Přečtěte si:  Publikace Elektromobilita v praxi: Jak se zorientovat na poli elektromobility






Pozvánky na akce


Stalo se




















East Anglia ONE: další mořská větrná farma naplňuje energetickou strategii Velké Británie

9.9.2015 Jak jsme se na našem portále již vícekrát zmiňovali, například v souvislosti s projektem Walney Extension, vedoucí pozici v oblasti využívání větrné energie v Evropě má dnes Velká Británie, a to zejména díky své ostrovní poloze v Severním moři s pravidelně vanoucími větry. Polovinu z cca 8 GW výkonu, který dnes představují evropské mořské větrné farmy připojené k přenosovým sítím, zaujímají britské mořské větrné farmy. Další mořské větrné farmy z této země o úhrnném výkonu téměř 12 GW jsou ve výstavbě nebo čekají na schválení. Jednou z nich je i připravovaný projekt větrné farmy East Anglia ONE. Česká odborná veřejnost o něm byla nedávno informována v souvislosti s podpisem dohody mezi společností Siemens a energetickou společností ScottishPower Renewables na dodávku větrných turbín z června 2015.

Projekt East Anglia ONE je od roku 2009 rozvíjen v partnerství ScottishPower Renewables a Vattenfall Wind Power s vedoucí rolí prvního jmenovaného při jeho vybudování, s nímž se začíná od letošního roku. Jeho celkový rozpočet činí 2 miliardy liber, tj. cca 74 mld. Kč.

Celý projekt by měl v cílovém stavu v roce 2020 zahrnovat 102 větrných turbín společnosti Siemens, umístěných cca 43 km od východoanglického pobřeží, o celkovém výkonu 714 MW. Elektřina z těchto turbín bude soustředěna do dvou mořských platforem s rozvodnami. Od nich bude vedena dvěma podmořskými kabely, každý o délce 73 km, a šesti podzemními kabely, každý o délce 37 km, do konvertorové rozvodny na anglickém pobřeží. Zde bude farma připojena k přenosové síti Anglie a Walesu, provozované společností National Grid. Tato rozvodna bude vybudována vedle stávající rozvodny v Bramfordu.

Do větrné farmy East Anglia ONE instaluje Siemens nový typ větrné elektrárny SWT-7,0-154. Ta je zajímavá nejen svým výkonem 7 MW, ale i rozměry. Lopatky jejího rotoru mají plochu 18 600 m2. Průměr rotoru je 154 metrů a jednotlivé listy spojuje náboj o průměru 4 metry. Díky mořskému větru by měla každá z elektráren vyprodukovat až 32 milionů kilowatthodin „zelené“ elektřiny, což je množství dostatečné pro přibližně 7000 domácností.

Vlastní výstavba farmy East Anglia ONE začne v roce 2017, dokončena pak bude v roce 2020.

Svou kapacitou převýší projekt East Anglia ONE dosud nejvýkonnější mořský větrný park London Array s výkonem 613 MW, na jehož výstavbě se Siemens rovněž podílel. Ten si ale se svými 175 větrnými elektrárnami i nadále ponechá statut nejrozsáhlejší mořské větrné farmy.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © ScottishPower Renewables

Další informace zde a také zde

Přečtěte si také:

Digitální větrná farma zefektivňuje výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů

19.6.2015 Nestálost obnovitelných zdrojů představuje setrvalý technický problém – či výzvu – v oblasti konstrukce zařízení pro výrobu elektřiny z těchto zdrojů a jejich spojování do energetických sítí. Jednou z odpovědí na tuto výzvu je i technologie označovaná jako Digitální větrná farma (Digital Wind Farm), kterou v květnu 2015 představila odborné veřejnosti společnost General Electric. 


Rampion Offshore Wind Farm: Velká Británie dále posiluje pozici evropského leadra větrných elektráren

12.6.2015 Jak jsme se na našem portále zmiňovali v březnu 2015 v souvislosti s projektem Walney Extension, představuje dnes evropského leadra v oblasti větrných elektráren Velká Británie. Tuto pozici dále posílí připravovaný projekt mořské větrné farmy Rampion Offshore Wind Farm o celkovém instalovaném výkonu 400 MW. Zahájení provozu této větrné farmy je plánováno na rok 2018. Jeho uskutečnění se v červnu 2015 přiblížilo díky významnému milníku, uzavření smlouvy na dodávku rozvoden a další energetické infrastruktury se společností ABB. 


Orknejské ostrovy mají smart grid i 100% bezemisní elektrobus

5.6.2015 Orknejské ostrovy, ležící cca 16 km od severního pobřeží Skotska, jsou zajímavé nejen díky své přírodě a historii, ale také z pohledu elektroenergetiky. Jako jeden z mála regionů na světě jsou čistým vývozcem elektřiny z obnovitelných zdrojů. Jejich energetika má prvky smart grid. A od konce května 2015 zde provozují elektrobus, který díky této konstelaci vykazuje nulové emise 


Walney Extension: Velká Británie posiluje pozici leadra mořských větrných farem

17.3.2015 Mořské větrné farmy (tzv. offshore) patří k významným obnovitelným zdrojům energie. Oproti pozemním větrným elektrárnám mají významné výhody, především větší stálost větrů nad mořem a menší estetické dopady jejich instalace na okolí. V pobřežních vodách Evropy jsou dnes instalovány větrné elektrárny o výkonu kolem 8 GW připojeném k distribuční síti. Polovinu z tohoto výkonu dnes zaujímají britské mořské větrné farmy 


Kriegers Flak: 100 km podmořského kabelu zvýší podíl větrné energie v Dánsku nad 40 %

4.3.2015 Dánsko je jednou ze zemí, které si za svůj strategický cíl v oblasti energetiky vytklo dosáhnout do roku 2050 naprosté nezávislosti na fosilních zdrojích. K tomu mu pomáhá dostatek větrné energie z pozemních i mořských větrných farem. Její podíl setrvale roste a v současné době dosahuje téměř 40 %. Překonat tuto hranici pomůže 100 km podmořského střídavého kabelu od společnosti ABB, jímž bude připojena připravovaná větrná farma Kriegers Flak k pozemní přenosové síti, provozované společností Energinet.dk. 


