Přečtěte si:  Publikace Elektromobilita v praxi: Jak se zorientovat na poli elektromobility






Pozvánky na akce


Stalo se




















Malí roboti do nebezpečných podmínek

24.12.2012 V posledních týdnech roku 2012 se světu představili malí roboti pro záchranné práce v nepřístupném prostředí – robot MEISTeR od firmy Mitsubishi Heavy Industries a robot Tetrapod od firmy Toshiba. Ačkoliv jejich celková koncepce je na první pohled odlišná, oba sloučí podobnému účelu a mají podobnou pohonnou jednotku i některé další vlastnosti.

Robot MEISTeR (Maintenance Equipment Integrated System of Telecontrol Robot) používá ke svému pohonu čtyři kolové pásy, s nimiž se může pohybovat rychlostí 2 km/h a zdolat až 40°sklon. Jeho dvě ramena lze vybavit různými nástroji, podobně jako lidské ruce. Každé z ramen se může volně pohybovat díky 7-osovému řídicímu systému. Přitom unese předmět těžký až 15 kg a může provádět činnost nezávisle na druhém rameni. Práci robota lze sledovat a ovládat z bezpečného stanoviště pomocí kamer, které má na sobě umístěné, s kabelovým nebo bezdrátovým přenosem signálu.

                    Robot MEISTeR

Tento 440 kg těžký robot tak umí v nepřístupných nebo nebezpečných místech (například radioaktivně zamořených) přenášet různé předměty, otevírat nebo zavírat ventily, vrtat otvory apod. Robot kromě jiného prokázal, že umí zvednout předměty 70 mm dlouhé a zkontrolovat jejich jadernou kontaminaci. Počítá se s ním pro plnění úkolů v katastrofou postižené jaderné elektrárně Fukushima.

Robot Tetrapod se pohybuje pomocí čtyř článkovitých nohou, které mu díky speciálním algoritmům pohybu umožňují zdolávat rychlostí 1 km/h nerovný povrch a přitom obcházet překážky či stoupat po schodech – tedy takové druhy pohybu, na něž pásový pojezd nestačí. Tento 65 kg těžký robot má v sobě zabudovanou kameru a dozimetr a slouží ke zjišťování radiace v nepřístupných a nebezpečných prostorách. Ovládán je pomocí bezdrátového přenosu.


            Robot Tetrapod

Tetrapod má kromě toho skládací rameno, které umožňuje nést druhého, menšího robota vybaveného kamerou a vypustit jej do míst, kam se sám nevejde. Tento „bratříček“ je ovládán pomocí kabelového spojení z většího robota.

       Druhý robot s kamerou

Podobně jako robot MEISTeR je i Tetrapod určený k úkolům v jaderné elektrárně Fukushima.

K pohonu robotů MEISTeR i Tetrapod slouží baterie, jejichž kapacita vystačí na 2 hodiny provozu. Robot MEISTeR lze navíc pohánět i elektřinou z kabelu.

Více informací zde

Přečtěte si také další související články z rubriky Průmyslová automatizace:

Robot MEISTeR úspěšně složil mistrovské zkoušky

28.2.2014 O záchranném robotu MEISTeR (Maintenance Equipment Integrated System of Telecontrol Robot) od Mitsubishi Heavy Industries jsme již před více než rokem psali v článku Malí roboti do nebezpečných podmínek. Tento robot byl vyvinut pro náročné odklízecí práce v havarované jaderné elektrárně Fukushima Daiichi. V druhé polovině února 2014 úspěšně skončily jeho demonstrační testy a nyní již čeká na nasazení v “ostrém provozu“ při dekontaminaci a odběru vzorků. 


IRB 6700: nová generace průmyslových robotů ABB

13.2.2014 V lednu 2014 představila společnost ABB české odborné veřejnosti novou řadu svých průmyslových robotů pod označením IRB 6700, která je již sedmou generací robotů tohoto výrobce. Zároveň jde o nejvýkonnější roboty při nejnižších celoživotních nákladech v třídě 150–300 kg.  


Raccoon: robotický „mýval“ pomáhá ve Fukushimě

3.12.2013 Od konce listopadu 2013 odstraňuje kontaminaci v jaderné elektrárně Fukushima Daiichi 2 robotický vysavač a mycí stroj přezdívaný „Raccoon“ (mýval), patřící provozovateli elektrárny, společnosti Tokyo Electric Power Company (Tepco). V rámci zkušebního provozu se tento robot pohybuje po podlaze prvního podlaží reaktorové budovy, drhne a umývá tlakovou vodou její povrch, a snižuje tak radiaci.  


Systémy nosných ramen pro rozhraní člověk-stroj

30.9.2013 Systémy nosných ramen umožňují snadné a přesné otáčení, jakož i zvedání a vychýlení ovládacího panelu. Tím je obsluha stroje kdykoliv „v naprostém obraze“ a má kontrolu nad strojem nebo zařízením. To, že i v systémech nosných ramen je ještě hodně inovačního potenciálu, ukazuje společnost Rittal dalším zdokonalením svých řešení v podobě nové systémové stavebnice. 


Další vývoj v konstrukci robotů: redukce kabeláže technologií PLC

1.7.2013 Jedním z problémů současných průmyslových robotů jsou silné kabely pro přenos energie a informací mezi tělem robota a pracovními prvky na konci robotických paží – nástroji, kamerami, čidly apod. Tyto silné kabely značně omezují manévrovací schopnost robota a mohou být i jeho zranitelnou součástí. Japonští výrobci Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. (MHI) a NCXX Inc. proto nyní přicházejí s technickým řešením, které poprvé v průmyslové praxi umožní značně zredukovat kabeláž robota pomocí technologie komunikace po silovém vedení 

 


LaserSnake2: projekt „hadího“ robota do stísněných a nebezpečných podmínek

16.4.2013 Projektový tým vedený britskou společností OC Robotics zahájil na konci března 2013 výzkumný a vývojový projekt LaserSnake2. Jeho cílem je vyvinout robot s dlouhými hadovitými končetinami pro práci ve stísněných prostorách, ve vzduchu a pod vodou. 


IMOTHEB: Projekt pro zdokonalení průmyslových laserů

25.2.2013 Diodové vysoce výkonné laserové systémy pro opracovávání materiálů, jako řezání nebo sváření, hrají v průmyslu stále důležitější roli. Jejich výhodou oproti jiným typům průmyslových laserů jsou nižší provozní náklady, vyšší výkonnost a menší velikost. Tento typ laserů je také stále důležitější při opracovávání optických materiálů. S rozšiřováním jejich použití roste celkový důraz na jejich nákladovou efektivnost. Vývoj v této oblasti se zaměřuje na zvyšování výkonů a zároveň snižování nákladů laserových systémů. 

„Superžirafa“: průmyslový robot pro práci v 8m výšce

23.2.2013 Odstraňování následků nehody v jaderné elektrárně Fukushima je neustálou výzvou pro technologie průmyslových robotů, které umí samostatně vykonávat manuální práce v nepřístupných místech nebo v kontaminovaném prostředí. Po úspěšném robotu MEISTeR přichází Mitsubishi Heavy Industries (MHI) s dalším unikátním robotem označeným jako MHI-Super Giraffe (MARS-C), tedy „superžirafa“. Název tohoto robota je jednak akronym, a jednak výstižné pojmenování jeho schopnosti dosáhnout až do výšky 8 metrů. 


 

Naše tipy

























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services