Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se


















Baterie a plynová turbína: netradiční kombinace pomáhá obnovitelným zdrojům

25.4.2017 Nerovnováhu mezi poptávkou po elektrické energii a využíváním obnovitelných zdrojů často pomáhají vyrovnávat plynové elektrárny. K výkyvům však zpravidla dochází velmi rychle. Pro stabilní fungování dodávky elektrické energie je tak třeba průběžně udržovat plynové zdroje v pohotovostním režimu, kdy spotřebují plyn a vodu, ačkoli nevyrábějí elektřinu. S řešením tohoto problému přichází společnost General Electric (GE), která v dubnu 2017 představila jako vůbec první na světě hybridní systém, označený Hybrid Electric Gas Turbine (Hybrid EGT).

Hybrid EGT se skládá z osvědčené aeroderivativní plynové turbíny (tedy turbíny používající rozptýlené palivo se vzduchem) typu LM6000 od General Electric a bateriového zásobníku energie o výkonu 10 MW a kapacitě 4,3 MWh. Tato soustava umožňuje uchovávat v bateriích dostatek elektrické energie na překlenutí doby plynulého náběhu plynové turbíny na požadovaný výkon.

Zákazníkem tohoto unikátního systému, umístěného v kalifornském Norwalku, je americká energetická společnost Southern California Edison (SCE). V Norwalku budou provozovány dvě takovéto hybridní jednotky.

Tento systém společně vyvinuly GE a SCE. Reagují tak na záměr státu Kalifornie vyrábět v roce 2030 celkem 50 % veškeré elektřiny z obnovitelných zdrojů. Ty se dnes na výrobě elektřiny podílejí z více než 20 %, z toho nevětší podíl (přes 8 %) zaujímají větrné elektrárny, následované solárními zdroji (6 %) a geotermálními elektrárnami (cca 4 – 5 %). Předpokládá se jeho využití zejména ve večerních hodinách, kdy zapadá slunce, výroba z fotovoltaických zdrojů rychle klesá, zároveň však prudce stoupá poptávka po elektřině v domácnostech.

Hybridní systém Hybrid EGT tak zvyšuje spolehlivost dodávek energie při současném snížení ekologických dopadů a provozních nákladů. Předpokládá se, že emise skleníkových plynů a dalších škodlivých látek sníží o 60 % a spotřebu demineralizované vody o 45 %. Zároveň zvyšuje životnost výrobního zařízení. V neposlední řadě přispívá k řešení nouzových situací v dodávce elektřiny, kdy je nutno zásobovat elektřinou kritickou infrastrukturu.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © General Electric

Další informace zde

Přečtěte si také:

Palivočlánkový zdroj doplní veřejnou energetickou síť v New Yorku

11.4.2017 Long Island, součást amerického státu a metropole New York, je ostrov s osmi milióny obyvatel těsně u amerického pobřeží. O jeho zásobování elektrickou energií se stará společnost PSEG Long Island. Od dubna 2017 dostává na základě smlouvy o nákupu elektřiny místní distribuční síť ve správě této energetiky zajímavou ekologickou posilu v podobě palivočlánkového energetického zdroje  SureSource 1500™ od společnosti FuelCell Energy. 


Tsunashima Sustainable Smart Town: další „chytré městečko“ na předměstí Jokohamy v přípravě

3.4.2017 Před více než dvěma lety jsme na našem portále psali o unikátním japonském projektu Fujisawa Sustainable Smart Town, malém a zcela novém smart city v Japonsku, projektovaném od začátku inženýrsky a udržitelně. V současné době je v přípravě druhý podobný projekt, Tsunashima Sustainable Smart Town (Tsunashima  SST). Zahájení jeho provozu se očekává v roce 2018 


Projekt EnergyLab Nordhavn: Kodaň zkouší bateriový zásobník připojený k veřejné energetické síti

9.3.2017 Využívání obnovitelných zdrojů elektrické energie je jednou z cest, jak zlepšit životní prostředí a omezit negativní vliv civilizace. Příroda však bohužel ne vždy ctí potřeby odběratelů energie. I v přímořských zemích, jako je Dánsko, tak zapojení větrných a slunečních zdrojů do veřejné energetické sítě naráží na jejich obtížnou řiditelnost a předvídatelnost. Řešení v podobě velkého bateriového zásobníku energie od společnosti ABB se od března 2017 zkouší na předměstí Kodaně Nordhavn v rámci projektu EnergyLab Nordhavn. 


