Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR


Pozvánky na akce


Stalo se
Solární energie z 18 fotbalových hřišť

6.4.2021 Již přes čtyři měsíce vyrábí elektřinu solární elektrárna postavená v rakouském městečku Schönkirchen-Reyersdorf v okrese Gänsendorf, která je největší v zemi. Celý systém je navržen tak, aby dodával solární energii nejméně po dobu 40 let, a proto bylo nutné k realizaci použít vysoce odolné komponenty. O dodávku elektrických spojovacích systému se postarala společnost LAPP.

34 600 modulů se rozkládá na ploše 13,3 ha, což je přibližně 18 fotbalových hřišť. V kombinaci jsou schopné generovat dohromady 11,5 megawattů, což je téměř 11 gigawatthodin elektrické energie ročně, což odpovídá spotřebě 3 400 domácností. Za rok se tak ušetří až 8 000 tun oxidu uhličitého. Další fází projektu je realizace dalších 10 400 modulů poskytujících dalších 3,5 megawattů a zásobujících zelenou energií dalších 1 000 domácností. O náklady se rovnoměrně dělí významné energetické společnosti OMV a VERBUND, přičemž odpovědnost za kompletní instalaci nese společnost KPV Solar.

Klíčem k úspěchu je vynikající logistika

Společnost LAPP jako světový lídr na trhu s integrovaným kabelovým a spojovacím řešením je jedním z předních dodavatelů pro fotovoltaické systémy v Rakousku a v současné době těží z rozmachu tohoto odvětví, které v Rakousku každoročně roste o 50 %. LAPP zaznamenává silný růst prodeje.

Hlavní konkurenční výhodou společnosti LAPP je vynikající logistika, díky které je společnost známá v mnoha průmyslových odvětvích. Zejména v oblasti projektového businessu zahrnujícího větrné parky a velké fotovoltaické systémy, kladou zákazníci velký důraz na přesnou dodávku. V případě projektu v Schönkirchen-Reyersdorf byl součástí objednávky kabelů LAPP přesný plán odebíraného množství. Společnost LAPP zajistila uskladnění objednaného zboží na skladě v LAPP Austria v Linci a na základě odvolávek zajišťovala dodání zboží na určitý termín přímo na stavbu. Metoda řízení logistiky just-in-time je v současné době v LAPPu zcela běžná. U větrných elektráren jsou požadavky ještě větší; v některých případech musí zboží dorazit na stavbu v přesně danou hodinu.

180 kilometrů solárních kabelů ÖLFLEX®

Nejtěžší kabelový buben dodávaný do Schönkirchen-Reyersdorf váží 5,5 tuny a jeho vykládku zajišťuje jeřáb, který musí být připravený na místě, když kabely dorazí. Každé zpoždění dodávky firmu stojí peníze navíc. Společnost LAPP dělá maximum, aby svým zákazníkům usnadnila práci. Na rozdíl od konkurence LAPP nepronajímá bubny svým zákazníkům, ale zajišťuje na vlastní náklady odvoz a recyklaci prázdných bubnů.

Pouze v části DC modulů bylo nainstalováno 180 km solárních kabelů ÖLFLEX®. Jedná se o hliníkové napájecí kabely, které dodávají elektřinu ze střídače do transformátoru provozovatele sítě. Instalovány jsou také datové kabely ETHERLINE® Cat.7, které monitorují funkci a výstup střídačů. Součástí kompletní dodávky je celá řada příslušenství, jako jsou vázací pásky a štítky FLEXIMARK®. LAPP také nabízí speciální konektory EPIC® SOLAR a kabelové průchodky SKINTOP® pro fotovoltaické jednotky. Všechny produkty jsou odolné vůči teplu, mrazu, ozónu a UV záření, kabely jsou bezhalogenové a nehořlavé s certifikací UL.

Kabelová konfekce ÖLFLEX® CONNECT jako ideální řešení

K zajištění rentability těchto velkých projektů musí spojovací systémy vydržet stejně dlouhou dobu jako solární moduly, což znamená 40 let, pokud je to možné. Takto dlouho je plánovaný provoz solární elektrárny v Schönkirchen-Reyersdorf. Spojovací systémy LAPP vynikají mimořádnou odolností, což je v solárním průmyslu opravdovou výhodou. V současné době roste poptávka po kabelových svazcích ÖLFLEX® CONNECT. Pod touto značkou dodává LAPP širokou škálu kabelových systémů na míru. U takových projektů často známe přesné rozměry a instalační vzdálenosti, proto mají konstruktéři tendenci objednávat kabely již předem osazené správnými konektory a upravenými na požadovanou délku. Technici pak pouze zapojí a zajistí kabely přímo na místě. Odpadá nutnost každý jednotlivý kabel pracně odizolovávat a připojovat konektory často za deště nebo větru. Tím dochází k významné úspoře času a eliminaci závad, které nelze při ruční montáži přímo na staveništi vyloučit.

