Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR


Pozvánky na akce


Stalo se
Turbína Haliade-X 12 MW: světový rekord ve výrobě elektřiny z větru

23.1.2020 Prosinec 2019 zaznamenal významný rekord v dějinách obnovitelných zdrojů energie: Prototyp větrné turbíny Haliade-X 12 MW od GE Renewable Energy ze skupiny General Electric vyrobil 262 MWh elektrické energie za 24 hodin. To je dost na zásobování 30 tisíc domácností. Od léta 2019 je prototyp této turbíny určené pro mořské větrné farmy testován na pevnině, na umělém poloostrově Maasvlakte v nizozemském Rotterdamu.

Větrná turbína Haliade-X 12 MW (viz foto), zatím v prototypové fázi, je rozhodně technickým unikátem, a to v mnoha směrech.

Rotor Haliade-X 12 MW o průměru 220 m a délce rotorového listu 107 m, jehož otáčky pokrývají kruh o ploše 38 000 m2, pohání 12MW generátor s přímým pohonem.

Oproti současným turbínám pro mořské větrné farmy dokáže turbína typu Haliade-X vyrobit při srovnatelných podmínkách o cca 45 % více elektrické energie. Kapacitní faktor, tedy procentní podíl udávající, kolik energie bylo vyrobeno, oproti maximu, které by mohlo být vyrobeno při trvalém plném výkonu za dané období, činí u této turbíny 63 %. To představuje hodnotu o 5 – 7 % vyšší oproti průměru v odvětví větrných turbín.

Turbína je testována na základě dohody mezi dodavatelem turbíny a společností Future Wind – společným podnikem mezi společností Pondera Development zaměřenou na projekty obnovitelných zdrojů energie a SIF Holding Netherlands zabývající se budováním základen pro větrné turbíny a těžební věže v moři. Podepsaná dohoda zahrnuje pět let testování a 15 let provozu a údržby jako full service.

Testování větrné turbíny na poloostrově, který je součástí pevniny, umožňuje přístup pro testování. Během úvodní fáze provozu může GE Renewable Energy sbírat data potřebná k certifikaci turbíny. Tato certifikace je nutným krokem ke komercializaci turbíny, jejíž sériová produkce by měla začít ve druhé polovině roku 2021.

Turbína však neběží ani v testovacím provozu bez užitku. Vyrobenou energii nakupuje od poloviny prosince 2019 energetická společnost Eneco.

Již nyní má tato turbína první zájemce o využití. Jako preferované řešení byla její technologie zvolena pro několik mořských větrných farem o celkovém instalovaném výkonu 4 800 MW. Jedná se o 120MW projekt Skip Jack a 1100MW projekt Ocean Wind v USA a dále o 3600MW projekt Dogger Bank ve Velké Británii.

Rekordy v oboru větrných turbín mají velmi pragmatický a ekonomický základ: Větší výkon jedné turbíny totiž znamená menší počet turbín ve větrné farmě o daném celkovém instalovaném výkonu. To se promítá do nižších investičních nákladů, kratší doby vybudování větrné farmy, menšího rozsahu údržby, a v důsledku tedy do celkově vyšší profitability větrné farmy.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © General Electric

Další informace zde

Přečtěte si také:

Haliade-X: největší větrná turbína pro mořské farmy testována ve Velké Británii

22.7.2019 Mořské větrné farmy, využívající setrvalé proudění mořských větrů ve vzdálenosti několika desítek kilometrů a nerušící obyvatelstvo ve svém okolí akusticky ani esteticky, představují pro přímořské státy optimální způsob použití větrné energie pro výrobu elektřiny. Na tuto příležitost přirozeně reaguje dodavatelský průmysl. Nijak proto nepřekvapí, že testování největší větrné turbíny na světě, Haliade-X od General Electric, proběhne ve Velké Británii, která je v oblasti využití větrné energie evropským leadrem. Odborná veřejnost o tom byla informována koncem června 2019. 


Nejvýkonnější větrná turbína pro mořské farmy bude testována na pevnině v Rotterdamu

24.1.2019 Mořské větrné farmy, využívající setrvalé proudění mořských větrů ve vzdálenosti několika desítek kilometrů a nerušící obyvatelstvo ve svém okolí akusticky ani esteticky, představují pro přímořské státy optimální způsob použití větrné energie pro výrobu elektřiny. Tomuto použití odpovídají i specifické technologie. Důkazem je i prototyp větrné turbíny Haliade-X 12 MW od General Electric, v současné době vůbec nejvýkonnější na světě, který bude od léta 2019 testován na pevnině, na umělém poloostrově Maasvlakte v nizozemském Rotterdamu. V polovině ledna 2019 k tomu byla podepsána dohoda mezi dodavatelem GE Renewable Energy a společností Future Wind. 


