Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy


Pozvánky na akce


Stalo se
Adaptivní automobilové reflektory: výzkumný a vývojový projekt integrované mikrofotoniky

7.6.2013 „Inteligentní“ reflektory pro automobilový průmysl, které neoslňují a naopak zvyšují bezpečnost řidičů i chodců, to je cílem německého výzkumného a vývojového projektu v rámci programu integrované mikrofotoniky. Projekt je koordinován společností Osram Semiconductors, která v polovině května 2013 oznámila zahájení projektových prací.

Projekt je zaměřen na vývoj technické platformy pro energeticky hospodárná čelní světla pro automobily, doplněná bezpečnostními funkcemi, tzv. adaptivní systém čelních světel (AFS). Základem tohoto systému jsou LED reflektory doplněné kamerovým řízením. Toto osvětlení vytváří neoslňující dálkové a potkávací světlo, jehož směr a dosah je adaptován podle rychlosti vozidla. Při vyšší rychlosti, například na dálnici, se paprsek světla zúží a dosvítí dál. Při nižších rychlostech, například v městském provozu, se paprsek světla naopak rozšíří tak, aby řidič bezpečně viděl okraje chodníků a chodce. Celý proces probíhá zcela automaticky, bez zásahu řidiče a bez potřeby mechanického ovládání.

Ilustrační foto ukazuje multičipovou LED pro dnes již nabízené automobilové reflektory Osram Ostar. Takováto LED může být základem pro vývoj adaptivních automobilových světel.

V rámci projektu bude Osram vedle koordinace prací také vyvíjet nové elektronické ovládání pro LED čelní světla, Fraunhofer institut pro spolehlivost a mikrointegraci (IZM) dodá odbornost v oblasti propojovací technologie a materiálů a společnost Infineon Technologies přispěje zkušenostmi z automobilové elektroniky a ovládačů LED.  K těmto partnerům přistupují dvě osvědčení firmy z automobilového průmyslu: HELLA KGaA Hueck & Co., která vyvine veškerý optický systém pro LED svítidla a čelní lampy a vyrobí jejich prototypy, a Daimler, který provede testy vozidel.

Projekt je spolufinancován z prostředků spolkového ministerstva pro vzdělávání a výzkum a potrvá do konce ledna 2016.

redakce

Foto: Osram

Další informace zde

Přečtěte si další související články z rubriky Osvětlení:

Synios E4014: nová LED zatraktivňuje design a podporuje bezpečnost

30.5.2014 Pod značkou Synios E4014 uvedla v květnu 2014 společnost Osram Opto Semiconductors na trh novou LED diodu s mimořádně malou tloušťkou 0,57 mm a výkonem 0,5 W. Spolu s robustním plastovým zapouzdřením bez použití návazné optiky a s rozměry 4,0 × 1,4 mm je předurčena především pro zvýšení atraktivity „bílého zboží“7.4.2014 Na mezinárodním veletrhu Light+Building na přelomu března a dubna 2014 představila společnost Royal Philips revoluční světelný zdroj pro velké prostory: stropní světelnou textilii, prezentovanou pod označením OneSpace. O světelných textiliích Philips kombinujících tkaninu a LED zdroje jsme na našem portále psali již dříve v článku  Světelný koberec: očekávaná letošní novinka ve světelné technice. Koncept OneSpace posunuje tuto technologii dále 


Laserové světlo: nová technologie pro automobilové osvětlení

5.3.2014 BMW i8 bude prvním automobilem na světě, vybaveným čelními světly s laserovým světelným zdrojem. Konce února to oznámila odborné veřejnosti společnost Osram, výrobce tohoto osvětlení. První takto osvětlený automobil by měl vyjet na silnici ve druhé polovině roku 2014. 


LED Superstar Classic A40: působivý a efektivní retro světelný zdroj

12.2.2014 V předvečer mezinárodního veletrhu světelné techniky Light+Building 2014 představil německý výrobce OSRAM pod typovým označením LED Superstar Classic A 40 působivou LED alternativu v duchu tradiční 40W žárovky se závitem E27. Podobně jako původní žárovky je i tato jejich LED náhrada k dispozici jak v průsvitné, tak v matné verzi 


Oslon Compact SFH 4710: účinná infračervená LED pro průmyslové aplikace

5.2.2014 Infračervená LED s produktovým označením Oslon Compact SFH 4710 od Osram Opto Semiconductors, uvedená na trh ve druhé polovině ledna 2014, nabízí mnohostranná řešení pro bezpečnostní a průmyslové aplikace a je zajímavá svými užitnými vlastnostmi. Tato infračervená LED s vlnovou délkou světla 850 nm má optický výkon 270 mW při provozním proudu 500 mA. Je konstruována speciálně pro průmyslové využití  


Světelný koberec: očekávaná letošní novinka ve světelné technice

16.1.2014 Zajímavým inovativním produktem ve světelné technice, jehož uvedení na trh se letos očekává, je světelný koberec, kombinující kobercovou tkaninu s LED svítidly. Strategické partnerství pro vývoj a výrobu tohoto produktu ohlásily v listopadu 2013 světový výrobce osvětlovací techniky Royal Philips a známý výrobce podlahových krytin Desso. 


LED spolehlivé při vysokých teplotách

10.12.2013 Jedním z důvodů, proč LED ve svítidlech selhávají, je jejich malá odolnost proti vysokým teplotám. To pak komplikuje i výběr vhodných LED výrobcům svítidel. Společnost Osram Opto Semiconductors proto nyní přichází s novým typem LED Oslon Square, který umožňuje jednak dosáhnout životnosti LED po dobu 50 000 hodin při teplotě 135 °C a jednak LED měřit a navzájem sdružovat při teplotě 85 °C. 


LED technologie snadno šetří energii v mlhovkách

16.10.2013 Osvětlovací technika pro automobily využívající LED diody zaznamenala další pokrok. Společnost OSRAM uvedla v první polovině října 2013 na trh LED svítidla pro automobily kombinující mlhová světla a světla pro denní svícení s typovým označením Ledriving PX-4. Díky svému designu umožňují tato světla snadnou výměnu za tradiční halogenová svítidla bez dodatečných úprav na vozidle. 


Inteligentní LED čelní světla chrání řidiče

27.9.2013 LED světelné zdroje nabízejí nové příležitosti pro zvýšení bezpečnosti silničního provozu. Příkladem je nová osvětlovací technologie Osram Ostar Headlamp Pro vyvinutá společností Osram Opto Semiconductors a prezentovaná odborné veřejnosti koncem září 2013. LED čelní světla automobilu jsou díky ní schopna adaptovat svůj světelný tok podle poloměru zatáčky i podle okamžité situace v okolí automobilu, a zabránit tak zbytečným kolizním situacím. 


Osvětlovací věž s palivovými články

14.2.2013 Britský výrobce Youngman představil 11. února 2013 zcela inovační přístup k pojízdné osvětlovací technice: pojízdnou osvětlovací věž Ecolite-H2, vybavenou LED svítidly, pro něž elektřinu vyrábí palivový článek.  

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services