Plynem izolované rozvodny zlepšují připojení obnovitelných zdrojů v Belgii

19.2.2015 Belgie, stejně jako další přímořské státy, rozvíjí využití obnovitelných zdrojů energie především skrze mořské větrné farmy. Významným přínosem pro tento rozvoj bude plynem izolovaný rozvaděč (gas insulated swithcgear – GIS) a shuntovací zařízení, které, jak byla začátkem února 2015 informována odborná veřejnost, dodá operátorovi belgické přenosové sítě Elia společnost ABB. 


Raz Blanchard: francouzská pilotní farma přílivových elektráren

5.12.2014 Jak byla začátkem prosince 2014 informována odborná veřejnost, vznikne u francouzského pobřeží kanálu La Manche poblíž poloostrova Cotentin unikátní zkušební farma čtyř přílivových elektráren o celkovém výkonu 5,6 MW. Začátek provozu se předpokládá v roce 2017 a celý projekt potrvá dvacet let. 


Klixbüll: obecní větrná farma ve Šlesvik-Holštýnsku rozšiřuje kapacitu

19.6.2014 Podobně jako městská větrná farma Borkum, umístěná v příbřežních vodách, funguje v Německu již od roku 2006 jiná městská větrná farma – Klixbüll ve spolkové zemi Šlesvik-Holštýnsko. Její turbíny jsou umístěny na pobřeží Severního moře poblíž dánských hranic a jejím provozovatelem je společnost Zweite Klixbüller Energie GmbH & Co. KG v plném vlastnictví občanů. Jak byla koncem května 2014 informována odborná veřejnost, tato elektrárna do podzimu 2014 zvýší celkový výkon energie 


Lidar pomáhá větrným elektrárnám

4.6.2014 Lidar je akronym ze slov „light radar“, tedy „světelný radar“. Jde o přístroj, který vysílá laserový paprsek a pomocí odraženého světla měří rychlost větru (viz obrázek dole). Jak koncem května 2014 oznámila společnost Mitsubushi Electric, provedlo Nizozemské výzkumné centrum pro energetiku (ECN) úspěšně testy jejího kompaktního větrného lidaru (viz foto nahoře) pro validaci a následné schválení. Tento lidar tak může účinně sloužit při projektování větrných farem. 


Cape Wind: první komerční mořská větrná farma v USA začíná s výstavbou

7.1.2014 Podpisem smlouvy mezi společností Siemens a provozovatelem větrné elektrárny Cape Wind začal před Vánoci 2013 proces vybudování a provozu první americké mořské větrné farmy s parametry a podmínkami provozu běžné komerční elektrárny. Větrná farma se 130 turbínami a instalovaným výkonem 468 MW bude situována 20 km od pobřeží ve vodách Atlantického oceánu na severovýchodě USA, v mořském trojúhelníku u jižní části Massachusetts označovaném jako Nantucket Sound. 


Největší mořská větrná turbína na světě nyní u belgických břehů

26.11.2013 V polovině listopadu 2013 byla u belgických břehů v Belwindu poblíž zátoky Ostende instalována největší mořská větrná turbína na světě. Je jí 6MW Haliade™ 150 od společnosti Alstom. Díky svému 150m rotoru (s listy o délce 73,5 m) je podle výrobce o 15 % výkonnější než dosavadní větrné turbíny instalované v pobřežních vodách.  


Thornton Bank: další evropská větrná farma úspěšně přifázována k přenosové síti

3.10.2013 V polovině září 2013 byla přifázována ke kontinentální přenosové síti belgická větrná farma Thornton Bank patřící belgické energetické společnosti C-Power NV, a potvrdila tak praktickou životaschopnost a užitek mořských větrných farem pro kontinentální Evropu. Po první fázi se šesti větrnými turbínami o celkovém výkonu 30 MW, dočasně připojenými ke kontinentální síti, následovala druhá a třetí fáze projektu. 


Program ReDAPT: přílivová elektrárna na plný výkon 1 MW

21.8.2013 Přílivová elektrárna britského výrobce Tidal Generation Limited (nyní součást společnosti Alstom), o níž jsme psali v článku Přílivové elektrárny: další krok k rozvoji v rubrice Obnovitelné zdroje, dosáhla na konci července 2013 plného výkonu 1 MW v provozních podmínkách. Elektrárna byla instalována v lednu 2013 a od svého připojení k přenosové síti do ní dodala již přes 10 MWh elektřiny. 


London Array: Největší mořská větrná farma na světě otevřena

9.7.2013 Největší provozovanou mořskou větrnou farmou na světě je od začátku července 2013 britská větrná farma London Array, ležící v ústí řeky Temže, asi 20 km od pobřeží anglických hrabství Essex a Kent. Farma má celkem 175 větrných turbín, každou o průměru rotoru 120 m a výkonu 3,6 MW. 

 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services