WindFloat Atlantic: portugalská plovoucí větrná farma zaznamenala důležitý milník

15.10.2018 Jak známo, stabilní větry vanoucí v oceánu několik desítek kilometrů od pobřeží jsou významným a účinným obnovitelným zdrojem elektřiny. Zatímco klasické mořské větrné turbíny jsou pevně ukotveny na mořském dnu, plovoucí větrné turbíny jsou upevněny na plovoucí konstrukci, připevněné ke dnu pouze řetězy. Jedním z projektů plovoucí větrné farmy je i portugalský WindFloat Atlantic, který s přispěním globální skupiny ABB zaznamenal v září 2018 důležitý milník ke svému spuštění, předpokládanému v roce 2019. 


Hornsea Project Two: ABB pomáhá při realizaci největší mořské větrné farmy na světě

23.7.2018 Největší mořskou větrnou farmou na světě se po svém zprovoznění, počínaje rokem 2020, stane bezesporu britský projekt Hornsea, zahrnující tři dílčí projekty Hornsea Project One, Hornsea Project Two a Hornsea Project Three. Druhý z nich učinil v červenci 2018 významný krok ke svému zprovoznění podpisem smlouvy dánské společnosti Ørsted (dříve Dong Energy), jíž projekt patří, na dodávku technologií pro připojení větrné farmy k britské přenosové síti od společnosti ABB. Následuje tak úspěšnou dodávku technologií ABB pro první dílčí projekt Hornsea Project One


Haliade-X: General Electric představil 12MW „Eiffelovku“ pro mořské větrné farmy

9.3.2018 Mořské větrné farmy, využívající setrvalé proudění mořských větrů ve vzdálenosti několika desítek kilometrů a nerušící obyvatelstvo ve svém okolí akusticky ani esteticky, představují pro přímořské státy optimální způsob použití větrné energie pro výrobu elektřiny. Zároveň jsou výzvou pro dodavatele energetických zařízení, jak tento obnovitelný zdroj zužitkovat co nejefektivněji. Důkazem je návrh nejnovější větrné turbíny od General Electric s typovým označením Haliade-X, blížící se svojí výškou 260 metrů nad hladinou moře pařížské Eiffelově věži, jejž představil odborné veřejnosti výrobce na začátku března 2018. 


158m rotor, 4,8MW výkon: General Electric uvádí na trh svoji největší větrnou turbínu pro pevninu

22.9.2017 Společnost General Electric (GE) je známá mimo jiné jako dodavatel větrných elektráren. Jejími turbínami o výkonu 2,5 MW je vybavena například největší americká větrná farma Wind Catcher. Od září 2017 vstupuje produktové portfolio jejích turbín pro pevninské větrné farmy do výkonového rozmezí 4 MW: GE uvedla na trh nejnovější turbínu označovanou jako 4,8-158 o výkonu 4,8 MW. 


Projekt Wind Catcher: v Oklahomě vznikne největší americká větrná elektrárna, druhá největší na světě

9.8.2017 V americkém státě Oklahoma vyroste do roku 2020 největší americká větrná farma, druhá největší na světě. Projekt s názvem Wind Catcher (doslova: Chytač větru) vznikne ve spolupráci společností Invenergy, která je největším americkým soukromým dodavatelem energie z obnovitelných zdrojů, a GE Renewable Energy, člena skupiny General Electric. O tomto projektu informovali partneři v červenci 2017. 


Systém OpShield: i větrné turbíny potřebují chránit před hackery

1.6.2017 Kybernetická bezpečnost a ochrana před hackery dnes představují výzvu ve všech technických oborech, využívajících všudypřítomné informační technologie. Na pomoc přicházejí rozmanitá řešení zaměřená na kybernetickou bezpečnost průmyslových zařízení. Tento problém se týká i větrných farem, využívajících informační technologie pro dálkovou správu. Zajímavou aplikací je projekt využití systému OpShield od firmy Wurldtech, člena skupiny General Electric, který zahájila od května 2017 ve svých větrných farmách nezávislá americká energetická společnost Invenergy, zaměřená na obnovitelné zdroje. 


 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services