Přečtěte si:  Volné vstupenky na veletrh CZECHBUS ZDE






Pozvánky na akce


Stalo se


















Haliade-X: General Electric představil 12MW „Eiffelovku“ pro mořské větrné farmy

9.3.2018 Mořské větrné farmy, využívající setrvalé proudění mořských větrů ve vzdálenosti několika desítek kilometrů a nerušící obyvatelstvo ve svém okolí akusticky ani esteticky, představují pro přímořské státy optimální způsob použití větrné energie pro výrobu elektřiny. Zároveň jsou výzvou pro dodavatele energetických zařízení, jak tento obnovitelný zdroj zužitkovat co nejefektivněji. Důkazem je návrh nejnovější větrné turbíny od General Electric s typovým označením Haliade-X, blížící se svojí výškou 260 metrů nad hladinou moře pařížské Eiffelově věži, jejž představil odborné veřejnosti výrobce na začátku března 2018.

Rotor Haliade-X o průměru 220 m, jehož otáčky pokrývají kruh o ploše 38 000 m2, pohání 12MW generátor s přímým pohonem. Za povětrnostních podmínek odpovídajícím typickému podnebí v německých vodách Severního moře je tato turbína schopna ročně vyrobit až 67 GWh elektrické energie, což odpovídá průměrné spotřebě cca 16 tisíc evropských domácností. To je o cca 45 % více oproti současným turbínám pro mořské větrné farmy.

Kapacitní faktor, tedy procentní podíl udávající, kolik energie bylo vyrobeno, oproti maximu, které by mohlo být vyrobeno při trvalém plném výkonu za dané období, činí u této turbíny 63 %. To představuje hodnotu o 5 – 7 % vyšší oproti průměru v odvětví větrných turbín.

Pro demonstrační účely bude gondola Haliade-X k dispozici v roce 2019 a s první dodávkou této turbíny pro konkrétní projekty se počítá v roce 2021.

Snaha o konstrukci stále větších a výkonnějších mořských větrných turbín není pouhou honbou za rekordy. Její základ je velmi pragmatický a ekonomický: Větší výkon jedné turbíny znamená menší počet turbín ve větrné farmě o celkovém daném výkonu. V investiční fázi projektu z toho plynou menší celkové investice, kratší doby vybudování větrné farmy a menší související projektová rizika. V provozní fázi projektu to znamená jednodušší provoz a údržbu celé větrné farmy s příznivými důsledky pro provozní náklady. V konečném důsledku to vede k větší profitabilitě projektu a k nižší ceně vyrobené elektřiny pro koncové spotřebitele.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © General Electric

Další informace zde

Přečtěte si také:

Vzdálené služby ABB pomáhají efektivnímu provozu větrných elektráren

4.1.2018 Větrná farma jako systém větrných turbín představuje mechanickou a elektrickou soustavu vydanou na pospas volné přírodě a jejím nestálým vlivům, a tudíž náročnou na efektivní řízení provozu i údržby. Není divu, že světové elektrotechnické společnosti se snaží tento provoz zefektivnit. Podobně jako například americký dodavatel větrných turbín General Electric nabízí svůj koncept „digitální větrné farmy“, uvedl jiný světový koncern, švédsko-švýcarská skupina ABB, v prosinci 2017 pod názvem Ability™ Condition Monitoring na trh nové vzdálené služby podpory, které umožňují provozovatelům větrných elektráren prodloužit dobu bezporuchového provozu turbín


158m rotor, 4,8MW výkon: General Electric uvádí na trh svoji největší větrnou turbínu pro pevninu

22.9.2017 Společnost General Electric (GE) je známá mimo jiné jako dodavatel větrných elektráren. Jejími turbínami o výkonu 2,5 MW je vybavena například největší americká větrná farma Wind Catcher. Od září 2017 vstupuje produktové portfolio jejích turbín pro pevninské větrné farmy do výkonového rozmezí 4 MW: GE uvedla na trh nejnovější turbínu označovanou jako 4,8-158 o výkonu 4,8 MW. 


Rozvodna Borken a HVDC Baltic Cable: ABB pomáhá německému programu „Energiewende“

21.8.2017 Německo si vytklo v rámci programu „Energiewende“ náročný cíl: do roku 2050 vyrábět alespoň 80 % své elektřiny z obnovitelných zdrojů. K tomuto cíli, který se neobejde bez rozmanitých úskalí (viz problémy s emisemi skleníkových plynů nebo sporné zavírání jaderných elektráren s právní dohrou) hodlají napomoci špičkové technologie od nadnárodní společnosti ABB. Na začátku srpna 2017 informovala ABB o dvou významných projektech, které realizaci Energiewende významným způsobem přispějí. 


