2018 Skladovací věž šetří čas i prostor na skladování a vychystávání zboží. O spolehlivou funkčnost skladovacího systému LOGIMAT® se mimo jiných komponent starají také kabely od společnosti LAPP, které pro SSI SCHÄFER dodává Lapp v kompletním balíku jako ÖLFLEX®CONNECT kabelové řešení na míru. 


České dráhy jezdí na ÖLFLEX® TRAIN

5.3.2018 Jedním z projektů Českých drah byla rekonstrukce jednotky příměstského vlaku Stadler. Tuto jednotku rekonstruovala přerovská společnost ČMŽO – elektronika s.r.o., která se zaměřuje na projekci, vývoj a výrobu řídicích a podpůrných systémů železničních vozidel. Od svých dodavatelů vyžaduje kvalitní produkty, odbornou podporu a krátký termín dodání. Proto byl jako dodavatel kabelů a kabelového příslušenství zvolen LAPP KABEL s.r.o. 


Nejspolehlivější průmyslový Ethernet díky ETHERLINE® ACCESS

20.2.2018 Na veletrhu SPS IPC Drives, který se konal v listopadu minulého roku v Norimberku, představil LAPP poprvé své první vlastní průmyslové ethernetové switche – ETHERLINE® ACCESS. Jsou dostupné ve 4 atraktivních variantách a vynikají perfektní výkonností. 


Kabely ÖLFLEX® CLASSIC jsou vhodné i do radioaktivního prostředí

2.2.2018 Slovenská společnost ADROC Tech, s.r.o., o které jsme již psali zde, přišla s novým prototypem uklízecího vozíku ADX-TNR. Společnost se věnuje vývoji a výrobě zařízení pro ropný a jaderný průmysl. Jejich výrobky jsou hojně využívány všude po světě a nechybí v nich ani kabely made by Lapp. Systém šetří čas nejen jaderné elektrárně, ale usnadňuje práci i lidem, kteří by za jiných okolností museli pracovat ve vysoce nebezpečném radioaktivním prostředí. 


Lapp produkty z rodiny TRAIN pro lokomotivy Transmontana

1.2.2018 Elektrické lokomotivy od společnosti Softronic patří díky své schopnosti táhnout až neuvěřitelných 3000 tun mezi nejvýkonnější lokomotivy na světě. V tomto roce budou dodány do Švédska, poblíž polárního kruhu. Jejich mimořádný výkon bude využit pro přepravu železné rudy. K tomuto úspěšnému projektu přispěl i Lapp Romania, a to svými 148 dodanými produkty. 


Nový napájecí kabel ÖLFLEX® CHAIN TM šetří čas i náklady

31.1.2018 Nový přírůstek do rodiny ÖLFLEX® – kabel ÖLFLEX® CHAIN TM představila skupina Lapp na veletrhu SPS IPC Drives v Norimberku už na podzim minulého roku. U nás se jako horká novinka objevuje letos. Díky ověřeným normám UL a c(UL) pro USA a Kanadu, jako například MTW, TC-ER, WTTC a CIC, a svým certifikacím NEC a NFPA je kabel schválen pro širokou řadu aplikací, a uživatelé se tak vyhnou složitým zámořským schvalovacím postupům.  


 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services