Central Connecticut State University: palivočlánková kogenerace v univerzitní mikrosíti úspěšně slouží pět let

5.1.2017 Palivočlánkové energetické jednotky představují bezemisní a spolehlivý zdroj energie nejen pro vozidla, ale i pro stacionární využití. Uplatňují se mimo jiné jako zdroj pro mikrosítě propojující kritickou infrastrukturu měst nebo areálů rozmanitých organizací. Příkladem jsou kogenerační jednotky americké společnosti FuelCell Energy. Jedna z nich, jak bylo avizováno v prosinci 2016, již slouží cca 5 let v Central Connecticut State University (CCSU), do jejíž mikrosítě dodává ročně více než 11 mil. kilowatthodin elektrické energie. 


Setrvačníkové UPS: efektivní alternativa k bateriím pro krátkodobé nepřerušované napájení

27.10.2016 Tradičním zdrojem energie pro zdroje nepřerušovaného napájení UPS (uninterruptible power supply) jsou olověné baterie. Takovéto zdroje je možno používat pro dlouhodobou dodávku energie řádově v minutách i v hodinách. Některá kritická zařízení si však vystačí pouze s dodávkou energie po dobu nejvýše 30 – 40 vteřin. Pro takováto zařízení se nabízí jako efektivní varianta k bateriím setrvačníkové UPS. 


Největší instalace akumulačního systému pro skladování energie ve Skandinávii

26.10.2016 Společnosti Landis+Gyr a Toshiba dodali největší systém pro skladování energie svého druhu v Skandinávských zemích. Helen Ltd, přední energetická společnost ve Finsku, začala ve svém pilotním projektu využívat akumulační systém pro skladování energie (BESS Battery Energy Storage System) o výkonu 1,2 MW společnosti Toshiba, testovat jeho možnosti v prostředí smart grids a navrhovat nové obchodní modely. 


Projekt Gaildorf: přečerpávací elektrárna v kombinaci s větrnými turbínami

21.10.2016 Netradiční kombinace obnovitelných zdrojů energie, přečerpávací elektrárna a větrné turbíny, bude instalována v rámci německého projektu Gaildorf. Důležitým krokem k realizaci tohoto projektu se stala na konci září 2016 dohoda General Electric se společností Max Bögl Wind AG o dodávce větrných turbín pro tento projekt. 


Projekt DESS2020+: výzkum pro ostrovní systém elektrické energie z vodíku

27.9.2016 Decentralizace energetických zdrojů pro místní spotřebu v domácnostech spolu s využíváním obnovitelných zdrojů energie je stále aktuální téma. Příkladem je i německý projekt DESS2020+(District Energy Storage and Supply System 2020+), který byl odborné veřejnosti představen začátkem září 2016.


V164-8.0 MW: Nejvýkonnější větrné turbíny na světě budou instalovány v Irském moři

12.5.2016 Mořská větrná farma Valney Extension, budovaná v Irském moří asi 19 km západně od severní Anglie, se začátkem května 2016 dále přiblížila svému zprovoznění. Důležitým milníkem k tomu se stalo podepsání smlouvy mezi elektrotechnickou společností ABB a dánským výrobcem větrných turbín MHI Vestas Offshore Wind na dodávku transformátoru do čtyřiceti nejvyšších a nejvýkonnějších větrných turbín na světě, které zde budou nasazeny. 


Projekt ene.field: více než 250 mikrokogeneračních jednotek ve zkušebním provozu

21.9.2015 Evropský projekt ene.field na podporu rozvoje palivočlánkové mikrokogenerace v Evropě, zaznamenal v září významný pokrok. Jak byla v září 2015 informována odborná veřejnost, čtvrtina z předpokládaného tisíce palivočlánkových mikrokogeneračních jednotek je v rámci tohoto projektu již ve zkušebním provozu v domácnostech v osmi různých zemích z celé Evropy. 

 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services