Projekt Wind Catcher: v Oklahomě vznikne největší americká větrná elektrárna, druhá největší na světě

9.8.2017 V americkém státě Oklahoma vyroste do roku 2020 největší americká větrná farma, druhá největší na světě. Projekt s názvem Wind Catcher (doslova: Chytač větru) vznikne ve spolupráci společností Invenergy, která je největším americkým soukromým dodavatelem energie z obnovitelných zdrojů, a GE Renewable Energy, člena skupiny General Electric. O tomto projektu informovali partneři v červenci 2017. 


Projekt Gaildorf: přečerpávací elektrárna v kombinaci s větrnými turbínami

21.10.2016 Netradiční kombinace obnovitelných zdrojů energie, přečerpávací elektrárna a větrné turbíny, bude instalována v rámci německého projektu Gaildorf. Důležitým krokem k realizaci tohoto projektu se stala na konci září 2016 dohoda General Electric se společností Max Bögl Wind AG o dodávce větrných turbín pro tento projekt. 


Digitální větrná farma zvyšuje efektivnost obnovitelných zdrojů

7.9.2016 Využitím internetu věcí pro zvyšování efektivnosti výroby elektrické energie z větru se společnost General Electric (GE) zabývá již delší dobu. Výsledkem je komplexní řešení (výrobcem označované jako „ekosystém“) zvané Digitální větrná farma – Digital Wind Farm. Jak byla na začátku září 2016 informována odborná veřejnost, její nejnovější využití se předpokládá na 30MW větrné farmě Shirama poblíž japonské Osaky.


V164-8.0 MW: Nejvýkonnější větrné turbíny na světě budou instalovány v Irském moři

12.5.2016 Mořská větrná farma Valney Extension, budovaná v Irském moří asi 19 km západně od severní Anglie, se začátkem května 2016 dále přiblížila svému zprovoznění. Důležitým milníkem k tomu se stalo podepsání smlouvy mezi elektrotechnickou společností ABB a dánským výrobcem větrných turbín MHI Vestas Offshore Wind na dodávku transformátoru do čtyřiceti nejvyšších a nejvýkonnějších větrných turbín na světě, které zde budou nasazeny. 


Hornsea Project One: Největší mořská větrná farma na světě učinila důležitý krok ke zprovoznění

7.4.2016 Další připravovanou posilou v pozici Velké Británie jakožto evropského leadera ve větrné energii je budovaná větrná farma Hornsea Project One o předpokládaném výkonu 1,2 GW.  V březnu 2016 byl učiněn důležitý krok k jejímu uvedení do provozu: Dánská společnost DONG Energy, jíž projekt patří, podepsala smlouvu se společností ABB na dodávku 220kV AC vysokonapěťového kabelového systému, který propojí tuto větrnou farmu s britskou přenosovou soustavou, provozovanou společností National Grid.


East Anglia ONE: další mořská větrná farma naplňuje energetickou strategii Velké Británie

9.9.2015 Jak jsme se na našem portále již vícekrát zmiňovali, vedoucí pozici v oblasti využívání větrné energie v Evropě má dnes Velká Británie, a to zejména díky své ostrovní poloze v Severním moři s pravidelně vanoucími větry. Česká odborná veřejnost byla nedávno informována o připravovaném projektu větrné farmy East Anglia ONE v souvislosti s podpisem dohody mezi společností Siemens a energetickou společností ScottishPower Renewables na dodávku větrných turbín 


Digitální větrná farma zefektivňuje výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů

19.6.2015 Nestálost obnovitelných zdrojů představuje setrvalý technický problém – či výzvu – v oblasti konstrukce zařízení pro výrobu elektřiny z těchto zdrojů a jejich spojování do energetických sítí. Jednou z odpovědí na tuto výzvu je i technologie označovaná jako Digitální větrná farma (Digital Wind Farm), kterou v květnu 2015 představila odborné veřejnosti společnost General Electric. 


Klixbüll: obecní větrná farma ve Šlesvik-Holštýnsku rozšiřuje kapacitu

19.6.2014 Podobně jako městská větrná farma Borkum, umístěná v příbřežních vodách, funguje v Německu již od roku 2006 jiná městská větrná farma – Klixbüll ve spolkové zemi Šlesvik-Holštýnsko. Její turbíny jsou umístěny na pobřeží Severního moře poblíž dánských hranic a jejím provozovatelem je společnost Zweite Klixbüller Energie GmbH & Co. KG v plném vlastnictví občanů. Jak byla koncem května 2014 informována odborná veřejnost, tato elektrárna do podzimu 2014 zvýší celkový výkon energie 


Lidar pomáhá větrným elektrárnám

4.6.2014 Lidar je akronym ze slov „light radar“, tedy „světelný radar“. Jde o přístroj, který vysílá laserový paprsek a pomocí odraženého světla měří rychlost větru (viz obrázek dole). Jak koncem května 2014 oznámila společnost Mitsubushi Electric, provedlo Nizozemské výzkumné centrum pro energetiku (ECN) úspěšně testy jejího kompaktního větrného lidaru pro validaci a následné schválení. Tento lidar tak může účinně sloužit při projektování větrných farem. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services