Pro LAPP Austria je největší fotovoltaický park v Rakousku důležitým referenčním projektem pro projekty, které budou následovat. Společnosti OMV a Verbund oznámily, že již plánují další systémy, o které projevily zájem mezinárodní firmy. Existují také plány na výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů klimaticky neutrálním způsobem. Společnost LAPP je v současné době na dobré cestě podílet se na realizaci takových projektů.

Lapp

Foto © LAPP 

Další informace a prodej produktů LAPP na www.lapp.cz

Přečtěte si také:

Kabel s digitální pamětí

24.7.2020 Trochu mědi a plastu, někdy také skleněná vlákna – kabely jsou v podstatě „analogovým“ produktem. Zároveň však výrobce, jako je LAPP, shromažďuje spoustu informací o svých produktech v digitální podobě. Kromě toho existují data, která generuje zákazník během provozu. Jak spojit analogový a digitální svět co nejplynuleji ve spojovacích systémech? LAPP přináší dvě působivá řešení, která se zabývají různými aspekty problému: Digital Cable Code a Cloud Marking. 


Kabelová systémová řešení made by LAPP

20.3.2020 Výrobní závod LAPP v Otrokovicích poskytuje od roku 2017 návrh řešení a kompletaci kabelových svazků na míru. Sortiment ÖLFLEX® CONNECT (interní název pro kabelovou konfekci) vytváří z jednotlivých komponent funkční celek, který je připraven k finální montáži bez nutnosti dalších úprav. Nejedná se o žádnou velkosériovou výrobu, ale vysoce specializovanou výrobu přizpůsobující se individuálním potřebám každého zákazníka. Výrobní kapacita umožňuje snadnou montáž kabelových svazků, servokonfekce i energetických řetězů. Každoroční výrazný růst obratu a rozšiřování výrobních kompetencí jsou důkazem toho, že kabelové řešení na míru zákazníky skutečně zajímá. 


LAPP zajišťuje rychlou komunikaci mezi roboty v Kovárně VIVA

31.1.2020 Kovárna VIVA zaujímá přední pozici na poli českého průmyslového kovárenství. Vyvíjí a vyrábí díly pro významné firmy, které patří ke špičkám ve svých oborech. Finální výrobky Kovárny VIVA musí odpovídat těm nejpřísnějším parametrům, a proto výběr a volba dodavatelů pro výrobní provozy podléhá velmi náročným kritériím. Z tohoto důvodu pro dodávky kabelů a kabelových systémů padla volba právě na společnost LAPP , která je předním dodavatelem značkových produktů v oblasti kabelové techniky. 


Kabelová konfekce LAPP propojuje vlakový zabezpečovač MIREL VZ1 od společnosti HMH

28.1.2020 Modulární systém MIREL, který vyvinula slovenská společnost HMH, s.r.o. se sídlem v Bratislavě, se stal základem většiny aplikací v kolejové dopravě. Vlakový zabezpečovač MIREL VZ1 je v současné době v provozu na tratích Slovenska, Česka, Maďarska a Polska. Rozšiřujícím modulem vlakového zabezpečovače MIREL VZ1 je funkční brána MIREL STB, jejíž součástí je kabelová konfekce ÖLFLEX® CONNECT od společnosti LAPP. 


Novinka LAPP: robotický řetěz MULTIFLEX 

15.1.2020 Jednou z novinek LAPP v portfoliu ÖLFLEX®CONNECT je robotický řetěz Multiflex. MULTIFLEX je navržen pro vícerozměrné pohyby, zvláště pro aplikace robotů a obráběcí centra nové generace. Tento řetěz doplňuje sortiment produktů energetických řetězů SILVYN CHAIN pro spolehlivé vedení a ochranu kabelů při dynamických pohybech.  Robotická hadice je kompatibilní s příslušenstvím REIKU. 


LAPP Canada poskytla kompletní řešení kabeláže pro kanadský pivovar

8.1.2020 Velká severoamerická pivovarnická společnost nedávno otevřela koncem minulého roku největší pivovare v západní Kanadě o rozloze více než 37 000 m2. Výběr kabelů a instalaci ideálního kabelového řešení do náročného průmyslového prostředí měl na starosti tým odborníků ze společnosti LAPP Canada ve spolupráci se společností Texcan, jedním z největších kanadských distributorů kabelů, a s inženýry zákazníka. Vybrat a nainstalovat ty nejlepší produkty a řešení zabralo více než rok. 


Novinka Lapp: EPIC® MH Gigabit Modul po vysokorychlostní přenos dat v průmyslu

4.9.2019 Vysokorychlostní kabely Lapp ETHERLINE® najdete všude tam, kde je potřeba v průmyslovém prostředí rychle, bezpečně a beze ztrát přenášet obrovské objemy dat. Ta jsou rozdělena do různých kategorií, zvaných „Cat.“. Čím vyšší Cat., tím větší přenosová rychlost a frekvenční rozsah (jinými slovy, čím vyšší kategorie, tím lépe bude datový kabel pracovat). Kabely Cat.7 poskytují v současné době nejrychlejší a nejlepší přenosové rychlosti v průmyslu: 


Průchodkový systém s gelovou technologií: Předvrtání netřeba

2.7.2019 Vícenásobné průchodkové systémy jsou ceněné hlavně kvůli pohodlné možnosti vložení více kabelů do jednoho kompaktního pouzdra. Tím se ušetří mnoho místa, a to zejména tam, kde je omezený prostor pro instalaci. Při montáži kabelů a vodičů do více vstupů je však obvykle nutné místo pro průchod vodičů předvrtat. Což představuje nejen další montážní práce, ale také potenciální riziko pro bezpečné utěsnění kabelů. 


Kabely v metru odolají ohni i ledu

17.6.2019 Metro v Oslu je páteřní dopravní linkou norského hlavního města. Co se týče kabeláže, provozovatelé spoléhají na bezpečné řešení made by LAPP. Kabely pro podzemní dráhy musí odolávat extrémním podmínkám. LAPP Norsko dodalo napájecí kabel pro Oslo T-bane, který zůstává pružný i v norském mrazu a zároveň chrání před požárem a hlodavci. 


LAPP FUTURELAB na veletrhu v Hannoveru 2019: Budoucnost spojovacích technologií

7.5.2019 LAPP odhalil návštěvníkům Hannover Messe 2019 zajímavé a překvapivé novinky z oblasti spojovacích technologií. Světový lídr v integrovaných spojovacích systémech se v rámci své letošní prezentace zaměřil na práci vývojářů v LAPP laboratoři, která byla součástí veletržního stánku. Zde se návštěvníci seznámili se čtyřmi hlavními novinkami, které jsou v různých fázích zralosti trhu. Některé z nich jsou již nyní dostupné a připravené pro trh, zatímco jiné jsou ve funkční fázi prototypu, jak vysvětlil Guido Ege, vedoucí oddělení technologií a rozvoje společnosti LAPP. A o jaké 4 novinky se tedy jedná? 


Sinn Power: Energie z mořských vln

21.2.2019 Svět momentálně využívá sotva zlomek masivního energetického potenciálu mořských vln. Změnit to chce společnost SINN Power z Mnichova svými modulárními a úspornými konvertory energie mořských vln. Systém prošel počátečními testy s vynikajícími výsledky, zčásti také zásluhou spojovacích technologií společnosti LAPP. Philipp Sinn navrhl úsporný způsob přeměny energie, která vzniká tříštěním mořských vln na elektřinu bez nutnosti použití komplexních technologií. Nyní ve společnosti SINN Power zaměstnává deset lidí, kteří společně pracují na budoucnosti dodávky energií 


Vše, co potřebujete pro průmyslový ethernet: kvalitní konektory i patch kabel

21.2.2019 Snadné připojení konektoru hraje v oblasti průmyslového ethernetu obzvláště důležitou roli - ať se jedná o konektor RJ45, známý z používání v budovách, nebo M12, který je standardem v průmyslovém prostředí. Těmto požadavkům odpovídá řada konektorů EPIC® DATA od LAPPu, které lze snadno připojit k odpovídajícím kabelům – a to bez použití speciálních nástrojů. To šetří nejen čas při montáži, ale také náklady. 


Pohodlné cestování vlakem díky kabelům ÖLFLEX® TRAIN

16.1.2019 Ve vlacích, které jsou vybaveny moderními technologiemi od klimatizace až po wifi signál a také standardními elektrickými zásuvkami, musí být zajištěno nepřetržité napájení elektrickou energií, a to i v případě, že vůz stojí ve stanici. Tuto službu zabezpečuje multisystémový statický výkonový měnič od slovenského výrobce EVPÚ (Elektrotechnický výskumný a projektový ústav nová Dubnica). 


 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services